Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Apometre, Contoare apa

- - - - -
  • Please log in to reply
234 replies to this topic

#19
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Din cate vad ai un buletin de verificare valabil pana in 19.07.2012. Asa cum spuna colegul de mai sus buletinul de verificare poate fi valabil pana la 5 ani dar fiecare firma isi poate stabili intervale de verificare care sa nu depaseasca termenul maximal. Cred ca e o greseala a furnizorului. Eventual ia legatura cu acesta si roaga-l sa-ti dea un buletin cu " data urmatoarei etalonari " mai indepartata.

#20
mirificu

mirificu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 29.12.2006
@ggelu
Vezi ca se face o confuzie, data de 19.07.2012 reprezinta valabilitatea etalonarii instalatiei cu care s-a efectuat "confirmarea"contorului, adica a etalonului folosit. Asa cum scrie la rubrica "valabilitate" rezulta termenul maxim mentionat in Lista Oficiala, adica max 5 ani.

#21
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Ai dreptate, probabil ca si administratorul a citit in diagonala la fel ca mine.
La un moment dat - acum cativa ani - pentru anumite game de aparate de masura se cerea fabricantului sau furnizorului sa specifice pe buletinul de verificare sau certificatul de calibrare data urmatoarei calibrari. Nu e cazul aici dupa cum bine ai observat.

#22
sg1973

sg1973

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.02.2009
Buna ziua. Stie cineva de unde se pot cumpara apometre pentru apartament cu clasa de precizie C ?...am gasit numai cu clasa de precizie B...si cica legea specifica faptul ca trebuie sa fie cu clasa de precizie C.
Am 4 apometre si au 10 ani...administratorul a zis ca trebuiesc inlocuite sau verificate metrologic.
Ce solutii as avea ?
Pot sa mi le montez singur ?...dar cine le sigileaza ?
Multumesc

#23
lose99

lose99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.01.2010

 sg1973, on 02 septembrie 2013 - 12:03, said:

Buna ziua. Stie cineva de unde se pot cumpara apometre pentru apartament cu clasa de precizie C ?...am gasit numai cu clasa de precizie B...si cica legea specifica faptul ca trebuie sa fie cu clasa de precizie C.
Am 4 apometre si au 10 ani...administratorul a zis ca trebuiesc inlocuite sau verificate metrologic.
Ce solutii as avea ?
Pot sa mi le montez singur ?...dar cine le sigileaza ?
Multumesc


Normal ar trebui montate de catre un instalator autorizat si agreat de Administratia imobilului. Se incheie un proces verbal cu seria contoarelor si data expirarii atestarii metrologice. Instalatorul autorizat trebuie se aiba sigiliile proprii.

De apometrele de le TIMELY, stie cineva ceva?

#24
vulpeafurioasa

vulpeafurioasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 02.03.2014
Am desfacut de curiozitate un apometru defect sa vad cum functioneaza.
In interior am gasit un cartus mic, cat doua boabe de fasole, pe care scria în 4 limbi "nu inghiti".
Cartusul era din plastic si se putea misca liber in interiorul contorului. Nu era atasat niciunui mecanism.
In interiorul cartusului era o substanta, un fel de praf tasat bine sau pasta. Nu stiu exact.

Poate sa-mi spuna cineva ce rol are acel cartus si ce contine?
Multumesc.

#25
Robert13x

Robert13x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 01.03.2014
Vezi sa nu explodeze.

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Anti umiditate ?

#27
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010
Nu ai pus si tu o poza, nu ai spus marca si seria apometrului.... nu toate se fabrica la fel... ar putea fi bila de counting.... daca ai reusit sa il desfaci fara prea mult efort sigur e un apometru de la pret de criza.... normal se foloseste un sistem de counting cu piston

#28
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
probabil similar cu saculetii antiumezeala gastiti in pungile cu hdd-uri sau alte electronice
absoarbe eventuala umiditate care ajunge prin apropiere

#29
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Daca este pentru umiditate, se numeste silicagel.

Doar sa nu fie altceva, capsula respectiva.

#30
vulpeafurioasa

vulpeafurioasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 02.03.2014
Era modelul clasic pe care-l are toata lumea in casa la bloc (vezi poza). Nu l-am desfacut usor ci am depus efort considerabil. Era defect deja, l-am sacrificat, l-am spart cu ciocanul.
Dupa cum se stie, la acest model de apometru, cadranul se poate roti liber, cu mana, independent de carcasa fixa. In interiorul cadranului, fara sa interactioneze in niciun fel cu mecanismul, era acel mic cartus.
M-am uitat acum la celelalte apometre care sunt functionale si montate, prin plasticul acela transparent se poate observa cartusul, ca o boaba de fasole care se misca libera in interior.

Si eu banuiesc ca acel cartus are silica gel, insa din moment ce cadranul se roteste liber, inseamna ca din exterior poate patrunde umiditate, deci in timp s-ar deteriora gelul,  nu s-ar justifica acel cartus. Nu sunt sigur de rationament.... Poate ne lamureste cineva.

Attached Files



#31
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Cum s-a mai spus, e silicagel.

#32
AntonBetonistu

AntonBetonistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 14.06.2013
Cum pot elimina condensul format intr-un apometru de apa calda? Ca nu se mai poate citi nimic, am incercat sa-i dau bobarnace, am stat cu foenul atintit asupra lui vreo 10 minute, nimic....

Vreo idee? Multumesc

#33
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Nu am demontat niciodata unul, dar ma gandesc ca o gaurica f. mica (diametru 0.5 mm) in capacul transparent nu prea ar avea cum sa-l afecteze; ar trebui sa se poata aerisi pe acolo.

#34
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010
Fa gauri in el ca sa platesti si pierderile de pe retea. Posted Image

Cheama-l pe administrator sa ia el citirea. Daca nu poate, sa cheme pe cineva care-i responsabil.

#35
freetools

freetools

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 21.10.2007
nu ai ce sa faci.
am fost si eu in situatia asta nu merge nci cu feonul nci cu gaura in capac.
a trebuit sa-l schimb

#36
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Intrebarea care se pune insa, e de ce face acel condens?
Si de ce doar cel de apa calda?
Si de ce doar, de regula, la bucatarii si nu si in bai?

Da, trebuie inlocuite.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate