Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Italia tips

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
intrucat se apropie plecarea, reinvii acet topic cu o alta intrebare: motorina e mai ieftina in Italia sau in Austria? Sa imi fac plinul din Austria inainte de a intra in Italia si apoi realimentez din nou din Austria la plecare?

#20
adiliki222

adiliki222

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 596
  • Înscris: 15.12.2009

View Postbogwol, on 30th May 2011, 13:39, said:

intrucat se apropie plecarea, reinvii acet topic cu o alta intrebare: motorina e mai ieftina in Italia sau in Austria? Sa imi fac plinul din Austria inainte de a intra in Italia si apoi realimentez din nou din Austria la plecare?

Austria: EUR 1,36
Italia EUR 1,46

#21
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postadiliki222, on 30th May 2011, 14:12, said:

Austria: EUR 1,36
Italia EUR 1,46

multumesc pentru ajutor :thumbup:

#22
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
Buna seara,

De pe 23 august pana pe 5 sept am luat biletele de avion catre Milano, in ideea de sta in Bologna si in Genova. Vrem sa luam trenul catre Bologna sa stam cateva zile si de acolo spre Genova, la fel sa stam cateva zile, iar la final sa alocam 2 zile pentru Milano ca sa putem merge sa vizitam Como.
Nu stim cum sa impartim cele 12 zile (am luat in calcul zilele care raman intregi).
Intre Bologna si Genova nu stim care merita mai mult timp alocat, noi vrem din Bologna sa mergem cateva ore sa vedem si Venezia, iar din Genova ne-am gandit la Portofino si Cinque Terre, iar restul sa ne ramana sa exploram orasele.
Astept si sugestii din partea voastra.

Merci

#23
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

View Postandrulina, on 17 iulie 2013 - 22:39, said:

Buna seara,

De pe 23 august pana pe 5 sept am luat biletele de avion catre Milano, in ideea de sta in Bologna si in Genova. Vrem sa luam trenul catre Bologna sa stam cateva zile si de acolo spre Genova, la fel sa stam cateva zile, iar la final sa alocam 2 zile pentru Milano ca sa putem merge sa vizitam Como.
Nu stim cum sa impartim cele 12 zile (am luat in calcul zilele care raman intregi).
Intre Bologna si Genova nu stim care merita mai mult timp alocat, noi vrem din Bologna sa mergem cateva ore sa vedem si Venezia, iar din Genova ne-am gandit la Portofino si Cinque Terre, iar restul sa ne ramana sa exploram orasele.
Astept si sugestii din partea voastra.

Merci

Salut, avand in vedere ca am vizitat toate locatiile, ti-as sugera astfel: vizita Bologna maximum o zi, Venezia cel putin doua zile (incluzand si Murano & Burano), Genova - orasul - cel putin o zi, Cinque Terre cel putin o zi si Portofino o zi cu tot cu transport. In zona mai este si Portovenere, care dupa parerea mea n-ar trebui ratat.

Pentru trenuri exista oferta aceea de la Trenitalia, foarte avantajoasa, la 9 euro / segment / adult, cu bilete achizitionate online din timp.

Concret: Bologna o zi, Venezia 2 zile, iar restul in Liguria: Genova, Cinque Terre, Portofino, Portovenere, Santa Margherita Ligure. Neaparat sa luati barcile astea: http://www.navigazio...lfodeipoeti.it/

#24
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
Merci pt raspuns, insa noi mergem in luna de miere, iar itinerariul propus de tine este prea pe fuga pentru preferintele noastre.
Noi vrem sa ne cazam pe perioada celor 12 zile doar in 3 locatii, iar de acolo sa facem maxim 2 excursii.
De asta ne-am si gandit sa stam cazati mai multe zile in genova, Bologna si Milano pt ca din Milano putem merge sa vedem Venezia si Ravenna, din Genova vrem sa vizitam Portofino, la Cinque Terre ne mai gandim fiindca nu vrem sa exploram toate satele si nici nu avem timp doar intr-o zi sa facem toata locatia si sa ne mai si intoarcem, iar din Milano vrem sa mergem in Como si Bellagio.

In concluzie noi doream sa stim unde trebuie sa alocam mai multe zile, initial ne gandeam la 5 zile Bologna, 5 genova si 2 Milano, dar nu vrem sa lasam excursia in Como inainte cu o zi de plecare, avand in vedere ca in Milano vom sta in ultimele zile ale vacantei.

Multumesc

#25
oprea_rd

oprea_rd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.06.2010

View Postandrulina, on 18 iulie 2013 - 13:58, said:

ne gandeam la 5 zile Bologna, 5 genova si 2 Milano, dar nu vrem sa lasam excursia in Como inainte cu o zi de plecare, avand in vedere ca in Milano vom sta in ultimele zile ale vacantei.

In perioada vs de vacanta in Milano caldura este infernala, iar Bologna este chiar mai calda decat Milano..
Genova e ceva mai bine, dar evitati mansardele din centrul istoric; daca va cazati acolo cautati in asa fel incat sa gasiti cazare cat mai aproape de mare.
Sfatul meu:
1. inchiriati o masina la aeroport in Milano
2. nu va cazati in marile orase.. Coasta Liguriei e toata superba , oricare din localitatile mici de pe riviera ligure va poate asigura conforul necesar.. la Genova va puteti duce apoi in timpul zilei.. lasati Bologna pt o alta ocazie (Bologna e un oras superb, dar daca tot trebuie sa suportati caldura din august mergeti la Firenze..), iar in loc de Milano va sfatuiesc sa dormiti pe undeva "la tara"  la nord de Vicenza ( de aici ajungi usor la Verona, Padova, Vicenza, Venezia, etc..)
3. Dormiti macar o noapte in Venezia..sunteti doar in luna de miere, nu? :)

#26
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
In Firenze am fost anul trecut cand am vizitat si Roma si a fost tot in august, la jumatatea lunii.
Eu credeam ca fiind mai spre nord automat caldurile nu sunt insuportabile, anul trecut am facut diferenta intre Firenze si Roma, iar la Roma la pranz se putea vizita orasul cu greu din cauza caniculei.
In legatura cu masina, noi pana acum am mers cu trenurile dintr-un loc in altul, ni se pare ok asa, cu masina ni se pare mai complicat din cauza parcarilor, iar in zilele in care stam intr-un singur loc cu siguranta nu ne vom deplasa cu masina, ci pe jos sau cu mijloacele de transport in comun. Sfatul tau in legatura cu masina ar fi ok daca nu am sta in Genova si Bologna, ci pe langa, dar nu stiu unde ar fi ok sa ne cazam undeva mai aproape, pentru ca noi vrem sa si vizitam, sa avem si restaurante, sa ne plimbam pe stradute, etc.

Oricum, o sa mai reflectam.
Merci pt sfat

#27
misuf

misuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 10.10.2011
Si un recent "servizio" 1,5 euro per persoana....

#28
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
Pana la urma ne-am rezervat 5 zile Bologna, 5 zile Genova si 3 zile Como.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate