Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Compatibilitate Placa Video cu Monitor HD?!

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
crookie

crookie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.06.2010
Ziua buna. Intentionez sa cumpar un Monitor Samsung P2470HD cu urmatorii conectori:
DVI-D
Component
Cl Slot
D-SUB
HDMI
SCART

Semnal intrare:
DVI
VGA

Si detin o placa video Sapphire ATI Radeon 3850HD AGP cu urmatoarele specificatii:
Video Compression Standards: MPEG-1
Analog Video Standards: S-Video
Max. Screen Resolution: 2560x1600
Display Interface: DVI-I (Dual Link) x2
Output Interface: S-Video
Input Type: S-Video

Intrebarea este urmatoarea: Este monitorul compatibil cu placa video? Vreau sa fiu sigur 100% inainte sa fac aceasta achizitie :)
Tin sa mentionez ca m-am interesat pe internet in legatura cu tipurile de conectori DVI si ar trebui sa fie compatibili conectorii placii mele video, chiar superiori conform pozei atasate. Adica placa mea video suporta DVI-I (Dual Link) (Digital si Analog) iar monitorul DVI-D (Dual Link) (doar Digital).

PS: Ce ar mai fi de stiut/mentionat in legatura cu compatibilitatea si ce mufe mi-ar trebui? DVI-HDMI sau DVI-D la DVI-I / DVI-D la DVI-D. Eu cred ca DVI-I Dual Link cum am eu suporta si DVI-D (Adica mufa DVI-D sa intre in slotul DVI-I si sa fie compatibila). Corectati-mi daca gresesc.

Multumesc anticipat!

Attached Files



#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
E compatibila, ai nevoie de un cablu DVI obisnuit.

#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
La monitoare de obicei nu se da si cablu dvi, se da numai cel vga. Vezi ca pe la magazine e destul de scump, la evomag era 150 lei. Cauta pe okazii , gasesti ieftin ieftin sub 10 lei.

#4
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Singura incompatibilitate pe care se poate sa o intalnesti practic este in cazul mufei  DVI-I : http://en.wikipedia....isual_Interface ( vezi mufa respectiva din dreapta si unde sub ea ai descrierea oiniilor/semnalelor )
Asta deoarece daca ai observat pe partea de IN ANALOGIC are un "+" fata de "-" folosit la tipurile de mufe din partea stanga a paginii de mai sus
Da cred ca exista si cablu adaptor de la DVI-I la DVI-D , acum insa diferenta majora intre un conector DVI si unul HDMI este ca pe conectorul HDMI vei aveea si sunet ( mai ales ca ai scris ca detii un ATI ) , fata de conectorul DVI unde nu este obligatoriu in toate cazurile sa ai sunet ( in acest caz - conector DVI - fiind obligat sa folosesti iesirea audio integrata pe pl. de baza sau din pl. de sunet dedicata )

#5
costidraghia

costidraghia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 12.01.2009
Asa cum a aratat si userul de mai sus, ai posibilitatea sa ai concomitent imagine + sunet printr-un singur cablu si anume HDMI-HDMI evident utilizind un conector suplimentar DVI-HDMI. Asta doar daca te pasioneaza sa asculti la difuzoarele monitorului.
Si chiar daca n-ai nevoie de sunet pe monitor eu te sfatuiesc sa alegi tot un cablu HDMI-HDMI si in felul asta ai scapat de toate problemele ridicate de compatibilitatea dintre placa video si monitor.

Edited by costidraghia, 21 June 2010 - 11:40.


#6
Kaskadoru

Kaskadoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 20.02.2010
Samsung-ul meu a venit in cutie cu 1 cablu DVI (single link - ca e mai ieftin) si 2 VGA :D

Eu la monitoare nu am vazut mufe decat double link, deci nu cred sa nu se potriveasca ceva.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Nu e nici o problema de incompatibilitate intre DVI-D si DVI-I.
Mufele DVI-I sunt practic toate mufele placilor video, ptr ca la ele poti conecta printr-un adaptor si VGA-ul. Asta e singura diferenta majora - existenta acelor pini suplimentari prin care se transmite VGA. Un cablu DVI obisnuit nu are acei pini si practic se transmite doar semnalul digital. Ptr ca cine vrea VGA are intrare dedicata.
Restul ca e dual sau single link nu conteaza.

Se poate folosi si HDMI, dar nu toate placile video dau semnal audio prin mufa de DVI catre HDMI - de obicei doar cele care vin cu adaptor DVI-HDMI.

Edited by eiffel, 21 June 2010 - 12:49.


#8
crookie

crookie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.06.2010
Multumesc pentru raspunsuri. Nu intentionez sa folosesc difuzoarele monitorului (pentru filme, muzica si alte aplicatii) deoarece am un sistem 5.1, dar cred ca totusi o sa am nevoie de ele cand o sa vreau sa folosesc monitorul pe post de TV cu calculatorul oprit.
Deci un cablu HDMI-HDMI mi-ar rezolva problemele, dar combinat cu un adaptor DVI-i-HDMI eventual, asta pentru ca nu am mufa HDMI pe placa video.

@lupull: In principiu asta ma macina, incompatibilitatea intre mufele alea (DVI-I vs DVI-D) adica este DVI-I superior DVI-D? Daca folosesc un adaptor DVI-i la DVI-d pierd ceva bitrate, bandwidth, rezolutie, etc? Sau cumpar un cablu HDMI-HDMI si un adaptor DVI-I - HDMI si nu-mi mai bat capul?! :)

Ce pot obtine cu cele doua iesiri DVI de pe placa video? Presupun ca pot conecta 2 monitoare, dar altceva ce-ar mai fi de stiut? Cum mai pot experimenta?

EDIT: Cat scriam eu mesajul se pare ca m-a scos 'eiffel' din impas. O sa verific ce mufe am primit la placa video cand ajuns acasa :P

Multumesc tuturor!

Edited by crookie, 21 June 2010 - 12:57.


#9
costidraghia

costidraghia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 12.01.2009
Mii de scuze, se pare ca acest model (chiar dotat cu chipset de la Ati) nu ruteaza sunetul prin iesirea DVI. Asta din cauza slotului AGP.
Aceeasi placa video dar dotata cu slot PCI-E poate ruta si sunetul dupa cum se poate vedea si pe site-ul producatorului:

http://www.sapphiret...p...001&pid=153

#10
crookie

crookie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.06.2010
@costidraghia: cel mai probabil ai dreptate :) ca AGP-ul sa nu trimita si sunet prin HDMI pentru ca n-am gasit adaptor in cutia placii video...

M-am hotarat sa cumpar un cablu DVI-HDMI (2-3m) si sunetul sa-l redau de pe placa de sunet printr-un sistem 5.1
Oricum pe modul TV, monitorul sigur va folosi boxele din dotare. Si in felul asta cred ca am rezolvat toate problemele.

PS: Sper :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate