Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Ce banca sa aleg pt PFA?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
asaftei

asaftei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 03.05.2010
Salut!
Ce banca are taxe mai mici pt. administrarea contului de PFA? Reiffesen Bank am inteles ca au 30ron/luna si nu mi se pare prea convenabil. Astept raspunsuri de la cei care au trecut prin asta si cunosc.
Multumesc anticipat!

#2
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
libra este dedicata pfa-urilor.
nu te supara, da' la ce-ti trebuie cont pt pfa?
poti incasa si normal veniturile...

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Vezi tu, intotdeauna exista un echilibru intre servicii si costuri.
Ideea este intai sa vezi ce e mai important pentru tine.

Eu ti-as recomanda Raiffeisen pt ca:
- are f. multe agentii
- orice operatiune poate fi facuta de la orice sucursala (nu e cazul multor alte banci)
- sistem de Online Banking bunicel.

#4
asaftei

asaftei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 03.05.2010

 lelali, on 15th June 2010, 12:59, said:

libra este dedicata pfa-urilor.
nu te supara, da' la ce-ti trebuie cont pt pfa?
poti incasa si normal veniturile...
Aici e problema, ca nu pot incasa normal, am un contract de colaborare cu o firma pe sistem MLM, am ajuns la un anumit nivel unde bonusul e destul de mare iar ei trimit banii intr-un cont bancar.

#5
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
si eu sunt PFA si incasez normal.
am un card de debit normal, recunosc, raiffeisen (dl. curajos a motivat f bine :D ) - facturez pe baza unui borderou, incasez in contul specificat/trecut pe factura.


in mod normal, CNP-ul este important.
poate la MLM-uri e altfel.

#6
saxx

saxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.11.2006
Si daca vrei sa platesti sau esti platit cu bilet la ordin ? Ca pe prafu' asta e mai greu cu cash.
O banca ok si costuri decente e si BT.

#7
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Eu as lua in calcul si ING. Administrarea contului este 2 lei pe luna si 3 lei home-bank-ul care mi se pare foarte bun.
Eu la ei am contul de pfa dar l-am facut inainte de Octombrie 2009 si am prins cu 12 lei taxa de administrare pe an.

#8
saxx

saxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.11.2006
Am incercat si eu prima data la ING, doar pt. ca am conturile pe persoana fizica deschise la ei. Nu mai retin exact data, dar cred ca inainte de octombrie 2009 si nu se putea pt. PFA. Bilete la ordin nici atat. S-o fi schimbat intre timp ... habar nu am.

#9
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 saxx, on 26th June 2010, 12:26, said:

Am incercat si eu prima data la ING, doar pt. ca am conturile pe persoana fizica deschise la ei. Nu mai retin exact data, dar cred ca inainte de octombrie 2009 si nu se putea pt. PFA. Bilete la ordin nici atat. S-o fi schimbat intre timp ... habar nu am.
Eu sunt PFA din Octombrie 2009 si am deschis contul pe PFA la ING tot atunci dar , daca nu ma insel, aceasta optiune, de a-ti face cont pe PFA la ING, o au de mai inainte de Octombrie 2009, nu sunt ferm convins, dar eu cand mi-am facut in Octombrie 2009, deja personalul de la self-bank era destul de bine pregatit in aceasta privinta, de obicei, la ING, odata cu introducerea unui nou serviciu, angajatii de acolo sunt tare bulversati si tare ametiti, nu prea stiu cu ce sa mananca , asta pana sunt informati si trainuiti.
Oricum, eu lucrezz si ca PFA si ca PF cu ING si sunt super multumit de ei, erau si mai OK acum cativa ani, dar au mai marit si ei comisionele , nu mai sunt chiar asa de ieftini. Oricum, raportul pret/calitate la ei mi se pare OK fata de alte banci, asta e parerea mea.

#10
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

 Courage, on 15th June 2010, 13:06, said:

Vezi tu, intotdeauna exista un echilibru intre servicii si costuri.

Eu ti-as recomanda Raiffeisen...

... si eu as recomanda Raiffeisen, insa m-as opri la administrarea unui cont, nu si la creditare sau alte produse derivate de aici.

#11
telebog

telebog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 23.02.2006
poate cineva care are cont la libra sau raifaisen sa ne spuna ce taxe si comisoane se practica?

#12
BGU

BGU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.05.2007
eu lucrez cu B T de 2 ani si nu am ce reprosa...inca

#13
Eu-ro-man

Eu-ro-man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 04.07.2010

 BGU, on 4th July 2010, 11:12, said:

eu lucrez cu B T de 2 ani si nu am ce reprosa...inca
Idem , fete dragute... sociabile, atente.

#14
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
La mine cam astea sunt taxele. + cea anuala. Raiffeisen.
Attached File  rf.jpg   18.06K   96 downloads

#15
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005

 floraur, on 27th June 2010, 22:32, said:

... si eu as recomanda Raiffeisen, insa m-as opri la administrarea unui cont, nu si la creditare sau alte produse derivate de aici.
Si ce ne recomanzi pentru creditare?

#16
telebog

telebog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 23.02.2006
dupa un raid pe la unele banci uitati concluziile

Raiffeisen, am fost la 2 agentii sa fiu sigur si ambele mi-au zis taxa pe cont curent pentru PFA este de 20Lei/luna. si nici nu stiu daca includea tot, oricum cand am auzit 20Lei/ luna nu m-a mai interesat altceva

Leumii astia au multe taxe si cred ca iesi mai scump ca la Raiffeisen

Banca Transilvanua:

Administrare cont                                              5Lei/luna
Comision pe incasare (cand iti intra banii in cont) 4 Lei 1000-49999Lei daca primesti banii de la un cont  BT
                                                                       6 Lei 1000-49999Lei daca primesti banii de la un cont de la alte banci
Internet banking                                               2.5 Lei/luna

Unicredit
aicilista cu comisioane (pag 5)
35Lei/an pachet cu internet baking
7lei/luna transfer catre alte banci
daca nu ma insel nu comisioneaza incasariile


Libra  de departe cea mai buna oferta
Administrare cont                                              0Lei
Comision pe incasare (cand iti intra banii in cont) 2 Lei
Internet banking                                               0 Lei
Comisioanele de transfer in alte banci sunt cele mai mici decat la celelate.

Am trimis un mail(in care ceream cu liniuta cateva informatii) inainte sa merg sa ma interesez personal, rezultate:
- Raiffeisen nu s-au obosit sa raspunda
- Transilvania, desi sunt client al lor mi-au dat un raspuns ambigu si neclar
- Libra mi-au raspuns repede si foarte profesionist, la fiecare intrebare mi-au dat raspuns explicit.


E cineva de pe aici care a avut experiente cu libra si poata sa ne spuna daca sunt la fel de k si dupa ce devii clientul lor? Sau alte chestii interesante de stiut despre ei?
Stiu ca libra are foarte putine agentii, nici macar nu are in orasul unde locuiesc, dar asta nu e important pentru mine, deoarece am nevoie doar de un cont unde sa imi intre banii si de unde sa platesc catre pensii si sanatate. Evident scoaterea banilor se vor face prin transfer in contul personal, deci nu ma intereseaza sa ii vad la fata.

Edited by telebog, 12 July 2010 - 19:36.


#17
telebog

telebog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 23.02.2006
O alta oferta buna e Contul Start de la millennium care iti ofera totul gratis, chair si plati de mica valoare (oriunde in tara) gratis, dar doar in primul an, dupa vor fi ceva taxe.

#18
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Mda, de abia acum am aflat ca Raiffeisen mi-a introdus comision la incasare. Fara sa ma anunte, fara nici un act semnat, fara nici o justificare reala, fara nici o jena.

Am sunat sa aflu detalii, mi-au dat cu flit. Nu-i nimic, mai sunt si alte banci.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate