Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#163
eremiavasile

eremiavasile

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.03.2008
Cristist50: asta cam asa este pe forum am tot vazut peturi de 140-160 Lei dar cand am sunat nu am gasit pe nimeni sa mearga la 100m-120m la aceste preturi :(

#164
trompy400

trompy400

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 05.12.2005
Va salut. As avea si eu ceva intrebari pt domnul cu firma de facut forari.Am achizitionat de curind un teren in apropiere de orasul Buzau si as vrea sa ma apuc sa fac o fintina M-ar interesa cam cit m-ar costa daca e o anume adincime la care trebuie sapata sau daca eu vreau 50 m atunci atit se sapa?si  am inteles ca trebuie niste pompe speciale pt scos apa. Astea se asigura de firma dumneavoastra sau trebuie sa le caut eu?Mersi anticipatsi astept raspunsul dumneavoastra

#165
lliiana

lliiana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.03.2008

 belafor, on Mar 24 2008, 11:38, said:

Firma noastra se ocupa cu foraje de mica si mare adincima (30m-200m) in sistem de circulatie directa de fluid de foraj. Voi fi fericit sa va raspund la orice intrebare legate de foraje.

Buna ziua,
Va rugam sa ne trimiteti oferta dumneavoastra de pret pentru executia unui put la o adancime de 15m.
Este posibila realizarea lui si in afara Bucurestiului?

Multumesc anticipat.
Cu stima,
Liliana Oancea

#166
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Se continua aici.

#167
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Se continua aici.

#168
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Se continua aici.

#169
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Se continua aici.

#170
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
@eremiavasile - asta pentru ca la 100m forajul se face mecanizat.

#171
eremiavasile

eremiavasile

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.03.2008
Led- am inteles ca la mare adancime este alta treaba dar cu pretul de 100 euro costa cam mult pt. o casa as fi dispus sa cheltui in jur de 15000 lei pt. o fantana de 110m-120m adancime nu de alta dar la mine in zona acolo este panza a 3 care are si ceva apa restul nu au debit?

#172
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Eu inteleg ca se face mecanizat pana la 100m. Dar de ce toti spun ca fac mai mult de 100m cu utilaje usoare? Ma rog, pentru mine e destul de greu sa dau telefon de aici, trebuie sa contactez pe cineva pentru mai multe amanunte.

Edited by Cristist50, 30 March 2008 - 23:32.


#173
mcasa

mcasa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 760
  • Înscris: 23.01.2007
Se poate fora pentru o fantana cu tub de plastic intr-o fantana cu tuburi de beton deja existanta?

Edited by mcasa, 01 April 2008 - 09:14.


#174
belafor

belafor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.03.2008

 mcasa, on Apr 1 2008, 10:13, said:

Se poate fora pentru o fantana cu tub de plastic intr-o fantana cu tuburi de beton deja existanta?


Nu se poate fora intr-o fantana care exista deja. sunt mai multe motive, cum ar fi: lasant laoparte diametrele care sa apunem ca poate se gasesc adecvate ar mai fi si riscul ca in momentul in care se foreaza sub tuburile de beton acestea sa cada si sa prinda instalatia, deoarece toate instalatiile mecanice nu fac gaura perfect rotunda pe diametrul sapei, o fac mai mare , fiind coloana de prajini foarte lunga acestea au un oarecare joc, si in momentul in care sapa intr=un strat moale cum ar fi nisipul pot face gaura si de 2 ori mai mare decat diametrul sapei.

#175
mcasa

mcasa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 760
  • Înscris: 23.01.2007

 belafor, on Apr 1 2008, 09:27, said:

Nu se poate fora intr-o fantana care exista deja. sunt mai multe motive, cum ar fi: lasant laoparte diametrele care sa apunem ca poate se gasesc adecvate ar mai fi si riscul ca in momentul in care se foreaza sub tuburile de beton acestea sa cada si sa prinda instalatia, deoarece toate instalatiile mecanice nu fac gaura perfect rotunda pe diametrul sapei, o fac mai mare , fiind coloana de prajini foarte lunga acestea au un oarecare joc, si in momentul in care sapa intr=un strat moale cum ar fi nisipul pot face gaura si de 2 ori mai mare decat diametrul sapei.

Multumesc de raspuns.

#176
belafor

belafor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.03.2008

 Cristist50, on Mar 31 2008, 00:25, said:

Eu inteleg ca se face mecanizat pana la 100m. Dar de ce toti spun ca fac mai mult de 100m cu utilaje usoare? Ma rog, pentru mine e destul de greu sa dau telefon de aici, trebuie sa contactez pe cineva pentru mai multe amanunte.

Singurul utilaj mecanizat usor este instaltia FA-75U care are adincime maxima de sapare 75m, in cazul in care solul permite instalatia poate fi dusa pana la maxim 80-85 m dar nu mai mult, urmatoarea instalatie care poate sapa pana la 150m, din cate stiu eu, este un FS care este o instalatie de 15 tone autopurtata, destul de veche. Preturile mari pentru forajele de mare adancime sunt din 2 motive: instalatiile sunt vechi si au costuri mari de intretinere si reparatie sau, instalatiile sunt noi si, fiind utilaje foarte scumpe 500000-600000 EUR trebuiesc amortizate inainte sa inceapa sa se strice si ele, asa ca nu exista foraj de amre adancime ieftin, asta e si motivul pt care forajele de mare adncime au , in general, destinatie industriala si nu domestica.

#177
danono

danono

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 10.12.2005
FA75U nu este singura instalatie usoara. Eu am o instalatie care merge pina la max 120 m (testat la 103 deocamdata). Pt poza da-mi PM (sa nu se considere reclama)

#178
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Ok, deci pentru un put la 100 m trebuie sa fac neaparat mecanizat? Danono, faci si puturi sau tii instalatia doar pentru tine :D?

#179
danono

danono

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 10.12.2005
Daca esti in zona MURES fac....daca nu esti considera ca o tin pt mine :)

#180
eremiavasile

eremiavasile

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.03.2008
donono- dar pana la Galati nu te deplasezi ? am nevoie de o fantana de 100m-120m

Edited by eremiavasile, 03 April 2008 - 13:57.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate