Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#145
somihai

somihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.03.2008
Buna ziua.Locuiesc in Dej jud:Cluj si asi dori sa imi spuneti daca vreau sa forez un put pentru apa potabila. Este posibil daca se da de un strat de sare in timpul forarii apa din put sa devina sarata?Va rog sa ma ajutati in acest sens.Va multumesc

#146
somihai

somihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.03.2008
Poate cineva sa-mi spuna in zona Dej cit mar costa metru liniar la foraraea unui put pentru apa potabila si irigat in gradina.Avem o fintina in zona dar sanepidul nea interzis sa mai luam apa din ea si apa de la robinet are o calitate proasta.Poate sa ma ajute cineva.Va multumesc.

#147
Alezandru

Alezandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 17.03.2004
Salut, am facut si eu un put la adancimea de 43 ml cu teava albastra tip (Valplast) de fi 140 cu filet, la pretul de 130 ron ml , dar a fost pretul asta pt ca am facut 2 puturi (eu unul si vecinul unul) si a scazut 10 ron pe ml. altfel pretul pt. un put ar fi fost 140 ron ml, am preferat cu teava albastra cu filet pentru ca e teava pt uz alimentar, speciala pentru puturi de apa potabila, teava neagra pe care ei o lipesc este teava pentru cabluri electrice parca asa am vazut pe sit la valpalast si nu cred ca e indicata pentru put, ei o recomanda pt ca e mai ieftina, diferenta de pret e de 10 ron pe ml intre teava albastra si cea neagra. Putarii sunt din Ialomita si au sapat putul in 5 zile.

#148
somihai

somihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.03.2008
Salut. Asi vrea sa stiu in zona Dej jud Cluj daca asi gasi pe cineva sa sape un put si cam cu cit metrul liniar.De preferat instalatie de forat ultrausoara spatiu de acces cam mic.Astept pareri. :)

#149
DanGe

DanGe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 24.07.2005

View PostAlezandru, on Mar 13 2008, 21:23, said:

Salut, am facut si eu un put la adancimea de 43 ml cu teava albastra tip (Valplast) de fi 140 cu filet, la pretul de 130 ron ml , dar a fost pretul asta pt ca am facut 2 puturi (eu unul si vecinul unul) si a scazut 10 ron pe ml. altfel pretul pt. un put ar fi fost 140 ron ml, am preferat cu teava albastra cu filet pentru ca e teava pt uz alimentar, speciala pentru puturi de apa potabila, teava neagra pe care ei o lipesc este teava pentru cabluri electrice parca asa am vazut pe sit la valpalast si nu cred ca e indicata pentru put, ei o recomanda pt ca e mai ieftina, diferenta de pret e de 10 ron pe ml intre teava albastra si cea neagra. Putarii sunt din Ialomita si au sapat putul in 5 zile.

140mm diametrul la 140 ron mL ?  Si eu sunt in situatia de a pace un putz, dar pana acuma nu am gasit mai ieftin de 160 ron mL (140mm)....  
In sfarsit, am am si alte nelamuriri legate de putz:
Eu am nevoie DOAR pentru udat gradina, 300mp... Nu stiu ce diametru se recomanda, nu as vrea sa dau bani aiurea pentru un diametru mai mare, daca chiar nu e nevoie...ajunde unul de 110-125mm, sau trebuie neaparat de 140-160mm ?
In al doilea rand, putul va fi la o adancime estimativa intre 30-45m, am nevoie neaparat de hifrofor, sau merge numai cu pompa submersibila ?

#150
ssergg

ssergg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.06.2007

View PostDana_H, on Mar 28 2006, 13:28, said:

O sa-ti trimit dupa masa nr lui de telefon. La mine se termina azi sau maine  :) si m-a costat 1.700.000 / ml cu toate cele (tubulatura Valrom, margaritar, fara pompa, hidrofor & stuff). La mine a ajuns la 70 m. Tu te poti tocmi nitel, ca esti in Mogosoaia, nu in Bucuresti  :huh:

Sau daca preferi:

foraje fantani
Poti sa-mi dai si mie nr. de tel.? Merci.

#151
ssergg

ssergg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.06.2007

View PostAlezandru, on Mar 13 2008, 21:23, said:

Salut, am facut si eu un put la adancimea de 43 ml cu teava albastra tip (Valplast) de fi 140 cu filet, la pretul de 130 ron ml , dar a fost pretul asta pt ca am facut 2 puturi (eu unul si vecinul unul) si a scazut 10 ron pe ml. altfel pretul pt. un put ar fi fost 140 ron ml, am preferat cu teava albastra cu filet pentru ca e teava pt uz alimentar, speciala pentru puturi de apa potabila, teava neagra pe care ei o lipesc este teava pentru cabluri electrice parca asa am vazut pe sit la valpalast si nu cred ca e indicata pentru put, ei o recomanda pt ca e mai ieftina, diferenta de pret e de 10 ron pe ml intre teava albastra si cea neagra. Putarii sunt din Ialomita si au sapat putul in 5 zile.
Face puturi si mai mari? Da-mi te rog datele putarului. Merci

#152
belafor

belafor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.03.2008
Salut firma noastra se ocupa cu foraje in zona bucurestiului. Folosim instalatii tip FA75U, FA200, FA250, si FS150 cu circulatie directa de fluid de foraj. Voi fi fericit sa va raspund oricarei intrebari legate de puturile de apa sau orice alt tip de foraje.

#153
belafor

belafor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.03.2008
Firma noastra se ocupa cu foraje de mica si mare adincima (30m-200m) in sistem de circulatie directa de fluid de foraj. Voi fi fericit sa va raspund la orice intrebare legate de foraje.

#154
belafor

belafor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.03.2008
Firma noastra se ocupa cu foraje de mica si mare adincima (30m-200m) in sistem de circulatie directa de fluid de foraj. Voi fi fericit sa va raspund la orice intrebare legate de foraje.

#155
belafor

belafor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.03.2008
Firma noastra se ocupa cu foraje de mica si mare adincima (30m-200m) in sistem de circulatie directa de fluid de foraj. Voi fi fericit sa va raspund la orice intrebare legate de foraje.

#156
belafor

belafor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.03.2008
Firma noastra se ocupa cu foraje de mica si mare adincima (30m-200m) in sistem de circulatie directa de fluid de foraj. Voi fi fericit sa va raspund la orice intrebare legate de foraje. Va astept cu intrebari.

#157
mcasa

mcasa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 760
  • Înscris: 23.01.2007

View Postbelafor, on Mar 24 2008, 11:46, said:

Firma noastra se ocupa cu foraje de mica si mare adincima (30m-200m) in sistem de circulatie directa de fluid de foraj. Voi fi fericit sa va raspund la orice intrebare legate de foraje. Va astept cu intrebari.
Salut!
Cat ma costa sa fac un put?
Multumesc.

#158
mcasa

mcasa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 760
  • Înscris: 23.01.2007

View Postbelafor, on Mar 24 2008, 11:35, said:

Firma noastra se ocupa cu foraje de mica si mare adincima (30m-200m) in sistem de circulatie directa de fluid de foraj. Voi fi fericit sa va raspund la orice intrebare legate de foraje.
Salut.
Ma intereseaza si pe mine cat este pe ml forat cu materiale cu tot.
Multumesc

View Postbelafor, on Mar 24 2008, 11:35, said:

Firma noastra se ocupa cu foraje de mica si mare adincima (30m-200m) in sistem de circulatie directa de fluid de foraj. Voi fi fericit sa va raspund la orice intrebare legate de foraje.
Salut.
Ma intereseaza si pe mine cat este pe ml forat cu materiale cu tot.
Multumesc

Edited by mcasa, 24 March 2008 - 13:10.


#159
sybarino

sybarino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.03.2005

View Postbelafor, on Mar 24 2008, 11:35, said:

Firma noastra se ocupa cu foraje de mica si mare adincima (30m-200m) in sistem de circulatie directa de fluid de foraj. Voi fi fericit sa va raspund la orice intrebare legate de foraje.

M-ar interesa si pe mine cat costa sa fac o fantana, diametru minim 30 cm, la o adancime de 20 metri
multumesc

#160
eremiavasile

eremiavasile

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.03.2008
Belafor : Ma intereseaza costurile unui un put de 120m, care ar fi preturile la cheie eu sunt din Galati si care sunt avantajele si dezavantajele la diferitele dimensiunile 125,140,160.

#161
eremiavasile

eremiavasile

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.03.2008

View PostVODAFONUL, on Feb 14 2008, 13:29, said:

Care e drumul corect ....( si tehnic, dar si legal) .... pt a fora un "put"

1. Mergeti la Apele romane ( din resedinta de judet) si comandati un studiu hidrogeologic sau macar un aviz executie foraj . Costa f putin si se da pe loc sau in 24 ore .

Ce se afla sub 1 m adancime sub terenul tau NU-TI APARTINE. Si daca iei ceva de acolo (apa de ex ) se numeste FURT. Si daca strici ceva acolo ( de ex pui 2 strate de apa in comunicatie si cel rau il strica pe cel bun pe o suprafata de km patrati - ) se numeste altcumva.....

Din acest studiu va reiesi - ce adancime e novoie - si voie - , ce strate sa se deschida, ce diametru, ce strate trebuiesc izolate, ce trebuie sa faci cu dosarul primit dupa executie, etc Apele romane centralizeaza toate datele din Romania si au datele cele mai complete si corecte despre stratele de apa , calitatea lor, debitul lor, etc

2. Cu acel studiu contactezi firme de foraj care sa iti execute EXACT ce scrie acolo si cum scrie acolo ! Daca tu suni la o firma care are 1 instalatie care merge doar la 50 m - are ea grija sa te "abureasca" ce apa buna se afla la 40 m etc etc etc si ca forajul adecvat pt tine e la 40 m , etc etc

3. Alegi oferta cea mai ieftina, dar grija la contract , termene de incepere, finalizare - exemplu : 1 firma a forat 40 m in 10 saptamani si a venit alta care a facut la 1 m distanta 130 m intr-o zi !!!

Vad ca te pricepi ma poti ajuta si pe mine?
Ma intereseaza costurile unui un put de 120m adancime, care ar fi preturile la cheie eu sunt din Galati si care sunt avantajele si dezavantajele la diferitele dimensiunile 125,140,160?

#162
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Va dau eu ceva detalii. Firmele mari care fac puturi cu utilaje grele (nu stiu cum se cheama) cer minim 350lei/ml cu totul inclus. Eu am primit oferta de la Geopec Pitesti.
Cineva mai sus mi-a dat un pret de 220 lei/mp dar deoarece sunt din alta localitate intra aici cazare si masa pentru cei care fac putul. I-am mai trimis un mail la care nu a mai raspuns.

Atata deocamdata, cu cine am vorbit la telefon pana acum a dat din colt in colt (cineva din Ialomita). Pana la urma vad ca lumea nu are ce face cu 4000 euro cat ar costa putul meu ...

Edited by Cristist50, 28 March 2008 - 02:20.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate