Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Asa NU se monteaza

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

 marioalex1, on 28th June 2011, 20:35, said:

M-am crucit cand am vazut astazi instalarea aceasta.Mai lipsea un tub de Super glue.

Probabil a pus tuburile asa ca sa le sudeze dar a uitat sa o faca .
Sau trebuia sa vina ziua urmatoare sa termine instalatia si nu a mai putut veni .

#20
sly79

sly79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 08.06.2010
nu a uitat sa le sudeze si merge foarte bine.

UE exterioara original avea teava de 6 si 12 chiar daca era de 18000 btu sau 24000 btu.
cand aceasta probabil a murit a fost inlocuita tot cu o UE de  aceeasi putere dar care avea tevile de 6 si 16 .
din cate imi aduc aminte teava de 16 intra peste cea de 12 .
se bercuiesc amandoua si voila  avem o piulita de 16 care tine teava de 12 fara suduri.
eu personal am inlocuit o UE de 18000 btu ( care initial avea 6 cu 12 ) tot cu una de 18000btu identica care avea 6 cu 16 si am folosit niple reduse aceasta functionand impecabil.


ps: ala a fost de 10 ori mai destept decat cel care crede ca a fost prost la faza asta.

Edited by sly79, 29 June 2011 - 12:33.


#21
marioalex1

marioalex1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 05.07.2009

 sly79, on 29th June 2011, 13:27, said:

nu a uitat sa le sudeze si merge foarte bine.

UE exterioara original avea teava de 6 si 12 chiar daca era de 18000 btu sau 24000 btu.
cand aceasta probabil a murit a fost inlocuita tot cu o UE de aceeasi putere dar care avea tevile de 6 si 16 .
din cate imi aduc aminte teava de 16 intra peste cea de 12 .
se bercuiesc amandoua si voila avem o piulita de 16 care tine teava de 12 fara suduri.
eu personal am inlocuit o UE de 18000 btu ( care initial avea 6 cu 12 ) tot cu una de 18000btu identica care avea 6 cu 16 si am folosit niple reduse aceasta functionand impecabil.


ps: ala a fost de 10 ori mai destept decat cel care crede ca a fost prost la faza asta.
Aparatul este un AMERICOOL de 12,montat de nou cu respectivele tevi/bercluieli,a pierdut freonul(ca altfel nu ma chema omul acasa si nu vedeam ''minunea'').Si nu o sa-ti vina sa crezi pe unde a pierdut-chiar pe la bercluielile acelea destepte :thumbup: .Si ala care "a fost de 10 ori mai destept decat cel care crede ca a fost prost la faza asta" ar trebui sa se angajeze ca proiectant la egiptenii care au fabricat aparatul.Cum poti sa-mi spui ca un aparat facut sa functioneze pe teava de 12 va functiona la fel de bine cu teava de 10?Tu ai face asta la tine acasa?Sau e valabil doar pentru fraieri ca sa iasa montajul mai ieftin?

PS. Daca te mai straduiai putin faceai unitatea aceea de 18 sa mearga doar cu teava de 6,nu?

Edited by marioalex1, 29 June 2011 - 21:36.


#22
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,769
  • Înscris: 14.10.2008
Americool este fabricat in Egipt? Logic ca de aia era in 2001 la TV reclama cum ca au fost testate in desertul Sahara, era cu o fata ce intra intr-un cort din desert dotat cu AC si se racorea la maini. Dupa aceasta reclama prin august vecinul de langa mine si-a luat Americool-uri 2 la numar, numai ca nu prea le foloseste mai deloc, unul pe hol si unul in bucataria de vara.

#23
hydractiv

hydractiv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.06.2011

 sly79, on 29th June 2011, 13:27, said:

nu a uitat sa le sudeze si merge foarte bine.

UE exterioara original avea teava de 6 si 12 chiar daca era de 18000 btu sau 24000 btu.
cand aceasta probabil a murit a fost inlocuita tot cu o UE de  aceeasi putere dar care avea tevile de 6 si 16 .
din cate imi aduc aminte teava de 16 intra peste cea de 12 .
se bercuiesc amandoua si voila  avem o piulita de 16 care tine teava de 12 fara suduri.
eu personal am inlocuit o UE de 18000 btu ( care initial avea 6 cu 12 ) tot cu una de 18000btu identica care avea 6 cu 16 si am folosit niple reduse aceasta functionand impecabil.


ps: ala a fost de 10 ori mai destept decat cel care crede ca a fost prost la faza asta.
Da ...nici nu era nevoie de sudura acolo. Trebuia doar sa largeasca putin teava subtire (9-ul din 12, sau 12-le din 16) si sa stranga mai tare decat cuplul indicat in mod normal, suficient cat sa etanseze bine (trebuie sa muleze o grosime dubla de teava de cupru, d-aia trebuie strans mai tare).
Ca solutie de urgenta, improvizatia e buna, daca n-ai scula pt sudura.

#24
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Cuprul este un metal moale. Garnitura de la busonul de la baia de ulei la masini in general este de cupru. Cand e noua este rotunda, cand se monteaza si se strange surubul se aplatizeaza, luand forma suprafetelor de contact.

Nimic misterios. Este o improvizatie din categoria celor bune.

Edited by muteki, 30 June 2011 - 08:02.


#25
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Este o improvizatie care nu respecta calculele facute de catre fabricant in ceea ce priveste dimensiunea circuitului frigorific .
Din pacate eu unul nu pot fi de acord cu asa ceva .

Iar cand este nevoie de o reducere a diametrului tevii se poate folosi asa ceva , daca nu exista aparat de sudura :

Attached Files



#26
marusachi

marusachi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 14.08.2009
orice s-ar zice, nu cred ca poate fi functional! la un berclu de 16 tre sa strangi sa-ti iasa ochii ca sa etanseze cum trebuie, darmite asezat peste un alt berclu! din ce am vazut si montat eu la 18000 s-au imperecheat 3/8 cu 5/8 si 1/4 cu 1/2,  alea egiptene erau pe prima varianta!  eu pe berclu de 16(5/8) pun vaselina pe ambele parti ca sa-l pot strange cum trebuie si pt situatiile speciale in care tevile sunt bagate prin pereti si nu mai ai incotro s-o ie iam stuturi sudate reduse pe care le bercluiesc si le folosesc!
aia e improvizatia nefunctionala a unuia pe care il duce un pic mintea si care o vrut sa ia banii si sa plece!

#27
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,769
  • Înscris: 14.10.2008
Referitor tot la instalare, la mine au preferat sa nu foloseasca teava de plastic ce era in kitul de instalare pentru a trece prin ea traseul frigorific, dar au pus pentru partea estetica inelul de plastic in camera unde acesta iese din perete catre ui. Nu cred ca influenteaza cu ceva faptul ca traseul trece direct prin perete, asa il am si la celelalte 3 AC-uri.

Invelirea traseului s-a facut cu Neopren, care sper sa reziste mai mult decat cu ce au invelit cei din 2008 la Romstaluri, de calitate mai proasta care s-a distrus la unul dintre ele, usor, usor se duce si izolatia conductelor, dar vine acum polistirenul la bloc unde il am pe cel ramas fara invelitoarea aia infasurata.

Mai observ o chestie, impreuna cu manualul de instalare este si un dren scurt de plastic pentru gaura din partea de jos a ue, putine AC-uri din oras il au infipt in acea gaura, dar la mine pe acolo va curge numai eventuala apa de la ploaia "izbita" de vant in ue, cine il foloseste pe incalzire de exemplu toamna pe ceata multa ii curge apa la greu din ue atata vreme cat nu ingheata.  :)

Edited by Neaceasca85, 30 June 2011 - 23:15.


#28
marusachi

marusachi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 14.08.2009
acum am sesizat ca   vb de 12 k situatia insa nu se schimba!
@ tekno, de-abia gasesc nipluri egale, darmite de arati tu acolo! si ale sunt de la 1 euro si ceva in sus, alea de 1/4 :)

#29
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

 marusachi, on 30th June 2011, 23:20, said:

acum am sesizat ca   vb de 12 k situatia insa nu se schimba!
@ tekno, de-abia gasesc nipluri egale, darmite de arati tu acolo! si ale sunt de la 1 euro si ceva in sus, alea de 1/4 :)

Din pacate asa este , la pretul unei instalatii in tara nu prea poti sa-ti permiti sa cumperi asa ceva , aici din fericire aceste amanunte le trec la capitolul " maruntisuri " la o instalatie , mai ales ca am cumparat mai de mult de aproape 300 de euro numai asemenea piese de toate dimensiunile si practic acum la o instalatie parca nu mai tin cont atat de mult , cand le folosesc , ca si daca le-as cumpara la fiecare instalatie la care am nevoie de ele .
Ce-i drept se intampla rar sa le folosesc , in general folosesc aceste elemente doar pentru a uni tevi de acelasi diametru ( nu reductii ) in locuri unde nu pot suda ( datorita flacarii ) iar unde pot suda folosesc elemente de uniune din cupru .

Si aici gasesti absolut tot ce doresti in materie de materiale pentru aer conditionat .
Aici cativa din distribuitorii de unde cumpar materiale si aparate :


http://www.splitmani...limspam.spam=20

http://www.todaire.c...m/productos.htm

http://www.dcasamayor.com/

http://www.salvadorescoda.com/

Attached Files



#30
hydractiv

hydractiv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.06.2011

 marioalex1, on 29th June 2011, 22:26, said:

Aparatul este un AMERICOOL de 12,montat de nou cu respectivele tevi/bercluieli,a pierdut freonul(ca altfel nu ma chema omul acasa si nu vedeam ''minunea'').Si nu o sa-ti vina sa crezi pe unde a pierdut-chiar pe la bercluielile acelea destepte :thumbup: .Si ala care "a fost de 10 ori mai destept decat cel care crede ca a fost prost la faza asta" ar trebui sa se angajeze ca proiectant la egiptenii care au fabricat aparatul.Cum poti sa-mi spui ca un aparat facut sa functioneze pe teava de 12 va functiona la fel de bine cu teava de 10?Tu ai face asta la tine acasa?Sau e valabil doar pentru fraieri ca sa iasa montajul mai ieftin?

PS. Daca te mai straduiai putin faceai unitatea aceea de 18 sa mearga doar cu teava de 6,nu?
Improvizatia  aia pe teava de joasa, de la 12 la 9,52 (probabil asta e dimensiunea), nu avea mare efect in pierderea capacitatii.. (poate la solicitare maxima sa fi scazut cu cateva sute Btu capacitatea... si poate crestea un pic presiunea, dar nu pocnea. Problema e ca n-a facut berculul ''ca lumea'', sau n-a strans suficient, pt ca daca il facea bine si nu tragea nimeni de el, putea sa tina ani buni, fara sa piarda freonul. (Dorel)

Edited by hydractiv, 01 July 2011 - 22:43.


#31
marusachi

marusachi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 14.08.2009

 hydractiv, on 1st July 2011, 23:42, said:

Improvizatia  aia pe teava de joasa, de la 12 la 9,52 (probabil asta e dimensiunea), nu avea mare efect in pierderea capacitatii.. (poate la solicitare maxima sa fi scazut cu cateva sute Btu capacitatea... si poate crestea un pic presiunea, dar nu pocnea. Problema e ca n-a facut berculul ''ca lumea'', sau n-a strans suficient, pt ca daca il facea bine si nu tragea nimeni de el, putea sa tina ani buni, fara sa piarda freonul. (Dorel)
nu s-o legat nimeni de scaderea eficientei in mod semnificativ, si eu am recunoecut ca in unele situatii folodesc stuturi reduse, noi ne-am exprimat indoiala ca improvizatia in cauza ar fi eficienta! in cazul de fata i-a redus capacitatea ac-ului cu 100%  :nonobad: (lipsa freon)

#32
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 marusachi, on 2nd July 2011, 07:15, said:

nu s-o legat nimeni de scaderea eficientei in mod semnificativ, si eu am recunoecut ca in unele situatii folodesc stuturi reduse, noi ne-am exprimat indoiala ca improvizatia in cauza ar fi eficienta! in cazul de fata i-a redus capacitatea ac-ului cu 100%  :nonobad: (lipsa freon)
Am fost la un hotel unde era un Vrf instalat,un destept a pus dupa un refnet o teava de 10 in loc de 16,ca drept urmare 3 camere nu puteau sa fie inchiriate din cauza zgomotului produs de refrigerant

#33
hydractiv

hydractiv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.06.2011

 marusachi, on 2nd July 2011, 07:15, said:

nu s-o legat nimeni de scaderea eficientei in mod semnificativ, si eu am recunoecut ca in unele situatii folodesc stuturi reduse, noi ne-am exprimat indoiala ca improvizatia in cauza ar fi eficienta! in cazul de fata i-a redus capacitatea ac-ului cu 100%  :nonobad: (lipsa freon)
Ba s-o legat: zice ca n-o sa functioneze, la fel de bine,  cu teava de 10 cand e facut sa functioneze cu teava de  12...
Aici se presupune ca daca n-ar fi pierdut freon,  tot n-ar fi mers normal din cauza diametrului redus al tevii.
Teava mai mare era mau mult pentru centrare si fixarea tevii de 10. Mentin afirmatia ca ar fi rezistat daca era bercluit bine si strans suficient. Cat despre strangere, una e sa strangi cu reglabila cu coada de 12cm lungime si alta e sa stangi cu o cheie serioasa (sa ai forta, cat sa etanseze cele doua bercluri suprapuse).
Oricum eu n-af fi acceptat carpeala aia, chiar daca ar fi tinut.

#34
marusachi

marusachi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 14.08.2009
care parte n-ai inteles-o din "in mod semnificativ"?
daca n-ai fi acceptat, atunci de ce naiba mai pierdem timpul cu discutia asta?! :confuzzled:

#35
hydractiv

hydractiv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.06.2011

 marusachi, on 3rd July 2011, 08:51, said:

care parte n-ai inteles-o din "in mod semnificativ"?
daca n-ai fi acceptat, atunci de ce naiba mai pierdem timpul cu discutia asta?! :confuzzled:
N-as fi acceptat, daca eram beneficiarul, pt ca am pretentii si ma pricep...
Despre ''functionarea anormala'' pe teava cu ''fi'' redus, zicea alt user mai sus, care considera ca n-ar fi mers oricum, asa, din cauza diametrului ...
Nu mai discutam. Ideea e ca, era singura solutie de urgenta, daca n-ai ce-ti trebuie si te duci 60km (x2) sa montezi aerul ala, clientul vrea cu orice pret, iar tu n-ai luat teava care trebuie!  :D

#36
sly79

sly79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 08.06.2010
ca sa nu o mai lungim prea mult cu vaporizarea si condensarea pentru " incepatori " aici intrand si tekno .
cati dintre voi , v-ati uitat la tevile  de la UI de la aparatele de 18000-24000 ca sa vedeti ca aspiratia dupa niplu este de 10 .
nu a zis nimeni ca merge perfect dar merge .
si daca vreti dovada o sa vi-o dau ( marusachi o sa mearga la CTS  ARAD sa confirme ca exista un aparat cu tevi la UI de 6 si 10 ) si tevi la UE de 10 si 16  care merge perfect.
binenteles asta in cazul in care Marusachi are chef sa treaca pe acolo .
daca din greseala ajunge pe acolo poate sa dea un bip la ....    sa il ghidez .

oricum vorbim dupa ce reparati un congelator de -80c

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate