Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Despre HAMSTERI

- - - - -
  • Please log in to reply
854 replies to this topic

#793
Aniita

Aniita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.02.2010
Buna.
Pentru cei din Constantsa as avea si eu o problema.
Vreau sa imi iau hamster dar nu am cusca.
Si as vrea sa imi spuneti cateva petshopu-uri din Constanta unde pot gasi custi mai ieftine.
Pentru ca nu as vrea ca cusca hamsterului meu sa fie demodata(acvariu,borcan,etc.) :D , iar parintii mei nu sunt dispusi sa dea prea multi bani pe ea.  ^_^
Astept raspunsuri!
Multumesc mulT! :proud:

#794
BuBuLuZa

BuBuLuZa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 31.01.2010
Buna. Nu sunt posesoarea unui hamster dar intentionez sa imi iau saptamana asta (insa am tinut unul la mine o sapt.  pe care l-am facut cadou) si m-am informat destul de mult in legatura cu acestia.
Referitor la problema hamsterului tau (scurgeri din ochi),  itzi recomand sa il duci la un medic veterinar  deoarece e posibil sa aiba o infectie respiratorie.


Uite ce am gasit pe net:  


Simptome care indica posibilitatea unei stari de boala:

    *
      Blana ciufulita sau murdara (ileita proliferativa)
    *
      Stranut (infectii respiratorii)
    *
      Respiratie suierata si/sau greoaie (infectii respiratorii)
    *
      Scurgeri din ochi si/sau nas (infectii respiratorii)
    *
      Pierderea poftei de mancare (ileita proliferativa)
    *
      Tendinta de a se ascunde in locurile cele mai intunecoase si mai ferite ale custii
    *
      Lipsa de activitate, apatie (ileita proliferativa)
    *
      Caderea parului (boli de piele, paraziti)
    *
      Coada umeda
    *
      Diaree (ileita proliferativa, diverse infectii, indigestii pasagere)



#795
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007

 mihura, on 1st February 2010, 13:45, said:

pai a inceput deja sa vina la mana mea daca o bag in cusca sa vada daca-i dau ceva. Ma lasa uneori sa-l mangai, daca-i somnoros sau daca mananca. Atunci cand e catarat pe cusca sa roada la colturile e imi bag mana sub el si-l tin si ma lasa putina vreme, probabil pana se plictiseste el. Nu-l pot lua inca in mana sa-l scot din cusca si ma gandesc cu groaza ca vine vremeea sa-i schimb talajul si nu stiu ce o sa-i fac.L-as pune in chiuveta dar imi e ca reuseste sa iasa.
S-a obisnuit si cu vocea noastra pt ca atunci cand intru in casa incepe sa se zbenguie pe acolo, sa vina sa vada ce se intampla sau daca vb cu el vine aproape de gratii si se uita.
e un dragalas:D

aaahhh..inca o chestie. Exista posibilitatea ca el sa nu stie sa bea apa din recipientul ala special?(cel cu bila la capatul tubului). Nu l-am vazut niciodata sa bea si atunci cand i-am dat in dop a mirosit-o si a plecat.Ma gandesc ca daca ii era sete ar fi baut atunci,nu?
Cand ii schimb asternutul eu il pun sub capacul custii,iar capacul il asez pe podea.Astfel nu are cum sa fuga.Totusi nu trebuia sa-i iei cusca cu gratii pentru ca au tendinta sa o roada si fac niste rani destul de neplacute la incisivi.

Doar pentru ca nu l-ai vazut band apa nu inseamna ca nu bea.Cel mai probabil a baut noaptea cand nu l-ai vazut tu.Nu are cum sa nu-si dea seama unde e apa.

#796
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006

 elaxalien, on 3rd February 2010, 20:13, said:

Cand ii schimb asternutul eu il pun sub capacul custii,iar capacul il asez pe podea.Astfel nu are cum sa fuga.Totusi nu trebuia sa-i iei cusca cu gratii pentru ca au tendinta sa o roada si fac niste rani destul de neplacute la incisivi.

Doar pentru ca nu l-ai vazut band apa nu inseamna ca nu bea.Cel mai probabil a baut noaptea cand nu l-ai vazut tu.Nu are cum sa nu-si dea seama unde e apa.

Da, merci de raspuns
Parca m-a auzit si mi-a aratat cat e de istet si ca stie sa bea apa.
Cusca e cu gratii si o roade non stop. Singurele lui activitati sunt roata si cusca, face slalom intre ele:))

#797
BuBuLuZa

BuBuLuZa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 31.01.2010
Buna. Am si eu o problema cu hamsterul meu pe care l-am cumparat azi  :confuzzled: . Este un hamster pitic alb de iarna (siberian), are aprox 2,3 luni. Am observat ca blanita lui miroase urat, la fel si urina. Ce as putea sa fac sa nu mai miroase asa? :huh:  


#798
alyxander

alyxander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 20.08.2009
Eu personal am un porcusor de guineea de 4 ani, au venit la mine si copii de 2 ani care efectiv I-AU BAGAT MANA IN GURA ,iar el nu a reactionat ,este cuminte, depinde cum il cresti.

#799
badguy123

badguy123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.03.2010
Buna sunt nou si chiar azi mi-am cumparat un hamster pitic alb siberian  de numai 2 saptamani pe nume Billy.Este un dragalas  :D ma lasa sa-l mangai cateodata ,da nu cred ca fac bine pentru ca nu il las sa se acomodeze cu noua locuinta.L-am luat din piata brick(Constanta) din targ de la un crescator.Cand am ajuns acasa era cam activ ii vorbeam era prietenos sa dadea in rotita alea alea.....asta era pe la ora 11-12.Mai spre seara nu prea mai era asa activ sa culcat si sa sculat de vreo 3-4 nu se mai dadea in rotita.Pe la 10 sa mai linistit si si-a inceput activitatea dar nu asa cum o facea ziceti-mi si mie poate e pentru ca in targ nu a dormit....si mai am o problema cu el se cam scarpina stiu si ca se curata dar se si scarpina si nu prea imi place si nu vreau sa aiba ceva ca mor.Il iubesc tare mult :inlove:  :inlove:

#800
Hei_Mickey

Hei_Mickey

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.05.2010
Dragii mei!

Ma bucur ca v-am gasit si sper sa puteti sa ma ajutati si pe mine cu un sfat.

Am o hamsterita de 2 anisori care e o minunatie. E putin cam rasfatata dar in ultima vreme a suferit cam mult. S-a imbolnavit de Ileita proliferativa sau  boala cozii umede, am suferit enorm caci a pierdut in greutate, nu manca, tremura mereu asa ca am dus-o la veterinar. Veterinatul i-a dat niste steroizi, lichide si antibiotic , pentru acasa mi-a dat Baytrill odata pe zi 0.10 ml si mi-a zis sa ii dau multe lichide. Zis si facut multe lichide si baytrill . Veterinarul mi-a zis ca daca nu isi revine sa o duc inapoi sa o adoarma pentru ca e deja batranica si ca se poate ca organismul sa nu isi mai revina. Mickey a suferit mult dar in cele din urma a inceput sa isi revina.

Azi sunt exact 2 sapatamani de cand a inceput tratamentul si am decis ca va fi ultima zi de tratament ca si-a revenit complet! Dar azi de dimineata (dupa o noate furtunoasa, specifica ei si tuturor hamsterasilo cred) cand am luat-o in palma am vazut ca II CURGE SANGE DE LA CODITA :(( . M-a cam luat disperarea! Citisem undeva ca poate fi cicul...dar mentiona doar vag de asta...ea nu a mai avut cicul pana acum :((
Cand am cumparat-o mi-au zis ca e baiat dar in timp noi am dedus ca e defapt fetita.

Va rog sa ne ajutati si pe noi cu un sfat, o informatie....

Va multumim din suflet

Mickey -hamsterita- si Ioana

Attached Files



#801
pazzno1

pazzno1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.11.2009
Buna ziua !
De cateva zile hamsterul meu Jumbo are o partenera de joaca. El are 6 luni, hamster pitic rusesc si ea este mult mai mica hamster sirian. Au stat cateva minute impreuna dar am sezizat imediat ca nu vor locui impreuna pentru mult timp...Acum sunt in situatia sa renunt la unul din ei si cu mare greutate renunt la baiat....Ca sa nu am surprize neplacute cu cei doi, am mai luat o cusca asa ca acum fiecare are casuta lui, dar spatiul prea mic din acsa ma impiedica sa ii pastrez pe amandoi
Asa ca daca este cineva dornic de un prieten rozator, jucaus cu pofta de seminte si salata verde si innebunit dupa rotita din cusca, il rog/ o rog sa imi dea un mesaj PM. Doar pentru Bucuresti, predare personala, imagine cu Jumbo dupa o masa copioasa, la siesta. Il dau impreuna cu casuta lui la un pret derizoriu

#802
superstaritza

superstaritza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.03.2008
Am 2 hamsteri pitici care pana azi credeam ca sunt 2 femele. M-am inselat amarnic.
Am 6 puiutzi acuma si nu stiu daca trebuie sau nu sa separ femela de mascul .

#803
Shh

Shh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 08.05.2010
Da, separa-i altfel se imperecheaza din nou si peste 3 saptamani o sa ai iar puiuti. E o posibilitate sa se fi imperecheat deja..

#804
AihaoAvaloh9

AihaoAvaloh9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 16.08.2008
Salut.Poate am mai zis pe aici.Am un hamster pitic foarte dragalas.Va sfatuiesc sa va achizionati in viitor hamsteri pitici,nu cresc niciodata si fiind micuti sunt extrem extrem de dragalasi,scumpi,dulci.Al meu noaptea mereu face sport si zgomot si mananca multe lucruri:si biscuiti,si snacks-uri si stick-suri si cascaval si morcov,castravete.Bea si apa cand simte nevoia.Cu un lucru nu ma impac,fuge de rupe pamantul daca il las afara.Il las cateodata sa ma muste,nici nu are putere sa muste,mai mult ma gadila ,e un scump si atunci.M-a invatat deja desi nu il am de mult timp,ma lasa sa il mangai si chitaie daca ii stric somnul totusi.Il iubesc.Il cheama Ricky.Va sfatuiesc deci,sa va luati hamsteri pitici,sunt la fel la pret ca ceilalti numai ca consider eu ca sunt mult mai scumpi.Sa va traiasca animalutele :thumbup: :peacefingers: :peacefingers: :kisstogether:

#805
Hamsterh

Hamsterh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.06.2010
Hey...mi-am luat acum o saptamana un hamster...defapt e femela...si de vreo doua zile se comporta foarte ciudat..."tipa" de fiecare data cand ma apropii de cusca, sa nu mai zic cand incerc sa bag mana dupa el sau sa ii dau mancare, si se opreste foarte tarziu, chiar daca eu m-am indepartat de cusca......m-a si muscat destul de rau...sta mai tot timpul ascuns....nu inteleg ce are, ca la inceput era mai prietenos ca sa zic asa...mi-e teama sa nu fie vorba de ceva grav....ma poate ajuta cineva? :confuzzled:

#806
Shh

Shh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 08.05.2010

 Hamsterh, on 15th June 2010, 23:39, said:

Hey...mi-am luat acum o saptamana un hamster...defapt e femela...si de vreo doua zile se comporta foarte ciudat..."tipa" de fiecare data cand ma apropii de cusca, sa nu mai zic cand incerc sa bag mana dupa el sau sa ii dau mancare, si se opreste foarte tarziu, chiar daca eu m-am indepartat de cusca......m-a si muscat destul de rau...sta mai tot timpul ascuns....nu inteleg ce are, ca la inceput era mai prietenos ca sa zic asa...mi-e teama sa nu fie vorba de ceva grav....ma poate ajuta cineva? :confuzzled:

Te-ai cam grabit cu el.. Trebuie sa il lasi o saptamana macar sa se acomodeze. Adica nu pune mana pe el, nu il stresa. Contact uman cat mai putin. Dupa aceea poti incepe sa il imblanzesti.. Adica, il lasi sa le miroase printre bare custii, dupa cateva zile ii dai o samanta sau ceva ce ii place . Astepti sa vina el la tine, nu te duci tu cu el. Cu timpul o sa prinda curaj, asta daca nu e deja adult si traumatizat de locuitul la petshop, daca de acolo l-ai luat.

#807
b_Annemary

b_Annemary

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.06.2010
Buna ziua! as dori sa imi spuneti si mie daca as putea sa fac ceva sa nu ii mai fie asa cald hamsterului meu. stau intr,un apartament la 10/10 si e f cald si as dori sa ii pun o sticluta cu apa rece sa se dea pe langa ea si sa ii fie si lui mai bine...e ok ? astept raspuns multumesc

#808
auryke

auryke

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 13.10.2008
N-am hamster dar e totusi animal, ca si noi.Legat cu sticluta cu apa rece, vezi sa nu raceasca.De ce nu ii pui un ventilator sau daca n-ai faci tu pe ventilatorul daca tot tie mila de el(cu un ziar).In plus la ce caldura e, ma indoiesc ca apa se va pastra rece mai mult de 15 minute.

#809
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009

 b_Annemary, on 16th June 2010, 08:33, said:

Buna ziua! as dori sa imi spuneti si mie daca as putea sa fac ceva sa nu ii mai fie asa cald hamsterului meu. stau intr,un apartament la 10/10 si e f cald si as dori sa ii pun o sticluta cu apa rece sa se dea pe langa ea si sa ii fie si lui mai bine...e ok ? astept raspuns multumesc
Nu prea e Ok daca ii pui apa rece si e foarte cald in casa. Cel mai bine pune-l intru-un loc pe podele undeva. E mai racoare, desi nu prea cred ca are el treaba cu caldura. Se manifesta mai ciudat de cand ii mai cald in casa?

#810
Hamsterh

Hamsterh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.06.2010
da, de la petshop l-am luat...deci faptul ca l-am scos din cusca de a doua zi de cand l-am luat l-a determinat sa devina asa "nebun"....parea incantat de treaba asta, era destul de cuminte, nu scotea niciun sunet...si cand ii intindeam degetul il mirossea si incerca sa apuce usor...ultima data cand am facut asta m-a muscat grav.....mi se pare un pic dubios ca in prima saptamana sa aibe un comportament normal, ca apoi brusc sa o ia razna...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate