Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#3979
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
1. apa este aproape
2. 30-35 de metri adâncime are fi suficient (cu 10 metri filtru), pt că vrei doar irigare
2.1. la această adâncime se poate fora manual cu 150 LEI/metru - doar manopera
3.adaugă prețul țevii (recomand albastră cu filet)
3.1. diametrul să nu fie mai mic de140 mm - să poți băga orice fel de pompă submersibilă
4.adaugă prețul „mărgăritarului” (poate 2mc)
4.1. deoarece te duci la prima pânză, nu este nevoie de separatoare de straturi

spor la căutat!

#3980
wicked100

wicked100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.02.2007
Trimite un email pe [email protected] cu aceste informatii si iti vor raspunde foarte detaliat. Am cerut si eu o oferta si am ramas impresionat de modul in care mi-au raspuns. Nu am nimic in comun cu firma respectiva. Daca este postare nepotrivita, rog un admin sa o stearga.

Edited by wicked100, 09 November 2021 - 10:47.


#3981
Capella

Capella

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.05.2021
Multumesc Gushpi. Informatiile tale sunt binevenite. Problema cu sapatul manual este destul de delicata in zona mea unde nu gasesc meseriasi, iar cei care mai vin la sapaturi sunt pe "repede inainte", cum se spune. Desi imi trebuie apa doar pentru irigat, nu vreau totusi sa fac o lucrare de mantuiala. Pretul pe care mi l-ai sugerat tu este probabil pentru alte zone din tara. Am gasit niste meseriasi  care mi-au cerut 6500 lei pentru 15 metri adancime, adica 433lei/metru. In aceste conditii am gandit ca e mai bine un foraj mecanizat...

Multumesc Wicked100; Voi face asa cum m-ai sfatuit.

Edited by Dany_Darke, 09 November 2021 - 11:18.


#3982
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
...preț din vara asta, zona galați
(că io făcui mecanizat la 60 de metri - e altă mâncare de pește... :P )

#3983
Capella

Capella

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.05.2021
Multumesc wicked100;  Ti-am mai multumit o data, dar nu a aparut comentariul. Am urmat sfatul tau.Am trimis email, dar probabil ca sunt ocupati. Inca nu am primit raspuns. Sau, mai sigur, nu-i intereseaza lucrarea. La un moment dat m-a tentat ideea de a cumpara o instalatie, a o folosi (ne trebuie probabil 4-5 foraje in familie) si a o revinde. La 4000 euro foraj la 40 de metri inmultit cu 5 foraje sunt 20.000 de euro, cat e un utilaj , asa mai modest. Dar sunt foarte bolnav si ma operez din trei in trei luni ca sa traiesc. Altfel as fi cumparat un utilaj. Asa am facut acum douazeci de ani cu termopanele. Mi-au cerut 10000 dolari pe tamplarie la casa. Am cumparat utilaje cu 15000 dolari. Am lucrat la mine dar si la altii, la preturi extrem de decente si dupa putin timp le-am vandut. Sigur, utilajele sunt un lucru, cunostiintele sunt altceva. Dar nu e imposibil. In final, pe net am gasit niste utilaje, obosite e drept, incepand cu 2000 de euro. Apoi, eu nu vreau sa forez prin mijlocul pamantului. Vreau sa am ceva apa sa ud o gradina de subzistenta. Da, poate ca sunt putin frustrat, sau suparat, dar am contactat ieri si azi trei firme, care au zis ca nu se deplaseaza pentru foraje mai mici de 80 de metri. Si sapa la 80 de metri doar daca le mai gasesc eu clienti similari in zona. Am impresia, ca oamenii in zona aceasta de afacere sunt ori foarte plini de bani, ori foarte plini de aroganta, ori nu pot sa-si calibreze cheltuielile si profitul, ori ne scapa esenta la ambele parti, clienti si executanti. Daca eu ca si client necunoscator in ale forajului intreb, ca prostul,cat e pretul pe metru forat, cand costurile reale doar atunci cand forezi efectiv la afli, ma intreb din ce burta sau plesneala imi arunca un executant de foraje un pret de 140 de euro si alt executant, 70 de euro. Imi pare sincer rau, ca nu pot sa inteleg mecanismul, imi pare sincer rau daca am suparat pe cineva. Daca comentariul meu pare deplasat, il rog pe moderator sa-l stearga.

#3984
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Capella, eu nu ma ocup de foraje si nu vreu sa-ti vind nimic. Dar hai sa povestim povesti, asa, de dragul discutiei.
Tu esti din Ramnicu Valcea si eu din Alba Iulia (deci ghinionul tau). Ca sa-mi aduc eu utilajul la tine in curte si sa mai aduc si niste oameni pe care sa-i cazez 2-3 zile si sa le mai dau si mincare, pe mine ma costa niste banii, care sint destul de multi. Asa ca si daca vrei sa nu-ti forez absolut nimic, pe mine tot ma cota poate ca un1000 euro ca sa car utilajul si 3-4 muncitori doar ca sa stea la tine in curte degeaba, 3-4 zile. Deaia doar vizita in teren si statul degeaba costa 1.000 euro (sau cit suparare o costa). Si doar dupa ce-mi dai bani astia nemunciti, povestim cit costa munca efectiva.
Sper ca ai prins ideea.
Suma este clar ca-i scoasa din burta.
Deaia exista o suma minima, chiar daca tu vrei sa forezi doar 1 metru.

Edited by florin71_skoda, 10 November 2021 - 21:26.


#3985
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006
Nu iti recomand sa te apuci de foraje. E de 100 ori mai complicat decat sa te apuci cu un buldo de sapat santuri unde nu prea ai riscuri. Cunosc firme cu utilaje noi , gratis pe fonduri obtinute care dupa 4..5...6 rateuri (prajini lasate in pamant, foraje netubate, tubate cu 50 % nicsip si alte alte "necazuri" s-au lasat pagubas spunand ca au pierdut mai multi bani decat i-ar fi costat utilajul si accesoriile) . Partea super nasoala la foraje e ca NU poti face nimic sa corectezi, repari /modifici DUPA ce l-ai terminat daca descoperi o problema !

La foraj sunt o serie de cheltuieli FIXE  :
- deplasare
- geofizica
- cuartosul
- margaritarul
- izolarea cimenatrea
- denisiparea
- masuratorile pomparea
- fisa forajului
- alte lucrari neprevazute (intretineri reparatii, tubare protectie , chimicale , etc etc - care la unele firme ajung sa fie 50 % din total cheltuieli !)

si cheltuieli VARIABILE
- foraj /metru
- tubare/tubulatura / metru

Se observa din avion ca la un foraj de 30 m FIX-ele pot avea o influenta majora asupra pretului final , ele fiind aproape la fel de scumpe si la un foraj de 300 metri adancime  .

In plus apare un fenomen la forajele de suprafata generat de cuartos fin 1 mm sau de tensiune superficiala pe fantele filtrelor - si anume daca acviferul nu este ascensional = sa aiba o minima PRESIUNE , poti avea surpriza ca apa nu intra in foraj ! - e mai complicat de explicat. Dar iti dau un FILTRU pvc 125 mm cu fante 0,5 mm sa-l bagi intr-o galeata cu apa sa vezi cum pe exterior e apa si in interior nu intra o picatura . Magie ? Nu - doar fizica !

#3986
Capella

Capella

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.05.2021
Pentru florin71_skoda. Multumesc pentru raspuns. Am inteles perfect ceea ce spui si subscriu in totalitate. Dar...Exista si situatii in care cheltuielile de deplasare sunt nesemnificative. Acum doi ani, la 300 de metri de terenul meu, o firma din Slatina realiza un foraj. I-am contactat imediat si mi-au dat cu flit. Nu-mi place expresia, dar asa au procedat. Mi-au spus ca nu fac lucrari sub minim 200 metri. Sincer, cred ca sunt chiar mai putin de 300 metri distanta pe teren plan, cu drum stabil, fara iesire in traficul auto. Pot sa iti dau coordonatele exacte si a locului unde au efectuat forajul si ale locului unde doream eu forajul...In fine. Se pare ca forajul este o zona cu multe orgolii si interese. Eu nu ma pricep. De fapt nu ma intereseaza catusi de putin. Am pe cineva in familie care se pricepe. La nivel de varf. Fratele meu breveteaza inventii in foraj la Institutul european de brevete si inovatii. Iese la pensie. A forat in tinerete pe tot globul. Tot ce apare nou in lume in materie de tehnologie de forat trece prin mana si aprobarea lui. Nu l-am vazut niciodata arogant, explicandu-mi de sus, legile fizicii sau altele. Poate ca sunt eu prost si nu i-as fi inteles explicatia. Nu l-am vazut dand cu flit la nimeni; a venit un vecin sa-l roage daca poate sa-l ajute sa breveteze  o masa prinsa de tavan. Nu avea nicio legatura cu expertiza lui, dar l-a ajutat. Eu sunt biolog, nu stiu daca sunt cel mai bun din tara, dar, ca micolog sunt in primii cinci. Daca imi ceri sa te ajut in orice problema legata de ciuperci, (cu asta se ocupa micologia), te ajut imediat. Nu  iti dau cu flit. Nu iti spun ca tu nu o sa pricepi niciodata micologia si ca e o stiinta complicata si sunt enorm de multe secrete si cheltuieli ascunse pe care tu nu le vezi. Nu iti voi spune asta pentru ca nu este adevarat. Poti sa inveti orice pe lumea asta si sa o faci cu responsabilitate, cu profesionalism, dar si cu empatie. Oricum, prea multa filosofie si ne indepartam de foraje...

#3987
Capella

Capella

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.05.2021
Pentru VODAFONUL,

Nu am catusi de putin intentia sa te contrazic. Ai dreptate in tot ceea ce spui, precum si eu am dreptate in tot ceea ce spun. Orice problema se poate rezolva prin dialog, prin receptivitate la dorintele si nevoile celuilalt. Chiar daca nu se finalizeaza lucrarea, ambele parti pleaca impacate de la masa dialogului. Sigur, inteleg, ca firma, ai ajuns sus si iti selectezi clientii.  Poate ca nu e moral, dar e acceptabil. Traim pe pamant, nu in rai. Iti multumesc pentru explicatii. M-am informat, si eu, cat am putut sa vad de ce am nevoie. Toate paginele firmelor de foraj spun acelasi lucru. Ca e greu sa forezi, ca sunt cheltuieli, ca doar ei pun o tona de cuartos, iar altii abia pun un sac, ca ei pun teava albastra si nu portocalie, ca la ei iese o sampanie arteziana si la altii doar picura o apa salcie, si tot asa...Si acelasi lucru il spune si mecanicul auto, si medicul, si electricianul, si zugravul...Din acest motiv, traim astazi ceea ce traim pe pamant. Pentru ca simtim nevoia sa "il facem" pe celalalt. In final toate se rasfrang asupra tuturor. O viata minunata iti doresc!

#3988
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
io aș zice că este vorba de cerere
io am așteptat 7 săptămâni să-mi vină rândul, din momentul în care am plătit avansul pt lucrare (eram cam al 8-lea în listă)
se pare că cererea a devenit extrem de mare, iar forajiști buni sunt puțini

apoi poate e vorba de zone:
-în zonele aride au apărut mai mulți forajiști decât în zonele „umede”
-în zonele aride trebuie puțuri de adâncime, în cele umede cu o fântână de 6...8 metri ai rezolvat problema

deci relocarea lor dinspre arid spre umed costă, iar pa tron ache vrea profit chiar și din bonul de motorină
(el calculează că lucrarea costă 1000 de lei cu toate incluse, apoi pune adaosul și asta e... Posted Image - nu deduce combustibilul și nici cazarea din adăugarea de profit...)

Edited by gushpi, 11 November 2021 - 14:30.


#3989
Capella

Capella

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.05.2021
Pentru Gushpi. E un element de rezistenta ce ai spus. Starea actuala din societate a indreptat foarte multi oameni sa-si cumpere case la tara sau sa-si construiasca pe extravilan, departe de retea. Cei care inteleg ce urmeaza cauta sa-si dobandeasca o oarecare autonomie: apa, curent, agricultura de familie...Acum patru zile am gasit un foraj apa pe olx, din Marsa, Sibiu. Omul avea de vanzare si o cabana din lemn neterminata. Am zis OK. Rezolv doua lucruri dintr-un foc, si pentru mine si pentru el. De fapt trei lucruri pentru ca avea de vanzare si un utilaj, daca mi-e permis sa-i zic asa, de foraj. Kafka. Asta a urmat. Cand l-am intrebat daca vrea sa foreze la mine in oras, a spus ca nu. Ca are treaba. Nu am inteles ce treaba. "In regula. As vrea sa cumpar utilajul de forat pe care l-ati pus la vanzare pe site." Ce credeti ca mi-a spus, ca utilajul nu se vinde asa cum apare in poze (pozele puse de el), ci fara nimic. OK, i-am zis. Aveti o cabana de lemn. vreau sa o cumpar, fara negociere, dar vreau sa o vad totusi inainte, sa vad daca o pot demonta singur, ce chei imi trebuie pentru suruburi, ce masina pentru transport. I-am cerut adresa, nu avrut sa mi-o dea. A ramas sa merg azi, joi, la el. Sa-l sun cand ajung in Marsa si vine sa ma intampine. Ce credeti, i-a disparut si anuntul cu cabana si bunul simt. Dar, nu de azi. Totusi, nu va mint, cu un minim efort puteti verifica. Inca mai are pe sit anuntul cu forajul. Incercati sa-i oferiti o lucrare, sa vedeti de reactie are. "Cum dom'le sa fac foraj. Nu merge treaba asa. Eu sunt ocupat." O viata minunata, pentru tine, Gushpi. Si pentru noi toti.

#3990
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Capella, fara sa incerc sa discut contradictoriu, profesionistii au dreptate cand refuza lucrari mici; am lucrat 7 ani printre petrolisti si mi-au povestit multe chestii care au fost confirmate de unul dintre colegii care au comentat mai sus, printr-o oferta extrem de bine explicata si detaliata pe vremea cand mi-am pus problema ca am nevoie de un put pentru apa menajera, in afara de fantana cu apa potabila existenta; nu e vina lor ca noi nu ne putem permite financiar o lucrare profi care in final trebuie sa garanteze apa potabila pentru multi ani; una dintre chestiile foarte importante in foraje este ca niciodata un forajist nu stie ce va gasi in pamant; el poate doar sa estimeze, sa observe, sa calculeze, pe masura ce avanseaza cu forajul; pentru asta trebuie sa fie acoperit logistic si financiar sa poata finaliza si garanta lucrarea; nu isi poate permite sa intrerupa forajul pe motiv ca nu are la el o scula, un anume material, etc; asta inseamna costuri destul de mari; experienta si pregatirea lor profesionala le-a demonstrat ca adancimile pe care le propun ofera probabilitatea cea mai mare ca lucrarea sa fie executata cu succes.

Din considerente financiare si amplasament, am ales sa risc un put de suprafata, risc pe care mi l-am putut permite; vecinul meu ratase deja 2 fantani la 30-50m de locul ales de mine; am gasit niste mesteri clasici (foraj uscat cu crivac); baietii s-au apucat de lucrare; au lucrat continuu (24h - 22m) pana cand s-au epuizat fizic; a fost nevoie sa se odihneasca; doar ca intreruperea lucrarii a dus la ratarea ei; n-au mai putut scoate burlanele de foraj; asa ca s-au odihnit suficient, apoi au luat-o de la capat cu alta gaura; de data asta nu s-au mai oprit pana nu au incheiat 100% lucrarea (24h-18m); pretul a ramas cel initial nenegociat; in final m-am ales cu un put care imi da de 2 ani cca 50 l/h apa limpede pentru uz menajer; dar nu stiu cati ani imi va mai da; mesterii aia au muncit fizic intens 24h pentru o gaura ratata; putem spune ca si-au asumat riscul; la plecare mi-au spus ca desi au mai patit de multe ori treaba asta, desi au fost foarte multumiti de mine ca beneficiar si eu de ei, nu vor mai fora niciodata in zona mea.

Edited by liviu9, 13 November 2021 - 09:41.


#3991
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006
In sfarsit niste discutii mai elevate pe acest topic ....

E USOAR cu MAPA /mouse-ul/tastatura si mai GREU cu SAPA/noroiul/fierul/frigul/ploaia/santierul  !

Poate (daca vor citi vreodata) asa vor intelege CLIENTII de ce nu se posteaza PUBLIC  PRETURI la aceste lucrari.  Pt ca difera f mult de la o zona la alta ce lucrari trebuiesc executate, pt ca utilajele sunt f diferite din multe puncte de vedere (si se POTRIVESC mai mult sau mai putin cu genul de lucrare care trebuie facuta)  , pentru ca utilajel UNIVERSALE nu sunt productive , pentru ca oamenii care lucreaza departe de casa, in conditii grele (noroi, apa , frig, vant , ploaie , fier , etc) nu poti sa-i platesti cu minimul pe economie, pentru ca aprovizionarea transporturile te usuca in ziua de azi , pentru ca reparatiile intretinerea nu costa o virgula ....

Incurajez pe executanti sa REFUZE lucrari  (locatii, clienti) care nu li se potrivesc. Doar astfel nu vor ingrosa randurile celor care falimenteaza, se opresc/renunta etc etc

Fara viteza/ productivitate nu mai esti rentabil in ziua de azi. Epocile cand un foraj dura 2 saptamani....2 luni sunt apuse.

Si clientii trebuie sa inteleaga asta. Un REFUZ nu inseamna nimic. Nu ai pierdut timpul nici tu nici eu, ne vedem fiecare de treaba noastra. Nu ai cum sa ma obligi sa fac ceva care eu consider ca nu sunt potrivit/pregatit etc . Si mi se pare mult mai corect sa-ti spun din prima asta , sa nu te amagesc ca o sa venim, o sa facem o sa dregem, pierdere de timp si stres etc pt ambele parti.  Cauta pe altcineva care stie ce nu stiu eu. Care poate ce nu pot eu . Care poate sta acum si il arde buza si nu cu contracte pe 8 saptamani cum am eu ...  Se numeste PRAGMATISM asta. Cine il intelege si apreciaza bine, cine nu sa fie "suparat" ca a fost refuzat.

#3992
Capella

Capella

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.05.2021
Pentru liviu9, Iti multumesc pentru parere. O viata minunata iti doresc!

#3993
dionescux

dionescux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 07.11.2004

 VODAFONUL, on 13 noiembrie 2021 - 11:03, said:

In sfarsit niste discutii mai elevate pe acest topic ....

E USOAR cu MAPA /mouse-ul/tastatura si mai GREU cu SAPA/noroiul/fierul/frigul/ploaia/santierul  !

Poate (daca vor citi vreodata) asa vor intelege CLIENTII de ce nu se posteaza PUBLIC  PRETURI la aceste lucrari.  Pt ca difera f mult de la o zona la alta ce lucrari trebuiesc executate, pt ca utilajele sunt f diferite din multe puncte de vedere (si se POTRIVESC mai mult sau mai putin cu genul de lucrare care trebuie facuta)  , pentru ca utilajel UNIVERSALE nu sunt productive , pentru ca oamenii care lucreaza departe de casa, in conditii grele (noroi, apa , frig, vant , ploaie , fier , etc) nu poti sa-i platesti cu minimul pe economie, pentru ca aprovizionarea transporturile te usuca in ziua de azi , pentru ca reparatiile intretinerea nu costa o virgula ....

Incurajez pe executanti sa REFUZE lucrari  (locatii, clienti) care nu li se potrivesc. Doar astfel nu vor ingrosa randurile celor care falimenteaza, se opresc/renunta etc etc

Fara viteza/ productivitate nu mai esti rentabil in ziua de azi. Epocile cand un foraj dura 2 saptamani....2 luni sunt apuse.

Si clientii trebuie sa inteleaga asta. Un REFUZ nu inseamna nimic. Nu ai pierdut timpul nici tu nici eu, ne vedem fiecare de treaba noastra. Nu ai cum sa ma obligi sa fac ceva care eu consider ca nu sunt potrivit/pregatit etc . Si mi se pare mult mai corect sa-ti spun din prima asta , sa nu te amagesc ca o sa venim, o sa facem o sa dregem, pierdere de timp si stres etc pt ambele parti.  Cauta pe altcineva care stie ce nu stiu eu. Care poate ce nu pot eu . Care poate sta acum si il arde buza si nu cu contracte pe 8 saptamani cum am eu ...  Se numeste PRAGMATISM asta. Cine il intelege si apreciaza bine, cine nu sa fie "suparat" ca a fost refuzat.

ce spui tu in multe cuvinte, este ca preturile sunt mari, iar postarea publica a unor preturi mici de la unii care fac treaba de mantuiala, sperie vanatul cand vine vorba de prestatori corecti, nu?

#3994
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006
Sunt 2 aspecte aici :

1- comparatia intre preturile celor care fac lucrurile ca la carte si amatorii care fac si ei ce pot , stiu, cred , etc . Aici ar trebui piata sa cearna in timp  , in sensul ca unii care nu livreaza CALITATE ( apa LIMPEDE, debit constant, anumite calitati ale apei ce se obtin prin izolarea acviferelor superioare, etc) sa dispara in timp din motive financiare / neincasare etc , dar , din pacate "amatorii" s-au perfectionat dpdv al cashflow-ului incat fac ei cum fac sa fie inainte de final de lucrare cu banii in buzunar, si clientii se trezesc prea tarziu si cu bani idati si cu "problemele" in curte. Primesc saptamanal 2..3 astfel de povesti, le arhivez sa scriu o carte  - la pensie ! Mai sunt si chestiuni etice , pe cine primesti in curtea ta, ce incredere iti inspira, ce GARANTIE REALA vei avea peste ani si ani , etc. Din pacate pt CLIENTI, in anul 2021 minim 30 % din clientii mei aveau deja astfel de "gauri in pamant"  in curtile lor si si-au dat seama PREA TARZIU ca au aruncat pe fereastra nu putini bani.   Nu pot sa nu dau aici copy paste la semnatura mea de pe acest forum din ultimii 15 ani : "Parcurgerea acestui topic integral, te va scuti de multe batai de cap si de banii (tai!!!) aruncati pe fereastra. Multi se trezesc prea tarziu."  La un strain daca te duci sa-i spui ca un foraj costa 20 eur/m din prima i se aprinde o lampa ca ceva e in neregula, nu poate fi ceva de CALITATE la un astfel de pret. Multi ROMANI  cred ca au prins un CHILIPIR , si au grija ei sa se asigure ca vor folosi filtre din fabrica , centrori, cuartos, cimentare si cei cu 20 eur/m vor face "ACELASI LUCRU"  ca si cei cu pretul dublu triplu etc  . Si vor descoperi (pe banii lor) ca centrori s-au pus de forma, s-au adunat intr-o parte si au avut exact rol opus , ca 2 saculeti de cuart in loc de 2 tone de cuart la fel au fost pusi de forma, sa bifeze si asta "executantul" , ca o roaba de ciment turnata la gura putului nu ajunge nici la 5 m adancime , dar mai sa izoleze la 40..70m etc ...si ca de fapt are o apa cu DURITATE  47 grade germane si alte mari mari probleme si vecinu la aceiasi adancime are cu 4 grade germane ....si atunci abia se LUMINEAZA  , si apoi descopera ca nu se mai poate face nimic , cu oricati bani ar vrrea sa plateasca, si atunci descopera cat deranj se face in gradina si acum gradina e amenajata , frumoasa , nu cum era cand avea santier , etc etc ....Nasol moment.

2. Postarea PUBLICA de preturi. Aici e o chestiune de "cultura" a clientilor, care NU citesc , nu se informeaza , citest 3 cuvinte , max max 3 randuri si gata dau telefon ca s-au hotarat sa venim cu trailerele la ei sa ne apucam , etc. La noi pe site scrie mare ca NU facem foraje < 40 m adancime. 70 % din telefoane si emailuri, whatsapp-uri sms-uri mesaje fb etc etc vor < 40 m . Ce sa faci cu aceasta "piata " ?   Am pus odata preturi 40 eur /m la cineva in campie fara pretentii si 180 eur la cineva intr-o zona cu boilovani uscati pana la 80 m adancime fara strop de argila.  Am primit mesaje nenumarate cu clienti care vroiau foraje dar nu-si permit 180 eur/m (ei doar ATAT au citit ) - cand poate la ei pretul corect era 60 eur/m  (si mi-am dat seama cati poate sute mii de clienti pierd care citesc asta si gata, nu ne permitem sa lucram cu astia) , iar de la altii sa venim sa foram cu 40 eur/m si cand le spuneam ca la ei e 80 eur/m se credeau inselati, pacaliti, ca sunt un hot ca scriu 40 si cer 80 . Tu ce ai face in locul meu ? Nu se poate sa pun o harta cu preturi pt fiecare localitate, de multe ori intr-o localitate mica sunt 3 preturi diferite , si daca ar face cineva asta ar fi o munca de zeci de ani sa iei geologia Romaniei la centimetru patrat sa faci scenarii de foraj cu tubare protectie cu noroi cu directa cu inversa cu aer , combinate, utilaje mici medii mari, diametre de la 90 la 330 mm , debite, sare, gaz, o nebunie. Solutia e una singura - PRETURI PERSONALIZATE PRIVATE pt fiecare caz in parte.  Cine intelege asta si apreciaza ca imi  "pierd" 20..40 min din viata mea sa-i fac o cercetare pt LOCATIA LUI si sa-i dau info pretioase si o oferta completa detaliata si corecta din prima care NU se schimba pe parcurs BINE . Cine nu apreciaza si vrea Cat e pretu pe metru (patrat la unii Posted Image ) sa caute pana gasesc ...

PS : Am facut un TEST odata . Am luat toate ofertele trimise intr-o luna  (la noi se trimit DOAR prin email) si i-am rugat sa compenseze timpul nostru si informatiile trimise (fise foraje din zona, harta geologica si hidrogeologica, litologia presupis a fi intalnita, riscuri, probleme , garantii etc etc etc) cu 10..20 secunde din partea lor (un like, o steluta pe google , etc) , Rezultat : < 1% din potentialii clienti au reactionat si apreciat asta.

PS2 : Stiti cati potentiali clienti SCRIU in cererea de oferta VA ROG ..... ? sub 10 % ! Dar care scriu cand primesc oferta Multumesc...etc < 5%   #farascapare

#3995
Nigh7D3vil

Nigh7D3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 13.05.2006
Exista vreo modalitate de a testa daca functioneaza corespunzator izolarea cu inel de peleți bentonitici a acviferelor productive?

Colorant alimentar turnat pe langa coloana forajului și văzut dacă ajunge in apa pompata ar putea funcționa?

Sau diferența între nivelul static și cel dinamic poate fi un indicator?

Edited by Nigh7D3vil, 14 November 2021 - 19:54.


#3996
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
...măi, să vedeți snoavă: puțul meu tace mâlc de la ultima mea strigare acilea!
ce drăcovenie o fi fost, naiba știe...
dar stau „geană” și înregistrez dacă mai scoate vreun „pâs” :P

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate