Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Recomandare site parfumuri originale

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
AzRa'il

AzRa'il

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 03.02.2007
Salut! Vreau sa-mi comand si eu un parfum veritabil, insa nu stiu la ce site sa apleze pentru ca sunt o multime.
Asa ca as fi recunoscator daca mi-ati putea recomanda unul unde nu ati avut experiente neplacute. E vorba totusi de o suma frumusica, nu am bani sa arunc aiurea pe geam.
Multumesc anticipat!

#2
zoly_n

zoly_n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 04.02.2008

View PostAzRa, on 19th June 2010, 08:35, said:

Salut! Vreau sa-mi comand si eu un parfum veritabil, insa nu stiu la ce site sa apleze pentru ca sunt o multime.
Asa ca as fi recunoscator daca mi-ati putea recomanda unul unde nu ati avut experiente neplacute. E vorba totusi de o suma frumusica, nu am bani sa arunc aiurea pe geam.
Multumesc anticipat!


Cel mai bine te duci intr-un magazin de specialitate gen Sephora si altele si iti alegi de acolo un parfum bun si original. De pe net s-ar putea sa primesti ¨chiciuri¨ de 2 lei facute de chineji si ei zic ca sunt originale si dupa 2 minute ce te-ai dat cu el mirosu nu mai persista.

Edited by zoly_n, 19 June 2010 - 17:22.


#3
AzRa'il

AzRa'il

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 03.02.2007
da, dar in magazinele de specialitate sunt si cu peste 50 de ron mai scumpe..
oricum, multumesc!

#4
ciprian90

ciprian90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.04.2009
Pot sa-ti recomand un site serios care colaboreaza cu distribuitori oficiali pe privat. Daca imi da voie adminul o sa-l postez si pe forum.

Pai in primu rand cei mai importanti sunt furnizorii!!! Un parfum original vine direct de la producator ca d-aia e ORIGINAL! de ex BVLGARI pe site-ul lor spun ca EVERET ROMANIA DISTRIBUTION sunt unici importatori si oficiali in Romania si pe site-ul LACOSTE la fel.

Uite aici:
Bvlgari: http://us.bulgari.com/storeLocator.jsp
Lacoste la fel pe store locater

Distribuitorii in mall-uri sunt:
Everet Romania: Bvlgari, hugo Boss, Dolce & Gabbana, Lacoste...etc
Prestige Parfum: Cartier, Jean Paul Gaultier...etc
Niran: Givenchy, Versace... etc
Cosrom: Chanel

Niran nu vinde magazinelor online e politica firmei lor si ai sa vezi ca netu e full de falsuri:) si de parfumuri iesite din linia de productie dar pe care "baietii" totusi le au si le vand.

Preturile sunt acceptabile cu 20 la suta mai mici decat in magazine. la un parfum care costa 3 mil intr-un magazin din mall este 2 mil jumate pe site.

Nu poti sa pretinzi k vrei ceva original la un pret de 2 lei.

#5
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,273
  • Înscris: 19.07.2008
http://editionsdeparfums.com/

#6
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
Sephora are un adaos imens la parfumuri. Gasesti parfumuri originale la cateva depozite din Europa: in Austria, Franta, Cehia, UK. Asa aduc si baietii pe la noi. chiar eu cunosc o persoana care da astfel de comenzi (ruleaza ~10 mii euro la o comanda) si parfumurile sunt originale. Nu dati bani aiurea doar ca sa luati dintr-un  magazin fizic stralucitor, unde adaosul este enorm. E aceeasi poveste ca si la haine, costul de productie extrem de mic si pretul de achizitie exorbitant.

Eu iti recomand un site din UK: fragrancedirect.co.uk . Stiu persoane care au luat si au fost multumite. Insa merita pentru o comanda de mai multe parfumuri, se adauga si transportul...

Edited by Genesis, 21 October 2010 - 13:50.


#7
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,273
  • Înscris: 19.07.2008
http://luckyscent.com/

#8
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004

View PostAzRa, on 19th June 2010, 19:33, said:

da, dar in magazinele de specialitate sunt si cu peste 50 de ron mai scumpe..

pai aia e fix diferenta dintre unul veritabil si unul contrafacut. tu pana la urma ce vrei, parfum original sau parfum ieftin? ca nu se intelege clar.

#9
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
ce parfum contrafacut este acolo?  La noi Sephora are adaos chiar si de 100% la unele parfumuri, comparativ cu magazinele reprezentative de parfumerie din Europa de Vest. Comparativ cu magazinele online, situatia este si mai clara. cine vrea sa dea 350-380 ron pe un parfum original in Sephora cand poate lua acelasi parfum original cu ~180 ron din alta tara dintr-un magazin mai renumit decat superbele noastre reprezentante, e liber sa faca asta.

De acord ca exista magazine online care dau tepe si iti vand un parfum contrafacut. Dar sunt si destule care iau parfumurile de la depozite, 100% originale si care vand cu un adaos inferior magazinelor "de specialitate" de la noi. Depinde mult de brand. De pilda Chanel, Creed sau Hermes au un adaos mai mic in magazine. La polul opus este Calvin Klein, Versace sau Bvlgari.
Important este sa gasesti locul potrivit de unde sa cumperi si poti lua un parfum original la un pret mult mai mic. La noi este fix japca in Sephora, Douglas etc. La fel cum este si la haine sau incaltaminte in diferite reprezentante.

Edited by Genesis, 21 October 2010 - 16:00.


#10
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004

View PostGenesis, on 21st October 2010, 16:56, said:

La noi Sephora are adaos chiar si de 100% la unele parfumuri, comparativ cu magazinele reprezentative de parfumerie din Europa de Vest.
Esti cumva contabil la Sephora? Adaosul comercial al celor de la Sephora este de 20% la parfumuri. Intr-adevar, imens. Chiar si la cele exclusive, unde ar putea sa-l puna mai mare dat fiind ca sunt exclusive in magazilele lor. Nici nagajatii lor nu-l pt lua cu mai mult de 20% reducere, acela fiind pretul cu care vine de la imprtatorul oficial. Pate o avea importatorul adaos mare, dar in niciun caz Sephora.
Altceva nu mai scriu ca iar intra cretini care incep sa scrie despre familii si altele. Sunteti liberi sa va luati parfumuri de unde vreti la preturi la care nu ies nici macar pe poarta fabricii. Poate or fi producatorii aia atat de cretini incat sa vanda distribuitorilor autorizati oficial la un pret mult mai mare decat vand la "baieti".
Sanatate.

Edited by daddy, 21 October 2010 - 20:30.


#11
ciprian90

ciprian90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.04.2009

View PostGenesis, on 21st October 2010, 16:56, said:

ce parfum contrafacut este acolo?  La noi Sephora are adaos chiar si de 100% la unele parfumuri, comparativ cu magazinele reprezentative de parfumerie din Europa de Vest. Comparativ cu magazinele online, situatia este si mai clara. cine vrea sa dea 350-380 ron pe un parfum original in Sephora cand poate lua acelasi parfum original cu ~180 ron din alta tara dintr-un magazin mai renumit decat superbele noastre reprezentante, e liber sa faca asta.

Cum demonstrezi k adaosul este de 100%??? Am sa dau un print screen listei de preturi pentru LACOSTE ESSENTIAL a furnizorului EVERET ROMANIA DISTRIBUTION ca sa nu se mai gaseasca diversi care sa dezinformeze. Preturile NU CONTIN TVA!

[ http://parfumurioriginale.biz/wp-admin/images/lacoste.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Adaosul magazinelor este de 30-35%.

Depozitele alea de care zici u cum demonstrezi legatura intre ele si casele de parfumuri? Ai idee ca unele Case de parfumuri nu sunt de acord cu comercializarea exclusiv magazinelor ONLINE? Ai idee cate restrictii sunt puse de producatori furnizorilor oficiali. De ce ar ajunge niste parfumuri pe mana unor dubiosi?

Uite BVLGARI de exemplu:

Buna seara,
Brand-ul Bvlgari, prin Everet Romania Distribution, nu accepta comercializarea produselor sale on -line.
Neavand acest agreement  , nu pot oferta acest brand.

O seara buna,

Oana Stan
Director de vanzari
Marketing&Sales Manager

Edited by ciprian90, 22 October 2010 - 00:46.


#12
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
@ daddy: m-am exprimat eu gresit, da. Vroiam sa spun ca dupa adaosul tuturor partilor implicate, pretul este enorm. Ce vroiam sa subliniez este diferenta foarte mare intre pretul de achizitie si pretul de vanzare de la noi din magazine. Vina nu ma intereseaza a cui e, a magazinului, a importatorului, Douglas sau Sephora, a lui Boc sau oricine altcineva. este irelevant. Romanul e luat de prost. Important e ca pe un parfum pe care eu in Austria dau 50 euro ( atentie, nu de la "baieti" sau magazine online, ci din magazin) in Romania as da ~90-100 euro. Am luat din Londra din magazin central un parfum Versace cu 37.5 lire, iar in Sephora l-am vazut cu 340 ron. Si exemple mai sunt. Si abtine-te de la "apelative" ca nu ne tragem de maneca amandoi aici. Cat despre pretul de fabricatie al unui parfum, este ireal de mic. Asta e valabil oriunde. Pretul de fabricatie al unei camasi Ralph Lauren la fabrica din Austin e 3$, pretul unui Golf VI fabricat in Germania este 2000 euro (google search pt o analiza facuta in mai multe domenii de catre Deutche Bank - daca am scris gresit, sa imi fie cu iertare). Poti sa deduci tu cam care e pretul unui parfum. Asta ca sa vezi ca profitul este foarte mare si cand parfumurile ajung la "baieti".

Iar referitor la magazine online, la "baieti", asta se va intampla mereu, exista o adevarata industrie in spate si nu oricine ajunge sa faca astfel de afaceri. Exemple concludente in alte domenii sunt si la noi in tara, unde angajati Vodafone sau Orange vand pe okazii cu zecile de telefoane noi, sigilate, cu garantie, la preturi mici. Asta cand ei teoretic au voie la un telefon redus pe an. De ce ar fi altfel la parfumuri? Eu unul nu iau din astfel de locuri, dar stiu destui care au facut asta iar parfumurile s-au dovedit originale, comparate fiind cu cele din magazin.

@ciprian90: eu nu vorbeam de o marca supraevaluata cum e Lacoste. Ca sa iti dau si un exemplu clar cu camasile Lacoste fabricate la Sighisoara, pretul lor de fabricatie este de ~5 lei, informatie "inside". Cu cat se vand in magazin? 3-400 ron? In ce priveste parfumurile si acele depozite din alte tari, nu imi pasa cum si in ce fel, dar au contact direct cu casele de parfumuri si nu functioneaza in ilegalitate. Si in ce priveste dezinformarea, te rog sa te abtii. Cum am subliniat si mai sus, cine nu este incuiat si a mers prin alte tari a observat diferenta de pret intre magazinele de la noi si cele din tara respectiva. A cui e vina, nu imi pasa. Insa imi pasa ca romanul e luat de prost de concetatenii lui care cauta imbogatirea pe spinarea omului de rand. Dar din ce am vazut in ultimul timp, cel putin in mediul in care lucrez, in ce priveste parfumurile, nimeni nu mai cumpara din Romania. si la un moment dat se vor invata minte, ca intotdeauna romanul spune ca nu mai e loc de discount, toti vand cu profit minim in mod oficial, toti se jura pe tot ce au ca ei pun un adaos iluzoriu. Cand ne-om mai civiliza si vom realiza ca stilul asta cu profitul mare si rapid nu e calea spre succes, poate va merita achizitia si din magazinele noastre. Dar ziua aia e prea departe. Si parca parfumurile nu mai aveau taxa de "lux" incepand cu ianuarie, dar preturile sunt la fel (poate ma insel eu aici in ce priveste taxa, nu am urmarit subiectul). O zi buna.

Edited by Genesis, 29 October 2010 - 13:38.


#13
ciprian90

ciprian90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.04.2009
@ciprian90: eu nu vorbeam de o marca supraevaluata cum e Lacoste. Ca sa iti dau si un exemplu clar cu camasile Lacoste fabricate la Sighisoara, pretul lor de fabricatie este de ~5 lei, informatie "inside". Cu cat se vand in magazin? 3-400 ron? In ce priveste parfumurile si acele depozite din alte tari, nu imi pasa cum si in ce fel, dar au contact direct cu casele de parfumuri si nu functioneaza in ilegalitate. Si in ce priveste dezinformarea, te rog sa te abtii. Cum am subliniat si mai sus, cine nu este incuiat si a mers prin alte tari a observat diferenta de pret intre magazinele de la noi si cele din tara respectiva. A cui e vina, nu imi pasa. Insa imi pasa ca romanul e luat de prost de concetatenii lui care cauta imbogatirea pe spinarea omului de rand. Dar din ce am vazut in ultimul timp, cel putin in mediul in care lucrez, in ce priveste parfumurile, nimeni nu mai cumpara din Romania. si la un moment dat se vor invata minte, ca intotdeauna romanul spune ca nu mai e loc de discount, toti vand cu profit minim in mod oficial, toti se jura pe tot ce au ca ei pun un adaos iluzoriu. Cand ne-om mai civiliza si vom realiza ca stilul asta cu profitul mare si rapid nu e calea spre succes, poate va merita achizitia si din magazinele noastre. Dar ziua aia e prea departe. Si parca parfumurile nu mai aveau taxa de "lux" incepand cu ianuarie, dar preturile sunt la fel (poate ma insel eu aici in ce priveste taxa, nu am urmarit subiectul). O zi buna.
[/quote]

OK. Nu ma refer doar la Lacoste iti pot da exemple preturile pentru Hugo Boss, Dolce & Gabbana, Davidoff, Calvin Klein etc... e aceeasi diferenta  nu este vorba de supraevaluare ci de o comparatie intre pretul de distribuitor( FURNIZOR OFICIAL) si magazine.

Nu are relevanta costul de productie cu pretul de vanzare cel putin in cazul unui brand. Este normal sa te astepti sa platesti mai mult numele decat costul de productie.

Daca depozitele alea  sunt "pe bune" asa cum zici si daca spui k-s originale inseamna k sunt... de ce magazine k Sephora, Douglas nu se aprovizioneaza de acolo? si se aprovizioneaza de la cei oficiali care au preturile mari? Ei nu auzit de ele? E dubios

Inca ceva..Este un site cunoscut in romania care se aprovizioneaza din Cehia... Daca caut pe google ma ia durerea de cap la ce zice lumea despre ei. Probabil tot de la depozite se aprovizioneaza si ei.

Io iti spun ce e plauzibil : pe site-ul bvlgari si lacoste Everet Romania sunt furnizori recunoscuti chiar de ei. Ei aprovizioneaza mallurile poti verifica daca nu ma crezi pe cuvant preturile le pot afisa ca sa nu existe dubii

Daca poti face o legatura intre ei si casele de parfumuri inseamna ca sunt. Asa... "pe cuvant" eu nu cred

Daca vrei un parfum din surse oficiale cu 15-20 la suta mai ieftin decat in magazine iti pot lasa un site pe privat care colaboreaza cu EVERET ROMANIA. preturile includ TVA, factura, chitanta.

Numa bine!

#14
shadow_4u

shadow_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 11.06.2008

View Postdaddy, on 21st October 2010, 21:27, said:

Esti cumva contabil la Sephora? Adaosul comercial al celor de la Sephora este de 20% la parfumuri. Intr-adevar, imens. Chiar si la cele exclusive, unde ar putea sa-l puna mai mare dat fiind ca sunt exclusive in magazilele lor. Nici nagajatii lor nu-l pt lua cu mai mult de 20% reducere, acela fiind pretul cu care vine de la imprtatorul oficial. Pate o avea importatorul adaos mare, dar in niciun caz Sephora.
Altceva nu mai scriu ca iar intra cretini care incep sa scrie despre familii si altele. Sunteti liberi sa va luati parfumuri de unde vreti la preturi la care nu ies nici macar pe poarta fabricii. Poate or fi producatorii aia atat de cretini incat sa vanda distribuitorilor autorizati oficial la un pret mult mai mare decat vand la "baieti".
Sanatate.

haide ma ca ne plictisesti cu sephora . du-te si canta la alta masa ... scrie destul de bine cand intrii in magazin , adaos comercial intre 0-1000% nu 100 , ci 1000% ... pentru cine e in bucuresti sa caste ochii in sephora de la universitate. Eu nu am nimic cu ei , dar cand vad ca un parfum costa 4 milioane iar in alta parte il gasesc cu 2 milioane ( fiind tot original ) normal ca ma enervez ... pentru ca asa sunt romanii fura unul de la altul .

Aceeasi exemplu este si cu hainele din mall-uri care nu valoreaza nici 5 bani in strainatate . Prosti sunt aia care cumpara nu aia care vand ...

Edited by shadow_4u, 29 October 2010 - 20:47.


#15
ciprian90

ciprian90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.04.2009

View Postshadow_4u, on 29th October 2010, 21:46, said:

haide ma ca ne plictisesti cu sephora . du-te si canta la alta masa ... scrie destul de bine cand intrii in magazin , adaos comercial intre 0-1000% nu 100 , ci 1000% ... pentru cine e in bucuresti sa caste ochii in sephora de la universitate. Eu nu am nimic cu ei , dar cand vad ca un parfum costa 4 milioane iar in alta parte il gasesc cu 2 milioane ( fiind tot original ) normal ca ma enervez ... pentru ca asa sunt romanii fura unul de la altul .

Aceeasi exemplu este si cu hainele din mall-uri care nu valoreaza nici 5 bani in strainatate . Prosti sunt aia care cumpara nu aia care vand ...

Mda, e 21:46 si vorbesti ca sa n-adormi, daca io-ti dau pretu de la furnizor cum naiba vii si zici k are 1000 %. Poti sa faci o comparatie cu magazinele online douglas.de si sephora.fr ca sa vezi k nu-s departe de preturile din Romania.

Edited by ciprian90, 30 October 2010 - 09:08.


#16
bujulache

bujulache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 05.11.2009
chiar ieri am intrat in sephora insa la ce preturi au nici nu te poti apropia...mai ramane varianta daca aveti vreun prieten care are treaba prin alta tara si calatoreste cu avionu sa ia parfumuri din duty free...eu cel putin asa mi-am luat ultimul parfum...si preturile sunt mai mici....

#17
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004

View PostGenesis, on 29th October 2010, 13:12, said:

Si abtine-te de la "apelative" ca nu ne tragem de maneca amandoi aici.
Corect, nu ne tragem de maneca aici. Eu sunt in stare sa gandesc ceva mai sus de piciorul broastei. Daca citeai mai atent vedeai ca am scris "imbecili care se iau de familii". Cum tu nu te-ai luat de nicio familie era clar ca nu era vb despre tine, era vb despre alt topic.
In alta ordine de idei explicatiile tale sunt de tot rasul.
Productia in sine a unui parfum poate costa putin ca doar e apa cu ceva chimicale si eventual extracte din ceva plante. Dar anii de cercetari, personalul, marketingul etc. nu se iau in considerare nu? Daca tu lucrezi intr-un birou poate ar fi bine sa fii dat afara ca doar munca bruta a celui din final conteaza dupa parerea ta, cheltuielile pe care le face angajatorul cu tine sunt neglijabile.
Cum sa coste productia unei camasi 5 lei cand nici metrul de material mai de Doamne ajuta nu costa 5 lei? Tu chiar nu vezi ce tampenii spui? La fel cu productia unui Golf VI 2000 euro?! Cu informatii de pe google te delectezi tu?  Eu te invit sa te duci personal in Germania si sa vezi in toate showroomurile ca preturile sunt mult mai mari decat la noi. Tocmai pentru ca alea sunt chiar facute acolo si nu in Turcia. Daca iar te limitezi strict la faptul ca fierul, otelul, cauciucul, plasticul etc. din masina respectiva nu costa mai mult de 2000 euro e clar, avem o noua dovada de inteligenta.
In final ma minunez ce prostii poti debita legat de producatorii de parfumuri si "baietii" care le vand ieftin. Vi s-au pus preturile importatorilor oficiali. Chiar atat de tampiti trebuie sa fim incat sa credem ca un producator iese la poarta si spune: "bai fraierilor care le distribuiti in magazinele oficiale voua vi-l vindem cu 50 euro iar la aia destepti de vand pe net le vindem cu 10 euro". Ai auzit vreodata de produse exclusive? Ce producator crezi tu ca s-ar compromite sa vanda acel produs unui importator/distribuitor  exclusiv al acelui produs intr-o tara si in acelasi timp l-ar vinde si altora si mai ales la preturi mai mici?!
Si ce producator/importator/distribuitor ar incheia contract de exclusivitate cu cineva care isi pune adaos 1000%? Interesul sau este sa-si vanda marfa nu sa stea pe raft.
Inainte de a scrie despre "maneci" si altele mai casca ochii si lasa atitudinea aroganta ca la ceea ce ai scris rade lumea cu c*** cand citeste asemenea ineptii.
Auzi tu..."productia unui Golf VI 2000 euro si a unei camasi 5 lei...". E de rasul curcilor. :))



@cipriane, nu te obosi, shadow este o clona  ca multe altele ale reprezentantului aoro, user creat special pentru acele topicuri, asa ca nu are rost sa-i raspunzi ceva. In toata lumea in magazinele oficiale (nu neaparat fizice, dar deocamdata la noi doar cele fizice vand legal) sunt mai scumpe parfumurile decat pe net (chiar daca sunt mai ieftine decat in Romania, dar multi uita cate taxe avem noi). Or avea si aia adaosuri de 10000000%.

Ontopic: cea mai buna solutie este duty free. Sunt mai scumpe decat pe net dar macar sunt tax free si sunt sigur autentice.

Edited by daddy, 13 December 2010 - 01:20.


#18
valeria m

valeria m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 02.01.2007
Ma amestec si eu in discutie, dar chiar stiu despre ce vorbiti. Nici eu nu mai pot sa am incredere in achizitiile de parfumuri de pe net, mai ales ca m-am pacalit de vreo doua ori. Asa ca am ales sa cumpar de la magazinele fizice cunoscute. Cumparaturile le fac cu "card avantaj" in rate cu dobanda 0%. Sephora are 3-5 rate iar Privilege sau Ina are 6 rate. In plus, Sephora are cu adevarat politica comerciala: daca ai un card de client beneficiezi de reduceri pentru fidelitate sau promotionale care pot fi de 10-20%, ti se ofera mici cadouri, esti bine consiliat si servit. Dar cel mai mare avantaj este acela ca poti sa incerci unul sau mai multe parfumuri si sa-ti alegi ce iti place, la care se adauga placerea de a cumpara din magazin.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate