Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#541
crisrege

crisrege

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.07.2009
Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti asupra paramatrilor unei fantani. Mai exact cat de adanca si ce diametru trebuie sa aiba, ca sa nu mai am necazuri.
Acum am in fantana cc. 3.5 metri de apa si tuburi de 55 cm. Pana acum mi s-au ars 2 pompe. Am cumparat-o pe a treia, submersibila, dar nu am curaj sa o pun pana nu adancesc fantana. O problema ar mai fi ca acum meseriasul vrea sa imi puna tuburi de 45 cm. Cam de cate tuburi ar mai fi nevoie?
Va multumesc!

#542
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View Postcrisrege, on 9th July 2009, 09:58, said:

Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti asupra paramatrilor unei fantani. Mai exact cat de adanca si ce diametru trebuie sa aiba, ca sa nu mai am necazuri.
Acum am in fantana cc. 3.5 metri de apa si tuburi de 55 cm. Pana acum mi s-au ars 2 pompe. Am cumparat-o pe a treia, submersibila, dar nu am curaj sa o pun pana nu adancesc fantana. O problema ar mai fi ca acum meseriasul vrea sa imi puna tuburi de 45 cm. Cam de cate tuburi ar mai fi nevoie?
Va multumesc!
NU POT SA TE SFATUIESC CU FANTANA DAR POT SA TE AJUT SA NU-TI MAI ARZI POMPA.PROTEJEAZA POMPA CU O SIGURANTA DIFERENTIALA SI CHIAR DE SE BLOCHEAZA CU NISIP,SAU ORICE ALTCEVA ,NU VEI MAI AVEA PROBLEME. :OK:

#543
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postanaki, on 9th July 2009, 10:22, said:

NU POT SA TE SFATUIESC CU FANTANA DAR POT SA TE AJUT SA NU-TI MAI ARZI POMPA.PROTEJEAZA POMPA CU O SIGURANTA DIFERENTIALA

Anaki, poti sa dai mai multe detalii despre aceasta siguranta (cum arata, cum/unde se monteaza)? Ma intereseaza si pe mine problema pt un hidrofor.

Multumesc

Se gasesc de cumparat tuburi de plastic pt fantani?

#544
dandan2000

dandan2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.01.2009

View Postcrisrege, on 9th July 2009, 08:58, said:

Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti asupra paramatrilor unei fantani. Mai exact cat de adanca si ce diametru trebuie sa aiba, ca sa nu mai am necazuri.
Acum am in fantana cc. 3.5 metri de apa si tuburi de 55 cm. Pana acum mi s-au ars 2 pompe. Am cumparat-o pe a treia, submersibila, dar nu am curaj sa o pun pana nu adancesc fantana. O problema ar mai fi ca acum meseriasul vrea sa imi puna tuburi de 45 cm. Cam de cate tuburi ar mai fi nevoie?
Va multumesc!

Salut,

Nu cred ca e problema de role si nu as merge pe schimbarea acestora; pot doar sa presupun ca pompele au fost instalate la o adancime la care au tras nisip sau alte suspensii. Parerea mea e ca daca instalezi pompa la o adancime la care sa ai tot timpul apa nu o sa ai probleme; banuiesc ca ai un presostat care opreste pompa la o anumita presiune (0.7-1.4) in rezervorul tampon. Eu nu sunt fanul celor submersibile din cauza ca functioneaza prin vibratii care se transmit tuburilor de beton si "fundatiei" fantanii; eu am folosit scurt timp asa ceva dar tulbura apa si am renuntat am revenit la cele de suprafata cu tub rigid pe post de sorb. Pompa merge de 2 ani pentru alimentarea cu apa (la 5 persoane) dintr-o fantana de 10 m adancime.  

Toate bune!

#545
Gabdia

Gabdia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.07.2009
Este tehnologic posibil adancirea unui put de 10 m aflat in beciul unei case (inaltimea beciului este de  2m)?  Daca da, imi puteti recomanda pe cineva care este in stare sa faca acest lucru?

Multumesc,

#546
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 13.01.2004

View PostGabdia, on 11th July 2009, 22:11, said:

Este tehnologic posibil adancirea unui put de 10 m aflat in beciul unei case (inaltimea beciului este de  2m)?  Daca da, imi puteti recomanda pe cineva care este in stare sa faca acest lucru?

Multumesc,

Daca e teava batuta....nu....
DAca e put..de diametru mai amre..minim 200...teoretic da..practic..nu ca e spatiul cam mic...
dar cine stie...
oricum ai girja sa nu darami casa..:D
danny

#547
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
...siguranta diferentiala pentru protectia pompei????? ei bine cred ca sunteti datori cu expicatii...

Iata-le pe ale mele....siguranta diferentiala (tehnic se numeste disjunctor diferential) este un dispozitiv de intrerupere a unui circuit electric in anumite conditii, si snume...un anumit curent de scurtcircuit, un curent nominal maxim, si o anume diferenta dintre curentii dintre conductorii pe care se monteaza...

....eu unul nu inteleg.....dar ma gandesc la urmatoarele variante...

1. pompa functioneaza foarte mult, bobinele motorului electric se incalzesc foarte tare si atunci se modifica rezistivitatea acestora, si automat si curentul consumat??? si se poate depasii curentul maxim admis pe circuitul respectiv?...adica un circuit electric dimensionat incorect...adica o pompa nefunctionala...sau, ma rog, prea periculos in functionare, sau mai rau......izolatiile se pot topii si poate aparea un scurtcircuit....pompa oricum e arsa....
2. Exista o scurgere de curent intre faza si carcasa pompei...deci apare o diferenta de curent intre faza si nul....pompa oricum nu va functiona....se va decupla diferentialul bransamentului...asa ca d.p.d.v. al pompe este tot nefunctionala.......

In concluzie...oririce scula elecreica care lucreaza cu apa...care ajunge in spatii de locuit trebuie sa fie conectate, in conformitate cu normativele in vigoare, la circute electrice cu protectie diferentiala...si asta PENTRU PROTECTIA NOASTRA  si nu a agregatelor...

Sper sa nu par malitios...dar asta e parerea mea....!!!!...dar repet...sigurantele diferentiale au fost proiectate pentru protectia noastra in primul rand, si abia apoi a agregatelor ce dau defecte in functionate....

#548
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

View Postdandan2000, on 10th July 2009, 08:36, said:

Salut,

Nu cred ca e problema de role si nu as merge pe schimbarea acestora; pot doar sa presupun ca pompele au fost instalate la o adancime la care au tras nisip sau alte suspensii. Parerea mea e ca daca instalezi pompa la o adancime la care sa ai tot timpul apa nu o sa ai probleme; banuiesc ca ai un presostat care opreste pompa la o anumita presiune (0.7-1.4) in rezervorul tampon. Eu nu sunt fanul celor submersibile din cauza ca functioneaza prin vibratii care se transmit tuburilor de beton si "fundatiei" fantanii; eu am folosit scurt timp asa ceva dar tulbura apa si am renuntat am revenit la cele de suprafata cu tub rigid pe post de sorb. Pompa merge de 2 ani pentru alimentarea cu apa (la 5 persoane) dintr-o fantana de 10 m adancime.  

Toate bune!


Nu confunda pompele care functioneaza prin vibratie cu pompele submersibile cu motorelectric rotativ.
Cele prin vibratie cred ca sunt facute de ''putari'' (cei ce construiesc/sapa fantani) ca sa aibe activitate.

Si pt.crisrege:
Nu stiu ce pompe submersibile ai folosit,insa daca vrei sa nu mai ai probleme-gen s-a ars-eu propun sa achizitionezi o pompa adevarata si nu ''facatura'',iar instalatia electrica sa fie facuta de un profesionist,cu protectie de soc si suprasarcina.

#549
300

300

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.12.2008
salut! am o mare problema:

am un foraj facut la 44 de metri pe diametrul de 40mm, din care trageam apa pentru udarea gazonului.

a trebuit sa umblu la supapa de sens care este la suprafata, si dupa ce am scos-o, bineinteles nivelul apei a coborat la acea panza freatica.

problema este ca la montarea instalatiei nu reusesc nicicum sa umplu acea conducta de pvc dupa care sa pot pune supapa de sens, astfel incat sa pot monta hidroforul si sa nu se dezamorseze!

va rog sa ma ajutati cu un sfat, cu o idee cum as putea rezolva problema, ca se usuca tot!! Multumesc anticipat.

#550
luciangpl

luciangpl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 08.05.2006

View Post300, on 23rd July 2009, 21:02, said:

am un foraj facut la 44 de metri pe diametrul de 40mm...
incearca sa pui un T si 2 robineti la intrarea in hidrofor.La T o latura duce spre hidrofor, una spre put si una spre  un furtun pus intr-un vas cu apa. Robinetii ii pui unul spre put si unul spre vasul cu apa. Iesirea din hidrofor o pui tot in vasul cu apa ca sa ai un circuit inchis si sa nu fie nevoie sa mai completezi. Amorsarea se face asa - inchizi robinetul ce duce spre put (P) si deschizi pe cel care duce spre vasul cu apa (V). Dupa ce curge apa fara intreruperi, deschizi putin robinetul (P)  teoretic in scurt timp vacuum-ul creeat o sa faca apa sa urce pe conducta din put. Daca se dezamorseaza inchizi (P) si repeti opreatia. Cand nu se mai dezamorseaza inchizi robinetul V.

Succes

Edited by scheleton, 23 July 2009 - 20:13.


#551
300

300

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.12.2008
ideea pare buna dar totul se petrece intr-un camin foarte mic, si nu am loc sa fac acea instalatie si mai e o problema: motorul este de 1700wati! si un debit foarte mare.

ar mai fi o alta varianta? daca sa pune apa cu un furtun de la retea cu un debit de 15l/minut si las sa mearga 30 de minute nu s-ar ridica apa pe conducta?

#552
luciangpl

luciangpl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 08.05.2006

View Post300, on 23rd July 2009, 21:48, said:

ideea pare buna dar totul se petrece intr-un camin foarte mic, si nu am loc sa fac acea instalatie si mai e o problema: motorul este de 1700wati! si un debit foarte mare.

ar mai fi o alta varianta? daca sa pune apa cu un furtun de la retea cu un debit de 15l/minut si las sa mearga 30 de minute nu s-ar ridica apa pe conducta?

nu e nici o problema ca e debitul mare. tocmai din acest motiv am zis ca e bine ca hidroforul sa verse apa in vasul din care trage, ca sa nu ai nevoie de multa apa.
nu inteleg varianta ta, unde vrei sa pui apa cu 15l/min?

#553
luciangpl

luciangpl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 08.05.2006

View Post300, on 23rd July 2009, 21:48, said:

ideea pare buna dar totul se petrece intr-un camin foarte mic, si nu am loc sa fac acea instalatie si mai e o problema: motorul este de 1700wati! si un debit foarte mare.

ar mai fi o alta varianta? daca sa pune apa cu un furtun de la retea cu un debit de 15l/minut si las sa mearga 30 de minute nu s-ar ridica apa pe conducta?

nu e nici o problema ca e debitul mare. tocmai din acest motiv am zis ca e bine ca hidroforul sa verse apa in vasul din care trage, ca sa nu ai nevoie de multa apa.
nu inteleg varianta ta, unde vrei sa pui apa cu 15l/min?

#554
300

300

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.12.2008
pe conducta putului pana ar ajunge sus

#555
luciangpl

luciangpl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 08.05.2006

View Post300, on 23rd July 2009, 22:42, said:

pe conducta putului pana ar ajunge sus
nu pricep cum bagi apa daca nu te lasa supapa de sens

#556
300

300

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.12.2008
scot supapa, pun furtunul si  bag apa si dupa ce a ajuns nivelul apei sus, montez repede supapa de sens.

intrebarea este cat de repede coboara apa la 44m unde este panza freatica?

sau eu as baga apa in pamant si atat?

Edited by 300, 23 July 2009 - 22:01.


#557
luciangpl

luciangpl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 08.05.2006

View Post300, on 23rd July 2009, 22:58, said:

scot supapa, pun furtunul si  bag apa si dupa ce a ajuns nivelul apei sus, montez repede supapa de sens.
eu cred ca o sa coboare apa ff repede si pana pui supapa o sa se umple de coducta cu aer. Dar merita incercat daca spui ca spatiul nu-ti permite alte variante

#558
300

300

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.12.2008
supapa o pun in 10 secunde aproximativ, iar volumul conductei la diametru 40mm si 44m lungime nu cred ca e mai mare de 60 litri, dar cand coloana de apa este de 30m, nu stiu in ce masura ma va ajuta debitul de 15l/min ca eu pun apa, ea tot se duce in pamant si tot asa!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate