Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#91
arthur_cda

arthur_cda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.04.2007
Am tot discutat cu cativa "putari" pentru forarea unui put de aprox. 30 m in zona Chitila.
Am insa o mare nelamurire:
Atunci cand se foreaza, diametrul gropii este mai mare decat diametrul tubului de pvc. Deci ramane un luft intre tub si pamant. Daca putul este facut in a doua panza, apa din prima nu se amesteca cu aceasta, intrand prin acel luft?

Din discutiile cu cei care foreaza, am primit doua solutii:
1. Unul dintre ei a spus ca foloseste tub cu diametrul mai mare la inceput, pana cand trece de prima panza si se infige cu el in argila de dupa aceasta. Apoi, prin interiorul primului tub, intra cu altul cu diametrul mai mic. In acest fel cele doua panze raman izolate una fata de cealalta. - mi se pare a avea logica;
2. Altii au spus ca vor umple acel luft cu pamantul scos din groapa. - credeti ca se poate izola astfel?
Mi se pare improbabil!

#92
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
A doua solutie e ilara, prima n-am auzit sa se foloseasca,si oricum nu cred ca rezolva problema; problema e ca apa din panza 1 se infiltraza pe langa teava,nu trebuie neaparat sa ramana un gol pt. asta.
Stiu ca se face cumva o izolare,cu margaritar,sau nu stiu exact cum.

#93
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006

View PostDDuras, on Jul 5 2007, 18:48, said:

Stiu ca se face cumva o izolare,cu margaritar,sau nu stiu exact cum.

Asa se face ....se introduce margaritar in dreptul filtrelor si 5- 10 m deasupra ( gaura trebuie sa fie cu minim 15 cm (diametru) mai mare decat burlanele )  si SE CIMENTEAZA PRIN INJECTIE deasupra margaritarului ( minim 2 m ) apoi se completeaza cu pietris pana la suprafata. Cimentarea se face dupa desnisipare cu mamuth-ul pt ca in acest timp margaritarul mai cboara ( se rearanjeaza).

PS. Marele defect la forajele de apa este neizolarea stratelor de suprafata (sau izolarea proasta ). Asta nu "strica" doar apa din acel foraj , ci tot stratul acvifer pe o RAZA intre 100 m si 2 KM (deci si apa din forajele vecinilor). Ganditi-va la un cartier unde sunt sute de foraje din 50 in 50 metri ce face 1 foraj prost executat !!

#94
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005
Salut
In conditiile in care abia te apuci sa  construiesti casa unde este mai bine sa faci putul, in exteriorul acesteia sau in interior. Vorbesc de put pe PVC de 140 si adancime min 60m.
Merci

Edited by George C, 15 July 2007 - 15:56.


#95
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005
Salut
In conditiile in care abia te apuci sa  construiesti casa, unde este mai bine sa faci putul, in exteriorul acesteia sau in interior? Vorbesc de put pe PVC de 140 si adancime min 60m.
Merci

Edited by George C, 15 July 2007 - 15:57.


#96
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View PostGeorge C, on Jul 15 2007, 16:53, said:

Salut
In conditiile in care abia te apuci sa  construiesti casa, unde este mai bine sa faci putul, in exteriorul acesteia sau in interior? Vorbesc de put pe PVC de 140 si adancime min 60m.
Merci
In exterior.Daca vreodata ai nevoie sa interivii (curatire sau altceva) e mai greu in interior.

Edited by X-plane, 15 July 2007 - 20:17.


#97
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 18.06.2003
O intrebare in legatura cu analiza apei, unde se poate face si cat costa mai nou .
As dori informatii pentru Iasi daca stie cineva.

#98
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Are cineva idee cum e apa si la cati metri adancime se gaseste panza freatica in Pipera (in zona Ibiza) ?

#99
arthur_cda

arthur_cda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.04.2007

View PostX-plane, on Jul 15 2007, 21:15, said:

In exterior.Daca vreodata ai nevoie sa interivii (curatire sau altceva) e mai greu in interior.
Nu numai pentru curatare, dar in caz de ploi intense, cum au fost cele de acum 2 ani, majoritatea caselor de pe langa Bucuresti care aveau putul in subsol zu fost inundate, datorita ridicarii panze freatice.
Deci, e sigur: in exterior.

#100
mopete

mopete

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.04.2007

View Postinginerum, on Jul 15 2007, 23:20, said:

O intrebare in legatura cu analiza apei, unde se poate face si cat costa mai nou .
As dori informatii pentru Iasi daca stie cineva.

Aici e o lista publicata de Ministerul Sanatatii cu laboratoarele autorizate sa efectueze analiza potabilitatii apei (am impresia ca sunt obligati prin lege sa publice lista asta): http://www.ms.ro/ps_...t_ap/pub_af.asp

#101
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 18.06.2003
Mopete multumesc,
Am sunat la DSP Iasi si situatia este in felul urmator:
Analiza chimica : 76 lei
Analiza bacteriologica : 49 lei
Trebuie mers la ei , luat sticle de la ei si adus inapoi in 24 ore.

#102
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005
Salut,

Eu caut pe cineva care sa faca foraj hidraulic la adancime de max 80m pe PVC. Mai jos de 50Euro/ml nu am gasit. Se pare ca in vara asta sau cam marit preturile cu cel putin 50%.

#103
cristina.greavu

cristina.greavu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.07.2007
Buna ziua,

M-ar interesa sa achizitionez o instalatie pentru foraj fantani de 50m adancime si 500 mm diametru, noua sau second hand. Spuneti-mi va rog daca aveti informatii in acest sens, sau unde sa le caut.

Cu consideratie,
Cristina Greavu

#104
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006

View Postcristina.greavu, on Jul 25 2007, 10:42, said:

Buna ziua,

M-ar interesa sa achizitionez o instalatie pentru foraj fantani de 50m adancime si 500 mm diametru, noua sau second hand. Spuneti-mi va rog daca aveti informatii in acest sens, sau unde sa le caut.

Cu consideratie,
Cristina Greavu

500 mm se faceau in 1900 toamna - acum se face 125, 200, max 280 pt 30 l/sec
Dar te pot ajuta daca asta vrei - vrei 500 mm diam de sapare ?? sau 500 mm tubare - sapare cu 706 etc ? O astfel de instalatie cantaresteminim 15 tone si costa sh de la 250.000 euro in sus, noua de la 600.000 euro in sus ....daca vrei sa faci 1 foraj/zi  ..daca vrei 1 foraj / luna iti vand din stoc vechituri la 20.000 euro !

#105
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Pana la urma in zona Bucuresti - Arges - Valcea nu foreaza chiar nimeni?

#106
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006

View Postgeorgilas, on Nov 5 2007, 11:57, said:

Pana la urma in zona Bucuresti - Arges - Valcea nu foreaza chiar nimeni?

Pai va pot da eu cateva detalii despre foraj in zona bucuresti..
daca mai intereseaza pe cineva, si poate informatii si in alte zone.. unde se poate fora.... sa nu fie piatra..
orice va intereseaza ..
adancime, diametru PVC... orice,..
nu ezitati sa intrebati..

Daca intereseaza pe cineva acolo unde este PIATRA  - astept intrebari - foraj cu ciocan de fund ( aer - 25 bar 25 mc/ora)

#107
robert_mosu

robert_mosu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.10.2007

View PostVODAFONUL, on Nov 5 2007, 11:27, said:

Daca intereseaza pe cineva acolo unde este PIATRA  - astept intrebari - foraj cu ciocan de fund ( aer - 25 bar 25 mc/ora)
Ma intereseaza pe mine un put pt.apa 5l/s intr-o zona muntoasa,am sapat o fintina si la 2m am dat de stinca.Vecinii au fintini la 6-10m adincime.

#108
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006

View Postrobert_mosu, on Nov 6 2007, 11:07, said:

Ma intereseaza pe mine un put pt.apa 5l/s intr-o zona muntoasa,am sapat o fintina si la 2m am dat de stinca.Vecinii au fintini la 6-10m adincime.

Foraj inseamna > 50 m
5l/sec = 432 metri cubi / zi !!! Ce faci acolo ? Pastravarie ?

Detalii - PM

Edited by VODAFONUL, 06 November 2007 - 10:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate