Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

BMW poate face ca un motor diesel de pe MINI sa sune a V8 benzina

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Last month, BMW introduced their latest innovation to graduate from their Research and Development Center: BMW Active Sound. BMW engineers developed a technology that changes the way a driver perceives engine noise.

Presented in a MINI prototype for petrol engines in 2009, Active Sound Design now also helps diesel engines achieve a sporty sound that wasn’t possible for this type of engine until now. The sporty performance characteristics of modern diesel engines and their high torque, especially when starting up and accelerating, contradict the acoustic sensation of diesel vehicles.

Harsh ignition impulses during combustion, which are inherent to diesel engines’ function, are responsible for their characteristic noises — commonly referred to as “knocking”. This undesirable acoustic characteristic of diesel engines has been brought to a very low level at the BMW Group through intelligent acoustic lightweight construction. This makes room for Active Sound Design, which supports a sporty sound quality. It makes outstanding driving performance audible.


In order to have a special audio experience and for a diesel vehicle to sound really sporty, sound designers have to optimally adjust the sound to the vehicle and its engine performance. Too much sound with too little engine power would make a negative impression. The engine sound must constantly provide for a harmonious driving experience. The particular challenge is allocating the right dosage of sound in all driving situations and creating an authentic audio character. An active system allows for significantly more systematic and finer adjustments than classic sound design, which is oriented on the intake or exhaust system.

The other experimental prototype built by BMW was a 635d witth the option of four different engine notes including one that sound to its occupants like an old-fashioned ‘muscle car’ V8 engine.
According to Albert Kaltenhauser, BMW’s Manager for Airborne Sound, Acoustics and Vibration, BMW started work on the system to improve the sound characteristics of diesel engines.

“Today’s diesel engines are capable of a lot. They’re efficient, highly effective and high-torque, but until now they were lacking the right sound,” said Kaltenhauser. “With Active Sound Design, they’re finally achieving the sound that they deserve based on their performance characteristics.”

BMW says that Active Sound Design allows for “significantly more systematic and finer adjustments than classic sound design, which is oriented around the intake and exhaust systems.”
“Even minimal changes to vehicle sound can have a big impact, since human hearing subconsciously evaluates acoustic surroundings like a high-performance analyser and all changes are continuously registered in the brain,” said Kaltenhauser.

To demonstrate the BMW Active Sound technology, the folks over at Autocar took a ride in the experimental-prototype MINI Clubman with a V8 diesel engine noise. Let’s have a look!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xVz4HtVFegQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sursa

#2
qwayke

qwayke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 09.02.2007
E ca Soundracer v8, modulatorul ala fm.





Faza e ca se aude doar in interior.

#3
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Mie nu mi se pare mega-deosebit sunetul, Mini-ul cu care am fost eu (2008 Cooper 1.6D 109PS DPF) are un sunet mult mai placut in interior, iar stergatoarele de parbriz sub nici o forma nu bat in halul ala.

Edit: motorul diesel e acelasi 1.6 TDCi de pe Ford Focus/Fiesta, 1.6HDi de la Pejo & Citroen, deci BMW nu a facut mare lucru aici. :)

Edited by Marius3k, 13 June 2010 - 09:05.


#4
tracky

tracky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 04.11.2005
de unde pot face rost de un modulator dintr-ala ? e chiar fun pe bune :)

#5
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Super tare, cred ca imi doresc si eu asa ceva.

#6
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Nu vad rostul acestui "gadget(?)".
Un Cooper D suna foarte bine si fara artificii de genul asta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n4AOFpy3qUo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
De multi ani BMW lucreaza la sunetul motorului inclusiv la benzinare si sa fiu sincer chiar conteaza la mine cum suna motorul si nu cred ca doar la mine. Nu spun ca imi place neaparat acesta idee pentru ca mi se pare fake dar in alta ordine de idei pare utila pentru ca poluarea sonora in orase e o problema si zgomotul ala de V8 este demential :)

#8
fastcarjunkie

fastcarjunkie

    Active Driver ;)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,314
  • Înscris: 27.03.2007
Pai sa puna difuzoarele pe exterior de-acum! Si daca or sa fie si customizabile sunetele sa vezi cum o sa sune Gutsah in functie de rpm, o sa fie bine nene!

#9
furiousdoc

furiousdoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 21.04.2010
Foarte buna inventia lu' BMW. E ideala pentru aia care vor sex dar sunt prea zgarciti sa scoata o tipa in oras si prefera o partida de unul singur. De ce sa-ti iei masina care sa sune a V8 cu V8 cand poti sa-ti iei un tractor diesel cu motor de 1-2 litri cu sunet de V8?  :deadtongue: Noul trend in cocalarie.

#10
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

View Postfuriousdoc, on 15th June 2010, 11:43, said:

Foarte buna inventia lu' BMW. E ideala pentru aia care vor sex dar sunt prea zgarciti sa scoata o tipa in oras si prefera o partida de unul singur. De ce sa-ti iei masina care sa sune a V8 cu V8 cand poti sa-ti iei un tractor diesel cu motor de 1-2 litri cu sunet de V8?  :deadtongue: Noul trend in cocalarie.


nu prea e de cocalar ca se aude doar inauntru din ce inteleg eu... daca nu stie tot cartierul ca are cocalarul ban nu e bine ;)

#11
fastcarjunkie

fastcarjunkie

    Active Driver ;)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,314
  • Înscris: 27.03.2007
Pai zicea omu' ca-i pentru d-shoara de langa, "ia uiteh fatah ce veopt de noo litri am, vrum vrrrummmm", "oh da iubitule, sunt umeda, ia-ma acum!".

Oricum e o porcarie.

#12
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
O firma din state a mai avut o idee de genul asta, sa faca un sistem de emulare a sunetului pentru masinile electrice & hibride, pentru a putea fi auzite de persoanele cu deficiente vizuale.

Oricum doar la nivelul de jucarie va ramane, nimic concret.

#13
furiousdoc

furiousdoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 21.04.2010
In cazul electricelor ar fi un sistem util.

#14
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007
Big boys toy.
Asta a vrut BMW sa faca cu acest Mini.
Parerea mea e ca e o chestie inutila.

#15
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

View PostHLG, on 15th June 2010, 12:31, said:

Big boys toy.
Asta a vrut BMW sa faca cu acest Mini.
Parerea mea e ca e o chestie inutila.


daca se va vinde inseamna ca e utila :) pana la urma ramane de vazut daca lumea va da banii pe asa ceva...

#16
fastcarjunkie

fastcarjunkie

    Active Driver ;)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,314
  • Înscris: 27.03.2007
Lumea va da sigur banii, doar ai vazut cate tampenii se vand si se pot vinde in ziua de azi.

#17
Huck_

Huck_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 04.06.2007
Incearca ceva dar nu se poate face mare lucru in 4 cilindri - cu exceptia celor care au galerii de evacuare inegale (Broscuta, Subaru turbo etc) sau constructie crossplane (noile Yamaha R1) motoarele in 4 cilindri pur si simplu nu suna bine.

Uite un sunet clasic de V8 pentru comparatie:

Iso Grifo (Chevy V8):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0R0qZAo1lfg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Jensen Interceptor (Chrysler V8):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GEm5Mfu2BA8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010
mie mi se pare penibil sa imiti sunetul altei masini. ori ai v8 ori nu ai.

maine poimaine o sa i vedem pe romani cu loganu care scoate sunet de Ferrari v12...

un briz briz taranesc si cocalaresc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate