Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Principele Nicolae al Romaniei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
308 replies to this topic

#55
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 PadreCory, on 29th June 2010, 13:08, said:

Sunt convins ca Princepele Nicolae poate invata foarte mult de la MS Regele Mihai I dar ...nu de la domnul Duda care vroia sa fie presedinte de Republica.

Domnul Duda a fost sustinut public de Rege in demersul sau. era un proiect al Familiei Regale nu al domnului Duda... tu chiar crezi ca domnul Duda isi ia angajamente publice fara sa se consulte cu Majestatea Sa?
ce e asa greu de inteles? :console:

#56
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
he looks like a fucking shit. da trecem peste asta si nu putem sa nu observam penibilitatea "evenimentului", cu casa regala (?!?) stind la poza pe niste scaune jupuite intr-un palat (lol) a carei curte (sau fundu casei sau ce mortii ma-sii era acolo) are niste dale mucegaite prin care iese iarba in mod neingrijit. daca asta e casa regala, ala e palat si asta se numeste eveniment, io is isus cristos din nazaret. si ala sigur nu-s pentru ca n-am inviat. inca

comme c'est triste. la o tara de cacat, un presedinte de cacat, un guvern de cacat, un parlament de cacat, legi de cacat, spitale de cacat, invatamint de cacat, justitia pubiplii etc, ce putea lipsi? o casa regala de tot cacatu? no, sir

#57
PadreCory

PadreCory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.06.2010
Domnul Duda a facut atunci o greseala care insa nu reprezenta viziunea Familiei Regale.Nici un membru al Familiei Regale cu drepturi dinastice nu ar fi facut asa ceva.

#58
Kint

Kint

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,926
  • Înscris: 24.12.2009
Va pute a alegeri sau ce-i cu toate vrajelile astea cu casa regala?

Trebuie sa aducem iar presedinti sau regi din Germania ca astia de la noi sunt compromisi!

#59
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 PadreCory, on 29th June 2010, 15:01, said:

Domnul Duda a facut atunci o greseala care insa nu reprezenta viziunea Familiei Regale.Nici un membru al Familiei Regale cu drepturi dinastice nu ar fi facut asa ceva.

despre ce greseala vorbesti?

#60
PadreCory

PadreCory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.06.2010
Un sot de Principesa nu candideaza la alegeri prezidentiale.

Dar oricum Principele Nicolae nu are legatura cu asta.

#61
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 PadreCory, on 29th June 2010, 15:37, said:

Un sot de Principesa nu candideaza la alegeri prezidentiale.

De ce nu?
cum ai spus tu, un membru al Familiei Regale cu drepturi dinastice nu ar fi putut face asta pentru ca ar fi fost ca o anulare a drepturilor dinastice, in schimb pentru Principele Radu nu ar fi existat asemenea impediment.

proiectul Familiei Regale este legat de binele Romaniei nu de restaurarea monarhiei. Depolitizarea functiei prezidentiale este in acord cu aceasta viziune, deci nu vad nicio greseala...

cred ca Familia Regala a jucat bine atuul asta, din pacat societatea romaneasca nu a stiut sa profite de el.

Edited by Pollux, 29 June 2010 - 14:45.


#62
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003

 ego_zenovius, on 22nd June 2010, 10:26, said:

doamnelor si domnilor monarhisti, eu unul va inteleg si va respect optiunea monarhica. un lucru nu inteleg: de ce trebuie sa il "adoptati" cu atata graba si entuziasm pe tanarul print Nicolae despre care nu stiti practic nimic in afara de faptul ca e nepotul ilustrului sau bunic?

Pai si ce ai vrea sa stim de el la 25 de ani? Sa fi dat deja 3 lupte cu turcii si sa fi tras pe Boc in teapa avant la lettre?

#63
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 skandal, on 29th June 2010, 15:48, said:

Pai si ce ai vrea sa stim de el la 25 de ani? Sa fi dat deja 3 lupte cu turcii si sa fi tras pe Boc in teapa avant la lettre?
cred ca n-ai inteles ce-am vrut sa spun. permite-mi sa ma autocitez:

doamnelor si domnilor monarhisti, eu unul va inteleg si va respect optiunea monarhica. un lucru nu inteleg: de ce trebuie sa il "adoptati" cu atata graba si entuziasm pe tanarul print Nicolae despre care nu stiti practic nimic in afara de faptul ca e nepotul ilustrului sau bunic?

carevasazica, problema nu e ca nu stiti mai nimic despre printul Nicolae, problema e ca nestiind nimic despre el va grabiti sa-i spuneti "da". unde va e discernamantul?


 PadreCory, on 29th June 2010, 13:42, said:

Nu poate fi Principe/Principesa a Romaniei decat cine s-a nascut asa sau i s-a acordat acest titlu de catre Rege.
poate sa-mi explice si mie cineva de ce spunem "principe/principesa" cu referire la ai nostri (principesa Margareta, principele Nicolae), dar spunem "print/printesa" cu referile la ai altora (printul Charles, printesa Diana). e o forma de snobism ("principe" suna mai pompos decat "print"), sau ce?


 PadreCory, on 29th June 2010, 12:56, said:

Dar oricum Principele Nicolae trebuie sa isi faca in graba experienta in ceea ce privesc realitatile tarii si sa se fereasca de politica.
cum s-ar putea feri de politica unul care vrea sa ajunga rege?

 Pollux, on 29th June 2010, 12:49, said:

Familia Regala, nu are nicio legatura cu politica. :uhuhno:
daca n-are, ar trebui sa aiba. ca altfel n-are nicio sansa sa revina pe tron.
mai mult pragmatism, ce naiba, domnilor monarhisti. de 20 de ani va pastrati fecioria politica si uite ca riscati sa ramaneti fete batrane si nesatisfacute.
nu se poate fara politica.

#64
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

 skandal, on 29th June 2010, 15:48, said:

Pai si ce ai vrea sa stim de el la 25 de ani? Sa fi dat deja 3 lupte cu turcii si sa fi tras pe Boc in teapa avant la lettre?

Pai de tanar te cunosti cine esti, Stefan cel Mare la 19 ani a intrat in Moldova si a cucerit tronul, Alexandru cel Mare la 30 de ani cucerise imperiul persan. Daca pana la 25 de ani principele asta al vostru nu a facut nimic, cand vreti sa arate ce poate, la 50-60 de ani cand nu isi mai tine besinile?
Chiar si fostul rege Mihai a aratat de tanar de ce e in stare, de la inceput a fost o marioneta, un om de paie, ei bine asta l-a caracterizat toata viata, cum spuneam, de tanar arati ce esti....

#65
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 ego_zenovius, on 30th June 2010, 00:05, said:

cum s-ar putea feri de politica unul care vrea sa ajunga rege?


daca n-are, ar trebui sa aiba. ca altfel n-are nicio sansa sa revina pe tron.
mai mult pragmatism, ce naiba, domnilor monarhisti. de 20 de ani va pastrati fecioria politica si uite ca riscati sa ramaneti fete batrane si nesatisfacute.
nu se poate fara politica.

n-are sens ce zici.
in vremurile contemporane regii nu fac politica. poate au facut in secolul 19 si partial la inceputul secolului 20, dar in secolul 21 in niciun caz nu mai fac.
asta este ideea cu monarhia. efectul principal al monarhiei ar fi tocmai depolitizarea institutiei sefului statului. este ceva foarte pragmatic ce zic, nu vise.
daca ar face politica Regele atunci am putea foarte bine sa ramanem la republica prezidentiala ca acum...

 turcoctonul, on 30th June 2010, 00:05, said:

Pai de tanar te cunosti cine esti, Stefan cel Mare la 19 ani a intrat in Moldova si a cucerit tronul, Alexandru cel Mare la 30 de ani cucerise imperiul persan. Daca pana la 25 de ani principele asta al vostru nu a facut nimic, cand vreti sa arate ce poate, la 50-60 de ani cand nu isi mai tine besinile?
Chiar si fostul rege Mihai a aratat de tanar de ce e in stare, de la inceput a fost o marioneta, un om de paie, ei bine asta l-a caracterizat toata viata, cum spuneam, de tanar arati ce esti....

esti om serios? :D
pai una este sa traiesti in secolul 5 d.Hr.  respectiv 4 i.Hr. si alta este sa traiesti in secolul 20/21.
pe vremea aia sistemul era simplu: erai os domnesc, aveai oarecare avere => plateai mercenari, casapeai inamicul si gata erai sef. acum sistemul s-a mai complicat un pic... ;)

#66
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

 Pollux, on 30th June 2010, 08:23, said:

esti om serios? :D
pai una este sa traiesti in secolul 5 d.Hr.  respectiv 4 i.Hr. si alta este sa traiesti in secolul 20/21.
pe vremea aia sistemul era simplu: erai os domnesc, aveai oarecare avere => plateai mercenari, casapeai inamicul si gata erai sef. acum sistemul s-a mai complicat un pic... ;)

Probabil trebuia sa fac un desen ca sa pricepi si tu, caracterul unui om se cunoaste din tinerete, asta trebuia sa retii. Pana la 25 de ani abia daca stiam ca exista acest Nicolae, daca pana la varsta asta nu s-a remarcat prin nimic, de ce crezi ca ar face-o de acum inainte? Regele Mihai inca din tinerete a aratat ca e un prostanac manipulat, o paiata, asa a ramas toata viata. N-au decat sa se joace de-a regii si imparatii dar sa o faca pe banii lor, nu sa le platim noi intretinerea de mii de euro ca sa ce? Ce mari avantaje au adus Romaniei de la revolutie incoace? Ce mari servicii ne-a facut Duda sau Nicolae asta?
Oricum linia dinastica se stinge odata cu Mihai, nu avea voie sa numeasca urmasi la tron decat descendenti de parte barbateasca, cum Mihai nu are, la tron ar fi urmat ai lu` ala "de Romania", sau ma insel eu?
Oricum nu conteaza, vremea lor a trecut, au avut ocazia sa arate ce pot, am vazut, ne-am lamurit. :deadtongue:

#67
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

 ego_zenovius, on 30th June 2010, 00:05, said:

poate sa-mi explice si mie cineva de ce spunem "principe/principesa" cu referire la ai nostri (principesa Margareta, principele Nicolae), dar spunem "print/printesa" cu referile la ai altora (printul Charles, printesa Diana). e o forma de snobism ("principe" suna mai pompos decat "print"), sau ce?

Nu stiu sigur da' io am impresia ca denumirile astea au legatura cu realitatea. Adica Charles si Diana sunt printi pt. ca traiesc intr-un stat unde monarhia este recunoscuta ca forma de guvernare. Noi avem principi si principese care spera ca la un moment dat vom deveni monarhie si vor deveni si ei printi/printese.

Intrebarea legata de realizarile pretendentilor la tron mi se pare foarte pertinenta si as fi curios si eu sa aflu niste informatii, da' nu rahaturi de genu' gesturi de caritate, studii & shit.

#68
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Vreau ceva care sa-mi demonstreze caracteru' de lider, nu cariera artistica sau vizitele pe nu-stiu-unde, sau mai stiu eu ce titluri isi acorda unu' altuia.

 Pollux, on 29th June 2010, 13:03, said:

cand ai profesori precum Regele Mihai, Principesa Margareta si Principele Radu inveti repede ca ai de la cine... ;)
daca este om intreg la cap are sansa sa devina un mare lider.

Profesori?? Amice, regele Juan-Carlos al Spaniei a fost "scolit" de Franco, om cu sange in p*la si diplomat cum nu respira unu' la noi. Nu-i aduc omagii lui Franco, da ala o fost omu' pe care l-a chemat Hitler dupa ce a inceput WW2 si i-a spus "te-am ajutat in razboiu' civil, ai castigat, acuma ii timpu' sa-ti platesti politele!". Dupa intrevedere Spania a fost oficial stat nebeligerant (cu simpatii de partea Axei), iar Hitler a spus ca decat sa mai aiba o intrevedere cu Franco pt. a discuta situatia Spaniei mai bine isi scoate cativa dinti singur, fara anestezie. Cam genu' asta de om l-a scolit pe regele Spaniei, care a facut tranzitia de la dictatura la monarhie constitutionala, care in 2008 a fost considerat cel mai popular lider in toata Ibero-America. Principele Nicolae nu are de la cine invata cum sa conduca deoarece nici unul (in afara de "exceptionala" domnie a lui Mihai) nu a avut puterea.

#69
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 Pollux, on 30th June 2010, 08:23, said:

n-are sens ce zici.
in vremurile contemporane regii nu fac politica. poate au facut in secolul 19 si partial la inceputul secolului 20, dar in secolul 21 in niciun caz nu mai fac.
asta este ideea cu monarhia. efectul principal al monarhiei ar fi tocmai depolitizarea institutiei sefului statului. este ceva foarte pragmatic ce zic, nu vise.
daca ar face politica Regele atunci am putea foarte bine sa ramanem la republica prezidentiala ca acum...
are sens ce zic. un rege face politica. nu trebuie sa faca politica partinica, dar face politica. simplul fapt (deloc simplu) de a se pastra echidistant fata de partide - chiar si asta e politica si cere o abilitate deosebita. ti-ai pus intrebarea daca are principele Nicolae aceasta abilitate?
accederea la tron - tot prin politica e posibila, ca doar n-are sa vina cineva (cine?) sa-l invite sa fie rege. e printul Nicolae in stare sa ia tronul?

Edited by ego_zenovius, 02 July 2010 - 05:40.


#70
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

 ego_zenovius, on 2nd July 2010, 06:38, said:

are sens ce zic. un rege face politica. nu trebuie sa faca politica partinica, dar face politica. simplul fapt (deloc simplu) de a se pastra echidistant fata de partide - chiar si asta e politica si cere o abilitate deosebita. ti-ai pus intrebarea daca are principele Nicolae aceasta abilitate?

Teoretic presedintele are rol de mediator intre partide, daca e monarhie banuiesc ca regele are aceasta indatorire.

Quote

accederea la tron - tot prin politica e posibila, ca doar n-are sa vina cineva (cine?) sa-l invite sa fie rege. e printul Nicolae in stare sa ia tronul?

:D

#71
rattonix

rattonix

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 18.05.2010

 Pollux, on 16th June 2010, 08:31, said:

Si o veste buna in vremuri de criza: Principele Nicolae a fost învestit Principe al Romaniei si Alteta Regala. In linia de succesiune este al 3-lea.


astept cu nerabdare sa vad care vor fi angajamentele publice ale acestui Principe din generatia mea.

Pai ce angajamente sa-si ia? O sa promita sa paraziteze tara asa cum au facut-o si stra-neamurili lui. In fond e un bastard ce se tage dintr-un bastard ce se trage la randu-i din alti bastarzi.
A invatat macar romana? Ca ultima data habar nu avea nici ce inseamna "mamaliga"...
Rolul unei monarhii in zilele noastre este acela de a parazita, ei ce urmaresc in fapt, crezi ca binele tarii? Grow up.

#72
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,047
  • Înscris: 03.07.2008
Daca as scrie asa:

 rattonix, on 2nd July 2010, 12:43, said:

...stra-neamurili lui....

Nu as mai pune asemenea intrebare:

 rattonix, on 2nd July 2010, 12:43, said:

A invatat macar romana?

Matale cand o inveti?

 rattonix, on 2nd July 2010, 12:43, said:

Ca ultima data habar nu avea nici ce inseamna "mamaliga"...

Cuvant absolut definitoriu pentru poporul roman!  :thumbup:

 rattonix, on 2nd July 2010, 12:43, said:

Rolul unei monarhii in zilele noastre este acela de a parazita, ei ce urmaresc in fapt, crezi ca binele tarii? Grow up.

Da, binele tarii este urmarit doar de republica. Daca este populara si instaurata cu tancuri sovietice, cu atat ma bine..

PS: totusi ce sunt alea stra-neamurili?!?  :huh:

Edited by Imperathor, 02 July 2010 - 13:23.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate