Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#3493
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
Salut,

Urmaresc in viitorul apropiat sa fac o mica piscina si am nevoie de un foraj pt apa. De asemenea doresc sa irig si plantele din curte, iarba, copaci, etc;

Ce tip de foraj este recomandat in zona Bucuresti sector 1, Giulesti; la cati metri si ce panza freatica?

#3494
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
Salutari! De curand mi-am facut un put la aprox. 20m (nu eu l-am facut, ci "Dorel", eu doar l-am platit mai bine zis). Din cate tin minte, in spatiul gol ramas intre tub si sapatura, nu s-a pus acel pietris margaritar, care din ce am citi pe aici, ar fi obligatoriu. Pentru cei care se pricep, care ar fi riscul daca nu pun deloc maragariar?
Nu ar trebui ca in timp, sa se surpe si sa se umle acel gol in mod natural ?
Daca totusi pun, se pune pana sus, la nivelul pamantului sau doar pana la nivelul apei?
Multumesc!

#3495
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Margaritarul trebuia pus doar in dreptul filtrelor, acum probabil ca este prea tarziu...
Nu pune pana sus pt ca vei avea in put toata apa de suprafata care spala toata mizeria.

#3496
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
Salut băieți, ce părere aveți despre instalarea/forarea unui put de apă in subsolul unei case, se poate fora din stadiul de săpătură fundație? (Dobrogea)

#3497
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
De ce nu?,daca poti sa prevezi toate necesitatile,foarte bine,mai ales din stadiul de proiect.
Acolo sa ai camera tehnica,alimentare energie electrica - fotovoltaic,electric-generator,puffer caldura, ACM,supraveghere video, iesirea aspirare......
Spor!

View PostBandit, on 01 octombrie 2018 - 19:13, said:

Salutari! De curand mi-am facut un put la aprox. 20m (nu eu l-am facut, ci "Dorel", eu doar l-am platit mai bine zis). Din cate tin minte, in spatiul gol ramas intre tub si sapatura, nu s-a pus acel pietris margaritar, care din ce am citi pe aici, ar fi obligatoriu. Pentru cei care se pricep, care ar fi riscul daca nu pun deloc maragariar?
Nu ar trebui ca in timp, sa se surpe si sa se umle acel gol in mod natural ?
Daca totusi pun, se pune pana sus, la nivelul pamantului sau doar pana la nivelul apei?
Multumesc!
Daca nu ai pus, la extragerea coloanei de foraj, se incarca cu ce este pe linga foraj, dar cu probabilitatea de a scoate nisip mult timp.Daca sorbul sau pompa nu sunt lasate sub nivelul fantelor, se colmateaza in timp fantele, scade debitul.Daca se extrage de sub fante, strici pompa, iar nasol.
Margaritar se pune inzona fantelor, 1m peste fante,apoi cimentare, si mai in sus nu mai conteaza.

View Posta_mada21, on 01 octombrie 2018 - 16:46, said:


Ce tip de foraj este recomandat in zona Bucuresti sector 1, Giulesti; la cati metri si ce panza freatica?
Contacteaza personal specializat sa- ti faca un calcul de necesar,debit,pompe,adincime...

#3498
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Sslutari

Am nevoie de ajutor..nu da-ti cu piatra in mine,nu inteleg cateva chestii.
Am vizionat cateva clip-uri online despre cum se face un put.

1.care este diferenta dintre put si fantana,in afara dimensiunii gaurii de la suprafata,de ce alegi unda vs celelalte ?
2.cum se alege diametrul acela de la teava de metal sau de la teava de plastic
3.de ce cat mai adanc este mai bine pentru apa sau pentru utilaje
4.de ce se opreste cateodata la o anumita adancime si .. bafta
5.de ce apa cand lucreaza este asa murdara
6.acele tevi din metal,banuiesc ca le scot afara cand au terminat si nu le lasa acolo
7.cum baga tevile din pvc albastru,nu se surpa ,cade pamantul inauntru putului sau nu intra pietris inauntru la tevi,
nu baga tevile de PVC prin inauntru la tevile de metal si apoi scot alea din metal ?
8.cum se fac filtrele acelea,sunt gauri in tevile din PVC ?
9.apa intra numai prin fundul/capatul tevii din pvc sau acele tevi din pvc au gauri in ele si asa intra apa inauntru lor
10.pompa cred ca se scufunda prin inauntru la teava albastra de pvc si sta la o anumita adancime de unde pompeaza apa ?
11.daca vreau foraj si pentru sondele de la pompa de caldura,este acelasi put si/sau sitem de lucru ?
12.sunt utilaje mai performante sau mai decente mai murdare sau ..pot afecta ele calitatea lucrarii sau a apei ce va fi folosita din put ? Asta considerand efortul si inteligenta lucratorilor fiind profesionala si raportata la costul /valorea lucrarilor
...
Foarte multumesc… anticipat !


Nu cunosc firma dar asta pare cel mai calitativ ca indicatie la curiositatea mea:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TsgaquK3Zg8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by EmeraldCountryHouse, 28 October 2018 - 20:26.


#3499
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
1  putul poate trece prin 1 2 3 pinze de apa, fintina se opreste la prima pinza de apa, uneori acea pinza este chiar pinza freatica.
2 .nu se alege, sunt sculele de foraj, au un diametru suficient pentru introducerea diverselor diametre de coloana finala.
3  cit mai adinc mai bine, atit pentru cel/cei ce foreaza, ca se foreaza la ml, deci costa, si teoretic pentru calitatea apei, cu cit mai jos cu atit mai putin poate fi afectata calitatea prin infiltrare de la suprafata.
4 din motive tehnice sau fara speranta de a se obtine ceea ce se urmareste, apa.
5 doar cind se lucreaza, ete un "namol" cu bentonita, folosit la foraj, sa intareasca malurile forajului si sa ajute la extragerea aluviunilor.
6 evident se extrag dupa ce sau introdus tevile de coloana cu sorbul aferent,centrori,margaritar, dopuri si ce mai trebuie
7 manevre cunoscute de cei ce lucreaza cu ele, neimportant pentru clientul final
8 filtrele nu se fac, sunt gata facute de fabrica, coloana jos nu este libera, are dop, apa se strecoara doar prin acele fante
9 raspuns la 8
10 depinde, se poate si scufundata daca inaltimea dintre cota "o" si luciu apei este mai mare de 8m, sau se poate trage pe coloana cu pompa de suprafata, hidrofor, daca acea inaltime este mai mica de 8m
11 intreaba instalatorul de pompe de caldura, sa vezi ce necesar trebuie la cel put, nu este asa...oricum..se determina prin calcule de necesar, inginerul de instalatii pompe caldura te lamureste
Cam astea in linii mari .
Succes!Posted Image

#3500
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
@xth

Foarte Multumesc , my deep respect !!!
Cel putin acuma,dupa raspunsurile tale, stiu ce sa aprofundez pe internet la nelamuririle proiectului meu !

#3501
CalinCosmin

CalinCosmin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.12.2017
Am nevoie de un sfat, la 6 m am dat de un strat de bolovani  dupa care a venit un strat cam de un metru de argila caramizie si iar strat de bolovani. Am ajuns la 10 m si cand am ridicat sapa de foraj s-a umplut gaura vreo 2,5 m cu bolovani. Cum as putea sa trec prin straturile de bolovani fara sa se surpe?

#3502
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Nu ai cum sa treci daca nu folosesti tubulatura pentru foraj.Scopul acestei tubulaturi tocmai acesta este de a sustine "malurile'
Asa se intimpla la sapare manuala, atentie poate se surpa terenul in zona forajului cu tot cu tine.
Sau se poate face fara tubulatura, mecanic, cu utilaj, caz in care se foloseste noroi de foraj in care se introduce bentonita, expre pentru stabilizarea malurilor.
Ce sapi tu acolo....., trebuie sa te opresti la primul starat de bolovani,orice tentativa de coborire este sortita surparii, deci "munca in zadar".
Apeleaza macar la tuciurii cu un troliu si 3glanetasi si te rezolvi mai bine.
Doar o parere.
Succes!
Posted Image

#3503
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
Dar fântâni clasice cu tuburi de beton mai face cineva la Timișoara? Eu mă mulțumesc să fie la o adâncime de câțiva metri dar să pot arunca liniștit submersibila acolo. Că așa am găsit pe cineva dar forează minim 50 de metri. Ceea ce este inutil, știu oameni cu fântână care nu au niciodată probleme cu apa și sunt fântâni de câțiva metri.

#3504
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
buna ziua,care e distanta minima la care se pune un dren din MINISTATIE DE EPURARE fata de o fantana_,multumesc

#3505
Ursu82_Kiki

Ursu82_Kiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 29.12.2008
Buna ziua, am si eu o fantana forata la 24 de metri de vrei 5 ani. Problema este dupa cum vevdeti si in poze depunerile alea maronii. Aceste depuneri se gasesc si in filtre dar si la robinet in casă. Am bagat un mamut sa o barbotez dar apa iese curata. Cred că problema este in sus pe teava si nu de la izvor. Ce pot sa fac sa evit aceste depuneri. Specific ca hidroforul meu trage de la 9 metri nu poate mai mult si mai am o pompa de gradina care trage de la 6 metri din aceeasi teava de 125.
Ce pot face sa scap de aceasta depunere maronie.

Attached Files



#3506
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 09.01.2008
Poti sa faci o analiza la un laborator sa vezi cat e de mult fierul. Pe urma statie de deferizare.

#3507
danut21

danut21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 30.12.2007
Puteti sa imi spuneti un pret la un put de 20 m pamant ideal, la cei care fac cu trepiedul.

#3508
ionicaminel

ionicaminel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.11.2009

View Postdanut21, on 11 aprilie 2019 - 15:50, said:

Puteti sa imi spuneti un pret la un put de 20 m pamant ideal, la cei care fac cu trepiedul.
undeva la 150 lei /ml[100cm],teava 250mm,deplasare si executie

#3509
Luciocici

Luciocici

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.04.2019
Salutare. Acum 2 ani mi-au săpat o fântâna adâncă de 24 de metri din tuburi de beton de 100. Am avut circa 10 metri de apa timp de vreo 4 luni. După à dispărut toată apa. Și de pe pereții fântânei curge apa continuu. Dar nu se mai acumulează. Care ar putea fi problema și cum s-ar putea rezolva?

#3510
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Sa nu fie sparta fintina cumva?!, si curge din ea...doar asa nu se mai acumuleaza

Edited by XTH, 22 April 2019 - 20:59.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate