Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Concediu la Paris (cu masina personala)

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
sorinocu

sorinocu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 13.06.2006
Salut

La inceputul lunii august vrem sa mergem in concediu la Paris.
Ma intereseaza parerile forumistilor si in mod deosebit al celor ce au vizitat Parisul cu masina.
Vreau sa plec pe ruta Alba Iulia - Ungaria, Austria, Germania cu oprire la Stuttgart. Aici o sa dormim o noapte si a doaua zii plecam spre Paris.
Drumul spre Paris o sa fie prin Metz. Probabil cu o fuga pana la  Luxemburg (daca merita).
Cazarea in Paris e partial rezervata. Am gasit un apartament pentru o saptamana in imediata apropiere a Parisului la un pret decent tinand cont ca suntem o familie cu 2 copii (fata ceea mare de 13 ani si ceea mica de 9 ani).
Ramane de vazut ce facem in cele 6-7 zile de stat in Paris.
Clar vrem sa dam o fuga si pana la Disney unde un bilet, de o zi si la un parc pentru toti, este in jur de 200 Euro.
Unde merita sa pierdem vremea atatea zile in Paris ? (clar nu o sa alocam 3 zile pentru vizitarea muzeului x)

Astept pareri de la cei ce au trait experiente. Din ce am citit multi vorbesc numai OK. Chiar nimeni nu a dat banii pe un obiectiv ca pe urma sa regrete ?

Mersi

#2
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010
Am fost si eu :) .
Pai ii cam mult de mers pana la Stuttgart .
In Paris aveti ce sa vizitati .. asa ca stai linistit .

#3
sorinocu

sorinocu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 13.06.2006

View PostLouie-Anderson, on 13th June 2010, 21:28, said:

Am fost si eu :) .
Pai ii cam mult de mers pana la Stuttgart .
In Paris aveti ce sa vizitati .. asa ca stai linistit .

1400 de km. Daca plec seara a doaua zi sunt in Stuttgart si am timp sa ma odihnesc.
Si anul trecut am fost si am rezistat fara probleme. Cel mai greu e Romania si imi e urat de unguri. In rest bice....

#4
PiuM

PiuM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.06.2010
In Paris nu termini tot de vizitat nici in 2 saptamani. Grija mare la Disneyland ca 200 de euro probabil sunt doar biletele, care includ doar vizitarea parcului, tot ce e extra se plateste( adica daca vrei sa mergi cu nava din piratii din caraibe, de exemplu). In rest in Paris muzeele merita vizitate, Luvru e gratuit in  prima duminica din luna, noi asa ne-am nimerit si nu stiam de ce e asa coada.....Versailles-ul merita din plin atat muzeul cat mai ales gradinile, mai e Turnul Eifel, Notre-Dame, Moulin Rouge, plimbarile cu vaporasul pe sena, si multe multe altele. Oricum distractie placuta si mai ales drum bun

#5
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

View Postsorinocu, on 13th June 2010, 21:18, said:

Salut


Clar vrem sa dam o fuga si pana la Disney unde un bilet, de o zi si la un parc pentru toti, este in jur de 200 Euro.
Unde merita sa pierdem vremea atatea zile in Paris ? (clar nu o sa alocam 3 zile pentru vizitarea muzeului x)

Astept pareri de la cei ce au trait experiente. Din ce am citit multi vorbesc numai OK. Chiar nimeni nu a dat banii pe un obiectiv ca pe urma sa regrete ?

Mersi

BA DA, eu am fost la acvariul de la Porte Doree si am regretat.
Dar stiti de ce ? Pentru ca am avut la dispozitie doar 5 zile intregi pentru Paris, cu cazare in centrul orasului, adica fara sa mai pierdem mult timp cu deplasarea la obiective! Acvariul in sine a fost interesant iar pentru niste copii de 9-13 ani poate fi o destinatie extraordinara, noi fiind fara copii exact asta am simtit, ca am irosit cateva ore in care ar fi fost mai potrivit sa ne plimbam pur si simplu pe strazi.
Si nu am fost la Disneyland, la Luvru am stat doar 4-5 ore la etajul cu pictura franceza, nu am ajuns la Versailles...si nici la Defence...si nici la Sorbona..nici La Pere Lachaise.....da....mai multe NU am vazut decat am putut vedea in 5 zile...si am mancat pe fuga...multe clatite in drum de la un loc la altul :photo:

In afara locurilor de care s-a vorbit atat,  mie mi-a placut  foarte mult  Village Saint Paul.

http://levillagesain...c/index-en.html

Asadar fiti fara grija, 6-7 zile nu sunt deloc multe si daca cititi si topicul inchis despre Paris  sigur veti gasi  suficiente sugestii in a umple zilele destinate Parisului.

#6
herder033

herder033

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.05.2006

View Postsorinocu, on 13th June 2010, 21:18, said:

Salut

La inceputul lunii august vrem sa mergem in concediu la Paris.
Ma intereseaza parerile forumistilor si in mod deosebit al celor ce au vizitat Parisul cu masina.
Vreau sa plec pe ruta Alba Iulia - Ungaria, Austria, Germania cu oprire la Stuttgart. Aici o sa dormim o noapte si a doaua zii plecam spre Paris.
Drumul spre Paris o sa fie prin Metz. Probabil cu o fuga pana la  Luxemburg (daca merita).
Cazarea in Paris e partial rezervata. Am gasit un apartament pentru o saptamana in imediata apropiere a Parisului la un pret decent tinand cont ca suntem o familie cu 2 copii (fata ceea mare de 13 ani si ceea mica de 9 ani).
Ramane de vazut ce facem in cele 6-7 zile de stat in Paris.
Clar vrem sa dam o fuga si pana la Disney unde un bilet, de o zi si la un parc pentru toti, este in jur de 200 Euro.
Unde merita sa pierdem vremea atatea zile in Paris ? (clar nu o sa alocam 3 zile pentru vizitarea muzeului x)

Astept pareri de la cei ce au trait experiente. Din ce am citit multi vorbesc numai OK. Chiar nimeni nu a dat banii pe un obiectiv ca pe urma sa regrete ?

Mersi


Salut,

Si eu plec la Paris intre 3-8 august si tot cu masina. Am o asemenea experienta pentru ca  anul trecut in iulie am plecat in aventura cu masina prin Europa. Deh, pana la Paris am facut vreo 10 zile cu escale pe la Budapesta, Viena, Munchen si Reims(un oras de neratat, este fabulos si unde mai pui ca este la 140 Km de Paris). Am ajuns in Paris pe la orele 9 dimineata intrand pe una din cele 6 benzi de circulatie pe sens. Nu stiu cum esti tu insa a conduce prin Paris este o minunata provocare. Desi aglomerat se circula, la un moment dat am ramas blocati in trafic pe autostrada ring la vreo 30 m de sol. Nais. Recomand cazarea in apropierea unei gauri de metro, stiu ce spun, orasul este epuizant iar la un moment dat fiecare metru in plus conteaza(copiii mei sunt martori). Eu am rezervat la Citea Charenton - Porte De Charenton aproape de metro , iar anul trecut la Aparthotel XV - Porte de Versailles.
Daca te mai intereseaza ceva iti stau la dispozitie

#7
herder033

herder033

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.05.2006

View Postsorinocu, on 13th June 2010, 21:18, said:

Salut

La inceputul lunii august vrem sa mergem in concediu la Paris.
Ma intereseaza parerile forumistilor si in mod deosebit al celor ce au vizitat Parisul cu masina.
Vreau sa plec pe ruta Alba Iulia - Ungaria, Austria, Germania cu oprire la Stuttgart. Aici o sa dormim o noapte si a doaua zii plecam spre Paris.
Drumul spre Paris o sa fie prin Metz. Probabil cu o fuga pana la  Luxemburg (daca merita).
Cazarea in Paris e partial rezervata. Am gasit un apartament pentru o saptamana in imediata apropiere a Parisului la un pret decent tinand cont ca suntem o familie cu 2 copii (fata ceea mare de 13 ani si ceea mica de 9 ani).
Ramane de vazut ce facem in cele 6-7 zile de stat in Paris.
Clar vrem sa dam o fuga si pana la Disney unde un bilet, de o zi si la un parc pentru toti, este in jur de 200 Euro.
Unde merita sa pierdem vremea atatea zile in Paris ? (clar nu o sa alocam 3 zile pentru vizitarea muzeului x)

Astept pareri de la cei ce au trait experiente. Din ce am citit multi vorbesc numai OK. Chiar nimeni nu a dat banii pe un obiectiv ca pe urma sa regrete ?

Mersi



Disneyland? minunat insa biletele pentru o zi pentru 4 persoane costa vreo 240 euro. Cine spune ca se plateste extra nu a fost acolo. NU SE PLATESTE EXTRA NIMIC. Poate la Vaporul de pe Mississippi, nu stiu ca pentru asta nu am mai avut timp. Doar daca vrei sa mananci , sa bei sau sa-ti cumperi ceva. La pirati cum spune cineva mai jos este GRATIS, ca si la Casa Groazei(absolut funny), In Small World(delicios), In trenulet(minunat). Toate gratis. Sfat. Ia-ti bilet pentru 1 an si poti intra in fiecare zi, costa doar ceva mai mult decat pe o zi. Mai gandeste-te cu cazarea in periferii, nu e buna cazarea acolo. Apropo, la ce hotel zici ca ai gasit preturi decente, ca Parisul nu prea are apartamente sub 90 de euro pe noapte? Nu rata Paris by night este fabulos, cu un taxi mergi de 100 de euro de te saturi. Daca va este foame evitati carciumile din centru, Champs Elysee este scandalos de scump. Berea este de asemenea scumpa si cam naspa in centru. Noi mancam prin bristrouri, unde carciumarii sunt fericiti sa te hraneasca cu 5-6 euro. Recomand Saint Chapele, Conciergerie, desigur Notre Dame(eu am ratat steaua din centrul pietei :((  ), Tour Eiffel(noi nu am urcat, vom urca doar anul acesta), Versailles(fabulos, aici recomand masinutele alea electrice verzi care costa 30 de euro pe o ora, mai e un trenulet destul de ieftin), hoinareala pe langa Sena, Les Invalides dar si muzeul armelor din palatul din apropiere. Aici daca ti se face foame poti manca f bine. Recomand ceea ce este mandria francezilor , Panteonul cu pendulul lui Foucault care este impresionant, Sacre Coeur care e monumental (feriti-va de negrii care impletesc pe degete diferite tampenii de ata, sunt enervanti si iti cer 3-5 euro pe cate o porcarie de aia. Eu era sa-i dau una in freza unuia care devenise prea insistent), Plimbarile prin Cartierul Latin. etc. Parisul este fascinant si imprevizibil

#8
b_codrin

b_codrin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 09.03.2006
Urmeaza sa plec pe 5 - 6 Iulie din Botosani catre Nancy cu masina. Vreau sa va intreb cat de mult ati folosit cardul pe drum? Accepta comerciantii, benzinariile si pe la hoteluri plata cu card? sau stramba din nas

Edited by b_codrin, 22 June 2010 - 13:01.


#9
torres_23

torres_23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 21.01.2006

View Postb_codrin, on 22nd June 2010, 14:00, said:

Urmeaza sa plec pe 5 - 6 Iulie din Botosani catre Nancy cu masina. Vreau sa va intreb cat de mult ati folosit cardul pe drum? Accepta comerciantii, benzinariile si pe la hoteluri plata cu card? sau stramba din nas

In Europa sunt foarte putini comercianti, benzinarii, hoteluri, etc. care nu accepta plata cu card.  Drum bun!!!

#10
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

View Postb_codrin, on 22nd June 2010, 14:00, said:

Urmeaza sa plec pe 5 - 6 Iulie din Botosani catre Nancy cu masina. Vreau sa va intreb cat de mult ati folosit cardul pe drum? Accepta comerciantii, benzinariile si pe la hoteluri plata cu card? sau stramba din nas
inainte de a cumpara ceva sau a alimenta cu combustibili ,mergi si intreaba la casierie daca cardul tau este acceptat!asta pt a evita surprizele neplacute.peste tot se accepta cardurile dar....

#11
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Trebuie sa fii inconstient sa conduci mai mult de 10 ore.

Iar 8 ore o sa iti ia numai ca sa iesi din Romania.

#12
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postb_codrin, on 22nd June 2010, 14:00, said:

Urmeaza sa plec pe 5 - 6 Iulie din Botosani catre Nancy cu masina. Vreau sa va intreb cat de mult ati folosit cardul pe drum? Accepta comerciantii, benzinariile si pe la hoteluri plata cu card? sau stramba din nas

Veti putea plati cu cardul bancar fara nicio problema.
La benzinarii: am gasit in localitati dupa ora 20.00 benzinarii fara operator uman, iar pentru plata trebuia card cu cip (puce).

#13
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Atentie cu plata cu cardul la benzinarii ca la validarea cardului se blocheaza o suma minima. In Belgia am bagat benzina de 50 de euro si mi s-au blocat 125 de euro pentru vreo 2 saptamani. Vorbesc numai despre plata la automat.

Edited by Dragon Warrior, 28 June 2010 - 14:47.


#14
b_codrin

b_codrin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 09.03.2006
Multumesc mult tuturor pentru sfaturi. Oricum mi-am propus sa fac drumul in 2 zile.

#15
ostruvek

ostruvek

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.07.2010

View Postsorinocu, on 13th June 2010, 22:15, said:

1400 de km. Daca plec seara a doaua zi sunt in Stuttgart si am timp sa ma odihnesc.
Si anul trecut am fost si am rezistat fara probleme. Cel mai greu e Romania si imi e urat de unguri. In rest bice....

Sunt convins ca nu te vei simti bine la Paris daca iti e atat de "urat la unguri"pentru simplul motiv ca ii vei intalni si acolo alaturi de alti magrbieni,negri si alte natii care noua romanilor ne fac viata atat de grea....

#16
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008

View Postsorinocu, on 13th June 2010, 22:15, said:

1400 de km. Daca plec seara a doaua zi sunt in Stuttgart si am timp sa ma odihnesc.
Si anul trecut am fost si am rezistat fara probleme. Cel mai greu e Romania si imi e urat de unguri. In rest bice....
La ce drumuri au unguri o sa iti para rau cand te intorci in Romania ca nu am avut si noi un guvern ca si al lor (sa folosim si noi bani europeni pentru infrastructura si pentru a dezvolta tara). In plus daca  tot o sa ai aceasi senzatie despre ei tin sa precizez ca daca nu faci nici o oprire (desi trebuie sa cumperi vigneta), in maxim 5 6 ore ai tranzitat tara(drumurile sunt impecabile)

Edited by branco_no, 11 July 2010 - 23:01.


#17
bluewave

bluewave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 14.09.2006
Salut,
poate sa-mi spuna cineva cat costa drumul (autostrada ) de la intrarea in franta (Stuttgart) pana la Paris?
Multumesc,

#18
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postbluewave, on 11th February 2011, 19:04, said:

Salut,
poate sa-mi spuna cineva cat costa drumul (autostrada ) de la intrarea in franta (Stuttgart) pana la Paris?
Multumesc,
30-35€

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate