Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#1621
blondegal

blondegal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.07.2012

View PostVODAFONUL, on 26th July 2012, 10:46, said:

Wellcome to the jungle.

De ce ai masurat adancimea ? Ai avut pana acum un anumit debit care a scazut ? A inceput sa apara nisip in apa pompata ? La ce adancime ai montata pompa ? Ramane fara apa ? Da-ne detalii despre ce situatie ai tu acolo daca vrei o solutie corecta, altfel fiecare executant iti ofera ce poate / vrea / convine .

Bafta

Am masurat adancimea putului ca sa vad cata apa am in put pentru un sistem de irigatii. Nu am avut un debit care a scazut. Apare putin nisip in filtru. Pompa e la 13 metri adancime si e Jar 63-5 de la Tricomserv. Am cumparat-o special pentru sistemul de irigatii. Mi-e oarecum frica sa fac acest sistem ca daca se termina apa din put si nu mai vine alta sau vine prea incet? :rolleyes:
Multumesc pentru ajutor Vodafonule. Chiar am citit multe dintre posturile tale.  :peacefingers:

#1622
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006
Dai drumu la pompa pe liber ( sa refuleze apa langa foraj, fara sarcina) si las-o sa meraga ore in sir , multe. Daca merge si nu ramane fara apa atunci 100 % nu va ramane nici cand o sa-i pui sarcina/consumatori.
Incearca sa masori nivelul apei cand pompa merge , din ora in ora sa-i vezi tendinta ( scade sau ramane constant ) .

Daca acel putin ( desi notunea de putin poate sa difere f mult de la om la persoana !) nisip in filtru e dupa multe sute/mii de ore de functionare a pompei a zicem ca-i acceptabil, altfel, se va aduna mult si va bloca filtrul. Va trebui sa reduci debitul exploatat in acest caz.

Bafta.

#1623
blondegal

blondegal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.07.2012
Iti multumesc mult. O sa fac asa cum mi-ai spus cu pompa.
:peacefingers:

#1624
costinell_mc

costinell_mc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.09.2010

View PostVODAFONUL, on 24th July 2012, 16:24, said:

Ai dreptate. Asa ceva este imposibil de folosit/exploatat. Ca sa incerc (daca e posibil) sa te ajut trebuie sa ne dai toate detaliile :
- adancime sapata, diametru sapat, pozitia filtrelor . felul lor , daca s-au folosit centrori si piesa de fund, cat pietris si ce fel sa folosit ., daca sa facut izolare/cimentare si cum sa facut, ce nivel static are forajul, ce debit pompezi si ce dinamic ai si 1..2 poze cu depunerile dintr-o sticla de 2 l dupa 20..30 min de decantare.

Bafta

PS : Un foraj nu e o simpla gaura in pamant !!


Am trimis un PM
Multumesc

#1625
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006
Am vazut. dar scopul forumului e sa scriem aici sa citeasca si altii in viitor si sa invete, sa le rezolve probleme, etc.

Iti raspund aici : problema la tine e f posibil sa apara din cauza margaritarului prea mare folosit. Daca mai gasesti pe jos pe langa foraj o mana din gramada folosita fa o poza si trimitemi-o .
Va trebui sa incerci sa faci cu o pompa cu robinet o punere in productie cu debit crescator. E descrisa pe acest forum in detaliu. Multi care au aplicat-o au reusit in final sa obtina apa perfect limpede.

Bafta

#1626
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Salutare tuturor. Din nefericire sunt la serivici si nu prea am timp sa citesc tot topicul. Ideea e urmatoarea:
Am facut o casa anul trecut, am racord la reteaua publica de distributie apei si la canalizare dar ca sa ud gradina ar insemna sa platesc cel putin atat cat platesc iarna gazul, caz in care m-am hotarat sa bat teava. Dupa vreo 2 refuzuri pe motiv ca ar fi un strat de piatra pe la nustiu cati metri si merge greu si bla bla, am vorbit cu cel care i-a batut teava unui vecin anul trecut. Tipul mi-a zis ca vecinului i-a batut-o pe la 16 metri. Desigur, veti spune ca apa de la adancimea aia nu e prea buna dar eu nu vreau decat sa ud gradina, sa spal masina si daca n-o fi chiar radioactiva am de gand sa racordez si baile si spatiul tehnic la hidrofor.
Chestii tehnice: Vreau sa bat teava intr-un camin care este comun (canalizar si apa) dar fara deversare. Este doar un camin de vizitare si nimic mai mult. Am intr-un colt al lui spatiu liber cam de 60x60. Dimensiunile interioare ale caminului sunt de 100x150. Tipu' zice ca mi-o poate bate acolo daca dam o gaura in placa caminului. Vrea sa bata teava de 1,5 toli. Despre sorb nu mi-a zis nimic dar ce-ar trebui sa cer ?
Va intreb, e suficienta de 1,5 toli teava ? S-o bat mai groasa ? Despre sorb ce sa-i zic ? Recomandare de hidrofor ? Vas de retentie sau cum ii zice de cat sa pun ? E suficient cel care vine cu hidroforul ? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.  :peacefingers:

#1627
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006
Salut - nu sunt nici pe departe expert - chiar invers - insa pot sa-ti spun ca teava batuta pe post de put nu e chiar o solutie. Ai nevoie de o apa curata, solutia cu teava batuta nu are nici un fel de filtru. Nu stiu nici cu debitul cum vei sta, insa cea mai mare problema va fi cantitatea de impuritati din apa.

Daca vrei put, iti trebuie sapatura, teava si margaritar.

Eu am "mostenit" un put vechi pe terenul pe care am facut casa. Putul e functional, insa debitul e mic.... ordinul 500l/h. Poate se va desfunda in timp, insa pana atunci stric o pompa. La fel si la tine cu teava batuta... cate pompe vei strica pana cureti teava batuta?

#1628
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Sincer nu stiu cate pompe voi strica. Sper eu cat mai putine spre niciuna. Daca n-ar fi atat de scumpe forajele nu m-as zgarci dar mi s-au cerut si 150.000 de lei pentru un foraj intr-adevar la vreo 70 de metri zicea nenea pe care daca nu era de 2 ori cat mine il dadeam afara din curte in suturi. Deci pentru udat gradina, spalat masina si daca la un moment dat ma hotarasc sa alimentez si masina de spalat rufe, cred ca pot sa montez un filtru de impuritati de 1 toll.

#1629
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Daca ai apa la 16 m o sa fie destul de scos cu o pompa de suprafata cu o singura teava. Eu am put din teava de 1,5" facut de mine dar am apa la 9m adancime. Pompa submersibila si pompa cu ejector nu prea ai cum sa folosesti intr-o teava de 1,5" dar am vazut o pompa de suprafata cu o singura teava care trage apa de la 18m(la practiker).

#1630
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postrusman, on 27th July 2012, 16:36, said:

[...] am vazut o pompa de suprafata cu o singura teava care trage apa de la 18m (la practiker).
Ce denumire/marcă are această pompă minune?


P.S. Eu știam că, în condiții ideale, cu o pompă de suprafață cu o singură țeavă, se poate scoate apă de la maxim 10,33 m.

#1631
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Pompa o vazusem acum 3 ani cand cautam pompa pentru putul meu asa ca nu stiu ce marca este. Asa stiu si eu ca nu se poate scoate apa de la suprafata cu pompa clasica de la mai mult de 9-10m fiindca greutatea coloanei de apa este mai mare decat suctiunea pompei. Chiar recomandam pe topicul dedicat acestui tip de put sa se renunte la idee daca apa este mai jos de 11 m(9m cat trage pompa si un camin de 2m). Totusi sunt unii care scot apa si de la 30m cu pompa manuala, cu o supapa de retinere plantata direct pe varful tevii batute si bineinteles fara gauri sau fante laterale.

#1632
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Eu sper sa urce apa singura macar pana pe la 8-9 metri. De fapt am inteles ca apa ar fi pe la 14 metri. Daca scad si cei 2 metri adancime cat are caminul in care o bat se fac 12. Nu urca singura apa 4 metri ?  :peacefingers:

#1633
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postrusman, on 27th July 2012, 16:36, said:

Daca ai apa la 16 m o sa fie destul de scos cu o pompa de suprafata cu o singura teava. Eu am put din teava de 1,5" facut de mine dar am apa la 9m adancime. Pompa submersibila si pompa cu ejector nu prea ai cum sa folosesti intr-o teava de 1,5" dar am vazut o pompa de suprafata cu o singura teava care trage apa de la 18m(la practiker).

Eu folosesc o pompă submersibilă pe 12Vcc. care se cheamă Ocean plus 21l/min ,1,5 bar-Made in Germany cumpărată de pe ebay.de,folosită cu predilecție pentru voiaj alimentare cu apă rulote etc. și trage apă dintr-o țeavă de 2 țoli (52mm interior),iar pompa are un diametru de 48 mm și trage pe un furtun de 10mm diametru interior.Nivelul apei este undeva pe la 8 metri și urc apa într-un bazin de 2 t,situat la 3,5m înălțime,total vreo 12m diferență de nivel.Sunt mulțumit de această pompă pentru că are un consum foarte mic de cca.80w și urc cam 5-600 litri de apă pe oră în bazinul pentru irigarea grădinii de legume.Un panou fotovoltaic încarcă un acumulator AGM și am curent în baterie permanent pentru alimentarea pompei. :peacefingers:

#1634
paunanton

paunanton

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.12.2011

View PostViorelsolar, on 27th July 2012, 22:36, said:

Eu folosesc o pompă submersibilă pe 12Vcc. care se cheamă Ocean plus 21l/min ,1,5 bar-Made in Germany cumpărată de pe ebay.de,folosită cu predilecție pentru voiaj alimentare cu apă rulote etc. și trage apă dintr-o țeavă de 2 țoli (52mm interior),iar pompa are un diametru de 48 mm și trage pe un furtun de 10mm diametru interior.Nivelul apei este undeva pe la 8 metri și urc apa într-un bazin de 2 t,situat la 3,5m înălțime,total vreo 12m diferență de nivel.Sunt mulțumit de această pompă pentru că are un consum foarte mic de cca.80w și urc cam 5-600 litri de apă pe oră în bazinul pentru irigarea grădinii de legume.Un panou fotovoltaic încarcă un acumulator AGM și am curent în baterie permanent pentru alimentarea pompei. :peacefingers:
salut
vreau si eu mai multe detalii despre aceasta pompa (unde se gaseste),panourile la fel , unde se gasesc.
multumesc :thumbup:

#1635
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Daca intereseaza pe cineva, operatiunea a avut succes. S-au batut 5 tevi de 1,5 toli la 3 metri, din care prima era plina de gauri. Nu le-a mufat nenea, le-a sudat intre ele si le-a dat cu smoala. La ora 13 erau batute toate. la ora 14:30 era deja bagat de o ora si jumatate un furtun legat la compresor pana in fundul tevii care arunca apa la 2 metri inaltime. La ora 15 hidroforul era deja instalat cu tot ce trebuie, am bagat furtunul pe teava si de-atunci si pana acum scoate apa in continuu.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.  :peacefingers:

#1636
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006

View PostInginerul_bv, on 27th July 2012, 15:22, said:

Sincer nu stiu cate pompe voi strica. Sper eu cat mai putine spre niciuna. Daca n-ar fi atat de scumpe forajele nu m-as zgarci dar mi s-au cerut si 150.000 de lei pentru un foraj intr-adevar la vreo 70 de metri zicea nenea pe care daca nu era de 2 ori cat mine il dadeam afara din curte in suturi. Deci pentru udat gradina, spalat masina si daca la un moment dat ma hotarasc sa alimentez si masina de spalat rufe, cred ca pot sa montez un filtru de impuritati de 1 toll.

Cred ca ai "scapat" un zero in plus ! ??

#1637
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Da. Asa este si-mi cer scuze. Era vorba despre 15.000 de lei. :peacefingers:

#1638
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postpaunanton, on 28th July 2012, 12:36, said:

salut
vreau si eu mai multe detalii despre aceasta pompa (unde se gaseste),panourile la fel , unde se gasesc.
multumesc :thumbup:


Pompa submersibilă de 12V cc. am cumpărat-o de AICI,iar panouri fotovoltaice se găsesc pe toate gardurile cu un search pe „gogu”,este suficient pentru această pompă de un panou fotovoltaic de 70-100w max.și un regulator MPPT sau liniar de 3-5A pentru încărcarea unei baterii de cca.50Ah.Nu este indicat alimentarea pompei direct din panoul fotovoltaic,deși acest lucru este testat de mine câteva zile pe o pompă Geo-Duplo-Plus pe care am ars-o din neglijență cauza fiind tensiunea mai mare pe care o livrează panoul fotovoltaic,cât și fluctuația de curent pe timpul zilei :confuzzled: .Deci pompa submersibila de cca.175 grame greutate „Comet Ocean Plus” este o „jucărie” utilă în călătorii în locuri unde nu există rețea electrică de 220~ așa cum și în zona mea unde dețin terenul cu grădina,din păcate îmi lipsește această rețea electrică de curent alternativ,dar musai această pompă trebuie alimentată numai de pe bateria de 12V și folosită max. 3-4 ore zilnic în regim să zicem „non stop”. :peacefingers:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

Ghergutalex

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate