Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Apometre, Contoare apa

- - - - -
  • Please log in to reply
234 replies to this topic

#217
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
Salut,
Curg cateva picaturi deasupra apometrului , la baie , pe apa calda. Cum trebuie sa repar?  in zona cu rosu curge ---- http://imgur.com/a/qB2Oh
A venit un instalator in vara asta si a zis ca n-are nimic daca ramane asa, si de 2 saptamani a inceput sa picure cand dau drumul la robinet. (daca robinetul rosu il tin inchis, nu mai curge )

A venit cineva saptamna asta si a zis  ceva  de un holender, dar a spus ca el nu face lucrari mici... Cam cat ar trebui sa ma coste? inca o poza http://imgur.com/a/uPLaY

Edited by robert8197, 12 December 2016 - 15:57.


#218
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Este pexal, ar trebui schimbata bucata aia de pexal si conectorii de la capete.

#219
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Se pare ca picura fitingul de pexal sau poate chiar teava de pexal s-a crapat la indoitura.

Daca e de la racordul de pexal, poti sa incerci sa-l mai strangi putin.
Trebuie sa tii contra foarte bine de a doua piulita (de sus in jos) si sa incerci sa rotesti putin piulita cea mai de sus.
Poate ai noroc si nu mai picura o vreme.

Cand faci proba, inchide apa de la robinetul de sub apometru.

Daca asta nu rezolva problema, atunci reparatia o sa fie complexa si probabil o sa necesite spart in perete.

Edited by kolfleading, 12 December 2016 - 16:17.


#220
raduk

raduk

    Instalatorul de Iaşi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 kolfleading, on 12 decembrie 2016 - 16:16, said:

[...] Cand faci proba, inchide apa de la robinetul de sub apometru. [...]
Doar atît? Posted Image Nu ar trebui să (mai) și deschidă ceva? Posted Image

#221
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
A venit un instalator, cam asa arata acum http://imgur.com/a/hygbs, 50 lei a costat.
Nu a trebuit sa cumpar eu piese.
Cum este?

Edit. Am mai observat o problema, in poza asta  http://imgur.com/a/Vy3eI racordul cel mai subtire se prelinge niste apa . Este stricata bateria? sau doar racordul este defect? ce credeti?

Edited by robert8197, 13 December 2016 - 13:54.


#222
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 robert8197, on 13 decembrie 2016 - 13:31, said:

A venit un instalator, cam asa arata acum http://imgur.com/a/hygbs, 50 lei a costat.
Nu a trebuit sa cumpar eu piese.
Cum este?
...........
De necrezut !
50 de lei cu piesele lui ???
In rest ok . Nu le are cu cinepa , are clesti varza , si mai trebuie niste bani pt PV sigilare ...
PV sigilare 100 de lei ....

#223
galibardi

galibardi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.01.2017
Salut,
Trebuie sa schimb un apometru de 3/4(existent) pe instalatie de 1/2. De ce n-as lua unul de 1/2 ? E ceva legat de presiune, ca nu inteleg de ce au pus de 3/4 care e oricum dublu ca pret ? Cam asa arata situiatia :)

Attached Files


Edited by galibardi, 03 January 2017 - 16:37.


#224
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
La casa, sau la bloc ?

Care dintre apometrele alea este de 3/4" ?
Intreb, deoarece din poza mie mi se pare ca ambele sunt de 1/2"

#225
danielchirita82

danielchirita82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.06.2013
Salutare,

Povestea e un pic mai lunga. De un an de zile in tot blocul unde stau s-au instalat in locul apometrelor vechi, contoare de apa cu citire wireless de la firma Techem. M am trezit in fata faptului implinit de catre administratora ca nu vor mai fi pierderi, si ca nu mai trebuie sa scriem indexul la fiecare luna. Firma castigatoare fiind Techem (ce nume tampit).

Link ul firmei cu contoarele de kkt este:  https://www.techem.ro/

Au castigat fara licitatie bineinteles dar orice firma ar fi fost cred ca era acelasi lucru.
Cele 4 contoare au costat 316 lei, 2 de calda si 2 de rece.
La prima factura am observat ca serviciile de citire costau 8 lei pe luna per apartament, ca venea un prost cu cititorul pe langa usi.
Dupa 1 an de zile a inceput cosmarul, am observat ca la contorul de la apa calda baie aveam alta serie. Dobitocii inversase seria cu cea a vecinului. Timp de 1 an i-am platit apa, si cu penalitati in anumite cazuri. Pretul pe m3 de apa calda a variat de la minim 12 lei vara pana la 15 lei iarna. Dupa un calcul simplu mai aveau sa imi dea 56 m3 inapoi si mi I-au calculat la 10,3 lei m3 apa calda. In plus cel de apa rece de la baie avea indexul cu 4m3 in minus iar cel de apa calda la bucatarie cu 9m3 in minus. Am fost la ei, am gasit 2 bosorogi vai de ei, nu au stiut sa imi explice greselile si calculele. Pana in present imi trimit pe factura valori pe plus fata de ce indica apartele. A ramas ca va schimba toate contoarele. M au distrus psihic. Va trebui sa stau mereu cu ochii pe valori. S-a dus dreacu citirea wireless. Nu mai imi trebuie asa ceva.

Daca administratia sau genul asta de firme vine cu astfel de propuneri la voi sa ii dati cu capul de pereti.

#226
iav77

iav77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.11.2017
In legatura cu montarea si sigilarea apometrelor..mare grija cu cine realizati astfel de servicii si ce acte primiti. Pe internet sunt firme neserioase care au mai multe site-uri (domenii) atractive dar personalul e varza..neprofesionisti, fac treaba in graba si prost. Eu am patit-o cu cei de la marea firma Ambient Electro Instal, au mai multe site-uri prin care se lauda cu ce stiu sa faca..Un "meserias" de la ei mi-a montat doua apometre la bucatarie si la cateva ore dupa ce a plecat a inceput sa pice apa inainte si dupa apometre. Probabil a strans prea tare si au cedat garniturile..Nu mi-au dat factura, doar procesul verbal de montaj si sigilare, in care este trecuta garantia de 24 luni. Am sunat la ei, am trimis email..degeaba: da , da, venim, reparam, facem o programare..si nimic. Sunt in cautarea unei firme care sa repare prostia facuta de ambient electro instal..Stie cineva vreo firma serioasa cu oameni de incredere ?

Attached File  problema montaj apometre.jpg   343.79K   46 downloads

Edited by iav77, 07 November 2017 - 11:48.


#227
krono

krono

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.09.2012
Pentru cei care vor sa scape de parazitarea ISTA sau ELSACO sau orice alta firma care citeste contoarele  sa stiti ca exista si fime care vand toata solutia adica:
apometre cu citire radio , dispozitivul de citire si softul de calcul  si asta la un pret decent
Va recomand cel putin o firma care ofera aceste servicii , ca asociatia sa nu mai plateasca taxe nesimtite unor firme precum ista sau elsaco
Sper sa ajute pe cat mai multi :  = >>   Apometre radio  solutia completa

#228
krono

krono

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.09.2012
mai nou si cei de la romstal ofera solutii complete de apometre cu citire wireless ,  fara mai fi nevoie de plata unor intermediari pentru citirea apometrelor
deci se poate si fara taxe lunare
Pentru detalii sunati la romstal , pe  site nu au prea multe informatiii  ;

#229
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Are cineva din familie o problema cu contoarele de apa

" Am o problema la cabinet cu contoarele de apa. Anul asta nu a venit nimeni sa citeasca contoarele, mi au pus ei cate 10-12 m3. Asa consum de obicei. Vineri mi a citit contorul si fata de ultima citire( octombrie 2020) am 560 m3 de apa in plus pe un contor si 188m3 apa in plus pe alt contor. Ar insemna ca am consumat intr un an 700 m3 de apa!!! E imposibil. Am verificat in anii anteriori si consumul meu e cam 100  -120 m3 pe an. Oare ce se putea intampla?"

Păreri ?

#230
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010
Posibil să fie undeva o scurgere de apă dau vreun defect la un apometru, nu știu.

De aceea e bine să-ți citești contoarele lunar (eu notez indexurile la fiecare întâi) și de asemenea să transmiți lunar consumul distribuitorului (de apă în acest caz).
Va trebui luată legătura cu firma distribuitoare și rezolvarea problemei. Dacă acest consum e real știu că se poate face o eșalonare a plăților.

#231
mangelescu

mangelescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 13.10.2011
Buna ziua

Am doua intrebari:

1. de unde se poate cumpara o tija cu lupa pentru citirea apometrului din caminul stradal? (este foarte incomod de intrat de fiecare data acolo pt citire)
2. am voie sa montez apometru cu citire de la distanta sau imi trebuie acordul furnizorului de apa (ApaVol) ?

Multumesc

Edited by mangelescu, 19 January 2022 - 10:14.


#232
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.10.2009
Cei de la asociatie vor sa monteze apometre cu citire radio. Spun ei ca apometrele sunt mai precise decat cele obisnuite.
Problema e ca pretul e de 5 lei/citire pe apometru. La 4 apometre costa 20 lei lunar doar citirea.

E vreun avantaj cu apometrele astea? La cele vechi le-a expirat verificarea metrologica si nu stiu daca merita sa le fac o noua verificare metrologica sau sa montez noile apometre cu citire radio.

#233
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Lex, la asociația voastră exista/se plătesc "pierderi" la apa rece și cea calda?
Cum sunt repartizate (pe nr persoane, pe nr apartamente sau cota parte indiviza) și la cât se ridica lunar valoarea acestor diferențe, în cazul tău? Poate ca merita sa dai 20 de lei pe luna, dar sa fii sigur ca plătești un consum cât mai apropiat de realitate.
Pe de alta parte, dacă toți își pun apometre noi și tu ramai cu cele vechi/clasice, e posibil sa te trezești ca ți se repartizează fix ție cea mai mare parte a pierderilor, tocmai pe motiv ca ai apometre vechi sau cu clasa de precizie inferioara celor cu citire radio. Și apoi cum vei face cu citirea apometrelor tale, transmiți indexul/consumul la asociație sau la firma care citește noile apometre, astfel încât aceasta sa trimită la asociație lista cu consumurile indivuduale, pentru calculul întreținerii?
Un avantaj al apometrelor cu citire la distanta ar fi ca nu mai exista/se reduc suspiciunile ca cineva fura apa, și nici nu mai stai cu grija ca trebuie sa dai citirea în data de...sau să-l primești în casa pe reprezentantul asociației, care citește personal apometrele.

Edited by corinadaniela, 11 April 2023 - 16:27.


#234
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.10.2009
Da, exista pierderi, in jur de 40 mc lunar, care se distribuie in mod egal intre toate apartamentele(indiferent daca au apometre noi sau vechi).
Astfel, as plati aceeasi suma de bani cu titlu de "pierderi", indiferent daca pun apometre noi sau nu.
La mine in bloc, sub 50% vor sa isi puna apometre noi, la blocurile vecine si-au pus toti.
Ideea este ca singurul avantaj ar fi, din punctul meu de vedere, ca nu mai stau sa verific apometrele lunar si sa trimit SMS cu indexul, catre asociatie. Ma gandeam ca poate imi mai scapa ceva din vedere...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate