Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

nVIDIA GTS250

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#19
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
O sa zboare gtaIV pe PC-ul ala.
SuperDuper:Acum am nvidia, 9600GT mai exact.Inainte am avut HD2600XT.Iti zic cu mana pe inima ca nu am avut nicio problema de texturi, ori de grafica cu ati-ul, la fel nici cu nvidia.Fiecare alege ce vrea, si ce este mai bun intr-un buget anume, iar daca placile ati sunt mai ieftine si ofera performanta mai buna, este evident ca va merge pe o solutie Ati.Nu sunt multi cei care vor sa faca HPC acasa.

Edited by yeeeeman, 25 June 2010 - 21:23.


#20
JustDanny

JustDanny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.06.2010

View PostSuperDuper, on 25th June 2010, 21:54, said:

Mai inainte da un google dupa "GTA4 ATI problems". Stiu pe cineva care este innebunit dupa exact jocul asta si a renuntat la ATI din motive de... "bube" pe imagine. Cum am zis, fps-urile nu sunt totul.

Hm... pai si ce imi poti recomanda? ... ceva ce nu trebuie schimbat la 2-3-6 luni...

Edited by JustDanny, 25 June 2010 - 22:14.


#21
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Un sistem cu 4GB de RAM, cu o placa video din categoria GTS250 sau mai sus.
Un grafic comparativ.

#22
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
Mergi pe sistemul lui AMETHIST.HD5850 este mult mai performanta decat GTS250 si poti juca si fullHD cu ea.

#23
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postyeeeeman, on 26th June 2010, 07:55, said:

Mergi pe sistemul lui AMETHIST.HD5850 este mult mai performanta decat GTS250 si poti juca si fullHD cu ea.

Ati dat in aceeasi boala? Ce tot comparati o placa video de 300$ cu una de 120$??? Doar asa ca sa dovediti ca ATI "este mai bun"??? GTX275 abia ajunge la 240$... GTX470 este cam 350$ - de ce nu o compari cu aia?

Edited by SuperDuper, 26 June 2010 - 23:04.


#24
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
daca citesti titlu topicului poate pricepi dece comparam cu GTS 250.
ai facut configuratia de gaming in 3000 ron mai performanta decat a mea? te mai asteptam pe aici cand o faci; pana atunci ... Buh Bye :wave: :wave: :wave:

Edited by AMETHIST, 27 June 2010 - 00:39.


#25
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Deci in mentalitatea ta este OK sa recomanzi o placa ATI care costa de 3 ori cat a vrut el initial, dar nu este OK sa recomanzi o placa nVidia la acelasi nivel?
Ce rost are sa fac eu un sistem - ma platesti cumva? Pune tu daca esti curios o placa GTX465 in locul jucariei alea ATI si gata! Pretul este acelasi! Are DirectX11, OpenGL 4.0, 352 cores (adica de 3 ori cat GTS250, daca insemna ceva pentru tine)...

Edited by SuperDuper, 27 June 2010 - 01:53.


#26
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
si e mai buna decat 5850? NU
are cuda? DA
o sa ii foloseasca la ceva? NU
intelege si tu ca nu toata lumea isi ia pc-uri sa transcodeze si sa randeze.

Edited by AMETHIST, 27 June 2010 - 03:49.


#27
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View PostAMETHIST, on 27th June 2010, 03:47, said:

intelege si tu ca nu toata lumea isi ia pc-uri sa transcodeze si sa randeze.
Dar putem arunca 3000 lei numai pentru joace, nu?

E o chestie si asta. Cumperi Ferrari pentru carat patrunjel din piata....

#28
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
pai pentru joace in special il cumpara.
ca mai converteste un filmulet pentru telefon odata pe saptamana, se descurca athlonu.

Quote

E o chestie si asta. Cumperi Ferrari pentru carat patrunjel din piata....
nu e nici pe departe asa.
e exact pc-ul potrivit pentru ce va fi folosit. daca ar fi zis ca joaca doar Far Cry si nimic altceva ii recomandam o placa nvidia.
crezi ca o sa ii foloseasca mai mult cele 10 secunde cu care ii termina mai repede de convertit filmuletu decat cele 20 de fps-uri in jocuri? in special peste 2-3 ani?

Edited by AMETHIST, 27 June 2010 - 05:56.


#29
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostAMETHIST, on 26th June 2010, 21:47, said:

si e mai buna decat 5850? NU

DA, este mai buna. Ia da un exemplu de joc care la o rezolutie de ce monitor are el acasa, nu se descurca la fel cele 2 placi. Si in plus are si CUDA si PhysX pentru jocuri noi (ceea ce ATI nu are).

#30
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
pai si un review, un test ceva care sa ne arate ca e mai buna decat 5850 la alt joc decat far cry in afara de parerea ta personala nu ne arati?
Exact asa incerca si pe mine cineva sa ma convinga ca un prescott e mai bun decat un phenom II pt ca e intel

Edited by AMETHIST, 27 June 2010 - 06:23.


#31
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View PostAMETHIST, on 27th June 2010, 05:45, said:

pai pentru joace in special il cumpara.
ca mai converteste un filmulet pentru telefon odata pe saptamana, se descurca athlonu.

nu e nici pe departe asa.
e exact pc-ul potrivit pentru ce va fi folosit. daca ar fi zis ca joaca doar Far Cry si nimic altceva ii recomandam o placa nvidia.
crezi ca o sa ii foloseasca mai mult cele 10 secunde cu care ii termina mai repede de convertit filmuletu decat cele 20 de fps-uri in jocuri? in special peste 2-3 ani?
Adica e perfecta o placa de 12 milioane doar pentru "GTA pe high"?

Acum aproape 3 ani a fost lansat Crysis.
Arata-mi jocul aparut intre timp care la acelasi setari si rezolutii ruleaza cu 20 FPS-uri mai lent, folosind aceeasi placa video. ;)
Eu stiu doua solicitante (Metro si JustCause2) dar ambele sunt optimizate pentru nVidia (ultimul folosind chiar physX) si nici pe departe nu indoaie placa video mai rau decat o face Crysis.

In schimb ploua cu jocuri de doi lei portate de pe console, pe care si un GTX260 le duce razand la rezolutia la care doreste omul.
Iar fenomenul tinde sa se agraveze, omule. N-ar fi exlus ca peste aia 2-3 ani pe care-i anticipezi atat de precis sa joci numai trozneli, gen Dirt, iar un batran 8800GT sa faca fata jocurilor si peste 10 ani.

In schimb CUDA se scurge prin toate incheieturile in casa omului. Avalansa e atat de mare incat si titanului Intel ii cam tremura chilotii.

Cat priveste cele 10 secunde la encodare (care sunt minute, chiar ore cand vorbim de filme intregi) hai sa privim realitatea si sa admitem ca o camera video a devenit ceva desuet in ultima perioada.
Nu e vorba numai de telefonul din dotare.. Mai filmeaza omul si prin excursii, prin casa sau aiurea. Pixelii aparatelor de fotografiat sunt tot mai numerosi, rezolutiile din ce in ce mai mari, iar gestionarea fisierelor cere din ce in ce mai mult putere de calcul.

Aici intervine accelerarea GPU. Avand atatea programe cu suport pentru CUDA (multe free) se poate spune ca pc-ul cu nVidia in carcasa este mult mai rapid decat cel cu ATI.

Dar, ma rog..
Lasa sa arunce 12 milioane pentru 100 de fps-uri inutile, ca doar sunt la moda graficele din bench-uri,..


Later:
Asa, de kiki:
Attached File  1.jpg   360.56K   41 downloads
Attached File  2.jpg   351.87K   31 downloads



Uitasem: nu bagi un HD5850 intr-o cutie de chibrituri.
In acest moment AthlonII X4 620 e la oferta (330 lei) si e de departe cea mai buna optiune in gama aceea de proceare.
http://www.pcgarage....260ghz-am3-box/

Edited by Maresalul, 27 June 2010 - 07:41.


#32
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 06.10.2003
Si aici va dati ciocane pe tema "mine is bigger"????

Daca aveti configuratii alternative, le postati, daca nu - joc de glezne. Ati dat-o in offtopic!

#33
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View Postshiva, on 27th June 2010, 09:08, said:

Si aici va dati ciocane pe tema "mine is bigger"????
Sa ma trazneasca daca am pomenit de ceva ce am pe acasa. :angel:  :kisstogether:

Zi si tu. Nu e asta varianta cea mai buna pentru cei care se rezuma doar la jocuri?
Attached File  Clipboard01.jpg   77.75K   54 downloads

Ba te alegi si cu televizor, ca tot e in toi CM.

Edited by Maresalul, 27 June 2010 - 10:02.


#34
JustDanny

JustDanny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.06.2010
Sunt total confuz...Vreau un sistem cu care sa rulez bine gta iv si nu numai...... plus ca aici a devenit o batalie intre fanii AMD-ATI si nVIDIA pe mine nu ma intereseaza Rangul lor ..eu doresc ceva sa nu imi faca probleme intr`o luna 2-3-8..... ( pc-ul va fi doar pt gaming )

O zi buna!

Edited by JustDanny, 27 June 2010 - 12:31.


#35
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 06.10.2003

View PostMaresalul, on 27th June 2010, 10:44, said:

Sa ma trazneasca daca am pomenit de ceva ce am pe acasa. :angel:  :kisstogether:

Zi si tu. Nu e asta varianta cea mai buna pentru cei care se rezuma doar la jocuri?
Attachment Clipboard01.jpg

Ba te alegi si cu televizor, ca tot e in toi CM.

Asta asa ...ca fix ideea asta o vehiculam cand mi-am luat PS3-ule  :rolleyes:

@JustDanny:
- daca vrei calculator si strict game-ing, fara/prea putine encodari/decodari video, randari poze - mergi pe AMD + ATI
- daca vrei calculator si vrei maxim de viteza la encodari/decodari video, randari poze + jocuri - AMD/Intel + nVidia
- daca vrei strict gameing - big TV + consola (Xbox/PS3/WII)

#36
JustDanny

JustDanny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.06.2010
Sincer am avut Xbox 360 dar problemele apar pe viitor.... la inceput am fost multumit total de el...dar dupa un timp nu mai stiam cum sa scap de el.. deci excludem varianta cu consola...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate