Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Singin' in the Rain (1952)

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
[ http://static.cinemagia.ro/img/db/movie/00/41/07/singin-in-the-rain-251927l.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Cel mai bun musical pe care l-am vazut...si asa o sa ramana ca doar astea noi sunt, multe din ele, ridicole.

#3
boxXxing_star

boxXxing_star

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 06.01.2008
Nu sunt fanul filmelor de tipul "musical", dar asta chiar mi-a placut.Nu stiu de ce am impresia ca anii '50 au fost cei mai linistiti si valorile familiei cele mai pretuite la americani.Cand vad filme din perioada aia am o senzatie de bine.

#4
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Un film memorabil!
Il voi revedea intotdeauna cu mare placere.
Secventa care l-a facut celebru este una dintre cele mai reusite din istoria cinematografiei.

#5
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Daca cineva imi spune ca nu a trait niste clipe in care chiar ii venea sa cante de fericit ce era, sub dus sau chiar sub ploaie,..zau ca il compatimesc.
Asa ca dupa ce vezi acesta secventa celebra si te gandesti ca mai sus, intelegi restul..

#6
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007
tare filmul...
nu de mai fac acum asa ceva-nu mai e nici muzica,nici oamenii!

#7
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
niciodata n-am inteles musicalurile. vorbesc aia acolo normal si dintr-o data o dau in cintat. apoi in dansat. wtf?

#8
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Mosotti, niciodata in viata dumitale nu ai fost atat de fericit incat sa simti nevoia sa fluieri, canti sau sa dansezi?
Din ce motive, conteaza mai putin.
Sa zicem ca pur si simplu pt ca ai dormit bine si te simti odihnit, ca ti-a iesit o chestie pe care ti-o doreai, ca o fata pe care nu o cunosti ti-a zambit asa aiurea pe strada, ca ai calcat intr-un rahat de caine, ca ai vazut un fluture cum zboara, ca e (prima)vara/toamna/ iarna, ca pe strada era unul beat, adica BEAT MANGA care spunea tampeni caraghioase, ca unul din forum te-a facut sa razi/urlii, ca i-ai tras-o unuia /uneia, de a fost ceva cu urlete, de tinut minte, hi, hi..
Eu am trait macar unele din cele descrise si m-am bucurat de imi venea macar sa fluie/cant....
Daca dta nu ai cazut pe niciunul dintre cele enumerate de mine sau pe altele, -o supercarte, film, etc, ca nu sunt cel mai destept om din lume, sa trec prin toate posibilitatile, - ramane cum am scris mai devreme.
Te compatimesc.
PS. Ca sa nu fiu inteles gresit, hi, hi. Precizez ca expresia "A trage" are mai multe sensuri.
De ex "A trage la edec", "a trage sanie pe uscat", " a trage un toc de p  a cuiva", adica  "a trage pana din calimara" ca sa ii scri cuiva. Ma rog, acum se foloseste pixul, dar asa e expersia..
PPS. Am inteles ca trebuie sa ma abtin sa cant/fluier. Cum nu am deloc ureche o iau pe aratura asa de tare ca ma enervez singur...

#9
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Prien, imi place cum gandesti...
Uite, eu, de exemplu, dupa ce-mi termin casa... am sa cant in ploaie de fericire si am sa ma gandesc la acea secventa memorabila din acest film... ;)

#10
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View PostRocknroll, on 19th December 2010, 17:36, said:

Prien, imi place cum gandesti...
Multumesc frumos. Va astept si cu alte comentarii..
Am revazut filmul acum cateva zile difuzat de nu mai stiu care canal TV.
Mi-a facut mare placere sa ii explic goangei mele cum a fost cu istoria cu sincronizarea imaginii cu sunetul, etc..
Mai ales ca am si aparat filmat/de proiectie cinematografic(a), am developat si montat pelicula, etc. Ba chiar si am anumite cunostinte din acest domeniu +conexe, etc, hi, hi..
Altfel e un film care iti descreteste fruntea, o placere sa il (re)vezi..
Off topic. Dar de http://www.imdb.com/title/tt0062803/ recte "Chitty Chitty Bang Bang" ce ziceti?
Super off topic. Zau ca mi-ar placea sa merg prin Bucuresti, cu o asemenea masina, imbracat in costum de epoca....Sa vad cati gati/piti se intoc dupa mine...Ar fi "supercalifragilisticexpialidocious..."
Da, stiu, vrabia Mihai Viteazu*, mai bine ma duc sa ma culc....
*=malai viseaza

Edited by Prien, 28 December 2010 - 19:53.


#11
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Aha, esti un "clasic", ca si mine...  :peacefingers:
Chitty Chitty Bang Bang, hehe, ce vremuri...
Mai era "Acei oameni minunati si masinile lor zburatoare" (Those Daring Young Men in Their Jaunty Jalopies), Yellow Rolls-Royce etc, ce filme...
Aveau un sarm aparte. Si acum ma uit cu mare drag la filmele clasice, unele dintre ele adevarate capodopere.
Le mancam pe paine (la propriu, paine cu unt... :)) la Telecinemateca, miercurea, pe vremuri.
Apropo de masinile de epoca, as da oricand un Q7 sau mai stiu eu ce fita de masina pe una clasica (in stare buna de functionare). Sunt unele care, fiind intretinute corespunzator (cu multi bani, ce-i drept), arata si functioneaza ireprosabil.

Rita Pavone - Supercalifragilistichespiralidoso (1967) ;)

#12
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dzeule mare, nu cred ca ai habar ce si cat m-ai stranit..
Am dat la misto pe youtube o cautare dupa Telecinemateca. Dar cand am revazut genericul si am reauzit melodia asa am fugit brusc acum +30 de ani, cand ma chinuiam sa aflu de ce dracu o considera atat de importanta de o dau in mod curent si repetat secventa aia cu lumea pe niste scari, sau incercam sa (re)cunosc pe fiecare artist/a care aparea...
Intre timp am aflat de unde e secventa, dar inca nu stiu toti actorii, hi, hi..
Apoi am gasit genericul cu desenele animate si mi-am adus aminte de propunerea de infiintarea a PDA*, ideea dnei Viorica Bucur, cu care am avut onoarea si placerea sa colaborez de cateva ori. Pacat ca nu s-a materializat..
Aveam 26+ ani cand s-a propus infiintarea lui, imediat dupa dec 89 si mama imi zicea ca nu sunt intreg de ma uit la varsta mea la asa ceva..Avea si are dreptate si azi..
Dar asa imi era o foame de DA....Si atunci erau alea bine, nu caftelile de azi..
Cat despre masina din Chitty Chitty Bang Bang, vad ca nimeni nu a avut curajul sa ma contrazica ca daca as/ar apare in asa ceva as/r aspira ...si la greu, hi, hi...
Acuma stiu ce o sa caut sa revad. Multam de idee, evident de pe ebay, nu pe torent, Dne Fereste, hi, hi..
Sa nu uit si sa fiu inteles gresit
PDA=Partidul Desenelelor Animate, nu altceva..

#13
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Ma bucur ca te-am "starnit", atunci...   ;)
Iar dnei Viorica Bucur transmite-i complimentele unui fan inrait al emisiunii domniei sale, de pe vremuri... :peacefingers:
Apropo de Telecinemateca, uite un mic omagiu adus celor care, cum scriam in descrierea de pe You Tube, ne-au luminat sufletele atunci cand in jur era intuneric, ne-au facut sa radem pe cand zambetele erau confiscate si ne-au mentinut spiritul in viata atunci cand in jur totul era pustiu. Chiar daca o parte dintre ei nu mai sunt, pentru noi, ei raman nemuritori...

#14
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Multumesc pt cele scrise.
Si eu m-am mirat ca nu mai aparea pe post. Dar de curand am aflat adevarul..
Din pacate pt publicul care ii urmarea emisiunile realizate la TVR, sau din fericire pt dansa si studentii carora le preda, dna Viorica Bucur a plecat la Academia de Teatru si Film de mai multi ani.
Si din interviul pe care l-am citit rezulta ca e foarte pasionata si multumita de ce facea...
Pe de alta parte si eu am plecat din sectia respectiva, asa ca sansele sa ma intalnesc cu domnia sa sunt extrem de reduse.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate