Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Problema purici

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Milenium1993

Milenium1993

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 09.03.2010
Am o catelusa husky de 3 luni,si are purici,nu i-am facut niciodata baie ca nu m-a lasat veterinaru,ce sa fac sa scape de purici ca se scarpina intruna si am inteles ca nici nu se dezvolta cum ar trebui daca are purici,este adevarat?
Va rog ajutati-ma...cu un sfat,orice.

#2
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Da' veterinarul ala nu ti-a zis s-o deparazitezi? Intern si extern?

#3
Milenium1993

Milenium1993

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 09.03.2010

 Dev, on 20th June 2010, 14:06, said:

Da' veterinarul ala nu ti-a zis s-o deparazitezi? Intern si extern?
E deparazitata si intern si extern,dar tot are purici...

#4
predaa

predaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.10.2009
sunt prafuri pentru purici, solutii, chiar si zgarzi speciale.

#5
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 predaa, on 20th June 2010, 13:13, said:

sunt prafuri pentru purici, solutii, chiar si zgarzi speciale.

Cu grija ca are 3 luni!


Milenium1993, i-ai zis veterinarului ca tot are purici dupa deparazitare?

#6
Milenium1993

Milenium1993

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 09.03.2010

 Dev, on 20th June 2010, 14:16, said:

Cu grija ca are 3 luni!


Milenium1993, i-ai zis veterinarului ca tot are purici dupa deparazitare?
Da..i-am spus si mi-a spus sa vin in data de 28 sa-i faca vaccinul antirabic,si mi-a spus ca pot sa-i administrez frontline pentru a nu mai avea purici.
Eu am cam pierdut increderea in veterinarii astia,ajung la concluzia ca tot dupa bani sunt.

#7
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Stronghold, Frontline sau Advantix. Cu grija la dozaj, sa fie pentru pui! Nu te lua dupa tantele de la pet-shoppuri, citeste cu atentie prospectul.  Si sa fie la distanta de  cel putin o luna de ultima deparazitare externa/interna.

Cu ce a fost deparazitat ultima data?

#8
Milenium1993

Milenium1993

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 09.03.2010

 Dev, on 20th June 2010, 15:14, said:

Stronghold, Frontline sau Advantix. Cu grija la dozaj, sa fie pentru pui! Nu te lua dupa tantele de la pet-shoppuri, citeste cu atentie prospectul.  Si sa fie la distanta de  cel putin o luna de ultima deparazitare externa/interna.

Cu ce a fost deparazitat ultima data?

Adica marca vaccinului?Chiar nu ma pricep la vaccinele astea,eu am incredere in medic...
Iar pe "emblemele" acelea puse pe carnet scrie : Decaris.Dehinel Plus si mai sunt 6 'embleme" care scrie Fort Dodge .
Mersi ca m-ai ajutat.

#9
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
Stronghold-ul  si Frontlin-ul sunt slabe si destul de scumpe. Advantix-ul da alergii urate la pui si la cainii adulti de talie mica. Cel mai eficient mi se pare in acest moment Prac-tic produs da Novartis. Toate se recomanda in functie de greutate, dar un caine in crestere   are greutatea variabila si iese repede de sub efectul  pipetelor. Pune-i o zgarda buna gen Bolfo, Kiltix si mai este una facuta de Intervet : Scalibor. Sper ca nu i-a  administrat Decaris ca deparazitant intern. Chiar asa scrie pe carnet? Decarisul este de uz uman ,  dozarea este dificila si apar dese mortalitati. Pentru pisicile care stau mai mult in casa si daca nu au aratat alergii la pipete cele mentionate de Dev sunt bune. Nu exista Practic pentru pisici

#10
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 Milenium1993, on 20th June 2010, 14:30, said:

Adica marca vaccinului?Chiar nu ma pricep la vaccinele astea,eu am incredere in medic...
Iar pe "emblemele" acelea puse pe carnet scrie : Decaris.Dehinel Plus si mai sunt 6 'embleme" care scrie Fort Dodge .
Mersi ca m-ai ajutat.

Decarisul e pentru deparazitare interna. Dar e medicament pt copii si nu special formulat pt animale. Nu e recomandat in medicina veterinara desi se mai foloseste.

Dehinel plus e tot antiparazitic intern.

Fort Dodge face vaccinuri (cel mai probabil asta reprezinta stikerele) dar si antiparazitice.

LE:

 ditaanca, on 20th June 2010, 16:31, said:

Stronghold-ul si Frontlin-ul sunt slabe si destul de scumpe. Advantix-ul da alergii urate la pui si la cainii adulti de talie mica. Cel mai eficient mi se pare in acest moment Prac-tic produs da Novartis. Toate se recomanda in functie de greutate, dar un caine in crestere are greutatea variabila si iese repede de sub efectul pipetelor. Pune-i o zgarda buna gen Bolfo, Kiltix si mai este una facuta de Intervet : Scalibor. Sper ca nu i-a administrat Decaris ca deparazitant intern. Chiar asa scrie pe carnet? Decarisul este de uz uman , dozarea este dificila si apar dese mortalitati. Pentru pisicile care stau mai mult in casa si daca nu au aratat alergii la pipete cele mentionate de Dev sunt bune. Nu exista Practic pentru pisici
Se pare ca trebuie sa dau refresh mai des. N-am vazut c-a scris si Anca de Decaris.

:) Zgarda chiar e eficienta?

Eu cu Strongholdul n-am avut probleme nici la pisica de apartament, nici la pisica si caini care stau mai mult afara (dpdv al eficientei sau al alergiilor). Frontline-ul e intradevar cam apa de ploaie si nu pricep de ce e atat de recomandat de veterinarii din Romania. De Advantix eu n-auzisem pana in noiembrie cand am cautat tot orasul Stronghold si n-am gasit! A fost singura alternativa la Frontline pe care am gasit-o de cumparat. Mi s-a parut eficienta si pisica n-a patit nimic. Advantix n-am folosit personal la caine dar am presupus ca e ok. E bine de stiut ca provoaca alergii.

Edited by Dev, 20 June 2010 - 16:47.


#11
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
Eu imi tin toti cainii cu zgarda Kiltix ( Bayer )  pe care o schimb  odata la 4 luni, si fac asta tot anul chiar si in iarna. In perioada  tzantzarilor pun si un  Advocate ( impotriva microfilariilor) cam la 7-8 saptamani. Dar eu am caini adulti care nu au dezvoltat alergii la nici unul din produse . Sunt multumita de zgarzi pana in acest moment. N-am avut probleme. Dar cainii mei nu sunt foarte plimbati .  Pe vremuri (99- 2000) puneam o pipeta Frontline in mai si tinea toata vara. Dar stii ca Stronghold-ul nu face fata la capuse ? De fapt ei sustin ca face fata daca se aplica repetat , cumulativ.

Edited by ditaanca, 20 June 2010 - 17:08.


#12
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Ar trebui dat și prin casă cu ceva, pentru că puricii își petrec o mare parte din timp prin canapele și covoare. Eu am dat cu Neostomosan, dar încă nu știu dacă a fost eficient. Am mai auzit și ceva de pelin, dar nu știu cum să-l folosesc.

Într-adevăr, ceva s-a întâmplat cu Frontline-ul. Citisem că e destul de vechi, și puricii au cam căpătat rezistență la el. Ultima oară am folosit Stronghold (la pisică), și am găsit purici morți pe ea, deci în primă fază a fost supereficient. Acuma nu știu cât va ține efectul...

#13
nico_nicolici

nico_nicolici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 19.06.2010
Poti cere sfatul la o farmacie veterinara,exista prafuri si zgarde antipurici si nu sunt f scumpe.

Eu am folosit numai prafuri si a fost ok ( ma rog,catelul meu) :))

#14
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
Cu Neostomosan trebuie sa dai cu repetitie la 2 zile de 3 ori iar pelinul se aseaza sub covoare, cuverturi, asternuturi  ca atare . Ciobanii au o reteta interesanta impotriva capuselor :1litru otet de mere sau vin + 1litru apa + 1 kg urzici se fierb pana scade la jumatate. Cu aceasta solutie se maseaza bine cainii. Dar nu trebuie sa aiba rani pe piele sau alte boli de piele.

#15
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 ditaanca, on 20th June 2010, 18:26, said:

Cu Neostomosan trebuie sa dai cu repetitie la 2 zile de 3 ori
Da?! Mulțumesc mult! În cazul ăsta o să dau mâine din nou. Eu citisem că se repetă după 7 zile.

Cu pelinul așa o să fac. Deocamdată am cumpărat o cutie de ceai de pelin, care e de fapt pelin uscat și mărunțit. Și cât timp pot să-l las acolo? Cât timp are efect?

#16
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
Nu sunt convinsa de efect dar se tine atat cat lasa miros . Cand nu mai simti mirosul se schimba . Dar daca utilizezi pelinul sa ne spui si noua concluziile.

#17
Milenium1993

Milenium1993

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 09.03.2010
Multumesc tuturor ca mi-ati dat niste sfaturi.
Si totusi,luand logic daca avea deparazitare externa si interna nu ar mai fi trebuit sa aibe purici?
Mie doctorul mi-a spus ca i-a facut si interna si externa.

#18
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
Deparazitarea externa  se face odata pe luna daca utilizezi pipete. Nici una nu are eficienta mai lunga.  Pe masura ce creste cainele ,doza isi pierde din eficacitate . Deparazitarea interna se face odata la 3-4 luni la puii pana intr-un an. Dar daca n-a scapat de purici se repeta si deparazitarea interna pentru ca puricii pot purta oua de paraziti intestinali,si cainele se reinfesteaza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate