Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Despre HAMSTERI

- - - - -
  • Please log in to reply
854 replies to this topic

#775
andrianu

andrianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.11.2009
ar putea fi un smoc de par, eu la pisica astfel am patit, si semanau cu niste umflaturi care concresc din piele, in realitate erau doar smocuri dense de par

#776
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007

 Mimi12, on 12th January 2010, 22:53, said:

am  si eu  o  problema  cu  hamsterul  meu,  il  am de  2  ani  si  azi  am  observat  ca  are  o  galma  mare  la  gat,  nu stiu  ce  are,  un  veterinar  sau  o  persoana  care  stie  ma  poate  ajuta...?
Nu cumva confunzi galma cu mancarea pe care o tin ei in falci ca sa o depoziteze?Nu te pot ajuta daca nu detaliezi : ce rasa,cum il tii,ce-i dai sa manance,in ce zona crezi ca e localizata "galma",cum se comporta,starea blanitei,etc.Totusi,de la 2 ani in sus e bine sa te astepti sa slabeasca si sa imbatraneasca.

#777
dianailie07

dianailie07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.07.2009
Valabil si pentru tine.Sirienii sunt extrem de netoleranti cu ceilalti indivizi si in niciun caz nu se recomanda sa-i tii impreuna.
[/quote]


Am avut custi diferite pentru ei, ii mai lasam din cand in cand impreuna la mascul in cusca pentru a evita sa se certe! Nu am spus k ii voi tine impreuna nici pe acestia, imi doresc doar sa se joace impreuna. Stiu ca sunt animalute solitare...cresc de ceva vreme hamsteri. Dar multumesc pentru sfat :D  ...anuntul ramane valabil! As prefera sirieni pentru ca sunt mai maricei...

#778
Mimi12

Mimi12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.01.2010
Nu  mai  tin  minte  ce  rasa ...am  cautat  acum  un  an  ...dar  am  gasit  poza  identica  cu  el
http://www.zoopedia....sterul_2768.jpg

galma  nu  este  de  la  mancarea  care  o  tine  in  falci....deoarece  am  incercat  sa  apas  putin  si  s`a  strambat  rau...se  simte  ca  nu  se  poate  misca.Il  tin  singur  intr`o  cusca,  nu  am  mai  avut  alt  hamster  cu  el, ii  dau  in  general  bobite  de  la  magazin  si  mai  rar  cate  putin  din  ce  mananc  eu.A  inceput  sa  doarma  din  ce  in  ce  mai  mult.Nu  prea  se  mai  joaca.

Edited by Mimi12, 13 January 2010 - 18:47.


#779
hot_tequila

hot_tequila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.01.2010

 99ton, on 3rd January 2010, 20:15, said:

sa aiba grije de bietele animalute!


Eu aveam 2 "mamai" :D , una foarte ok care mi-a iubit hamsterul , insa cealalata, dintr-un orasel de provincie :D cand l-a vazut a inceput sa tipe ca din gura de sarpe :lol:  ...deci daca i l-as fi lasat vreodata in grija, clar ar fi murit hamsterul de foame...
Nu toti oamenii iubesc hamsterii, ba chiar dimpotriva, ii baga in aceeasi oala cu soarecii comuni - le este teama, scarba,tipa, urla etc etc :bouncey:  
Nu pot sa uit cand mi-am cumparat primul hamster (era o fetita alba, super mica si dragalasa :lookoflove:) - era pusa intr-un borcan marisor, in talas , si n-am mai avut timp sa ma duc acasa, ci m-am dus direct la scoala, ca aveam niste repetitii pentru cor :D . Profa de muzica, o tipa gen cucoana si foarte rafinata de felul ei a avut imediat   o reactie ce m-a speriat si pe mine  :wacko: ...a sarit pe piedestalul de la catedra si s-a refugiat in spatele ei, tipand :"pleaca de-aici cu el, pleaca!" . Am invatat deci ca oamenii au tot soiul de reactii in preajma lor  ...voi nu ati avut parte de asemenea reactii?!

#780
dianailie07

dianailie07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.07.2009
Ba daaaa...si inca destule...ultima oara mi s-a intamplat acum 2 saptamani cand in vizita la noi a venit o prietena de ale mamei mele , cand mi a vazut hamsterul alb...mai mai ca era sa lesine...Iar eu normal ca nu m-am putut abtine.si ca sa o enervez mai tare pe tanti, l am scos din cusca si l-am pupat :D

#781
hot_tequila

hot_tequila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.01.2010
Foarte bine ai procedat!! :lol: :lol:  
Sa ii dai te rog si un mare pupic din partea mea! (hamsterasului,  :kisstogether:of course )

Edited by hot_tequila, 13 January 2010 - 23:49.


#782
Mimi12

Mimi12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.01.2010
...Am  fost cu  hamsterul  la  veterinar. si  are  tumoare:-?...si  trebuie  sa  ii  fac  injectii:)...mersi  oricum:*

#783
Mimi12

Mimi12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.01.2010
tumora*...scuze:D

#784
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006
Care ar fi semnele ca o hamsterita ar fi gestanta? Daca sunt...

#785
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006
Voi cum v-ati imprietenic cu hamserul?In sensul sa nu-i mai fie frica de voi, sa nu fuga daca vreti sa-l luati in mana, etc
Mie imi e frica sa-i dau drumul pe jos pt ca imi e sa nu-l pierd prin casa, sa se ascunda pe sub pat sau pe unde mai gaseste el sa se bage.
Mentionez ca il am de o zi:)

#786
mau_96sweet

mau_96sweet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.04.2008

 mihura, on 28th January 2010, 15:22, said:

Voi cum v-ati imprietenic cu hamserul?In sensul sa nu-i mai fie frica de voi, sa nu fuga daca vreti sa-l luati in mana, etc
Mie imi e frica sa-i dau drumul pe jos pt ca imi e sa nu-l pierd prin casa, sa se ascunda pe sub pat sau pe unde mai gaseste el sa se bage.
Mentionez ca il am de o zi:)
Cel mai bine e sa il lasi vreo doua - trei zile sa se obisnuiasca cu noua casa. SI abia dupa aceea putin cate putin il iei in mana.

#787
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007

 mihura, on 28th January 2010, 15:22, said:

Voi cum v-ati imprietenic cu hamserul?In sensul sa nu-i mai fie frica de voi, sa nu fuga daca vreti sa-l luati in mana, etc
Mie imi e frica sa-i dau drumul pe jos pt ca imi e sa nu-l pierd prin casa, sa se ascunda pe sub pat sau pe unde mai gaseste el sa se bage.
Mentionez ca il am de o zi:)
Trebuie sa asocitezi prezenta ta cu mancarea.E forma de baza in dresarea oricarui animal.Dupa ce te joci cu el da-i o samanta sau o aluna sau o bucatica de mar si astfel il vei imblnazi.Tot procesul poate dura de la cateva saptamani pana la cateva luni,dar de obicei reusesti cam dupa o luna jumate,doua.

#788
adinak

adinak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.01.2010
Astazi am observat ca hamsterul de 6 luni are o galma, dar nu este gusa lui cu mancare, este undeva langa labuta din fata, si nu pot sa-mi dau seama ce are, ma gandesc sa-l duc la un doctor veterinar, dar nu vreau sa ma sperii :( ma poate ajuta cineva, cu niste sfaturi ceva. as aprecia enorm .
Multumesc.

#789
BuBuLuZa

BuBuLuZa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 31.01.2010
Ar trebui sa il duci la doctor.
Nu vreau sa te speri dar dupa cum ai zis banuiesc ca ar putea avea abcese (o punguta cu puroi). Acestea apar in cazul in care s-a zgariat putin sau daca s-a batut cu un alt hamster si trebuie tratate de catre medicul veterinar.
Du-l la medic si sa ne anunti ce a zis. Sper sa nu fie nimic grav.


#790
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006

 elaxalien, on 29th January 2010, 19:41, said:

Trebuie sa asocitezi prezenta ta cu mancarea.E forma de baza in dresarea oricarui animal.Dupa ce te joci cu el da-i o samanta sau o aluna sau o bucatica de mar si astfel il vei imblnazi.Tot procesul poate dura de la cateva saptamani pana la cateva luni,dar de obicei reusesti cam dupa o luna jumate,doua.


pai a inceput deja sa vina la mana mea daca o bag in cusca sa vada daca-i dau ceva. Ma lasa uneori sa-l mangai, daca-i somnoros sau daca mananca. Atunci cand e catarat pe cusca sa roada la colturile e imi bag mana sub el si-l tin si ma lasa putina vreme, probabil pana se plictiseste el. Nu-l pot lua inca in mana sa-l scot din cusca si ma gandesc cu groaza ca vine vremeea sa-i schimb talajul si nu stiu ce o sa-i fac.L-as pune in chiuveta dar imi e ca reuseste sa iasa.
S-a obisnuit si cu vocea noastra pt ca atunci cand intru in casa incepe sa se zbenguie pe acolo, sa vina sa vada ce se intampla sau daca vb cu el vine aproape de gratii si se uita.
e un dragalas:D

aaahhh..inca o chestie. Exista posibilitatea ca el sa nu stie sa bea apa din recipientul ala special?(cel cu bila la capatul tubului). Nu l-am vazut niciodata sa bea si atunci cand i-am dat in dop a mirosit-o si a plecat.Ma gandesc ca daca ii era sete ar fi baut atunci,nu?

Attached Files



#791
mau_96sweet

mau_96sweet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.04.2008

 mihura, on 1st February 2010, 13:45, said:

pai a inceput deja sa vina la mana mea daca o bag in cusca sa vada daca-i dau ceva. Ma lasa uneori sa-l mangai, daca-i somnoros sau daca mananca. Atunci cand e catarat pe cusca sa roada la colturile e imi bag mana sub el si-l tin si ma lasa putina vreme, probabil pana se plictiseste el. Nu-l pot lua inca in mana sa-l scot din cusca si ma gandesc cu groaza ca vine vremeea sa-i schimb talajul si nu stiu ce o sa-i fac.L-as pune in chiuveta dar imi e ca reuseste sa iasa.
S-a obisnuit si cu vocea noastra pt ca atunci cand intru in casa incepe sa se zbenguie pe acolo, sa vina sa vada ce se intampla sau daca vb cu el vine aproape de gratii si se uita.
e un dragalas:D

aaahhh..inca o chestie. Exista posibilitatea ca el sa nu stie sa bea apa din recipientul ala special?(cel cu bila la capatul tubului). Nu l-am vazut niciodata sa bea si atunci cand i-am dat in dop a mirosit-o si a plecat.Ma gandesc ca daca ii era sete ar fi baut atunci,nu?
Iuui, da-i scump rau. Sa-l cresti sanatos!  :kisstogether:
PS. Nici porcusorul meu de Guineea nu prea bea apa. Dar na, sunt animale diferite. Defapt, nu beau pentru ca isi iau apa din alimente gen mar, morcov etc.

#792
allee

allee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.02.2010
as avea si eu o intrebare pentru cei care au hamsteri...si s`au confruntat cu urmatoare problema[si ce masuri au luat pentru a o remedia].am un hamster de 2 ani si a inceput sa`i curga un ochisor...si nu il poate inchide.si cnad doarme sta cu el intre-deshis..va rog, pentru cine am poate ajuta cu un sfat..ca pe medicii veterinari din aceasta zona nu ma pot baza avand in vedere ca este vorba de un hamster.. va multumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate