Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Nunta

- - - - -
  • Please log in to reply
2832 replies to this topic

#19
Passione

Passione

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.05.2005
Shory, am si eu ceva asemanator cu prima ta fotogradie, insa eu nu am resit sa focalizez pe mireasa, ci pe un buchet de  flori, iar mirele abia se ghiceste. Era o ingesuiala de nedescris, cine nu facea fotografii arunca cu orez in miri. Cu siguranta focalizare manuala era singura solutie ... da-ne Doamne, mintea romanului de pe urma.

Attached Files



#20
mirceacra

mirceacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.03.2005

ambvision, on Jul 13 2005, 17:24, said:

Tie iti plac, sau de ce le-ai pus?

Vad ca ai un aparat bun (Canon S1 IS).
Setarile de la prima poza tu ai vrut sa le faci asa? Adica:
ISO400, Focus Manual, mod TV cu timp 1/20, CU blitz la care i-a fost redusa puterea (-1 compensat), White balance manual pe Cloudy?
Daca imi explici si mie ratiunea, poate o sa inteleg si de ce ai pus poza...

<{POST_SNAPBACK}>



Cum ai reusit sa vezi exiful ca e un bmp la care mie nu imi apare! merci mult!

#21
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
deschizi client de mail, mouse pe poza, alegi pliculetu de mail


sau click dreapta pe poza - email picture.

asa o ai jpg


acum ziceti-mi si mie cum se vede EXIF :blush:

Edited by reclamagiu, 13 July 2005 - 20:24.


#22
msdan

msdan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 944
  • Înscris: 03.03.2003

mirceacra, on Jul 13 2005, 14:18, said:

Cum ai reusit sa vezi exiful ca e un bmp la care mie nu imi apare! merci mult!

<{POST_SNAPBACK}>



faci right click pe thumbnail shi mergi la properties

http://forum.softped...77854_thumb.jpg

acum pui asta in address bar dupa ce scapi de "_thumb"... asha o sa ai jpegul

#23
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 27.07.2004
sau cel mai simplu - folositi firefox in locul jegului de exploder si o sa ai "right click - save as - jpeg"

#24
icss

icss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 24.05.2004

mirceacra, on Jul 13 2005, 21:18, said:

Cum ai reusit sa vezi exiful ca e un bmp la care mie nu imi apare! merci mult!

<{POST_SNAPBACK}>

Merge si din IE: faci click dreapta pe thumbnail si-i dai "save target as..." si iti salveaza jpeg-ul respectiv.

Passione, on Jul 13 2005, 21:04, said:

Shory, am si eu ceva asemanator cu prima ta fotogradie, insa eu nu am resit sa focalizez pe mireasa, ci pe un buchet de  flori, iar mirele abia se ghiceste. Era o ingesuiala de nedescris, cine nu facea fotografii arunca cu orez in miri. Cu siguranta focalizare manuala era singura solutie ... da-ne Doamne, mintea romanului de pe urma.

<{POST_SNAPBACK}>

O sugestie (la seria A de la canon merge, sper ca si la tine): dezactiveaza din meniu AiAF si atunci o sa focalizezi in centru, dupa care, cu shutter-ul tinut la jumate, reincadrezi si declansezi.

#25
ambvision

ambvision

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.04.2005

Quote

Am si eu o intrebare.
Care dintre voi si-ar fi mentinut, in aceste conditii, pentru 120 de fotografii aceleasi setari ale aparatului?
Normal ca incerci mai multe setari, dar cu o logica.
Mie la prima poza mi s-a parut dubioasa, adica cumva facuta parca numai pentru a incerca combinatii fara o logica, deoarece oamenii erau luminati de lumanari, deci lumina galbuie, si tu ai pus white balance pe cloudy, care mai ingalbeneste si el putin. Poate daca dadeai blitz-ul mai tare, nu mai incet, sa fi iesit ceva, daca lumina blitz-ului era mai puternica decat iluminarea de la lumanari. In conditiile in care blitz-ul era dat la minim, sa fi pus white balance pe incandescent.
Cat despre folosirea modului TV, iar mi s-a parut aiurea, mai ales pus pe 1/20 si ai obtinut diafragma de F/3.5. Daca foloseai auto sau AV, poate obtineai timp de 1/40 sau chiar 1/60.
Cat despre focalizare manuala, cu un LCD de rezolutie mica si in conditii de aglomeratie, mie mi se pare aproape imposibil, mai ales ca daca fotografiezi ceva relativ aproape, dof-ul nu este prea mare. Mai bine te pregatesti putin, folosesti prefocalizare, folosesti si continuous shooting pentru a avea mai multe cadre din care sa-l alegi pe cel mai bun, si la Canon, cum zicea icss, dezactivezi AiAf si atunci stii macar ca vei focaliza in mijloc.

#26
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005

Passione, on Jul 13 2005, 19:28, said:

Fratilor, aceasta slujba a tinut mai bine de o jumatate de ora si "actiune" nu prea a fost in tot acest timp; sa zicem 30 de minute. Daca faceam 3 fotografii pe minut (ceea ce nu este mult de loc) as fi facut 90 de pozitii,  insa eu am facut aproape 120. Dati-mi voi ca in acest timp sa incerc diferite setari ale aparatului, diferite efecte. Am facut fotografii si cu prioritate pe timpul de expunere, diafragma sau  manual; unele le-am facut alb negru, la altele am setat manual balansul de alb, au fost cateva si pe cloudy  :coolspeak:

Am si eu o intrebare.
Care dintre voi si-ar fi mentinut, in aceste conditii, pentru 120 de fotografii aceleasi setari ale  aparatului?

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
:D

<{POST_SNAPBACK}>



Iti raspunde eu.Nu faceam 120 de poze.Faceam 10-20 da` bune.

La ultima poza vad ca e focalizat pe flori, asta e tot pe manual?Nu mai folosi aiaf, si nici focus manual , ca n-ai sanse pe lcd sa faci focus manual corect.Utilizeaza focalizarea intr-un singur punct, prioriteta de diafragma(sau daca o folosesti pe aia de timp, pune si tu acolo macar 1/100 ca sa nu mai iasa personajele miscate.)WB daca nu stii cum, mai bine lasa-l pe auto. Iso 100-maxim 200(dar e de evitat)
Cam aste sunt setari pe care sa le folosesti.Si in loc sa schimbi jde` setari, mai bine cauti niste unghiuri mai speciale de fotografiere, incerci sa compui niste poze care sa fie cat mai "in atmosfera".....etc.

@shory-- mi se pare MAI nasoala varianta ta. Mai bine o lasai a/n simplu si lucrai putin la  contrast si nuante de gri.

#27
c_cris85

c_cris85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.05.2005
am si eu o intrebare: se poate face macro bine focalizat cu A95 altfel decat cu focus manual? ca mie nu-mi gaseste ce sa focalizeze la distante asa mici. Imi lipses ffff multte split-screenul si microprisma de la SLR-ul meu  :samui:

#28
atika

atika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.01.2004

c_cris85, on Jul 14 2005, 09:37, said:

am si eu o intrebare: se poate face macro bine focalizat cu A95 altfel decat cu focus manual? ca mie nu-mi gaseste ce sa focalizeze la distante asa mici. Imi lipses ffff multte split-screenul si microprisma de la SLR-ul meu  :samui:

<{POST_SNAPBACK}>


Nu stiu ce legatura are cu nunta, dar uite doua poze facute cu A75, macro cat poate de macro saracul :)

Attached Files



#29
c_cris85

c_cris85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.05.2005
Spunea florinel ca n-ai sanse sa faci focus manual corect pe lcd. Macrourile alea nu sunt facute cu focus manual?

Edited by c_cris85, 14 July 2005 - 09:46.


#30
atika

atika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.01.2004
Nu, Autofocus, modul macro, full zoom.

#31
ambvision

ambvision

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.04.2005
Eu am facut destul de multe macro-uri cu un A60, dar niciunul nu mi-a iesit bine cu focus manual. Insa cu AF da, dar trebuie sa tatonezi distanta minima si sa ai ceva zona cu contrast in mijloc. La A60 distanta minima era de vreo 5 cm cu zoom minim, si parca vreo 15-20 cu zoom maxim (aprox.).

#32
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Nu poti face focus manual pe lcd datorita rezolutiei scazute pe care o are si datorita faptului ca nu ai DOF preview ca sa vezi unde e zona de claritate maxima.Focus manual corect se poate face numai cu SLR.
Bine, exista functia, cu multa, multa straduina o poti folosi, dar s-ar putea sa ai mai multe rateuri decat autofocusul. Daca aparatul tau nu focalizeaza la o distanta(macro) atunci incearca sa te dai putin mai inapoi, pana gasesti o distanta de la care poate sa focalizeze in mod macro.

#33
c_cris85

c_cris85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.05.2005
A-ha :D Multzam  :worthy:
Uite un macro cu focus manual:
Adevarata Mama Omida

Attached Files



#34
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
La A75 e o hiba la macro... Daca ii dau fie si un pic de zoom imi sare distanta minima de la 5 la 20... oricat ar fi. Nu conteaza. O fi numa la mine sau si la altii treaba asta?  :notangel:

#35
c_cris85

c_cris85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.05.2005
asta patesc si eu la A95  :cursing:

Edited by c_cris85, 14 July 2005 - 20:56.


#36
atika

atika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.01.2004
Nunta.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate