Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

router vs switch

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Buna seara .
Nu stiu exact care este topicul potrivit , deci postez aici .
Am un router tp-link TL-MR3020 . Se poate folosi ca receiver pentru televizor pentru a accesa internetul wireless de la routerul principal si daca da, imi puteti spune cum se configureaza ?
Multumesc .
Cu stima .

Edited by gi0, 21 May 2016 - 22:13.


#20
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Ok , am reusit sa il setez pe wisp pentru laptop , deci am internet de la routerul principal , dar pe televizor vad ca nu merge . Cred ca trebuie o alta setare pentru routerul secundar sau pentru tv .
Cu stima .

#21
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Oare nu ar trebui sa configurez routerul secundar pe wps , nu wisp ?

#22
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View PostTOII, on 20 mai 2016 - 18:22, said:

salut.

am si eu o mica problema si vreau sa vad daca ma poate ajuta cineva.

am un abonament la diginet fiberlink 1000.
mi s-a instalat de cei de la RDS un "router" (cu toate ca am inteles ca nu asta este denumirea corecta a acelui echipament).
apartamentul in care locuiesc a fost "cablat" de fostul proprietar, asa ca am acces internet, pe cablu, in fiecare camera.
pentru a putea imparti semnalul peste tot in casa mi-am achizitionat un switch fara management de la TP-LINK model TL-SG1008D (Gigabit).

Problema mea apare intr-una dintre camere unde am un laptop (legat la internet prin cablu pentru a beneficia de viteza maxima posibila) dar si un Samsung Smart TV de generatie mai veche, care este si el legat prin cablu la net. Cele doua "terminale" sunt legate prin intermediul unui router wireless TL-WDR 3600 de la TP-LINK (tot Gigabit) care da si semnal wireless pentru alte gadgeturi din casa.

Se pare ca ceva nu functioneaza foarte bine deoarece televizorul pare sa "primeasca" internet "intermitent" (pentru moment pare sa fie conectat, iar in secunda 2 se deconecteaza)
Imi da senzatia ca acest lucru se intampla de cand am achizitionat switch-ul fara management.

Ma puteti ajuta cu vreun sfat pentru a putea beneficia de net cum trebuie?

Multumesc
schimba cablul de retea si/sau priza de retea sau portul din router.

View Postgi0, on 23 mai 2016 - 11:50, said:

Oare nu ar trebui sa configurez routerul secundar pe wps , nu wisp ?
eu l-as configura in mod wisp.

#23
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Am și eu router de la RDS și am un cablu de net care este tras din acel router într-o cameră. În acea cameră aș vrea să montez un switch cu 5 sau 8 porturi, nu știu încă.
Întrebarea este dacă pot pleca din acel switch într-un alt switch cu maxim 5 porturi. Nu mai pot trage un alt cablu de la routerul de la RDS.
Mai am prin casă un router de la Netgear funcțional, dar nu i-am dat de cap niciodată să îl fac să lucreze ca un simplu switch în camera unde este tras cablul de net, nu mă pricep la asta, de aceea mi-ar conveni cu switchuri.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostXrainX, on 24 februarie 2019 - 03:23, said:

Am și eu router de la RDS și am un cablu de net care este tras din acel router într-o cameră. În acea cameră aș vrea să montez un switch cu 5 sau 8 porturi, nu știu încă.
Întrebarea este dacă pot pleca din acel switch într-un alt switch cu maxim 5 porturi. Nu mai pot trage un alt cablu de la routerul de la RDS.
Mai am prin casă un router de la Netgear funcțional, dar nu i-am dat de cap niciodată să îl fac să lucreze ca un simplu switch în camera unde este tras cablul de net, nu mă pricep la asta, de aceea mi-ar conveni cu switchuri.

da

singura limitare e doar de cate ip-uri ai setat maxim pe router-ul initial (by default of sa fie 255 de ip-uri... pe care nu le acoperi cu 2 switch-uri a cate 5/8 porturi)

#25
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Mai intai sa ne spuna ce echipament e router ala de la rds, dupa aia raspundem concret.

#26
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Mulțumesc pentru răspunsuri.

Este vorba de ZTE F668.

Pot rezolva cu 2 switchuri pe schema:
F668 -> Switch (conectat la două TV) -> Switch (conectat la 5 camere IP + un NVR) ?
Ce model mi-ați recomanda pentru schema de mai sus? Nu doresc ceva prea scump, doar să își facă treaba și să „nu cadă”.

(Primul Switch l-aș putea înlocui cu un router Netgear dual band, dar dacă nu reușesc să îl configurez aș merge tot pe un simplu switch.)

Edited by XrainX, 05 March 2019 - 14:22.


#27
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
De ce nu un singur switch de 16 porturi?
Orice dumb switch face ceea ce vrei tu; poti conectat fara probleme 2 switch-uri unul dupa altul (daisy chain) / (in teorie insa nu se recomanda)

In functie de buget, poti alege din urmatoarea lista => CLICKY-CLICK!

Edited by ogo, 05 March 2019 - 14:47.


#28
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Un switch este într-o cameră iar celălalt este în altă cameră. Cablul dintre ele este tras deja, nu mai pot băga altele pe acolo pe unde este ăsta tras deja.
Deci ăsta era cuvântul magic, daisy chain. Merci! Din lista aia a ta cred că cel mai bine e să iau două de la aceeași firmă, TP-Link sau D-Link.

Edited by XrainX, 05 March 2019 - 17:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate