Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Acnee ! :O

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
TorrentGod

TorrentGod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 30.06.2009
De ceva timp ( cam 1 an si ceva luni ) mi-au aparut foarte multe cosuri ,la inceput le storceam , iar zonele se faceau rosii , si dispareau foarte greu , dupa cateva luni mi-am dat seama ca nu e bine sa le storc,iar acum nu le mai storc ,dar observ ca petele rosii dispar ,dar foarte foarte greu , iar cosurile tot apar, am folosit si Zynerit , acum folosesc Clearsil , fluocinolon ( am auzit la multa lume ca este folositor ), o solutie antiseptica chirurgicala adusa de la un spital ( cica ar usca cosurile nu stiu ce sa zic , nu prea am folosito .. ), am folosit chiar si propria mea urina, din cate am auzit este foarte buna ,am folosit dar fara succes ... acum folosesc clearsil si fluocinolon , dimineata imi dau pe fata cu clearsil seara pe la 6-7 tot asa , iar cand ma culc imi dau cu fluocinolon si imi fac ca o masca si il las pana dimineata .

As vrea sa stiu daca e bine ce folosesc, sau ce am folosit si sa imi dati sfaturi pentru alte tratamente sau cabinete dermatologice din bucuresti , sau poate niste tratamente naturiste solutii .. orice numai sa scap de acneea asta !!! :(

#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
http://forum.softped...howtopic=155052

#3
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

View PostTorrentGod, on 9th June 2010, 19:40, said:

De ceva timp ( cam 1 an si ceva luni ) mi-au aparut foarte multe cosuri ,la inceput le storceam , iar zonele se faceau rosii , si dispareau foarte greu , dupa cateva luni mi-am dat seama ca nu e bine sa le storc,iar acum nu le mai storc ,dar observ ca petele rosii dispar ,dar foarte foarte greu , iar cosurile tot apar, am folosit si Zynerit , acum folosesc Clearsil , fluocinolon ( am auzit la multa lume ca este folositor ), o solutie antiseptica chirurgicala adusa de la un spital ( cica ar usca cosurile nu stiu ce sa zic , nu prea am folosito .. ), am folosit chiar si propria mea urina, din cate am auzit este foarte buna ,am folosit dar fara succes ... acum folosesc clearsil si fluocinolon , dimineata imi dau pe fata cu clearsil seara pe la 6-7 tot asa , iar cand ma culc imi dau cu fluocinolon si imi fac ca o masca si il las pana dimineata .

As vrea sa stiu daca e bine ce folosesc, sau ce am folosit si sa imi dati sfaturi pentru alte tratamente sau cabinete dermatologice din bucuresti , sau poate niste tratamente naturiste solutii .. orice numai sa scap de acneea asta !!! :(
esti baiat sau fata???
Daca nu esti fata, te duci frumos la un dermatolog si ii spui sa-ti dea reteta de Roaccutane, dar mai intai sa-ti faci analize de sange sa fi sigur ca nu te "omoara". Iti va amelioara sau chiar iti va trata in totalitatea acneea, trebuie doar sa-l suporti.
Succes, daca ai  peste 18 ani, tratamentul nu este compensat si costa cam 2 milioane :rolleyes: .
http://www.pcfarm.ro...ect.php?id=3039 Sotret(roacutane).
Eu am luat cam 2 luni de zile asa ceva si mi-a trecut acneea aproape de tot, inca mai sunt la pubertate si mai apar cateva, n-ai ce face  :rolleyes: .
Oricum daca incepi tratament cu asa ceva o sa incepi din toamna ca nu trebuie sa stai cu tenul in soare ca iti va arde pielea.
Eu ti-l recomand cu cea mai mare increderea si sunt sigur ca vei scapa de acnee daca te ti de el. Trebuie doar sa suporti efectele de deshidratare si starea de nervozitate pe care ti-o da, dar merita :P. Important e sa-l folosesti corect, incepi cu o doza mare o luna, doua iar apoi micsorezi doza la fiecare saptamana pana ajungi sa nu mai ai cosuri fara sa iei medicamentul.

Edited by errai, 09 June 2010 - 18:56.


#4
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007
Sper ca nu incepeti sa ii ziceti sa se duca la curve.
Cel mai bine te duci la un dermatolog si in cateva luni scapi.

#5
mihai_chican

mihai_chican

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 05.10.2009

View Posterrai, on 9th June 2010, 19:48, said:

te duci frumos la un dermatolog si ii spui sa-ti dea reteta de Roaccutane, dar mai intai sa-ti faci analize de sange sa fi sigur ca nu te "omoara"

asta are o gramada contraindicatii, cred ca iti face ficatul praf. In plus am auzit ca trebuie sa iti faci analizele lunar

Edited by mihai_chican, 09 June 2010 - 19:06.


#6
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

View Postmihai_chican, on 9th June 2010, 20:05, said:

asta are o gramada contraindicatii, cred ca iti face ficatul praf. In plus am auzit ca trebuie sa iti faci analizele lunar
eu sunt perfect sanatos dupa 2 ( aveam 15 ani cand l-am luat) ani de zile  :peacefingers: si am luat otrava daia 2 luni. Desigur ca daca fumezi si mai faci si alte chestii in timp ce iei asa ceva iti face ficatu pateu.Acum depinde si de corpul fiecaruia :rolleyes:

Edited by errai, 09 June 2010 - 19:11.


#7
costinthebest

costinthebest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 16.01.2007
Daca ai cateva cosuri nu merita sa iei roaccutane. Mai bine te duci la doctor, iti faci analizele si vezi exact ce ai. Poate esti alergic la un aliment si nu stii, poate e de la praf, poate de la pubertate. Incearca sa mananci sanatos. Daca mananci numai fast food si bei cola si alte alimente de genul asta, e normal sa ai cosuri.
Roaccutane ar trebui sa iei daca ai incercat toate metodele si nu a functionat niciuna. Mergi pe la mai multi dermatologi. Daca iti zice unu din start sa iei roaccutane, nu-l asculta, ca mai rau iti faci. Consulta-te cu mai multi doctori si fa-ti analizele.
errai, tu in 2 luni zici ca ai scapat? Ma indoiesc. Stii ca trebuie sa iei doza mare 1 an si dupa 1 an reduci doza? Tratamentul cu roaccutane se tine cam 2 ani. Doctorul iti spune initial 6 luni, si dupa ori iti mai da reteta pentru inca 6 luni, ori iti reduce doza, pentru o perioada de 1 an, ca sa nu recidiveze.

Edited by costinthebest, 11 June 2010 - 11:02.


#8
TorrentGod

TorrentGod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 30.06.2009
faza ca daca ai relatii sexuale cu cineva si scapi de cosuri , e doar o abureala ... sau poate functioneaza doar in cazul unora , dar pentru mine nu a functionat .. :-/

o sa ma duc la dermatolog si o sa ii zic ce ai zis tu errai .. si app sunt baiat :D


si da am multe cosuri , dar majoritatea sunt semne rosii lasate de cosuri care mi-au trecut .. :-s

#9
TorrentGod

TorrentGod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 30.06.2009
am revenit :) , din pacate am avut ceva probleme cu calculatorul ,si de aceea nu am mai putut vorbi :D.

Am fost la dermatolog si mi-a dat un tratament cu Zineryt si Skinoren , am facut tratamentul si acum e pe terminate ... ce sa zic ... recunosc au mai disparut din ele , dar nu cum ma asteptam , bineinteles ca nu ma asteptam la rezultate excelente ... dar totusi prea putin :( , dermatologul mi-a zis ca din Septembrie vrea sa imi dea un tratament cu roaccutane , dar din cate am citit , am vazut ca este foarte toxic , duce la subtierea parului,uscarea mucoasei si chiar depresia , sincer sa fiu imi e cam teama de chestia cu paru , de depresie nu stiu ce sa zic , totusi daca cineva a facut vre-un tratament ceva care a dat rezultate foarte bune ,va rog postati , sunt disperat nu stiu ce sa mai fac ...

#10
TorrentGod

TorrentGod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 30.06.2009
chiar nu stie nimeni un medicament , o crema ca sa aibe rezultate bune , fara roaccutane .. :(

#11
pouf

pouf

    hopeless hippie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 20.04.2008
analize ai facut? cum stai cu somnul si alimentatia?

#12
blueee

blueee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 25.01.2009
Poti sa iei Mibazon din ala de la famaracia veterniara, am auzit ca-i bun. Adica, toti il lauda.
Baneocin unguent poti sa te dai dimineata si seara, iar inainte de culcare te dai cu baneocin pudra.
Cutaden in timpul zilei pentru uscarea cosurilor.
Zinerytul zici ca n-a facut minuni? Pai trebuie sa tii tratament nush cate luni cu el.

Tot ce am scris mai sus am citit de la altii ca au dat rezultate. Mie cand imi apareau cateva cosuri ma dadeam in special cu baneocin pudra..si treceau.. acum daca tu ai acnee severa nush ce sa zic.

Aa da, si schimba fata de perna macar o data la 3 zile ;) si pe fata incearca sa te speli cu sapun cu sulf daca nu ai tenul uscat, pt ca ti-l usuca.

Edited by blueee, 30 July 2010 - 17:13.


#13
pouf

pouf

    hopeless hippie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 20.04.2008
bump

Mi-am dat seama ca ai spus ca folosesti Skinoren. Pe prospect scrie ca trebuie utilizat timp de cateva luni ca sa scapi de tot. Tu dupa o luna(sau aproape doua) vrei sa te vindeci 100%? Nu cred ca e o idee buna sa schimbi nshpe mii de tratamente. Poate ar trebui sa continui cu skinorenul ala, sau vezi ce iti zice dermatologul.

#14
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010
Cand am fost eu mai de mult la un dermatolog (acu' vreo 2 ani) mi-a spus ca este ceva ca un fel de vaccin pentru acnee, nu stiu detalii dar am vrut sa-ti zic ;) bafta

#15
TorrentGod

TorrentGod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 30.06.2009
nu am facut analize de sange de foarte mult timp , de prin clasa a 5-a , si acum sunt a 10-a ..

@pouf - inteleg ce vrei sa zici , nu ma astept la nu stiu ce rezultate intr-o luna , dar totusi parca zici ca miam `stors` eu 3-4 cosuri si gata aia a fost .. nu prea sunt multuim .. adica intr-o luna eu zic ca ar trebui totusi sa vezi ceva schimbari , nu prea stiu ce sa zic ,
Am sa caut Mibazon cum ai zis tu bluee , sper sa fie ceva de el , daca nu , cred ca am sa schimb dermatologul , si sa vedem ce imi recomanda el ..

#16
-Andrei-

-Andrei-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 17.07.2009
Cate prajeli mananci?cat cola bei?cata ciocolata mananci?renunta macar 1 an la ele si probabil o sa vezi rezultate.

#17
pouf

pouf

    hopeless hippie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 20.04.2008

View PostTorrentGod, on 7th August 2010, 20:30, said:

nu am facut analize de sange de foarte mult timp , de prin clasa a 5-a , si acum sunt a 10-a ..

probabil ar trebui sa faci. vorbeste cu medicul ce analize trebuie.

View PostTorrentGod, on 7th August 2010, 20:30, said:

@pouf - inteleg ce vrei sa zici , nu ma astept la nu stiu ce rezultate intr-o luna , dar totusi parca zici ca miam `stors` eu 3-4 cosuri si gata aia a fost .. nu prea sunt multuim .. adica intr-o luna eu zic ca ar trebui totusi sa vezi ceva schimbari , nu prea stiu ce sa zic ,
Am sa caut Mibazon cum ai zis tu bluee , sper sa fie ceva de el , daca nu , cred ca am sa schimb dermatologul , si sa vedem ce imi recomanda el ..

intelesesem din celalalt post ca s-a ameliorat.

asta e din prospectul pt skinoren gel, dar am crema langa mine si scrie aceeasi chestie.

Quote

Durata tratamentului cu gelul Skinoren 15% poate varia de la o persoana la alta si depinde de gradul de severitate al acneei. In general, o ameliorare semnificativa apare dupa aproximativ 4 saptamani de tratament.
Pentru a obtine rezultate foarte bune, gelul Skinoren 15% se poate administra timp de cateva luni. Daca dupa prima luna de tratament nu apare nici o ameliorare a acneei sau daca aceasta se agraveaza, tratamentul cu gelul Skinoren 15% trebuie intrerupt si trebuie avute in vedere alte modalitati terapeutice.

poate ar trebui mai bine sa schimbi dermatologul decat sa schimbi de unul singur tratamentul.

edit: si da, ai grija la alimentatie

Edited by pouf, 09 August 2010 - 14:24.


#18
playagain

playagain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.08.2010
Eu ma dau cu garnier pure( http://1.bp.blogspot...re_3in1_170.gif ) in fiecare zi. Daca am cosuri  urate pe fata ma dau cu lotiune astringenta tot de la garnier( http://www.cadourica...photo/42363.jpg ) si parca functioneaza. Lotiunea astringenta trebuie folosita mai des, dar eu nu am facut acest lucru.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate