Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Sa creăm FreeBerry

- - - - -
  • Please log in to reply
376 replies to this topic

#19
Angelic_Sin

Angelic_Sin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.06.2010

View Postgladiator_12, on 22nd June 2010, 15:16, said:

Gata funtctioneaza netul de la cartela vodafone fara BIS. Multumesc ptr indicatiile foarte utile.

ti-am dat add la mess.

cu altceva te mai pot ajuta ?

Edited by Angelic_Sin, 22 June 2010 - 14:58.


#20
Angelic_Sin

Angelic_Sin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.06.2010
uf ..... ok ..
asta este primul service book rescris
pentru MMS doar pentru cartelele VODAFONE
cine vrea sa testeze , sa vada daca poate sa trimita sau asa primeasca mms-uri
sant in proportie de 80% sigur ca o sa mearga



ma cam supara o problema la service book-uri si anume asta


bb -i backup.xml -o ss.xml -x app.xsl -x app2.xsl -md5sum backup.ipd

p 02001f01687474703a2f2f6d756c74696d656469612f736572766c6574732f6d6d730000010300
000104000004095741500000110a566f6461666f6e65204d4d532050524500003a0b566f6461666f
6e6520526f206d6d73205365727669636520426f6f6b2042792053696e5f416e67656c202066726f
6d20536f6674706564696100
Assertion failed: len == 0, file bb.c, line 927


cand incerc sa descifrez .xsl

daca trec de asta sant sigur ca o sa functioneze 100%

nu pot sa ajung la o anumita parte a codului care nu sant sigur daca conteaza sau nu pentru BlackBerry

de aceea rog pe cine poate sa testeze Service Book-ul , eu nu am credit momentan pe vodafone sa ca nu prea pot sa o fac

o sa posetez ghidul de instalare pentru Service Book-uri maine daca o sa am timp pentru cei care nu stiu cum sa le instaleze ,

acum e 00:00 aproape si sant obosit

si daca stie cineva unde gresesc va rog spune-timi , poate e pt k folosesc windows 7 o sa vad maine sa pun PC-ul cu XP in functie

astept FEEDBACK cat mai repede daca a functionat sau nu .

Attached Files


Edited by Angelic_Sin, 22 June 2010 - 22:54.


#21
Angelic_Sin

Angelic_Sin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.06.2010

DE CURAND AM PRIMIT O OBSERVATIE DE LA UN MAIMUTOI CARE NU IL NUMESC ,
CUM CA SANT GRESELI GRAMATICALE IN CEA CE POSTEZ PE FORUM ,
PENTRU CEI CARE NU REALIZEAZA CA PIERD MULTE ORE IN FATA MONITORULUI ,
LUCRAND LA ACEST PROECT ,
STATI SI VOI CA MINE ,
SI MAI DISCUTAM DUPA


nu stiu de ce ar trebuii sa dau vr-o astfel de explicatie dar o fac oricum ,
si anume
ca sufar de o afectiune vizuala foarte grava , si vederea mea nu este tocmai cea ce putem numii extraordinara



#22
Angelic_Sin

Angelic_Sin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.06.2010
ok daca cineva stie unde gresesc ??!!

"" bb -i backup.ipd -o backup.xml -x sb.xsl -x sb2.xsl -x hrt.xsl -x app.xsl -x app2.xs ""

pls help......

Edited by Angelic_Sin, 23 June 2010 - 16:24.


#23
Angelic_Sin

Angelic_Sin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.06.2010
asta e marea mea problema in 15 din cele 21 de service-book-uri la celelalte 6 nu sant necesare campurile astea

  <xsl:template match="//hrt/field[@type='1']">
   <username><xsl:value-of select="bb:hex2str(text())" /></username>
  </xsl:template>

  <xsl:template match="//hrt/field[@type='2']">
   <password><xsl:value-of select="bb:hex2str(text())" /></password>
  </xsl:template>


dar tot ce tine de browser , si de mms sant strans legate de de campurile astea
cand incerc sa le decomprim din .xml in .xsl primesc o eroare.

""Encryption: RIM
p 020001010000010300000104000001090000010a0000010b00
LEN [512]
Assertion failed: len >= totlen, file bb.c, line 282

This application has requested the Runtime to terminate it in an unusual way.""


am impresia ca fie eu gresesc comenzile
dar aceleas comenzi fonctioneaza pe un alt .ipd care contine Service-book-uri din nefericire acela imi este inutil

fie este vr-un fel de incriptie secundara

sau poate ca n-am ridicat eu incriptia initiala cum trebue

daca are cineva vr-o idee ...................

Edited by Angelic_Sin, 24 June 2010 - 14:14.


#24
Angelic_Sin

Angelic_Sin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.06.2010
....................................... cred ca intr-un final o sa imi fac abonament BB ca sa pot pune mana pe service book-urile originale .. nu prea vad sa am de ales ... daca cineva nu mi-le da ...... n-am incotro ....

#25
Angelic_Sin

Angelic_Sin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.06.2010

Ghidul pentru instalarea service Book-urilor este UP

Click Aici >>> Free-Berry-Files : Ghid Pentru instalarea Service Book-urilor Metoda 1 si 2



#26
Angelic_Sin

Angelic_Sin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.06.2010
up in zilele ce urmeaza un ghid/FAQ despre toate tipurile de service book-uri si ce fac acestea

#27
Angelic_Sin

Angelic_Sin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.06.2010
UP la starea Service Book-urilor:

service book-uri functionale momentan

- Yahoo mess
- Google Talk
- BB mess
- AOL mess
- ICQ mess
- e-Mail
- Wap
- Live mess
- IPPP / BSEI

ce nu functioneaza momentan sant cele care conteaza

- mms ,
- wap 2.0
- wap transport
- browser
- email 5 click
- browser 5 click

cele care nu sant fonctionale sant baza service book-urilor
fara ele cele care sant gata nu functioneaza , dependenta fiind
legata de "wap 2.0" si "wap transport" , astea controleaza majoritatea traficului pentru serviciile IM si MMS
"email 5 click" si "browser 5 click" controleaza email-ul , mai exact email-uri generice yahoo , google , hotmail etc
nu este acelas lucru cu "corporate mail"

up in urmatoarele zile progresele.

Ps:
o sa pun aplicatii si theme pentru bb precum si un ghid pentru instalarea unora care nu se pot instala cu desktop manager
sau de pe card-ul telefonului (gen OTA dar fara conexiune desigur)  .

am observat k exista o mare lipsa de aplicatii gratis pentru bb sau sa spunem mai exact ca sant greu de gasit pentru ca sant imprastiate pe tot netul , desigur ca exista multe care le poti loa gratis prin OTA dar daca nu avem plan de date ..... e mai dificil de a gasii aplicatii si theme si jocuri pecare le poti instala din PC ..
cred ca multi ne-am lovit cu capul de asta ...

Edited by Angelic_Sin, 30 June 2010 - 01:28.


#28
gladiator_12

gladiator_12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.10.2005
Sa inteleg ca iti functioneaza Yahoo-ul embeded? Te pot ajuta cu teme ptr BB. Am un pachet destul de mare si fiecare tema este pentru cel putin 3 modele de BB.

#29
Angelic_Sin

Angelic_Sin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.06.2010

View Postgladiator_12, on 30th June 2010, 10:48, said:

Sa inteleg ca iti functioneaza Yahoo-ul embeded? Te pot ajuta cu teme ptr BB. Am un pachet destul de mare si fiecare tema este pentru cel putin 3 modele de BB.

de functionat functioneaza Service book-ul pentru yahoo dar toata chestia este k este oarecum inutil daca service book-urile care controleaza traficul nu sant complet operationale .... am postat  pachetul care contine service book-urile complete odata cu mesajul asta , daca vrei sa il incerci (pachetul contine 24 de Service book-uri) ,
inca odata zic ca eu am un storm 9530 (si este primul meu blackberry) si nu stiu daca reguluile se aplica pentru alte blackberry-uri ,
daca ai wifii pe tel este foarte probabil sa mearga si fara wap 2.0 si wap transport , n-as avea deunde stii asta ...

cat despre theme , chiar te rog :)
o sa intru pe mess maine sa mi-le dai
daca nu ma insel te am in lista.

dar sa imi spui si pentru ce model sant ca sa stiu ce scriu ...

Ps:
nu uita sa faci backup inainte de instalare cu ""Legacy SB Restore Mode"" activat

Ps2:
vezi ghidul de instalare a service book-urilor daca ai probleme cu instalarea
si ghidul pentru activare ""Legacy SB Restore Mode""

Attached Files



#30
Angelic_Sin

Angelic_Sin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.06.2010

am pus mana pe service book-uri reale Vodafone

HAPPY DAY

Multumiri lui

agarthian



#31
Angelic_Sin

Angelic_Sin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.06.2010
uitandu-ma la service book-urile originale mi-am confirmat 3 lucruri care le suspectam de la bun incept

1 pentru abonamentul ""special"" bb APNul folosit este acelas ca pt serviciul live

2 singura diferenta este ca porturile difera , unde live pt abonament si cartela dloseste portul 8080 - 9002
   pt bb dolosesc prontul 9002 -8205 (am impresia ca asta identifica tipul de abonament)

3 SB-urile sant asemanatoare cu cele pt windows mobile dar combinate network si proxy


acum ca stiu astea trei lucruri

trebue sa gasesc combiantia corecta de setari
si o configuratie mai buna si echilibrata pentru compresie si trafic


si un ultim obstacol care cred ca o sa il mai intalnesc consta in identificarea tipului de Browser de catre retea
stiu ca poate fii schimbata identificarea in "Internet Explorer" sau "Fire Fox" dar as vrea sa incerc o alta identificare din cauza consumului sporit inutil de trafic
si in acelas timp sa mentin o functionare integrala .

daca cineva are o idee despre un browser bun de telefon sau sa zic mai degraba un telefon cu un browser kit bun
si opera , internet explorer , sky fire , safari nu functioneaza pentru ca sant aplicatii de sine statatoare

#32
Angelic_Sin

Angelic_Sin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.06.2010
uitandu-ma la service book-urile originale mi-am confirmat 3 lucruri care le suspectam de la bun incept

1 pentru abonamentul ""special"" bb APNul folosit este acelas ca pt serviciul live

2 singura diferenta este ca porturile difera , unde live pt abonament si cartela foloseste portul 8080 - 9002
pt bb folosesc prontul 9002 -8205 (am impresia ca asta identifica tipul de abonament)

3 SB-urile sant asemanatoare cu cele pt windows mobile dar combinate network si proxy

acum ca stiu astea trei lucruri

trebue sa gasesc combiantia corecta de setari
si o configuratie mai buna si echilibrata pentru compresie si trafic


si un ultim obstacol care cred ca o sa il mai intalnesc consta in identificarea tipului de Browser de catre retea
stiu ca poate fii schimbata identificarea in "Internet Explorer" sau "Fire Fox" dar as vrea sa incerc o alta identificare din cauza consumului sporit inutil de trafic
si in acelas timp sa mentin o functionare integrala .

daca cineva are o idee despre un browser bun de telefon sau sa zic mai degraba un telefon cu un browser kit bun
si opera , internet explorer , skyfire , safari nu functioneaza pentru ca sant aplicatii de sine statatoare


---------------------------------------------------------------------------
sorry pentru greselile din post-ul anterior..... lipsa de somn  |

Edited by Angelic_Sin, 01 July 2010 - 09:28.


#33
feelgood

feelgood

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.03.2007
Salut!
si felicitari pentru "FreeBerry"

sunt la al doilea bb, primul a fost 8800, pe care am avut activat internetul de la Orange, fara abonament special. A mers foarte bine (pana cand mi-a fost furat). Acum sunt posesorul unui 9500 si il folosesc pe cosmote.
Am incercat conectare la internet pe vodafone cu un prepay, prin metodele folosite la 8800, dar nu am reusit (asta anul trecut). As putea sa ma conectez la intrenet de la cosmote, dar nu am service book-uri pentru asta... ar functiona ceva de aici pe cosmote, sau reincarc cartela de vodafone?

multumesc si respectele mele pentru munca depusa !

#34
Angelic_Sin

Angelic_Sin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.06.2010

View Postfeelgood, on 2nd July 2010, 10:46, said:

Salut!
si felicitari pentru "FreeBerry"

sunt la al doilea bb, primul a fost 8800, pe care am avut activat internetul de la Orange, fara abonament special. A mers foarte bine (pana cand mi-a fost furat). Acum sunt posesorul unui 9500 si il folosesc pe cosmote.
Am incercat conectare la internet pe vodafone cu un prepay, prin metodele folosite la 8800, dar nu am reusit (asta anul trecut). As putea sa ma conectez la intrenet de la cosmote, dar nu am service book-uri pentru asta... ar functiona ceva de aici pe cosmote, sau reincarc cartela de vodafone?

multumesc si respectele mele pentru munca depusa !

salut !
mai intai ca toate , multumesc pentru apreciere
( dar as merita mai mult aprecierea la final cand o sa scot ceva cu adevarat util )
chiar m-am interesat zilele trecute la cosmote despre BB si ce obtiuni au pentru el
din nefericire ca si la ceilalti provideri GSM nu este valabil decat pentru abonament (11 euro minim)
momentan lucrez cu vodafone pentru simplul fapt ca recent am pus mana pe SB-urile vodafone si imi este mie mai accesibil
dar metodele fara SB in teorie ar fii valabile pentru orice provider GSM.
voi face SB pentru toti providerii GSM nationali nu las niciunul neacoperit.

cat despre o metoda fara SB temporara pot sa te indrum avand un tel asemanator (daca merge la mine e imposibil sa nu mearga la tine)

mergi in "Options > Advanced Options > TCP/IP"

setarile aicea sant urmatoarele:

(vodafone prepay)
APN: Live.pre.vodafone.com
User name for APN : live
Pasword For APN : vodafone

(vodafone abonament)
APN: Live.vodafone.com
User name for APN : live
Pasword For APN : vodafone

(Orange 1 prepay/abonament)
APN: internet
User name for APN : (se lasa necompletat)
Pasword For APN : (se lasa necompletat)

(orange 2 prepay/abonament)
APN: wap
User name for APN : (se lasa necompletat)
Pasword For APN : (se lasa necompletat)

(COSMOTE prepay/abunament)
APN: internet
User name for APN : (se lasa necompletat)
Pasword For APN: (se lasa necompletat)

apoi mergi in "Options > Advanced Options > Browser Push " si fii sigur ca toate obtiunile sant bifate

apoi mergi in "Options > Mobile Network"
aici fa urmatoarele setari

Data Service : ON

While Roming : ON

Network Selection: Automatic

Network Tehnology: GSM/UMTS

Network Mode: 3G & 2G


trebue sa stii ceva despre opera , primul starup la el dureaza 5-10 minute

dupa ce ai facut toate setarile , si le-ai salvat si instalat opera

scoate bateria din telefon si lasal cateva secunde si apoi pune-o la loc

odata ce ai accesat opera pentru prima data este posibil sa nu poti sa deschizi nici o pagina inca

fa doua lucruri ,

mergi in opera la settings > advaced si verifica daca protocolul este setat pe "Socket"

apoi lasa opera deschis si mergi la options in telefon si reviziteaza setarile de mai sus , doar intra si iesi din ele

pasii astia trebue doar odata facuti.


apoi mergi in "Options > Advanced Options > Browser Push " si fii sigur ca toate obtiunile sant bifate

apoi mergi in "Options > Mobile Network"
aici fa urmatoarele setari

Data Service : ON

While Roming : ON

Network Selection: Automatic

Network Tehnology: GSM/UMTS

Network Mode: 3G & 2G

trebue sa stii ceva despre opera , primul starup la el dureaza 5-10 minute

dupa ce ai facut toate setarile , si le-ai salvat si instalat opera

scoate bateria din telefon si lasal cateva secunde si apoi pune-o la loc

odata ce ai accesat opera pentru prima data este posibil sa nu poti sa deschizi nici o pagina inca

fa doua lucruri ,

mergi in opera la settings > advaced si verifica daca protocolul este setat pe "Socket"

apoi lasa opera deschis si mergi la options in telefon si reviziteaza setarile de mai sus , doar intra si iesi din ele

pasii astia trebue doar odata facuti.

APN-urile VODAFONE si ORANGE cat si metodele de conectare fara SB le-am incercat eu deci in mod sigur merg , si nu cred k , cosmote
o sa pune probleme

pt servicii de IM incearca NIMBUZZ e ca un fel de multii mes pt toate serviciile curente majore de IM

PS:
spune-mi daca ai putut sa ai accses la net la Cosmote cu setarile astea.

Edited by Angelic_Sin, 02 July 2010 - 12:44.


#35
Angelic_Sin

Angelic_Sin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.06.2010

Sorry guys ...

o sa trebueasca sa pun proectul pe pauza vr-o doua sau poate trei saptamani

intru cu casa in santier saptamana asta

si apoi voi pleca din tara sa ma operez la ochi
( intr-un final poate o sa mearga operatia asta mai bine ca celelalte si o sa imi recaperez vederea sau macar unpic din ea si tot as fii happy )


oricum un up la starea service book-urilor

sant ceva probleme cu porturile adica nu gasesc o combinatie corecta (dar ii dau eu de cap)

mms a devenit functional desii mai sant cateva mici bug-uri cu wap transport in unele cazuri imaginea nu a fost transferata corect sau deloc , daca a depasit o anumita dimensiune a fisierului
baremul pare a fii injurul a 150kb mai mult de atata si incepe sa faca figuri la destinatie. asta am impresia ca o sa se rezolve odata cu ajustarile si echilibrarea nivelului de trafic.

de notat este ca viteza de trafic va scadea unpic pt browser ca sa pot mentine un consum echilibrat .
m-am hotarat ca identificarea sa fie cea a web kit-ului de pe un nokia E90-1 si voi imprumuta setarile lui pentru trafic (cu ceva modificari pt a il face putin mai rapid)
web kitul de pe E90 este unul din cele mai bune browsere daca nu chiar cel mai bun din lume (din punctul meu de vedere cel putin)
voi incerca sa retin si suportul flash dar nu stiu cat de capabil o sa fiu de asta ,
browserul bb este capabil de flash dar identificat ca altceva care nu are suport pe un site cu continut flash (ex: youtube) nu va functiona
asta pentru ca eu personal nu stiu cum sa reglez setarile pentru media streaming in SB-uri pt ca nu am setarile (dar o sa ii dau de cap pana la urma, vom vedea)


oricum

munca a progresat destul de mult cu ajutorul acordat de   agarthian   (caruia ii multumesc inca odata pentru service book-urile vodafone)
si am inteles foarte multe despre cum functioneaza Service Book-urile ...


prima parte a proectului Free-Berry (anume a obtine un set de SB-uri perfect functionale fara abonamente bb) este 50% gata


Ps:
cat voi fii in spital am degand sa lucrez la propriul meu site , la toate ghidurile care inca nu le-am postat pana acum
( instalare app si theme offline fara MB sau ota , decodare , debrand , hack pt Wifii , conversie .jad , reparatie Os , instalare de program pe card (sau in cazul seriei Storm pe card si in memoria destinata stocarii media . pt cei care nu stiu sau nu s-au lovit de problema asta inca storm-ul in ciuda memoriei interne de 1G sau 2G in cazul storm 2 are decat 35MB destinat programelor si nu poti instala foarte multe in doar atata exista o aplicatie care faciliteaza functia asta , dar din nefericire costa bani .. de ce sa nu fie free ? ), etc ... si un tutorial/SDK extins la toata munca pe care am facut-o pana acum la service book-uri
pt cine e interesat de asta ) precum si sa mai lucrez la service book-uri dar nu o sa pot testa mare lucru .

deci cand o sa revin o sa aveti multe de citit si de facut in cel mai probabil caz ...

Edited by Angelic_Sin, 05 July 2010 - 03:27.


#36
agarthian

agarthian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.06.2008
Insanatosire grabnica, sper sa fie ok cu operatia pana la urma.
O sa incerc sa mai fac si eu cate ceva, desi duc lipsa de timp liber in ultima vreme.

Voi posta orice progres pe care il fac aici, poate mai intereseaza pe cineva.

Sanatate :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate