Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

litoral ravenna

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Anul acesta as vrea sa mergem o sapt intr-o statiune langa Ravenna. Imi poate cineva recomanda care statiune e cea mai ok dintre cele aproape de oras? Avem ceva prieteni acolo, dar prefer sa inchiriem ceva cat mai pe malul marii dar in acelasi timp sa ne putem intalni usor unii cu altii.

#2
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Eu am fost la Rimini. E o statiune mare, plaja are cativa km. E de genul o plaja luuunga si lata si 2-3 strazi paralele cu multe hoteluri mai mult sau mai putin inalte de-a lungul ei.  Zona e de campie. Nu e ofertanta in domeniul: peisaje, pitoresc, etc. Marea a fost foarte calda cand am fost eu in septembrie, dar nu se remarca prin limpezime. Vezi daca e pe gustul vostru asa ceva.

Edit: in schimb e aproape San Marino care e foarte frumos, merita vizitat din plin (daca n-ai mai fost)

Edited by mdt, 11 June 2010 - 12:00.


#3
valentino_xro

valentino_xro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 26.11.2007
Plaja Milano Marittima de la Cervia este superba.Ca sa nu mai zic de viata de noapte de acolo.Sunt multe locuri frumoase pe langa Ravenna.Cum spunea si mdt, daca nu ai fost la San Marino trebuie neaparat sa te duci.

#4
bagio

bagio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 04.05.2007

View Postcodruta, on 11th June 2010, 11:33, said:

Anul acesta as vrea sa mergem o sapt intr-o statiune langa Ravenna. Imi poate cineva recomanda care statiune e cea mai ok dintre cele aproape de oras? Avem ceva prieteni acolo, dar prefer sa inchiriem ceva cat mai pe malul marii dar in acelasi timp sa ne putem intalni usor unii cu altii.


Pana la urma a i ajuns acolo? fiindca as vrea si eu sa merg anul asta si m-ar interesa ceva impresii

Edited by bagio, 15 April 2011 - 16:53.


#5
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

View Postmdt, on 11th June 2010, 12:57, said:

Eu am fost la Rimini. E o statiune mare, plaja are cativa km. E de genul o plaja luuunga si lata si 2-3 strazi paralele cu multe hoteluri mai mult sau mai putin inalte de-a lungul ei.  Zona e de campie. Nu e ofertanta in domeniul: peisaje, pitoresc, etc. Marea a fost foarte calda cand am fost eu in septembrie, dar nu se remarca prin limpezime. Vezi daca e pe gustul vostru asa ceva.

Edit: in schimb e aproape San Marino care e foarte frumos, merita vizitat din plin (daca n-ai mai fost)

Aceeași impresie în privința stațiunii Rimini. Apa caldă, neverosimil de caldă în aprilie. Nisipul fin, plaja largă și luungă.

În schimb, San Marino mi s-a părut dezamăgitor. Câteva castele medievale cocoțate pe-o stâncă de pe care vezi câmpia și localitățile din jur până la mare, ca din avion. Până nu călătoream frecvent cu avionul, o fi putând însemna ceva priveliștea aia, dar acum...? Nici nu se compară cu panorama din Ravello, dacă a fost cineva acolo știe ce spun.
A și străduțe în serpentine, toate cu prăvălii cu suvenire, cele mai kitschoase suvenire pe care le-am văzut în Italia și bibilouri de pe vremea lui Pazvante, am văzut într-o vitrină și vazele și bomboniera ce le-au cumpărat părinții mei de la Romarta din București, întorcându-ne într-un an de la mare, copil fiind. Și arme, de-adevăratelea și de jucărie.
Era plin de ucraineni proprietari de magazine și turiști, scria inclusiv meniul la unele terase în rusește. Dar se mănâncă ieftin acolo și bine. Și intrarea la castele e ieftină, parcă 4,50eur la Guaita + Cesta că nici nu merită mai mult, se vede priveliștea exact la fel de bine și dinăuntru ca și de afară.
Cele mai neîntreținute toalete publice văzute prin Italia.

Dacă stai în Rimini mai multe zile și te-ai săturat de stat cu burta la soare, ai fost o zi în Ravenna și alta în Urbino și chiar te plictisești, merită să dai o fugă și în San Marino. Sau dacă faci parte din ăia care se laudă cu numărul de state vizitate, da, mai adaugi unul la lista personală.

#6
auriciu

auriciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 08.04.2008

View Poststlx, on 15th April 2011, 11:38, said:

Sau dacă faci parte din ăia care se laudă cu numărul de state vizitate, da, mai adaugi unul la lista personală.

Si daca vrei neaparat, mergi in San Marino la oficiul turistic si pentru 5 euro iti pune pe pasaport si o viza . Adevarata.

Mie nu mi-a placut foarte tare la Rimini, am ajuns imediat dupa terminarea sezonului turistic ( la sfirsitul lui septembrie) si era deprimant de linistit. Nici ca peisaj nu m-a impresionat ( ce sa ma mai impresioneze dupa coasta amalfitana ? .... ) . Dar cred ca pentru o familie cu copilasi, vara, ar fi minunat. Sunt parcuri de distractie in Rimini si prin imprejurimi, apa nu este adinca si plaja e cu nisip fin, foarte lata si cu amenajari speciale pentru copii. Si cred ca daca vrei gasesti si cite ceva de vizitat cel putin o saptamina .

Edited by auriciu, 15 April 2011 - 18:43.


#7
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,290
  • Înscris: 05.11.2009

View Postauriciu, on 15th April 2011, 19:42, said:

Si daca vrei neaparat, mergi in San Marino la oficiul turistic si pentru 5 euro iti pune pe pasaport si o viza . Adevarata.

Eu am fost acum 3 ani la San Marino si nu mi-a pus nicio viza. Am luat autocarul din Rimini si am mers ana in San marino, granita s-a desfiintat.

#8
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Auriciu n-a afirmat că ți se pune obligatoriu viza, a spus doar că dacă vrei neapărat, te duci la of. postal și scoți din buzunar 5 eur pt. luxul ăsta, ți se pune viza. Pt. colecționarii de vize.
N-am avut nicio clipă impresia că mă aflu într-un alt stat, în afară de un gardian la Porta San Francesco n-am văzut nimic ce să-mi sugereze că-s pe teritoriul unui alt stat. Părea o stațiune de munte de mâna a treia din Italia, populată cu ucrainieni.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate