Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Vacanta pe yacht

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Daneea

Daneea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 31.07.2006
De data asta, am ales o altfel de vacanta.
Vom inchiria un yacht pt 4 persoane o saptamana pentru a ne plimba prin sudul Dalmatiei.( Vis, Hvar, Lastovo, Bisevo, Mljet, si ce-om mai apuca)
Ati avut o astfel de experienta? As aprecia niste sfaturi.
Mersi.

Edited by Daneea, 23 June 2010 - 07:57.


#2
Morpehus

Morpehus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.01.2007

View PostDaneea, on 23rd June 2010, 08:56, said:

De data asta, am ales o altfel de vacanta.
Vom inchiria un yacht pt 4 persoane o saptamana pentru a ne plimba prin sudul Dalmatiei.( Vis, Hvar, Lastovo, Bisevo, Mljet, si ce-om mai apuca)
Ati avut o astfel de experienta? As aprecia niste sfaturi.
Mersi.

Salut,

de unde inchiriati si cat dati?

#3
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008

View PostMorpehus, on 24th June 2010, 20:43, said:

Salut,

de unde inchiriati si cat dati?
PAi daca va intereseaza acest subiect, aveti urmatoarele linkuri:
http://www.morsko-pr...rner/home-e.htm
Adriatic Croatia International Club:
http://www.aci-club.hr/aci.htm
de aici puteti sa aflati ct trebuie platit daca doriti sa ramaneti peste noapte intr-un port (se plateste in functie de lungimea iahtului)
http://www.adriasail...inder/index.php
puteti sa va inchiriati iacht plus ca mai gasiti informati despre trasee si harti.
http://www.ncp.hr/
http://www.croatia-yacht-charter.com/
http://www.abavela.com/
http://www.clubadria...harter_croatia/
http://www.euro-agent.com/
http://cro-yachting.com/
linkuri pentru inchiriieri de iachturi

pt cursurile de navigare si brevetare, pt ca pentru a inchiria un iacht trebuie sa ai brevet de navigare si mai trebuie sa ai un brevet pentru radioemisie:
http://www.magicyach.../conditions.asp
iar cursurile le gasesti aici
http://www.oreb-sailing.hr/

#4
Daneea

Daneea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 31.07.2006

View PostMorpehus, on 24th June 2010, 20:43, said:

Salut,

de unde inchiriati si cat dati?

Buna.

Pai am gasit un particular pe net..care are propria lui firma, propria"sailing boat" si dam 2000 euro, 7 zile, 4 persoane...fara macare,  benzina pt vas si fara taxe de opriri in porturi.
Nici unul dintre noi nu are brevet..practic, patronul vasului va fi si skipperul nostru

#5
lumiandrei

lumiandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 09.08.2008
daca te-ai intors din incursiune ...spune mai multe!

#6
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
daca sunteti genul pretentios la cazare, cu nevoie de spatiu, nu e de voi. probabil barcuta are in jur de 10 m lungime cu 2 cabinute mici si un salon mic cu bucatarie inclusa, dus deasupra la wc si chiuveta. nu va lasati pacaliti de poze la interior, totul e mult mai mic decat pare. se cam face economie la apa pt dusuri, dar oricum veti inota mult  :) nu puteti lua multe haine cu voi si musai gentile de voiaj sa fie soft, sub nici o forma trolere sau alte chestii care nu se pot plia. no slapi sau papuci cu toc. cu talpile goale pe vas.

pe langa acei 2000 euro se mai adauga combustibil - pt ca va fi nevoie chiar daca e sailing, taxe in porturi - puteti sa ancorati si le mai evitati cat de cat, asta in cazul in care doriti sa fiti numai in larg. probabil ca veti dori opriri in diverse orasele asa ca musai sa platiti, si oricum veti avea nevoie de mancare si bautura ( daca cereti sa va faca ei aprovizionarea posibil sa va coste mai mult, dar aici e in functie de cum va intelegeti), ca spatiul de stocare e prea mic. cheltuieli cu curatenia finala - fiind numai un membru echipaj pe barcuta, el va face si putina curatenie eventual mancare ( posibil contra cost), depinde de conditiile stipulate in contract.  bacsis - se lasa cam 10 procente din pretul de inchiriere a barcii. stabiliti foarte clar inainte de a semna contractul si a plati ce alti termeni mai sunt , eventual rugati sa va faca o estimare costuri pt o ruta aleasa.

eu as recomanda astfel de vacante celor care dispun de ceva banuti, nu sunt pretentiosi la cazare- spatiu, etc ( ca de mancat se poate si in porturi), si in special celor care iubesc marea, sa stea la soare si sa inoate.sa nu aveti pretentii de servicii de 5 stele pe astfel de barcute, si ganditi-va ca probabil va fi nevoie sa dati o mana de ajutor pe ici colo.

inca ceva, daca aveti rau de mare evitati astfel de sejururi, barcutele astea miculute nu au stabilitatea vaselor mari, veti simti fiecare val, orice miscare...nu va fie teama de furtuni, se merge aproape de tarm.

#7
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008

View Postiulia_400, on 10th July 2010, 17:13, said:

, taxe in porturi - puteti sa ancorati si le mai evitati cat de cat, asta in cazul in care doriti sa fiti numai in larg. probabil ca veti dori opriri in diverse orasele asa ca musai sa platiti, si oricum veti avea nevoie de mancare si bautura ( daca cereti sa va faca ei aprovizionarea posibil sa va coste mai mult, dar aici e in functie de cum va intelegeti), ca spatiul de stocare e prea mic. cheltuieli cu curatenia finala - fiind numai un membru echipaj pe barcuta, el va face si putina curatenie eventual mancare ( posibil contra cost), depinde de conditiile stipulate in contract.  bacsis - se lasa cam 10 procente din pretul de inchiriere a barcii. stabiliti foarte clar inainte de a semna contractul si a plati ce alti termeni mai sunt ,
inca ceva, daca aveti rau de mare evitati astfel de sejururi, barcutele astea miculute nu au stabilitatea vaselor mari, veti simti fiecare val, orice miscare...nu va fie teama de furtuni, se merge aproape de tarm.
De curioazitate, anul acesta cand eram in Muntenegru In Kotor, L-am intrebat pe un tip care lucra in activitatea portuara cat platesc pe noapte  yahturile. Tipul mi-a spus ca pentru o noapte 100 de euro, dar pretul mai este influentat si de lungimea vasului si de alte criterii.
Pe langa toate acestea se mai plateste apa, curentul cat e legat in port.
Toto acelasi tip imi spune ca in Budva pretul e cel putin dublu. Pt Dubrovnick a inceput sa rada,e de inteles care este mesajul
parerea mea ca pe langa cele 2000 de euro mai e nevoie inca pe atat doar cu benzina taxele de porturi, intretinere etc.

,, Scump, doamnă, scump, pe uscat era mai ieftin!

Edited by branco_no, 11 July 2010 - 01:16.


#8
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
oare asta cat plateste??? :P

Attached Files



#9
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View PostBuhani73, on 18th July 2010, 21:31, said:

oare asta cat plateste??? :P


Crezi ca mai conteaza pt. cel care detine asa ceva sau care isi permite sa inchirieze un astfel de yacht? B)

Edited by bogdan10, 19 July 2010 - 08:31.


#10
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008

View Postbogdan10, on 19th July 2010, 09:31, said:

Crezi ca mai conteaza pt. cel care detine asa ceva sau care isi permite sa inchirieze un astfel de yacht? B)


si asta pot sa zic ca era modest :P
erau unele care nu incapeau in poza :)

#11
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007

View PostBuhani73, on 18th July 2010, 21:31, said:

oare asta cat plateste??? :P

15-20.000 euro/sapt (numai inchirierea). Interesat? :D

#12
miticat

miticat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.11.2004
Daneea, nu vreau să par răutăcios, dar banuiesc ca nu ai fost multumita de sfaturi, altfel nu vad de ce nu revii cu impresii. Ăsta e scopul forumului până la urmă, primim ceva, dar și dăm la schimb...

#13
Daneea

Daneea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 31.07.2006
Buna.

Back from Croatia.
O vacanta pe cinste, va zic din tot sufletul.

Sa incepem:
Yacht Bavaria 38,3 cabine, 1 baie, salon de zi.
In cabine ai loc berechet..si va zic, prietenul meu are 1.90 si 100 kg..si am dormit f bine amandoi.
Iar ai mei parinti au avut cabina mai maricica, unde incap chiar si 3 persoane.
Nici un tantar!
Nu a fost deloc cald pe timpul noptii..este tocmai bine de invelit cu un cearceaf.
Am vizitat : Primosten, Kaprije, Komiza(Vis), Korcula, Hvar, Split, Trogir si muuuuulllte alte golfulete pe care nu mi le mai amintesc.
Costuri totale euro:
-2100 inchiriat yacht
-120 benzina vas ( in conditiile in care aproape mereu am fost cu motorul, pt ca nu am avut vant)
-300 euro motorina drum
-50 euro suveniruri
-50 euro opriri pe drum( cafele, sandwich)
-700 euro mancare+terase pt 4/5 persoane (i-am dat de mancare si skipper-ului aproape 90% din timp( insa am gatit in majoritatea timpului, dar la terase mergeam in fiecare seara,)
TotaL; aprox 3400 euro 4 persoane

Nu am platit marina in nici un port, opream la vreo 200/300 m de tarm si ne ducea skipperul cu barca cu motor.
Curatenia finala era inculsa in pretul inchirierii!
Bacsis nu am lasat( asta e o chestie tipica a noastra)..Poti sa te revansezi fata de om si prin alte mijloace. L-am indulcit cu niste palinca de Pitesti, l-am mai luat la o terasa la o bere, l-am primit la masa de atatea ori.
Omul oricum foarte de treaba, ne-a si gatit uneori, ne facea piata.Singura problema a lui era ca nu stia engleza, insa prietenul meu cunoscand limba croata, ne-a rezolvat problema.

Am avut noroc de vreme buna, nu prea am avut vant, nu ne-am balanganit prea tare si a fost foarte placut de plaja pe vas si de baie mai ales.

Ce sa va zic..chiar recomand experienta!.
A fost comfortabil in ciuda asteptarilor si sfaturilor, si credeti-ma ca am fost in vacante pretentioase mai mereu, insa as mai repeta experienta din Croatia cu siguranta.
Daca aveti intrebari, go ahead!

#14
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
pune poze!!

#15
Daneea

Daneea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 31.07.2006

View PostBuhani73, on 5th August 2010, 10:54, said:

pune poze!!
o sa, o sa...

#16
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
Bine ai revenit! Ma bucur ca ti-a placut vacanta :)

Raman la parerea mea legata de confort, spatiu mai mic, etc. Cred ca tot spatiul util este de maxim o sufragerie mai micuta dintr-un apartament obisnuit ( deci includem 3 cabine, un salon cu bucatarie, zona instrumente de navigatie, baie - care sunt sigura ca era cu dus deasupra wc). La cabine spatiul ramas liber este de cca 1-1,5mp in afara patului si dulapului mic. Nu zice nimeni ca nu e loc, dar spatiul este destul de micut.  De obicei cei care isi permit astfel de croaziere au pretentii mai mari....

Ce voi scrie mai jos - te rog sa nu interpretezi gresit, atat ca mi se pare un pont ce ati gasit voi.
Mi se pare cam mic pretul la combustibil tinand cont de distanta parcursa. Banuiesc ca barcuta are un motor de 29 cp ( Bavaria 38 cruise au 55, altele 40, dar si pretul de inchiriere este de peste 2500 euro /sapt plus 8-900 euro /skipper, plus plus),o viteza de cca 6-7 knots/h si un consum de cca 3gl/h. Apropo, apa ati platit-o? Pt curatenie finala stiu ca se practica sume de cca 80-100 euro.

Legat de skipper.....bacsisul nu e o practica tipic romaneasca, in lumea asta a yachturilor bacsisul incepe de la 5 chiar pana la 25 procente din pretul de inchiriere. Apoi, in cazul in care barca se inchiriaza cu skipper, mancarea lui nu e inclusa in pret si trebuie suportata de clienti ( nu mi se pare ca i-ati facut un favor platindu-i o bere si o farfurie de mancare) . In plus, stiu ca echipajul se plateste separat la barcile astea mici, undeva in jur de 100-120 euro /zi /skipper.

Considerand ca voi ati gasit o varianta foarte ieftina, i-ai putea ajuta si pe altii interesati cu un link unde ati gasit voi acest owner/skipper de sailing boat.

In final, sincer nu stiu la ce sfaturi te-ai fi asteptat sa primesti, tinand cont ca nu multa lume merge in asftel de vacante, sau nu au fost musai in Croatia. Termeni si conditii de inchiriere, plata, etc. sunt cam aceleasi peste tot, iar voi banuiesc ca le stiati deja, din moment ce ati luat legatura cu acest skipper inainte de a posta aici. Zonele de vizitat nu sunt atat de multe incat sa nu poti acoperi jumate din ele in o sapt, iar ei cam au anumite trasee.....Apoi info legate de restaurante, preturi, etc le gasesti pe celelalte topicuri legate de Croatia.

Eu consider ca mi-am facut datoria si ti-am dat cateva sfaturi utile, am omis faza cu prosoapele de plaja ca parca trebe sa vi le duceti de acasa.

Asteptam poze oricum.

PS off topic: si proprietarul primului yacht pe care am lucrat ne scotea la cine scumpe si ne-a platit vacante scurte in Croatia si Turcia ( hotel, mese, masina inchiriata, etc) , dar tot timpul ne-a lasat ciubucel la plecare.

#17
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
Daneea, ne lasi cu ochii in soare? Mai asteptam....

#18
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postiulia_400, on 8th September 2010, 11:40, said:

Daneea, ne lasi cu ochii in soare? Mai asteptam....


Deja am inceput sa facem riduri de la soare...! :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate