Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Recomandare site parfumuri originale

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#19
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Eu am comandat de 4 ori de pe e-parfumurionline.ro. Foarte multumit de ei.

#20
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,273
  • Înscris: 19.07.2008
De banii pe care ii dai pe un parfum la Sephora sau Ina iti comanzi mai bine unul de nisa de pe luckyscent.com si acolo sunt originale, parfumuri pentru cunoscatori :)

#21
valeria m

valeria m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 02.01.2007

View PostDarkEnemy, on 16th December 2010, 00:38, said:

De banii pe care ii dai pe un parfum la Sephora sau Ina iti comanzi mai bine unul de nisa de pe luckyscent.com si acolo sunt originale, parfumuri pentru cunoscatori :)
Nu sunt diferente chiar asa de mari de preturi intre magazine si net, iar acolo unde exista au justificare sub aspectul calitatii. Eu tocmai spuneam ca exista si alte avantaje cand cumperi din magazinele fizice, dintre care, cel mai important este acela ca poti sa incerci parfumurile si sa alegi ce iti place. Pe net se poate cumpara, daca ai incredere, atunci cand folosesti 1-2 parfumuri si nu te mai intereseaza si altceva.

#22
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,273
  • Înscris: 19.07.2008
Sunt si nu sunt. Maica-mea a incercat un Lancome Tresor intr-un magazin si cand a intrebat de pret a ramas masca: 550 lei! Pentru 100 ml edp. Sa fim seriosi ca il gasesc pe internet si la 180, poate si mai putin daca stiu unde sa caut. Plus ca nu vad sensul sa dai atatia bani pe un parfum de designer cand poti merge, mai ales daca esti din Bucuresti, la o parfumerie si de banii astia iti iei ceva mult mai bun.

Eu cumpar de pe net, merg la risc si nu am 1-2 parfumuri si toate au fost cumparate pe netestate. Ce pot sa zic.. I'm a gambler :D

#23
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
DarkEnemy, dar te poti duce oricand in magazin (sa spunem Sephora), testezi parfumuri, vezi care iti plac si apoi iti comanzi pe net. Nu e nevoie sa mergi blind. (cer scuze daca am inteles gresit, am citit orarecum rapid pagina, sunt in graba).

@ daddy: tu esti destept si cei de la DeutcheBank sunt prosti, nu? ca doar ei au facut studiul. Eu unul am incredere intr-un grup abilitat, nu in ineptiile tale. Iar cand acel grup demonstreaza in urma unui studiu detaliat ca pretul unui Golf este 2000 euro, permite-mi sa le acord o credibilitate mai mare decat tie. Fa-ti un favor sa da-ti eject de pe topicul asta. Cere eventual si un bonus la Sephora/Douglas sau unde lucrezi in industria celor ce vor sa ii prosteasca pe romani. Nu imi da exemplu Turcia, cand ti-am spus clar de pilda ca poti lua din Austria, din Olanda parfumuri la jumatate de pret fata de Sephora. Din magazin ! Iar in ce priveste preturile date de mine, da eu am mentionat clar: pret de productie pe linie. Si da, este 5 lei la un tricou Lacoste fabricat la Fetesti! (intamplator stiu persoane ce lucreaza acolo si nu sunt pe pozitii low-profile). Nu am inclus marketing, studiu, salarii etc. Sau tu crezi ca exista preturi preferentiale de productie: acelasi tricou polo, din acelasi material, aceeasi culoare, dar nebranduit, ce se vinde cu 15 lei in Auchan de pilda, se vinde in pierdere? Nu prea cred. Si nu ma lua cu studiul calitatii, pune-le fata in fata si compara sa vezi ca sunt lucrate la fel. difera doar brandu-ul, lacoste vs no name. Vrei sa iti spun in telecom cum sta treaba, ca doar e domeniul in care lucrez. vrei sa stii cat costa in realitate un echipament, ca pret de linie si la ce pret ajunge la end-user? Te vei minuna. Dar deja deviem de la subiect.

Sa ii lasam pe fiecare dintre noi sa cumpere ce parfumuri doresc si de unde doresc. Iti spun doar sa iei un parfum de la "baieti", dar nu de la oricine, ci de la cei mai vechi in bransa, cu sute de calificative pozitive online (sa spunem deci oarecum mai sigur) si sa compari parfumul cu unul de magazin. Apoi sa vorbesti de fake-uri.

Edited by Genesis, 30 December 2010 - 12:16.


#24
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 03.08.2010

View PostGenesis, on 30th December 2010, 12:00, said:

Si da, este 5 lei la un tricou Lacoste fabricat la Fetesti! Nu am inclus marketing, studiu, salarii etc. Sau tu crezi ca exista preturi preferentiale de productie: acelasi tricou polo, din acelasi material, aceeasi culoare, dar nebranduit, ce se vinde cu 15 lei in Auchan de pilda, se vinde in pierdere? Nu prea cred. Si nu ma lua cu studiul calitatii, pune-le fata in fata si compara sa vezi ca sunt lucrate la fel. difera doar brandu-ul, lacoste vs no name.
Aici iti dau dreptate,pt ca situatia e similara si in cazul hainelor made in Romania de la Benetton.Stiu costul de productie in Romania al unui tricou,si l-am vazut si in Italia cu pret de 15 ori mai mare. In privinta parfumurilor, incercati
http://ro.strawberrynet.com
eu n-am luat teapa si am cumparat de mai multe ori

#25
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
da, sunt foarte mari. eu de pilda am luat din Austria din outlet, din Parndorf 3 tricouri lacoste din magazinul firmei cu 45 euro (deci 15 euro/buc) . La noi costa echivalentul a 76 euro. In pierdere sigur nu vindeau. Daca au mai trecut si altii pe acolo, pot confirma preturile foarte bune la unele marci, in functie de sold-uri.
La parfumuri si eu am fost reticent sa iau de pe net, pana am luat de la un baiat recomandat de un amic si totul a fost ok. Uneori mai cumpar de la el, dar rar pt ca in general gasesc in afara cand calatoresc la preturi bune. A zis cineva de duty free-uri...da, este o varianta, unele parfumuri au preturi foarte bune.

Edited by Genesis, 30 December 2010 - 12:21.


#26
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Tu chiar insisti in prostie. Nu poti sa faci un calcul la nivel de gradinita. Si daca te duci cu un Golf pe un cantar la o firma de recoltare a fierului vechi s-ar putea sa iei pe undeva intre 1000 si 2000 euro. Calculeaza cat e gk de fier vechi si cate kg are un Golf si te vei convinge. Foarte tare calcului celor de la DeutcheBank n-am ce spune. Daca mi-l pui detaliat poate te-as crede. Sau poate ei calculeaza o bujie la 1 euro, bateria tot vreo 2 euro etc. ca doar asa se face un "calcul destept", dupa parerea ta, calculam strict ce materiale si materii prime intra in compozitia unei piese, asa ca mai mult de 2 euro nu poate sa coste plasticul si cateva substante care intra in compozitia unei baterii. La fel si motorul, cred ca-l calculeaza la nivel de fier vechi.
Asadar nu stiu cine abereaza si spune ineptii dar am impresia ca gandirea ta nu e in stare sa o depaseasca (nici macar sa o ajunga) pe cea a unui pusti de clasa a patra. Daca tu crezi tot ce citesti si nu esti in stare sa filtrezi informatia si sa gandesti singur e problema ta, dar nu tranti astfel de ineptii pe forum ca e chiar de rasul curcilor sa spui ca productia unui golf e 2000 euro.
La fel si cu camasa de 5 lei. N-ai intrat demult intr-un magazin de specialitate sa vezi cat costa un metru de material mai de Doamne-ajuta. Dar sursele tale "inside" te fac atotcunoscator cand de fapt dai prin gropi.
Mai bine ti-ai da tu eject de pe topicul asta si de pe forum in general pentru ca asta e un forum pentru oameni cu un IQ ceva mai ridicat decat marimea la pantofi. pe mine m-ai convins de inteligenta ta numai dupa celebra replica a ta "nu ne tragem de sireturi" (la o chestiune care nu te privea absolut deloc-nici macar asta n-ai fost in stare sa intelegi cu toate ca era scris foarte clar), expresie folosita doar de cei carora li se potriveste din plin "prostul nu e prost destul pana nu e si fudul". Dar sa stii ca ai dreptate, refuz sa ma trag de sireturi si sa port o conversatie cu cineva care citeste pe net ca vaca face mac mac si rata face muu si vine bucuros ca si-a imbogatit cunostintele cu ce a citit.

Cat priveste parfumurile originale, exclusivitatile etc. am explicat si am scris destul de clar anumite chestii mai sus pe care, daca erai atat de destept, ai fi fost in stare sa le combati punctual, nu cu calificative pozitive si alte tampenii de genul asta. Nimeni nu este in stare sa explice cum ajung parfumurile astea "originale" in tara cand producatorul are contract de exclusivitate cu o anumita firma. Toti spun ca, daca s-ar sti ar muri afacerea ca ar face-o toti. Fals, daca s-ar sti nu ar mai cumpara nimeni ca ar sti de ce se opresc atatea tiruri cu parfumuri contrafacute la granita si de ce inca de 10 ori pe-atat trec fara probleme. Ar sti de unde provin parfumurile pe care le cumpara si cat de originale sunt. Traiasca Turcia si comertul lor infloritor.
Va urez succes la cumparat perfumuri originale de unde doriti voi si jeansi originali Levis de pe taraba din bazar si aliniati-va linistiti langa "albinosii" cu camasi "D&G", burta pana la pamant, kilu de aur la gat si Q7 langa veceul din lemn de langa castelul cu bai poleite cu aur.

Edited by daddy, 30 December 2010 - 19:29.


#27
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
intre noi doi, tu esti cel care insista in prostie. De fapt nu prostie, pentru ca am inteles ce e cu apararea asta Sephora in ce te priveste de pe alte topicuri. Vezi tu, eu nu am nici un interes sa apar sau sa blamez vreuna din parti. Dar tu ai, din moment ce ai membri ce lucreaza la Sephora. Acum sa incheiem aici discutia, sunt sute de mii de oameni care cumpara parfumuri online fara probleme. Doua exemple de site-uri: fragrancedirect.co.uk si fragrancex.com. Ce preturi au vs Sephora? Stii ca sunt magazine fizice, reale si nu intr-o garsoniera de bloc?

Explica-ne si lumineaza-ne care e adaosul comercial in Sephora. Scrie sau nu scrie ca adaosul poate ajunge pana la 1000% ?? (da, o mie). Cu asta cred ca am spus tot si parasesc topicul. Tu poti ramane in lumea in care tot ce se vinde online este fake (daca intr-adevar crezi asta ai o problema; personal sunt de parere ca doar iti aperi interesul pe aici, avand membri ce lucreaza in Sephora).

Ca un ultim exemplu: sportsdirect.com este site-ul celor de la Sports International, au 473 magazine in 6 tari, sunt cel mai mare retailer european de articole si au spoturi publicitare la TV pe canale nationale in 6 tari: cat costa un tricou Lee Cooper sau Sergio Tacchini acolo? 6-10 lire? Cat costa la noi? De fapt sunt fake, nu?

Alt exemplu: mandmdirect.com cel mai mare retailer UK de fashion, au spoturi de publicitate la TV pe canale nationale in UK, Germania, Olanda. Au si parfumuri de vanzare...ia vezi ce preturi au acolo? Unele sunt mai ieftine decat la magazinele noastre online. Cat e un Lancome Hypnose? 29.99 lire? Cat e in Sephora? 550 lei cumva? Lumineaza-ne din nou: totul e fake si sunt intr-o garsoniera de bloc de fapt, este o mare conspiratie impotriva unor fraieri ca noi iar tu este singurul care nu cade in plasa. Si parfumurile din duty free, la jumatate de pret fata de sephora sunt tot fake nu? sunt aduse din Turcia... si intelege o data ca cei ce vand pe site-urile online de la noi cumpara parfumurile din afara, nu le cumpara de la importatorii de la noi. Ca nu este legal, sunt de acord. Dar asta nu face parfumurile mai putin originale. Si sunt organe abilitate ce pot combate asta. Pana atunci, comercializarea se poate face in voie.

#28
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004

View PostGenesis, on 27th January 2011, 13:58, said:

Ca nu este legal, sunt de acord. Dar asta nu face parfumurile mai putin originale. Si sunt organe abilitate ce pot combate asta. Pana atunci, comercializarea se poate face in voie.
Pai tocmai asta era si ideea pe care am sustinut-o. Si nu doar aici ci si pe alte topicuri.
Tocmai de asta sunt persoane care se plang ca au primit fake-uri, pentru ca astfel de indivizi nu pot fi trasi la raspundere foarte usor. Sau ai impresia ca, daca nu pot fi controlati, ii impiedica cu ceva sa cumpere un fake cu 10 euro si sa puna un adaos de 20 de euro decat sa cumpere unul cu 40 euro si sa puna un adaos de 5 euro?!
Exemplele pe care le-ai dat tu sunt o cu totul alta poveste din tari in care comertul online al parfumurilor este reglementat de multi ani iar preturile sunt atat de mici pentru ca si in magazinele fizice de specialitate sunt mult mai mici decat la noi. In Romania nu exista comert legal online cu parfumuri.
Cat priveste adaosul comercial cred ca poti face un calcul elementar intre pretul de la raft si cel de la importator ca sa vezi cat e.
Ma bucur ca ai renuntat la a mai sustine tampeniile legate de pretul de productie al Golfului sau al unui tricou. Se poate discuta si civilizat, ontopic.

#29
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Am citit topicul si tot nu m-am lamurit care site-uri sunt de incredere. Lasati polemicile si daca puteti, dati un raspuns obiectiv bazat pe propria experienta!

#30
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
Pai daca vrei din magazin fizic: sephora sau douglas. Daca apare vreo problema, te vei putea duce peste ei foarte usor. Una e sa returnezi ceva la un magazin fizic, alta la un magazin online. Dar nu prea cred ca e cazul, nu am auzit inca de cineva care sa se planga de autenticitatea unui parfum luat din aceste 2 magazine.

Alta varianta ar fi duty free-ul. Preturile sunt ceva mai mici.

Eu am luat de pe fragrancedirect.co.uk si totul a fost ok (transportul 5 lire pt un produs + inca 2.5 lire pt fiecare produs nou adaugat in cos). Dezavantajul este ca nu au o gama foarte variata de parfumuri. De obicei de aici iau si deo stick-uri, nu numai parfumuri.

Magazine online romanesti de unde am luat eu de-a lungul timpului si a fost in regula: hotscents.ro si parfumurixx.ro . E mult spus magazin, pt ca este de fapt un vanzator (sau maxim 2) si atat. Baietii sunt prezenti "pe piata" de mult timp, isi fac reclama mai ales pe computergames si pe okazii, au topicuri cu mii de comment-uri si am vazut ca nu sunt plangeri din partea cumparatorilor in ce priveste parfumurile. Asta din ce am citit eu cel putin. Eu am luat testere si au fost originale. Nu am idee cum le aduc, din moment ce legal nu cred ca pot vinde testere. Pe site scrie totusi ca achizitiile se fac de la importatori autorizati.

In rest, sunt foarte multe magazine online, au aparut ca ciupercile dupa ploaie in ultimii ani, deci trebuie atentie mare pentru ca sigur sunt si destule care vand numai fake-uri.

Edited by Genesis, 29 January 2011 - 20:34.


#31
motu-tm

motu-tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 14.12.2010
quickmall.ro nu stiu de preturile  da is 100% originale

dar cel mai ok iesi din shop-uri, da nu alea de pe aeroporturi, acolo is preturi mai mari(ciudat dar asa ii), shopurile dl. moravita, hamleu, sighet, etc

Edited by motu-tm, 29 January 2011 - 20:57.


#32
victoromania

victoromania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.02.2011

View PostAzRa, on 19th June 2010, 10:35, said:

Salut! Vreau sa-mi comand si eu un parfum veritabil, insa nu stiu la ce site sa apleze pentru ca sunt o multime.
Asa ca as fi recunoscator daca mi-ati putea recomanda unul unde nu ati avut experiente neplacute. E vorba totusi de o suma frumusica, nu am bani sa arunc aiurea pe geam.
Multumesc anticipat!



buna ziua

reprezint o firma imobiliara din pitesti si am comandat pt angajatii nostrii mai multe buc de la aoro.ro.am solicitat in mod express certificat de calitate si de provenienta pe mail sau fax . nu am primit nimic,nici macar o confirmare telefonica.produsele sunt fake de o calitate atenta si nu sunt fake ieftine de engross europa sau flora(turcia sau china).nu sunt originale cu siguranta.sediul firmei nu este specificat si nici nu se pot ridica de la sediu.sediul firmei nu este declarat in bucuresti,dupa cum se poate vedea pe www.mfinante.ro.firma este de curand infiintata si are sediul pre-schimbat in calarasi.reclamatii se pot face decat in scris si nicidecum personal.am fost la un tester in mall unde au certificate si aparatura speciala iar in urma testelor de alcool,ulei si fragrance a rezultat o mare incompatibilitate/diferenta cu originalele.

ne cerem scuze pt inconvenient,eram datori firmei aoro cu acest raspuns pt neacceptarea unui retur

#33
marya888

marya888

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.02.2011
BUNA,

Eu am comandat de curand de la site-ul www.parfumoriginal.eu si am fost foarte multumita de serviciile lor, in plus de asta livreaza gratuit la orice comanda si se misca mult mau repede decat aoro.  Puteti incerca si voi.

#34
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 16.05.2007
exiata vreun magazin online cu produse cu adevrat originaale, am cumparat recent de la aoro.ro dar nu mi-au inspirat incredere produsele primite, ele nu respectau ceea ce zice la punctul 3 din linkul urmator.


testare parfum

Eu in ultima perioada am folosit doar parfumuri originale din sursa sigura, pe care nu o mai am, acasa mai am doua sticle, ambele respecta punctul 3.

Edited by liberlamare, 17 February 2011 - 21:13.


#35
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,273
  • Înscris: 19.07.2008
Cum am mai spus, decat sa-ti iei de pe site-uri din acestea dubioase, mai bine dai un ban mai mult si iti iei ori de pe luckyscent.com ori de pe site-ul companiilor cum ar fi Frederic Malle, Parfum d'Empire, Annick Goutal etc

#36
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 16.05.2007

View PostDarkEnemy, on 17th February 2011, 22:27, said:

Cum am mai spus, decat sa-ti iei de pe site-uri din acestea dubioase, mai bine dai un ban mai mult si iti iei ori de pe luckyscent.com ori de pe site-ul companiilor cum ar fi Frederic Malle, Parfum d'Empire, Annick Goutal etc
o sa ma uit in magazine sa vad diferenta de pret, de pe siteuri nu cred ca voi mai lua. Daca se incadreaza la un maxim de 50 % fata de site voi alege magazinele, voi cauta si unele ce fac fidelizari.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate