Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Zoonoze

- - - - -
  • Please log in to reply
427 replies to this topic

#235
HBOT

HBOT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.08.2009

View Postdr_rezi, on 23rd February 2012, 13:41, said:

...Mai am o nelamurire: tratamentul antibiotic se face pana la disparitia simptomatologiei sau pana la negativarea probei? Ma gandesc ca ar trebui obtinute ambele si apoi stop tratament...

Si eu consider ca negativarea probei ar trebui sa constituie criteriul de tratament. In linkul de mai sus sint descrise amanuntit si situatiile specifice sifilisului, ori atit in sifilis cit si in febra recurenta se pune accent pe un amanunt extrem de important: medicul curant trebuie sa se asigure de "eliminanarea pericolului reinfectiei".

Desigur ca nu vreau sa intru in polemica despre cum se transmit spirochetele si povestea asta puerila cu capusa, dar atita vreme cit majoritatea spirochetelor sint contagioase, consider ca ORICE medic implicat in tratamentul sau diagnosticul spirochetozelor, inclusiv al borreliozei, are obligatia macar de a investiga epidemiologic, chiar daca somitatile spun altceva. Asta nu inseamna ca sint de parere ca toti cei din jurul Dvs sa primeasca un tratament profilactic, asa cum se face in tbc, dar acestia ar trebui investigati, macar la speciile de bacterii pe care le aveti Dvs. Desigur ca decizia de tratament nu va mai apartine Dvs ci fiecarui grup gasit pozitiv in parte, din jurul Dvs., dar daca vreti sa scapati Dvs. de spirochete, logic ar fi, sa aveti grija la apropierea de aceste persoane gasite pozitiv.

@ ditaanca
sint destule persoane cunoscute care au sau sufera de borrelioza, unii isi fac povestea cunoscuta, altii nu! Stiti bine ca si ziarele romanesti povestesc de astfel de personalitati si nu cred ca cineva in mod serios ar putea nega existenta acestei infectii. Desigur ca se poate discuta cit de acurate sint testele, ce grupe de antibiotice sa folosesti, cit timp, cum se transmite sau ce da cu exactitate si chiar ca in acest sens e loc de interpretare, polemici si discutii suficient, dar sa negi existenta in sine acestei infectii ca medic, atunci e vorba de IDIOTI si nu de medici seriosi sau somitati!

Cu stima,
Dr. Ion

Edited by HBOT, 24 February 2012 - 15:37.


#236
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
Am o intrebare pentru colegii de topic ( eu fiind singurul veterinar   pe aici , de cateva pagini incoace ) .
Exprimarea asta :..." am avut senzatia ca vorbesc cu peretii , nici un doctor nu ma auzea "..., au spus-o un numar mare dintre cei care au fost diagnosticati cu borrelioza !

De ce nu sunt ascultati pacientii ? :angry:

Eu una, as da orice ,uneori ,cand sunt pusa in dilema,sa pot vorbi cu "pacientul " si sa-mi spuna ce-l doare , sau ce simte !DAR, N-AM CUM.
Medicii umani (desi multi nu merita acest atribut ) de ce nu se folosesc de acest avantaj ?

Persoanele de fata se exclud ,normal !  :)  Adresez intrebarea celor pe care-i consider exceptia care confirma regula .
Intrebarea este filozofica ...ma rog....dar as fi recunoscatoare daca m-ar scoate cineva din ceata !

#237
eclati

eclati

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.01.2012
Oare este nevoie de cazuri ale "marilor nume" (vezi si Thalia si tenismena campioana, etc) pentru ca boala sa fie recunoscuta ?
Ma intreb unde a fost diagnosticat marele nostru actor Serban Ionescu ("Blestemul pamantului.......Ion.....") care a fost muscat de capusa si este imobilizat la pat de peste 6 luni ?. Pentru ca este recunoscut oficial cazul dansului...Poate usor, usor....se intra in normalitate...
Sanatate multa, maestre!

http://www.stiriazi....ticol/48615403/

#238
dr_rezi

dr_rezi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.01.2012
Buna seara,
Am tot citit zilele acestea pe net si am descoperit cu mare mirare cat de mult seamana simptomele candidozei sistemice cu simptomele borreliozei. As putea spune 99% sunt identice. Ce parere aveti de acest lucru?
Eu tin minte ca inaintea declansarii simptomelor mi-am facut un exsudat faringian din cauza ca aveam senzatia de nod in gat la care mi s-a gasit candida...un an mai tarziu cand au debutat si migrenele groaznice am facut-o si pe cea vaginala in nenumarate randuri, era recurenta in ciuda tratamentelor corect efectuate. Doi ani mai tarziu au inceput senzatiile de usturimi ale limbii la diferite gusturi...in special acru. Am efectuat raclaj lingual unde mi s-a descoperit din nou candida...parca ma invadase.
Nu vreau sa contest rezultatul analizelor si sa zic ca nu as avea borrelia, as dori doar o lamurire in acest sens, daca stie cineva....

Edited by dr_rezi, 25 February 2012 - 21:48.


#239
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
Din cate stiu eu ...:

infectiile cu  fungi din genul Candida sunt cele  mai frecvente  micoze  ale  cavitatii bucale. Candida albicans este o ciuperca care poate fi identificata obisnuit in cavitatea bucala, fiind nepatogena. Exista, insa, anumite conditii care o transforma intr-un microorganism agresiv , printre care imunosupresia  , diabetul , sarcina, fumatul , etc si bineinteles antibioticele.
Speciile de Candida sunt patogeni oportunisti care pot determina infectii severe.
Sindroamele determinate de infectia cu Candida sunt dependente in principal de statusul imun al gazdei.  

Poate are timp dl.dr. Ion sa va spuna mai multe.

#240
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010

View Posteclati, on 25th February 2012, 00:13, said:

Oare este nevoie de cazuri ale "marilor nume" (vezi si Thalia si tenismena campioana, etc) pentru ca boala sa fie recunoscuta ?
Ma intreb unde a fost diagnosticat marele nostru actor Serban Ionescu ("Blestemul pamantului.......Ion.....") care a fost muscat de capusa si este imobilizat la pat de peste 6 luni ?. Pentru ca este recunoscut oficial cazul dansului...Poate usor, usor....se intra in normalitate...
Sanatate multa, maestre!

http://www.stiriazi....ticol/48615403/

...astazi la Acces direct se vorbeste despre actorul Serban Ionescu  si  despre borrelioza ...

#241
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
http://accesdirect.a...relia_8985.html

pentru cei care n-au apucat sa vada ...

#242
eclati

eclati

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.01.2012
Buna seara,

Puteti, va rog, sa "revizuiti" link-ul de mai sus, caci nu functioneaza!

#243
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010

View Posteclati, on 28th February 2012, 20:25, said:

Buna seara,

Puteti, va rog, sa "revizuiti" link-ul de mai sus, caci nu functioneaza!

nu reusesc ...la mine pe forum sau in alta parte  ...merge...

Edited by ditaanca, 28 February 2012 - 20:50.


#244
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
la mine merg.

#245
eclati

eclati

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.01.2012
functioneaza, dar cu Opera

#246
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
O persoana depistata cu borrelioza in varianta neagreata  de guidelinus-uri , a ajuns si  s-a verificat in Germania la Inus ( clinica in care se face microscopia in camp intunecat ...ce tupeu pe ei !...adica pe doctorii din clinica :naughty:  ) .
BOMBA:

LTT-ul care verifica daca infectia este activa sau nu, a relevat urmatoarele:
https://docs.google....a2lySnNwUQ/edit

Borrelia Sensu Stricto ,nu este activa
B. afzelii+ garinii, sunt active
dar , ultima valoare , apartine unei specii nestandardizate , si acea infectie este activa si agresiva.

O fi B. mioritica  ( ionica  ) ...acea borrelie autohtona  ?

Uite ca exista ...!!!!! S-ar putea sa se supere iarasi multa lume.....

#247
HBOT

HBOT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.08.2009

View Postdr_rezi, on 25th February 2012, 21:45, said:

Buna seara,
Am tot citit zilele acestea pe net si am descoperit cu mare mirare cat de mult seamana simptomele candidozei sistemice cu simptomele borreliozei. As putea spune 99% sunt identice. Ce parere aveti de acest lucru?...

Sincer sa fiu nu am citit nicaieri ca o candidoza ar putea fi implicata in infarcte osoase sau necroze avasculare sau ca ar da vasculite si leziuni de demielinizare, ceea ce despre spirochete am citit. Probabil ca multe dintre simptomele atribuite candidozei au un alt substrat! Candida este omniprezenta, dar de candidoza putem vorbi in imunosupresie, ori imunosupresia asta nu este un fenomen abstract iar in cazuri grave poate genera si o candidoza sistemica.

Acum ca sinteti medic ma gindesc ca puteti face diferenta dintre o candidoza si o candidoza sistemica. Adica atunci cind vorbim de limba sau alte parti mai intime albiciose vorbim de o candidoza, dar cind este pretutindeni, dar nu numai la exterior ci si in interior, atunci vorbim de o candidoza sistemica. Ori ca sa apara aceasta candidoza sistemica pacientul trebuie sa indeplineasca un criteriu important: imunosupresia severa, imunosupresie care nu este consecinta candidozei ci cauza aparitiei acesteia, adica DEJA nu mai vorbim de un pacient cu o candidoza sistemica ci de un polimorbid. Acest lucru poate apare in situatii severe de AIDS sau in poliantibioterapii pe termen lung. Ori iarasi poliantibioterapia ce poate genera o candidoza severa se aplica pentru a combate o stare infectioasa severa.

Despre borrelii se afirma din ce in ce mai des, desigur in surse stiintifice, ca ar genera imunosupresie, adica ca ar sta la baza unui sindrom de imunodeficienta, ceea ce de altfel explica multitudinea de coinfectii pe care o semnalam la bolnavii de borrelioza, imunodeficienta ce poate avea ca simptom o candidoza sistemica! Mai mult chiar exista o tentatie de a aborda si o borrelioza cronica rapid fara prea multe ginduri cu o schema antibiotica inalt dozata. Consecinta este de cele mai multe ori aparitia candidozei sau chiar a unor forme grave de candidoza.

Probabil ca secretul in tratata borrelioza consta tocmai in a stabili schema terapeutica atit de echilibrata incit pacientul in ciuda lunilor de antibitice sa nu-ti faca candidoza, deoarece daca iti face atunci incep sa apara problemele, desigur nu din cauza candidozei, ci datorita imunosupresiei pe care aceasta o tradeaza, CIND? Pai tocmai atunci cind tu ca medic in elanul tau terapeutic te gindesti sa intrerupi antibioticul. Asta macroscopic stiti cam cum ar arata, ca si cum americani ar pleca subit din Afganistan, asa vre-o 2 luni!

View Postdr_rezi, on 25th February 2012, 21:45, said:

...un an mai tarziu cand au debutat si migrenele groaznice am facut-o si pe cea vaginala in nenumarate randuri, era recurenta in ciuda tratamentelor corect efectuate. Doi ani mai tarziu au inceput senzatiile de usturimi ale limbii la diferite gusturi...in special acru. Am efectuat raclaj lingual unde mi s-a descoperit din nou candida...parca ma invadase....

Acum poate ne explicati si Dvs. oare cum se PUPA afirmatia: tratamente corect efectuate cu realitatea ca n-ati scapat de ea! Daca tratamentul este corect efectuat, atunci acel care il efectueaza ar trebui sa-si puna intrebarea de ce nu functioneaza si in consecinta sa faca doua teste unul de HIV si celalalt de borrelia/micoplasma! Probabil ca daca s-ar proceda asa, la fel ca si in uretrite, prostatite si infectii urinare recidivante, toate corect tratate dar care recidiveaza perpetuu, ne-am trezi cu o incidenta a borreliozei ceva mai apropiata de adevar!

Cu stima,
Dr. Ion
Aceasta postare contine pareri personale si se supune drepturilor de autor.

#248
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
Inca o confirmare ,in Germania :
http://boreliosis.bl...ml#comment-form


:peacefingers: :coolspeak: :thumbup:

#249
HBOT

HBOT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.08.2009
@dr_rezi

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mELT636_Gcw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

in acest montaj sint citeva considerente despre borrelia facute de un Profesor, este adevarat nu o somitate, care insa studiaza intensiv acest fenomen de ani buni, afirmatii carora personal le dau mai multa incredere. Interesant este sfirsitul montajului unde se vorbeste despre o alta infectii, la fel de subdiagnosticata si subtratata in Romania ca si borrelioza, micoplasmoza, despre care multi medici cred ca trece de la sine, pentru ca IgM-urile, ba dispar, ba iar apar. Probabil ca si micoplasmoza se trateaza la fel de corect precum candidoza din cazul Dvs., iar rezultatul il cunoasteti deja!

Cu stima,
Dr. Ion

#250
HBOT

HBOT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.08.2009
In filmuletul de mai sus Eva Sapi descrie ceva foarte interesant si important: vorbeste despre mediul de cultura al borreliilor, unul special si foarte bogat in lipide. In vivo constatam aproape intotdeauna modificari ale trigliceridelor si sle colesterolului, in ciuda unei diete stricte la pacientii diagnosticati cu borrelioza.

Ce este asa de interesant despre mediul de cultura! PAI tocmai modul in care se fac culturile de borrelii DEMONSTREAZA INDUBITABIL faptul ca borrelioza sa poate transmite prin transfuzii de singe efectuate din singele purtatorilor. De altfel capusa sa poata transmite borrelia trebuie in primul rind sa se infecteze, altfel probabil ca n-ar avea cum sa o dea mai departe. Ori capusa nu este un aparat de dializa ci un hematofag care incet dar sigur suge din singele unei victimi, astfel venind in contact cu singele acesteia si cu bacteriile care circula acolo. Astfel se infesteaza, apoi se infecteaza, in sensul ca borrelia o data patrunsa in capusa se poate dezvolta, chiar daca aceasta este complet diferita de orice mamifer, fiind o insecta. Mai mult chiar literatura de specialitate descrie o imnultire a borreliei in glandele salivare ale capusei de unde poate fi transmisa altor glande. Acest aspect este remarcabil si sugereaza posibilitati fantastice ale acestui microorganism de a se adapta la conditii de viata extrem de diferite.

Sa se poata infecta aceasta capusa are nevoie de o cantitate extrem de mica de singe, comparativ cu cel extras de la donatori, asemanatoare cu cea folosita pentru executarea unei lame pentru microscopul in cimp intunecat sau cel de imunofluorescenta.

ORI daca capusa (o nimfa) se poate infecta cu borrelii dintr-o cantitate de singe asemanatoare ca cea folosita in DFM, atunci DEFINITIV cu ajutorul DFM se pot evidentia aceste spirochete in singe, la fel de simplu cum se pot identifica pe imunofluorescenta. Mai mult chiar, de la un donator se poate recolta singe cit sa hraneasca mii de nimfe de capusa si suficient cit sa infecteze pe toti aceia care primesc acest singe sau produsele biologice derivate din acesta!

Afirmatiile, unele publice, precum ca borrelia este atit de rara in singe incit nu poate fi gasita la DFM sau regasite in singele de transfuzii sint lipsite de fundament stiintific, daca ar fi asa atunci nici PCR-ul nu s-ar putea realiza la fel ca si culturile de borrelii si nici imunofluorescenta nu s-ar putea efectua si nici capusele nu s-ar putea infesta. Oricum FAPTUL ca un potential mecanism de transmitere sau altul nu este specificat intr-o lucrare stiintifica sau alta sau chiar intr-un curs de boli infectioase, NU CONSTITUIE o dovada stiintifica ca acel mecanism de transmitere nu ar fi valabil sau validat.

De asemenea ca borreliile sa poata ajunge in LCR sau lichid sinovial ESTE OBLIGATORIU pentru ele sa se afle in singe. La dimensiunile pe care le au pentru a strabate tesuturile fara a trece prin singe, ar avea nevoie de sute sau mii de ani sa ajunga in LCR de la locul intepaturii, ori numai prin intermediul singelui pot ajunge rapid sa strabata bariera hematoencefalica. Astfel ca daca aceste spirochete ajung sa poata fi diagnosticate in LCR sau lichid sinovial, este absurd si lipsit de logica sa nu le poti identifica in singe!

Iar daca sint in singe si daca intradevar apar pe o lama de microscop (egal ca este vorba de DFM ca la Lymediagnostic sau imunofluorescenta ca la Ecoparadiagnostic) care foloseste cantitati in domeniul microgramelor atunci consecinta logica a acestui fapt o constituie posibilitatea INFESTARII oricarui obiect ce inteapa un pacient cu borrelioza, la fel cum se pot infesta orice aparate bucale ale altor hematofagi decit capusa. Chiar daca in cazul obiectelor sau al unor insecte hematofage care nu fac boala, precum capusa, aceasta infestare poate fi doar de scurta durata contagioasa, CONSTITUIE un risc de transmitere al borreliei celor din jurul pacientului cu borrelioza, indiferent ca acesta este simptomatic sau asimptomatic si INDIFERENT daca acestia au sau nu o relatie intima cu pacientul.

Probabil ca una din cauzele esecurilor dese in terapia pacientilor cu borrelioza o constituie tocmai reinfectarile acestora de la asimptomaticii din jurul simptomaticului, care deseori au aceleasi specii de spirochete ca si simptomaticul.

Cu stima,
Dr. Ion
Aceasta postare contine pareri personale si se supune drepturilor de autor.

#251
netcalator

netcalator

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.03.2012
Info pentru cei care regasesc aici parte din simptome sau sunt diagnosticati cu Lyme / Borelioza :

In urma cu aproape 3 ani ( mai 2009) muscat de capusa . Realizate elisa si westernblot in doua randuri, la doua clinici diferite de fiecare data ( una cu trimitere probe in Germania -pe atunci nici sefii de laboratoare nu aveau informatii de , simptome , boala, nicidecum de analize) realizate pe la 4 saptamani si pe la 7 luni de la prima muscatura . Cautari de investigatii,de kituri,de medici care sa stie / trateze si m-am oprit. Rezultatele :negative in toate cele 4 dati ( lipsa prezenta infectie) Tot mai multe articulatii au devenit dureroase , ore intregi apoi saptamani intregi( inclusiv lacenturile palmei, gleznelor), furnicaturi lungi, intepaturi intense in diverse zone ala corpului.Diagnosticat fiind cu spondilita anchilozanta de peste 14 ani am luat aceasta drept evolutie accelerata a bolii . In urma cu 8 luni ( Iunie) muscat de capusa , din nou in curtea casei de langa Craiova. De data aceasta cautarile din internet -in primul rand- au generat informatii precise , fapte si aspecte pentru care le multumesc tuturor care si-au alocat putin timp si au scris pe forumurile de borelioza -caci astfel mi-au schimbat viata.

Si eu le datorez lor ca mai departe sa informez si pe altii de calea corecta de urmat si astfel am informat despre tratarea cu maxima responsabilitate a acestor muscaturi pe rude , pe colegii de servici , doctorii generalisti , stomatologi ,medicii de la urgenta, etc cu care am intrat in discutii medicale . Nu am dorit sa intervin cu nici un tratament preventiv luat dupa articole pana nu am stabilit prezenta printr-o analiza pe care sa o pot repeta si sa trag concluziile eficientei tratamentului. A doua muscatura ( din 2011) a fost sansa mea data de D-zeu sa reiau investigatiile. Din fericire Internetul si medicii a fost muult mai ofertanti in informatie decat, in urma cu 3 ani - datorita unor oameni care au dorit sa faca bine si altor oameni, scriind pe forumuri.

Am abordat analiza microscopie in camp intunecat in Octombrie la dl Dr Moscu. A confirmat prezenta spirochetelor ( lungi, bine dezvoltate, active si dese).M-am prezentat cu analiza la Constanta la dl Dr Ion care m-a consultat si informat timp de jumatate de ora si m-a trimis sa fac RMN la sold ( unde acuzam cele mai intense durareri si mers modificat) cu posibilitate de extensie pe alte articulatii in caz ca radiologul ar sesiza afectari precum si Western blot desfasurat si Elisa . La Fundeni - dl dr Ghervan a confirmat care tulpina e mai prezenta precum si alti paraziti ( toxocara , babesioza si nu mai stiu ce)precum si o infectie acuta cu Tulpina afzelli asa cum avea sa se vada din graficele testelor la diversi reactivi.Am revenit la Constanta la dl Dr Ion care a pus diagnosticul artroborelioza si mi-a prescris o schema gradata de deparazitare : pasul 1 cel cu antiparazitare si antibiotice din plante timp de o luna -care a contat pentru ca au inceput mancarimile la alunite data de reactia antibioticelor naturale asupra parazit-ului/(-ilor)
Pasul 2 in schema a fost legat fara pauza de pasul 1 cu medicamente in numar de 16 tipuri diferite din care 3 tipuri de antibiotice x 5 bucati pe zi . M-am nelinistit ca trebuie sa iau atatea medicamente si am mai consultat internisti cum sa evit necazuri la ficat , stomac si neuro prin Reactia Herx -dupa care am inceput tratamentul. Analiza si iscusinta dl Dr Ion au contat in cazul meu , caci nu am avut dureri de stomac sau ficat pana acum ,de apropae 4 sapatamani, decat niste ameteli trecatoare dupa 2 ore in primele zile. Desigur, incerc sa respect in a bea cat mai aproape de 4 litri de lichide( dansul a prescris trei tipuri de ceaiuri de curatare) .

Le sunt recunoscator tuturor acestor doctori care fac PIONIERAT in Romania in 2011 in borelioza, despre care nu am aflat in urma cu aproape 3 ani cand am cautat mult mai intens si am alocat bani si resurse pe analize la Synevo si consultatii la specialisti neinformati si neexperimentati, spre deosebire de dl Dr Ion,  d-na dr Rosca, d-na dr Butiurca si inca cineva , analize care nu au nici o relevanta cata vreme nu erau elisa si western blot desfasurat realizate de parazitolog cu experienta cum e dl dr Ghervan precum si analiza in camp intunecat cu filmultele care ti le si da dl Dr. Moscu, in care se vad parazitii respectivi in miscare.Sa le dea Dumnezeu santate si viata lunga!

Informati-va si nu va opriti la jumatate! Recuperare usoara si completa !

#252
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
Noutati veterinare :


Bioveta Newsletter
Un nou agent patogen al anemiei la pisici și câini!

Datorită metodei PCR s-a reușit depistarea și  reclasificarea  agenților patogeni cunoscuți anterior sub denumirea Haemobartonella și Erythrozoon. Este vorba despre micoplasme hemotropice (haemoplasme), care sunt bacterii mici discoide fără pereți celulari, ce pot cauza o hemoliză acută la endrocite, însoțită de apatie, pierdere în greutate și moarte subită. Haemobartonella felis inițială este acum denumită Mycoplasma haemofelis, un alt exemplar izolat care candidează pentru o astfel de desemnare este Mycoplasma haemominutum  și al treilea este Mycoplasma turicensis, în California fiind izolat și al patrulea reprezentant -  M. haematoparvum. Datorită metodei PCR s-a confirmat extinderea acestei bacterii la nivel mondial.
Patogenitatea bacteriilor diferă și manifestările clinice ale infecției depind de starea imunitară a animalului; cea mai patogenă este M. heamofelis. În populația de pisici, cei mai amenințați sunt masculii, pisicile mai în vârstă, pisicile care  trăiesc liber, exemplarele cu abcese frecvente datorate mușcăturilor și pisicile cu infecție retrovirală primară. Până în prezent, nu s-a demonstrat de ce la unele exemplare infecția se manifestă printr-o anemie acută care pune în pericol viața. Și Mycoplasma canis este extinsă la nivel mondial. Comparativ cu pisicile, mai sensibili sunt câinii tineri, de obicei masculii, câinii imunodeprimați și pacienții care au fost supuși la splenectomie.
Cursul infecției, pentru ambele tipuri, este cronic și asimptomatic. Printre posibilele căi de transmitere, în plus față de transmiterea prin intermediul puricilor și căpușelor , se încadrează și transmiterea prin mușcătură, deoarece saliva, la fel ca excrementele, conține cantități relativ mari de bacterii. Modul direct de transmitere este demonstrat și de apariția mai frecventă a infecției în azilurile și în crescătoriile mari de câini. Metodele actuale de diagnosticare nu sunt capabile să diferențieze infecția cronică de cea acută; probele de sânge trebuie să fie analizate înaintea inițierii terapiei antibiotice, care poate denatura rezultatele (fals negativ).

Sursă: Proceedings of WSAVA 2010,  B.Will, M.Novacco, M.L.Meli…Haemotropic Mycoplasmas of Cats and Dogs:Transmission, Diagnosis, Prevalence and Importance in Europe

Interesant, nu-i asa ?

Edited by ditaanca, 08 March 2012 - 20:58.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate