Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Principele Nicolae al Romaniei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
308 replies to this topic

#1
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
Si o veste buna in vremuri de criza: Principele Nicolae a fost învestit Principe al Romaniei si Alteta Regala. In linia de succesiune este al 3-lea.

http://www.princerad...e-ani/#comments

"www.princeradublog.ro" said:

Luni 14 iunie, Majestatea Sa Regele a învestit pe Principele Nicolae cu Decorația Regală Nihil Sine Deo, ca un semn al speranței pe care și-o pune în serviciul viitor al nepotului său în folosul României.

Principele Nicolae a devenit la 1 aprilie 2010, la împlinirea vârstei de 25 de ani, Principe al României și Alteță Regală.

Ceremonia de la Palatul Elisabeta a fost scurtă, dar emoționantă, solemnă și cu o semnificație puternică. După atâtea ambiguități, dificultăți, eforturi și sacrificii, Regele vede în fața sa încă o generație a Familiei Regale, a șasea, prinzând rădăcină în glia românească.

Principele Nicolae este acum în al doilea an de studii, la Universitatea din Londra. A venit în aceste zile de vară la București, împreună cu colega și prietena lui, Margareta-Rebecca, pentru a primi semnele încrederii și speranței din partea Regelui, a Reginei și a întregii Familii.

La ceremonia de la Palat au fost înalți reprezentanți ai Academiei Române, Corpului Diplomatic, oameni de cultură și de știință și mulți tineri, din generația Principelui Nicolae.

Principesa Moștenitoare și cu mine suntem cu inima și mintea alături de familia noastră și considerăm o victorie fiecare pas, făcut de Casa Regală și de România, spre un viitor stabil și demn.

http://www.antena3.r...iei_101687.html



astept cu nerabdare sa vad care vor fi angajamentele publice ale acestui Principe din generatia mea.

#2
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010
România nu are casă regală deci în mod oficial nu poate există apelativul "de România".

#3
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,099
  • Înscris: 03.07.2008

 Pollux, on 16th June 2010, 08:31, said:

Si o veste buna in vremuri de criza: Principele Nicolae a fost învestit Principe al Romaniei si Alteta Regala. In linia de succesiune este al 3-lea.

http://www.princerad...e-ani/#comments


http://www.antena3.r...iei_101687.html



astept cu nerabdare sa vad care vor fi angajamentele publice ale acestui Principe din generatia mea.

Ti s-a urat cu binele? Vor sari pe tine toti admiratorii republicii populare... si nu sunt putini!  :naughty:

#4
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005
Poate știe puță ăla de ce în filarmonica din Arad stai pe scaune de căcat că zici că le-au adus de pe stradă când avea din alea normale ca-n orice sală de teatru sau cinematograf civilizat.
Poate mai vor milogii ceva, io știu , Caraimanul?
Io zic să fie mai atenți la istorie.

[ http://3.bp.blogspot.com/_hvMvPTWfRU0/SH8vKED5_qI/AAAAAAAAAE8/5qfwJDYSXHU/s400/czar[1].jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a9/Franzferdinand.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/02/Marie-Antoinette;_koningin_der_Fransen.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Anjin`, 16 June 2010 - 08:43.


#5
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,099
  • Înscris: 03.07.2008
Si legatura topicului de fata cu scaunele filarmonicii din Arad, cu Maria Antoaneta, Franz Ferdinand si cu familia imperiala a Rusiei este... ?!?

Edited by Imperathor, 16 June 2010 - 09:01.


#6
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005
Păi măria sa dă chefuri acolo și evident scaunele normale încurcă.

Ziceam și eu că rușii au fost mult mai înțelepți, așa-s gunoaiele astea, îi lași să trăiască și ei vin și-ți mai și cer înapoi ce au furat.
Io zic că numa istoria ce a trecut e bătută-n cuie...

Edited by Anjin`, 16 June 2010 - 09:08.


#7
bignuc

bignuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.10.2007
Traiesc intr-un regat si n-am stiut pana acum?

#8
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 Imperathor, on 16th June 2010, 09:33, said:

Ti s-a urat cu binele? Vor sari pe tine toti admiratorii republicii populare... si nu sunt putini!  :naughty:

sa-mi sara in cap, ce pot sa-mi faca? :stickouttongue:

e bine sa mai afle si ei cate o stire pozitiva ca poate innebunesc daca se uita toata ziua in gura pruostilor. :)

#9
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

 Pollux, on 16th June 2010, 11:37, said:

sa-mi sara in cap, ce pot sa-mi faca? :stickouttongue:

e bine sa mai afle si ei cate o stire pozitiva ca poate innebunesc daca se uita toata ziua in gura pruostilor. :)


totusi, nu am nimic cu altetele noastre cu sange albastru, ce e pozitiv in stirea asta?

#10
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 akajohn, on 16th June 2010, 11:39, said:

totusi, nu am nimic cu altetele noastre cu sange albastru, ce e pozitiv in stirea asta?

este vorba de o stire pozitiva.
chair daca nu ar fi vorba de Familia Regala ci de o familie oarecare, evenimentul in sine este frumos. total opus (i)realitatii cotidiene care ne este prezentata in media.


este adevarat ca "beautty is in the eye of the beholder", dupa cum are o duduiță la semnatura, dar ma rog... nu-ti place nu mananci. :) nu te obliga nimeni sa intri pe topicul asta sau sa citesti articolele aferente. :)

Edited by Pollux, 16 June 2010 - 10:53.


#11
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,559
  • Înscris: 05.11.2009
eu nu sunt pro nici contra familiei regale (dar sunt impotriva pupincurismului de care a dat dovada fata de iliescu pana in 2004), insa nu inteleg de ce nu inteleg si ei ca nu o sa avem monarhie de acum incolo. Si ca e cam penibil sa faci descendente la ceva ce nu o sa se intample in realitate. Imi aduce aminte de guvernele din umbra facute de opozitie..

#12
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 lmk, on 16th June 2010, 09:04, said:

România nu are casă regală deci în mod oficial nu poate există apelativul "de România".
Romania are casa regala si numele ei este "de Romania". Numele s-a modificat atunci cind Regele Ferdinand a declarat razboi Germaniei si casa de Hohenzollern-Sigmaringen l-a expulzat.

Romania are nevoie de o monarhie ca sa stabilizeze actuala situatie politica. Ajunge cu experimentele nationale.

#13
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008
Bla bla bla....legea din 1923 nu permite ca viitorul monarh al Romaniei sa fie o femeie...deci aceasta linie intocmita de Mihai I nu este recunoscuta de restul monarhilor...

#14
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
Principele Nicolae incepe vizite oficiale
http://www.princerad...-15-iunie-2010/

deci de acum incolo o sa avem 2 principi care vor intreprinde vizite in scopul promovarii intereselor Romaniei. :coolspeak:

#15
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

 Dihorul Razboinic, on 17th June 2010, 08:48, said:

Romania are casa regala si numele ei este "de Romania".
Regele este suveranul unui regat, Romania este republica deci peste ce regat este suveran dl Mihai Hohenzollern-Sigmaringen [imi recunosc ignoranta in ceea ce priveste numele de familie al acestuia, deci fie-mi iertata ignoranta daca l-am gresit] ?

Edited by lmk, 17 June 2010 - 19:19.


#16
clarity

clarity

    Tovaras

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,822
  • Înscris: 02.09.2009
Imi poate spune si mie cineva, din ce fonduri se intretine fosta familie regala?

#17
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007
La ce ar fi util un/o rege/regina in zilele noastre?

#18
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 kosty91, on 17th June 2010, 23:09, said:

La ce ar fi util un/o rege/regina in zilele noastre?
Ca sa-si bata joc de-alde Boc pe la spatele lui si sa faca tot ce vor ei? Nu, mersi. Oricum, la noi asa s-ar intampla, ca la noi nu exista respect sau teama fata de un eventual monarh. Si atunci la ce bun, ce s-ar schimba? Doar ca am mai avea un neputincios in fruntea tarii care sa dea si el din umeri semn ca nu poate face nimic si sa se declare "invins de sistem"?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate