Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

AJUTOOOOOR !

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
MincuTudor

MincuTudor

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.05.2010
Dragi prieteni,

In primul rand sper ca am postat bine in sectiunea aceasta.

Am mare nevoie de ajutorul vostru cu un sfat sau cu o parere/idee despre ce e de facut pana cand apelez la alte solutii/ajutor profesionist. Locuiesc intr-un apartament de bloc, in Bucuresti. Am plasa la geamuri (toate), si oricum, problema e doar in dormitor.

In seara aceasta, am constatat la un moment dat niste puncte negre pe cearsaf. M-am aplecat sa vad mai bine despre ce e vorba si am vazut zeci de musculite mici de tot care se zbateau toate ca si cum ar fi fost pe moarte (o prietena mi-a zis ca s-ar numi musculite bete sau ceva de genul asta, care fac asa ca-s pe moarte, fiindca traiesc doar o zi).

Buuun. Iau cearsaful, patura, pernele, le scutur pe toate pe geam pana erau curate-curate, curat si salteaua ca scapasera cateva si pe saltea. De proba las cearsaful neacoperit decat intr-un colt al patului cu paturasi pernele, ca sa vad daca mai apar. Evident, dupa 5-10 minute, cand m-am intors, era din nou plin. Ma uit, in sus si vad ca erau destul de multe si pe tavan pe langa lustra, dar parca nu suficiente cat sa umple patul :-?? le-am omorat pe toate, una cate una, am curatat din nou patul.

De aici incepe partea de dosarele x. Au inceput sa zboare prin dormitor... Nu stiu de unde niste musculite asemanatoare moliilor, mai mari decat astea mici, tot asa aurii oarecum, ca moliile. Altele arata ca niste furnici mai mari cu aripi si zboara si ele. Si mai sunt unele care nu cred ca zboara, pentru ca nu le-am vazut zburand dar le-am vazut pe pereti si pe usa, arata cam ca niste gandacei, dar sunt maronii pe spate cu niste pete galbui din cate imi dau eu seama, cu niste antene lunguiete si cu 3 perechi de picioare, cele 2 perechi din fata normale, iar perechea din spate ca cea de greiere, in forma de v cu varful in sus. Nu sunt greieri ca-s mici si au alta culoare, dupa cum as spus si mai sus.

Am aprins niste betisoare parfumate si mi se pare ca chiar a avut efect, in sensul ca nu prea mai vad nici o insecta, desi ocazional vad pe cate una ca mai zboara pe langa mine, sau le mai vad pe pereti.

Intrebarile mele sunt urmatoarele :

1.) Daca stie cineva ce-s toate astea. muste, furnici, gandaci, ce Dumnezeu sunt...
2.) Daca stiti cum se scapa de ele, si daca stiti de unde au aparut. nu va ganditi ca locuiesc intr-o cocina, pt ca sunt destul de obsedat cu curatenia, si am facut curat ultima oara ieri, e luna camera. Singurul loc unde nu am apucat sa fac e sub pat, or fi de acolo ? (Nu pot sa ma apuc sa ma uit la ora asta ca fac prea multa galagie, o sa ma uit maine.)
3.) Ce sa cumpar de la Kaufland maine cand ma duc ? Spray de insecte ? Spirale din alea de le dai foc ?
4.) Se poate rezolva problema de mine prin forte proprii sau trebuie chemata o echipa de dezinsectie ?


P.S. Am uitat sa scriu mai sus, baia e legata de dormitor in sensul ca se intra direct dintr-una in alta. Am fost acum in baie si sunt si-acolo, zici ca-i insectar .... Sa fie de la canalizare ? nu am canal in baie, evident, insa am o gura din aceea langa cada... Nu stiu ce sa mai cred. Macar sa chem un entomolog sa se bucure si el...

P.P.S - Am uitat, din cauza emotiei, probabil sa mentionez ca in dormitor am 1 planta micuta, adusa din Dubai, dar am inspectat-o extrem de atent, nu are nimic in ea, nici oua de insecte, nimic, nimic, am bagat-o si sub apa, am spalat si pamantul ei, nu e de la planta sigur.
Orice sfat, parere e binevenit/a :) Va multumesc mult.

TOCMAI mi-a mai zburat o musculita din acelea mici pe birou, insa asta era verde  :|:|:|:|:| (celelalte sunt negre). Ce se intampla ?!?!?!?!?!?!?

Edited by MincuTudor, 11 June 2010 - 03:22.


#2
MincuTudor

MincuTudor

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.05.2010
M-am prins si de aia maro de ce au picioarele alea in V... topaie fericiti de colo-colo. Aproape ca ma amuz. :| Ceea ce e trist. Clar sunt in Kaufland la prima ora si golesc raionul de insecticide. :)

#3
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Te duci la experti si incerci sa faci e dezinsectie in casa. Vorbesti la DSP si vine cineva. Se "afuma" toata casa (au ei niste substante foarte bune) si pana dupa amiaza nu mai intri in casa. Problema e ca degeaba faci dezinsectia doat la tine in apartament daca si vecinii au insecte in apartamentele lor.

Apoi sa nu uiti ca exista oua depuse de insectele alea. Oua care vor ecluza la cateva zile dupa dezinsectia ta. Puii vor muri de la substanta care-i remanenta dar tot e nasol.

#4
MincuTudor

MincuTudor

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.05.2010
Partea misto este ca e un bloc micut cu doar 2 apartamente pe etaj. Deasupra mea nu sta nimeni, iar pe etaj cu mine la fel, nu sta nimeni, insa apartamentul este proaspat renovat, tot, si nu cred ca au gazele ce manca acolo, deci nu cred sa fie de-acolo. iar sub mine sta o familie de tineri foarte draguti, care imi dau impresia de oameni extrem de civilizati, deci nici de la ei nu cred sa fie. Chiar nu-mi explic ce s-a intamplat. plus ca au aparut acum, brusc. ma rog, sor-mea imi zice ca ea a tot vazut prin baie musculite dintr-astea de vreo cateva saptamani :| Insa eu n-am remarcat nimic.

Intrebare - aia de la DSP imi cer vreun ban ? ca am intrat acum pe site-ul lor (Google) si nu-mi dau seama...

Edited by MincuTudor, 11 June 2010 - 05:18.


#5
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Daca-ti vor cere bani nu stiu. Da un telefon la ei. Cred ca va trebui sa platesti totusi pentru acest serviciu. Oricum o dezinsectie cu o firma privata costa in jur de 50 de lei deci n-ar fi un capat de tara.

#6
MincuTudor

MincuTudor

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.05.2010
Mda, oricum, daca si la ei preturile sunt asemanatoare cu privatul, ii prefer, pentru ca parca as avea mai multa incredere :) Mama, da au si astia un program de gravide... 12-16. :|

#7
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Am patit la fel, la mine era de vina vecinul, care tunsese iarba si nu o stransese, asa ca incepuse sa fermenteze si tot orizontul era plin de "betive".

Cauta o astfel de sursa, ca bezivele nu apar din senin, iar dertizarea casei nu cred ca iti va folosi.

#8
MincuTudor

MincuTudor

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.05.2010
m-am gandit si la treaba asta, am cautat prin casa chiar nu prea are ce sa fie de la mine
iar din alta parte , Dumnezeu cu mila...

Oricum am luat RAID pt alea care zboara si k300+, care pare , cel putin, a fi mai hardcore asa pentru taratoare, asta ca solutie temporara sa pot lucra la PC, ca trebuie neaprat sa lucrez astazi, iar maine dis-de-dimineata imi vin aia de la DSP, si ma costa 40-50 de lei. Sper sa se rezolve
momentan am dat ca disperatu' cu astea doua si aproape am terminat, posibil si sa ma sufoc. nu am vazut picior de insecta, de cand am dat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate