Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#3961
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,095
  • Înscris: 17.01.2012
să vă zic ce observai io...
-puț de 60 metri adâncime, Dn140, țeavă albastră filetată, 10 metri filtru de fabrică (între 45 și 55 metri)
-apă în regim static la -14 metri, dinamic nu știu

cu pompa oprită se aude un zgomot NEDEFINIT în puț!
-nu-i de cădere de apă
-e ca un fel de zbârnâit (prima dată am crezut că merge pompa... :) )
-ar putea fi de la vibrația cordelinei de susținere a pompei?

#3962
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Pune mina pe coloana de apa, mai vibreaza?


Daca pompa este oprita, ce sa vibreze?

#3963
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Se scurge curentul de la faza la pamant. Posted Image
Ce fel de presostat utilizezi? Ma gandesc la un curent "vagabond" care face rotorul sa bazaie putin.

#3964
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 18.01.2010
Oricum ar fi, toate au releu. Și cele mecanice sunt tot stil releu. Mai puțin ele cu variator de frecventa.
Tind sa cred că problema lui gushpi seamănă cu aia când auzi valurile mării în scoică.
Pui urechea la țeavă, auzi sunete dubioase, pentru ca țeavă e lunga, se formează poate ceva curenți de aer, etc...
Dacă cu pompa deconectată tot se aude, e clar!

Edited by noxious30, 01 November 2021 - 14:18.


#3965
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,095
  • Înscris: 17.01.2012
1.pompa e pe direct. (ștecher + priză)
2.momentan gura puțului e acoperită cu un șomoiog de cârpă, deci aș zice că nu-s curenți de aer
2.1.zgomotul se aude cu tot cu „dop”

PS: oare nu mai trage și altu' din apa mea? Posted Image

PPS: voi încerca o înregistrare cu telefonul, dar nu mă aștept la cine știe ce fidelitate...

Edited by gushpi, 01 November 2021 - 14:54.


#3966
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Dar cu pompa scoasa din priza se mai simte ceva? E cam esentiala informatia. Raman la parerea ca e o scurgere de curent in motor sau din motor.

#3967
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,095
  • Înscris: 17.01.2012
păi așa stă pompa: scoasă din priză, că nici comutator nu am, de sărac ce-s :P
(aseară ajunsei târziu acas'..., n-am înregistrare!)

#3968
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
In zona Murighiol -Tulcea are cineva informatii la ca adancimi sunt pinzele freatice? Locatia mai exacta este langa lacul Murighiol. Multumesc anticipat.

#3969
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Unde ar putea fi pinza frwatica, ?, la nivelul lacului.

#3970
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Prima pinza freatica, da, e la nivelul lacului. Dar nu acolo este apa buna! La a doua si chiar a treia pinza freatica! Buna de baut oricum nu e! In toata Delta, apa nu e potabila fara tratare.

Edited by talica, 03 November 2021 - 17:13.


#3971
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Prima pinza este si ultima, nu exista 2, 3 sau....
Restul sunt alta ceva dar nu pinza freatica.



#3972
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012

View PostVODAFONUL, on 01 noiembrie 2021 - 06:59, said:

Daca sunteti amabil sa ne comunicati si o LOCALITATE si un JUDET ar fi in interesul d-voastra . Nu toate firmele se deplaseaza de la Constanta la Iasi la Oradea si la Slatina ..etc etc
Serioasa neserioasa , luati-va singur MASURI de siguranta adica :
1- nu mai platiti  nici un leu sau alta cheltuiala in AVANS sau PE PARCURSUL executiei lucrarilor de forare
2- stipulati INGROSAT in CONTRACT ca toti banii se platesc la final cand curge apa limpede cristal fara depuneri sau suspensii in orice regim de pompare testat de d-voastra.
Mai sunt si altele : izolare, materiale, operatii care trebuiesc CORECT facute si nu doar bifate pt ochii (dar necunoasterea) beneficiarului , etc etc

Nu e o mare mare filosofie !  Daca la final se dovedeste ca apa are 1 bob/fir de nisip , NU aveti nimic de platit. In felul acesta vor iesi de pe piata cei care nu fac lucruri = foraje de calitate.  Atata timp cat se vor plati avansuri, alte materiale /reparatii etc pe parcurs si la final clientii descopera ca 95..99% din lucrare e platita , contract nu , plati fiscalizate nu , iar apa e plina de nisip , sau la analiza se dovedeste ca e din acviferul de suprafata , "executantii" de genul asta vor prospera profitand de naivitatea  / necunoasterea clientilor

O SURSA de inspiratie gasesti aici :   https://ondrill.ro/lucrari-foraj/
Tot ce s-a spus mai sus, este logic si de bun simt! Dar, in momentul in care discuti, pui intrebari executantului, vine replica: "ce domne, ma scoti la tabla?"
Firmele SERIOASE sunt scumpe si foarte scumpe! (Pret pt 160mm / 300 ron/ml forat este un pret care eu zic ca nu e mare). Din pacate, traim in Romania si tb cumva sa facem fata (urasc expresia " sa ne descurcam").

#3973
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
La stabilirea nivelului static/dinamic al putului, care este procedura? Firma de foraj stabileste asta, dar cum? Folosesc o pompa cu debit reglabil, dupa care i-ti spun: nivelul dinamic al forajului este asta, pt o pompa cu debit maxim atat!
Care este metoda?

#3974
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006
Debitul unei pompe se regleaza cu un ROBINET . Asadar ORICAREI pompe i se poate regla debitul intre 100 % si (sa zicem ) 10 % din debitul ei maxim .
Am scris un articol in anul 2013 despre Cum se stabileste debitul maxim al unui foraj , cum se fac masuratorile. Acum dupa 8 ani si alte mii de foraje executate desigur ca ar trebui updatat, dar pt d-voastra e un inceput bun . Il gasiti aici : https://ondrill.ro/f...raj-puturi-apa/

Va mai recomand sa va inspirati pt a stii ce sa cereti firmei de foraj din multele FISE DE EXECUTIE FORAJE care am inceput sa le public GRATIS aici : https://ondrill.ro/lucrari-foraj/

Din pacate in anul 2021 90% din clienti nu primesc nimic la final de lucrare/foraj  . Nici macar verbal . Un DEBIT macar aproximativ ?  Suna clientii la noi pt achizitia de Pompe Submersibile iar cand intrebam de DEBIT dau din umeri. Ce pompa sa-i recomand eu clientului ? Daca e prea mare ramane fara apa si nu e deloc bine pt nimeni, dcaa e prea mica, de ce e asa mica , ca uite apa este si se putea mai mare , etc. 90 % din neplacerile viitoare pleaca de la lipsa unor MINIME date despre lucrarea executa si masurarea unuor parametrii  - DEBITUL se masoara cu galeata si cronometrul/telefonul, nu trebuie apometru electromagnetic cu transmisie bluetooth neaparat !

Noi avem niste LOGGERE profesionale programabile care le bagam in foraje si inregistram curba cu denivelarea si revenirea in urma unui test de pompare, de acolo se deduc multi alti parametrii, daca se pompeaza la epuisment, daca functioneaza izolarea intre acvifere, raza de influenta a forajului etc, dar astea sunt INGINERII, nu le face oricine si nu sunt neaparat necesare la un foraj CASNIC.  Dar un minim de nivel hidrostatic, hidrodinamic si debit ar trebui absolut orice executant sa le furnizeze beneficiarului.

Edited by VODAFONUL, 07 November 2021 - 08:07.


#3975
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
In cazul unei case in proiect, exista vreun impediment pt amplasarea forajului sub camera tehnica! Exista lucrari ulterioare executarii forajului, care necesita spatiu liber pe verticala?

#3976
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006

View Posttalica, on 07 noiembrie 2021 - 10:06, said:

In cazul unei case in proiect, exista vreun impediment pt amplasarea forajului sub camera tehnica! Exista lucrari ulterioare executarii forajului, care necesita spatiu liber pe verticala?

Depinde de calitate aexecutiei. Exista foraje  la care trebuie intervenit (denisipat, etc) in fiecare an sau chiar mai des si exista foraje care 30..50 ani nu te atingi de ele (si care nu uzeaza nici pompele deci si acestea tin zeci de ani fara interventii)

Recomand sa citesti asta https://ondrill.ro/f...atorii-casnici/

#3977
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,095
  • Înscris: 17.01.2012

View Posttalica, on 07 noiembrie 2021 - 10:06, said:

In cazul unei case in proiect, exista vreun impediment pt amplasarea forajului sub camera tehnica! Exista lucrari ulterioare executarii forajului, care necesita spatiu liber pe verticala?

tre să verifici, cel puțin odat' pe an: calitatea șufei, starea pompei
pt asta tre să scoți pompa din puț
dacă operațiunea nu te deranjează s-o faci de sub casă - go for it!

io am 44 de metri de țeavă de 32 - să o scot prin gemulețul beciului mi se pare o muncă de sisif... :(

apoi, cam în 5 ani vei chema pe nenea cu compresorul mamut să-ți denisipeze... altă belea...

#3978
Capella

Capella

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.05.2021
Va salut cu respect! Doresc sa fac un foraj pentru apa in Ramnicu Valcea, sunt aproape de albia raului 150 metri, 6-7 metri diferenta de nivel, solul sedimentar. Apa o vreau mai ales pentru irigat. Cred ca in zona mea un foraj de 20 metri este suficient pentru ce am eu nevoie, dar evident ca doar sapand descoperim adevarul. Pentru ca nimeni nu vrea sa foreze atat de putin am zis sa mai bag mana adanc in pamant si in buzunar si sa ma mai aventurez pe la vreo 40 de metri (mai mult sau mai putin). La 40 de metri am gasit pe cineva dispus sa foreze cu apa mea si curentul meu, dar pretul mi s-a parut foarte piperat comparativ cu informatiile pe care le-am gasit aici pe forum si pe diverse situri. E drept ca a fost singurul receptiv pentru aceasta adancime. O firma mi-a spus ca foreaza minim 80 metri, alta firma a zis ca discuta doar de la 200 metri. Pretul care mi s-a cerut este de 140 euro pe metru.  Am citit mult pe acest forum, am vazut si bune si rele, evident ca sunt tot mai confuz si la solutia tehnica pe care trebuie sa o folosesc (fantana sau foraj) si la pret. Puteti sa-mi spuneti cam ce pret/metru  e decent-rezonabil in situatia data? Sigur, am citit, despre solul intalnit, despre materialele folosite, garantie, profesionalism etc. Nu lucrez in domeniu, nu judec munca altora dar vreau sa platesc un raport corect calitate-pret. Eventual daca stiti si pe cineva dispus sa faca lucrarea e si mai bine. Multumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate