Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sa creãm FreeBerry

- - - - -
  • Please log in to reply
376 replies to this topic

#37
best_seller111

best_seller111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.06.2006
Salut ... am un BB8900 am abonament la Cosmote da nu am si obtiunea pentru BB.Cum reusesc sa folosesc toate aplicatiile YM Gmail Gtalk etc .fara abonament BB. Daca ma puteti ajuta astept un raspuns ! O zi buna

#38
tarabostes

tarabostes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.12.2006
Felicitari pentru proiectul FreeBerry, Angelic_Sin, si muulta bafta la operatie !!!!    :thumbup:

Va supun atentiei problema mea, poate este cineva care ma poate ajuta...

Mi-a trimis un amic un BB 9500 Storm, codat in reteaua Vodafone Spania. As dori sa-l decodez, si sa il pot folosi cu un abonament Vodafone, care are atasata optiunea standard de internet. Ce ziceti, se poate? Si... cat m-ar costa operatiunea?  

Multumiri.

#39
Angelic_Sin

Angelic_Sin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.06.2010

View Postbest_seller111, on 11th July 2010, 09:48, said:

Salut ... am un BB8900 am abonament la Cosmote da nu am si obtiunea pentru BB.Cum reusesc sa folosesc toate aplicatiile YM Gmail Gtalk etc .fara abonament BB. Daca ma puteti ajuta astept un raspuns ! O zi buna

ok uite cum sta treba , serviciile de IM si E-mail care sant prezente standard in Blackberry-uri nu pot functiona fara Service Book-uri.
acestea din urma pot fii obtinute doar daca ai abonament cu obtiunea BB atasata , nici un provider GSM din romania nu are (si in cel mai probabil caz nu o sa aiba vrodata) obtiuni BB pentru cartelele prepay sau acces pentru abonati la web fara obtiunea BB.
asta este tot scopul proectului meu de a dezvolta un set de service book-uri care sa ne elibereze de abonamentele BB
[  Free-Berry Free4All  ]

ca sa iti dau o alternativa pentru IM si mail pana service book-urile sant gata
incearca Nimbuzz
fa-ti cont , si apoi te loghezi de pe tel cu ce vrei tu

citeste post-ul meu anterior : http://forum.softped...m...t&p=8433431
pentru setarile TCP/IP.

servie book-urile nu sant gata inca , chiar daca cele de IM si mail sant nu pot fi folosite fara restul

eu mai sant in tara pana marti dupamasa , daca mai ai intrebari pana atuncea pot rasunde




View Posttarabostes, on 11th July 2010, 17:24, said:

Felicitari pentru proiectul FreeBerry, Angelic_Sin, si muulta bafta la operatie !!!!    :thumbup:

Va supun atentiei problema mea, poate este cineva care ma poate ajuta...

Mi-a trimis un amic un BB 9500 Storm, codat in reteaua Vodafone Spania. As dori sa-l decodez, si sa il pot folosi cu un abonament Vodafone, care are atasata optiunea standard de internet. Ce ziceti, se poate? Si... cat m-ar costa operatiunea?  

Multumiri.

Multzumesc pentru apreciere.

se poate

pt prima parte a problemei tale .
decodarea este un proces asemanator cu resoftarea/update fara BIS
pentru care voi avea up un ghid cand voi revenii in tara ( o sa incerc sa il fac repede pana marti daca chiar nu poti astepta dar nu promit)
sau poti merge la un service GSM cu el nu cred ca , costa mai mult de 50 de lei sa il decodezi.

cat despre partea cealalta parte
deocamdata lucrez la service book-uri ,

daca vrei sa ai net pe el fara Service Book-uri .
o solutie provizorie este :
pt Browsing sa folosesti Opera Mini
pt IM (mess) sa folosesti Nimbuzz

si sa folosesti setarile pt PCP/IP

uite-te la raspunsul meu anterior catre    best_seller111    pentru link-uri

Attached Files


Edited by Angelic_Sin, 12 July 2010 - 03:06.


#40
Angelic_Sin

Angelic_Sin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.06.2010
a ce am uitat sa mentionez pt nimbuzz dupa instalare
deschide-ti aplicatia

deschide-ti meniul ( tasta de meniu )

merge-ti la   connection settings  si setati

: startup connection :      Direct TCP         sau            Wap
: connection type :          Socket              sau            HTTP


: depinde care merge pt reteaua voastra sau planul de date
: Direct TCP + Socket este la modul general valabil testat Vodafone Live
: de restul nu stiu sigur

tarabostes

versiunea  asta este pentru Storm 9500

cealalta este pentru 8900-le lui   best_seller111

Attached Files



#41
tarabostes

tarabostes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.12.2006
Multumesc tare mult! Voi cauta joi un service gsm pentru decodare, iar dupa ce il voi decoda, voi incerca sa fac pasii care mi i-ai spus. Sper sa reusesc... :) Voi posta rezultatul. Tin sa spun de pe acum ca sunt novice in chestii d'astea... :) Tu cand revii? Eu as vrea sa il rezolv pana pe 22 iul., pentru ca plec pentru o luna  undeva in zona Campina, unde nu am internet, si voi fi rupt de realitate. Daca nu, asta e... poate il facem prin Aug, cand revin. Multumesc inca o data!

Succes in tot ceea ce faci!

#42
Angelic_Sin

Angelic_Sin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.06.2010

View Posttarabostes, on 12th July 2010, 09:12, said:

Multumesc tare mult! Voi cauta joi un service gsm pentru decodare, iar dupa ce il voi decoda, voi incerca sa fac pasii care mi i-ai spus. Sper sa reusesc... :) Voi posta rezultatul. Tin sa spun de pe acum ca sunt novice in chestii d'astea... :) Tu cand revii? Eu as vrea sa il rezolv pana pe 22 iul., pentru ca plec pentru o luna  undeva in zona Campina, unde nu am internet, si voi fi rupt de realitate. Daca nu, asta e... poate il facem prin Aug, cand revin. Multumesc inca o data!

Succes in tot ceea ce faci!
eu iti garantez 99% k o sa mearga pt ca eu am un Storm 9530 si daca merge la mine la tine n-are cum sa nu mearga.
am incercat sa fac ghidurile si explicatiile cat mai usor de inteles si transparente , asa ca nu cred sa ai probleme in a face totul sa mearga.

eu revin cam in 16 - 20 de zile depinde cum ma tin doctorii si maine plec si maine dupamasa plec

nu am postat ghidul de decodare pt ca orice ghid care il fac il testez si retestez de 4 - 5 ori pe ""pielea"" mea inainte de a il scrie si posta pt ca nu vreau sa scriu protii sau a avea vr-un dubiu si mai ales pt a nu ma injura lumea , ca desii spun foarte clar ca nu sant responsabil , oricum o sa ma injure cineva daca se intampla ceva , asa celputin daca ma injura nu am vr-un dubiu cum ca ar fii vina mea . deci pot fii confident ca greselile nu imi apartin. nu am apucat sa decodez pana acuma deaceea din punctul meu de vedere este inca teoretica metoda pana cand eu nu o pun in practica pe  ""pielea"" .
imi pare rau ca nu pot fii mai promt cu o solutie la problem a asta.

voi incerca sa mai postez din spital dar nu stiu daca acolo voi avea net.

Edited by Angelic_Sin, 12 July 2010 - 15:29.


#43
tarabostes

tarabostes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.12.2006
In regula, muult muult succes!!  Sa fie totul ok.

Multumesc mult pentru tot.

#44
tarabostes

tarabostes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.12.2006
Gata, l-am decodat... Am instalat nimbuzz si opera mini, functioneaza fara probleme. Multumesc Angelic_Sin !! Tu ce faci? Cred ca ai trecut deja de faza cu operatia, acum esti in recuperare. Sa fie totul bine...  :OK:

#45
mihu30

mihu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 09.07.2009

View Postfeelgood, on 2nd July 2010, 10:46, said:

Salut!
si felicitari pentru "FreeBerry"

sunt la al doilea bb, primul a fost 8800, pe care am avut activat internetul de la Orange, fara abonament special. A mers foarte bine (pana cand mi-a fost furat). Acum sunt posesorul unui 9500 si il folosesc pe cosmote.
Am incercat conectare la internet pe vodafone cu un prepay, prin metodele folosite la 8800, dar nu am reusit (asta anul trecut). As putea sa ma conectez la intrenet de la cosmote, dar nu am service book-uri pentru asta... ar functiona ceva de aici pe cosmote, sau reincarc cartela de vodafone?

multumesc si respectele mele pentru munca depusa !
sal tocmai mi-am luat si eu un BB8800..cum ai reusit sa intri pe net fara abonament special...eu am incercat sa instalez opera si mi-a dat ca este ceva blocat de IT policy...cum reusesc sa sacp de chestia asta ?

#46
diliuleutzudeaur

diliuleutzudeaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 03.01.2008
salut, am un blackberry 7130g, a fost folosit de cineva cu abonament blackberry, cand l-am luat am dat un reset general(wipe handheld). am tot incercat sa fac sa mearga internetul pe el, am instalat opera mini 4.2, am pus la tcp/apn internet, tls- handheld si tot nu merge. de fiecare data cand deschid opera incepe o noua instalare iar la sfarsit imi zice ca nu se poate conecta. ymess imi zice ca nu am servicii pe acel handheld. ce as putea face?

#47
lightning

lightning

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.09.2006
Salutare.

In primul rand vreau sa-ti multumesc pentru efortul depus si orele de munca pt descifrarea SB-urilor.

Sper ca operatia a fost un succes si timpul de recuperare este cat mai scurt cu putinta.

Am un Blackberry 8520 si am incercat si eu setarile prezentate de tine (fara SB) cu o cartela prepay Cosmote, serviciul WNW activ.

Din pacate, desi am urmat cu atentie pasii descrisi, mie nu imi functioneaza.

Daca ai vreo idee ce as mai putea sa incerc, astept mesaj.

Multumesc anticipat!

#48
Angelic_Sin

Angelic_Sin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.06.2010
salut all .

acum o ora am ajuns acasa .

cu parere de rau va spun ca o sa mai dureze ceva pana o sa pot sa ma apuc dinnou de treaba. operatia nu a mers bine deloc si o sa fiu un timp departe de tastatura si monitor .
cat imi revin . o sa scriu ghidurile pe foaie imediat ce imi parmite vederea si o sa pun pe logodnica mea sa le scrie pe calculator si sa le posteze . macar atat sa pot face pt voi .
dar la service book-uri si testarea unora dintre ghiduri nu voi putea lucra pana cand nu pot sta la calculator.

nu am avut timp sa lucrez la mai numica cat in spital , pt ca mi-sau confiscat ambele laptop-uri de catre doctor la vr-o 2 zile dupa ce am ajuns
cica "contrabanda" .... ""iti strica ochii mai rau ... bla...bla...bla"" (si ghiciti cine a sfarsit stricand-ui mai rau decat laptopul?) .... noroc ca mi-am ascus BB-ul... in fine ....

multumesc pentru urarile de bine si sustinerea acordat proectului cat si mie personal.

#49
Angelic_Sin

Angelic_Sin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.06.2010
o sa va raspund la intrebari cat de repede pot dar nu i seara asta , sant prea obositsi nu pot sa mai risc sa stau personal la calculator

Edited by Angelic_Sin, 09 August 2010 - 04:11.


#50
diliuleutzudeaur

diliuleutzudeaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 03.01.2008
am rezolvat problema internetului la al meu blackberry 7130g pe orange, se pare ca ceea ce scria aici sa completezi la apn nu era bun, ceea ce am pus e:

apn:internet
username:internet
password:orange

#51
Angelic_Sin

Angelic_Sin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.06.2010

View Postdiliuleutzudeaur, on 10th August 2010, 11:56, said:

am rezolvat problema internetului la al meu blackberry 7130g pe orange, se pare ca ceea ce scria aici sa completezi la apn nu era bun, ceea ce am pus e:

apn:internet
username:internet
password:orange

ma bucur ca ai rezolvat , ceea ce am scris eu se baza pe setarile care functioneaza pe Storm 9500/9530 ne avand alte modele la dispozitie ca sa testez nu am putut confirma ca merg si pe altele setarile in cauza , oricum ms pt feedback , in mod sigur voi adauza asta la ghid , :)

Edited by Angelic_Sin, 12 August 2010 - 14:49.


#52
gladiator_12

gladiator_12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.10.2005

View PostAngelic_Sin, on 12th August 2010, 15:48, said:

ma bucur ca ai rezolvat , ceea ce am scris eu se baza pe setarile care functioneaza pe Storm 9500/9530 ne avand alte modele la dispozitie ca sa testez nu am putut confirma ca merg si pe altele setarile in cauza , oricum ms pt feedback , in mod sigur voi adauza asta la ghid , :)
Salut, am facut si eu un update pe storm dar am folosit softul de la vodafone.de Se pare ca nu mai functioneaza pe romania. Ma poti ajuta cu OS pentru vodafone ro , ma intereseaaza 5.0 E destul de urgent. Arhivele postate de tine nu le pot dezarhiva. Imi da eroare. Plz da-mi un buzz pe mess ceva pentru un transfer mai rapid.

#53
Angelic_Sin

Angelic_Sin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.06.2010

View Postgladiator_12, on 17th August 2010, 16:02, said:

Salut, am facut si eu un update pe storm dar am folosit softul de la vodafone.de Se pare ca nu mai functioneaza pe romania. Ma poti ajuta cu OS pentru vodafone ro , ma intereseaaza 5.0 E destul de urgent. Arhivele postate de tine nu le pot dezarhiva. Imi da eroare. Plz da-mi un buzz pe mess ceva pentru un transfer mai rapid.

trebue sa descarci toate pachetele ca sa poti sa le dezarhivezi si incepi cu  9500_5.0.0.451.zip  restul se decomprima automat.. daca da erroare iti trimit eu softul dar din toate cunostintele mele softul pentru Vodafone RO nu este inca up la 5.0 este 4.7 ... o sa verific imediat.

#54
agarthian

agarthian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.06.2008
Ma poti ajuta te rog cu un OS nebranduit (generic) pentru BB 8320 Curve?
Eu am incercat sa caut dar am gasit doar versiuni Orange / Vodafone.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate