Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cat poate incasa din publicitate un site cu 25.000-35.000 unici/zi ?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
fiumm

fiumm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 25.06.2008
Avand in vedere ca lucrez in publicitate din anul 1996 eu iti recomand sa ramai la google, nici un client nu este interest de potentialul nisei peste 5-6 ani, clientul vrea eficienta, putere de cumparare astazi nu maine. Un client mare nu vine la tine si nici nu discuta cu tine, agentia propune..........iar asta inseamna campanii cu durata redusa, ar trebui ca o agentie sa iti  furnizeze permanent clienti, asta presupune ca tu sa ai o nisa clasa A.
Ce nu inteleg, pana acum ai monetizat acest trafic ?

#20
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Nu am monetizat sub nici o forma traficul pana acum...

#21
Cata.

Cata.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 06.12.2004
Degeaba vei avea contract cu o agentie daca ei iti vor furniza reclame cu napolitane pentru 10% din afisari.

Daca vrei sa faci ceva, propune-le direct firmelor consacrate :P

#22
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
eu nu cred ca exista site cu continut LEGAL si in closed beta sa aiba 1mil de unici/luna in ro?

#23
fiumm

fiumm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 25.06.2008

View PostCata., on 12th June 2010, 01:58, said:

Degeaba vei avea contract cu o agentie daca ei iti vor furniza reclame cu napolitane pentru 10% din afisari.

Daca vrei sa faci ceva, propune-le direct firmelor consacrate :P



Agentiile sunt de doua feluri cele care vand doar online si cele care cumpara ocazional online, ceea de a doua varianta va plati bine dar nu va fi ceva constant...........deci trebuie sa ai si o alta alternativa.
In ceea ce priveste sa vinzi direct unui client mare nu se poate, clientul mare semneaza un contract cu o agentie la inceput de an iar agentie decide cum imparte bugetul de campanie si implicit canalele de publicitate pe care o sa le foloseasca.

In acest caz e greu de crezut ca exista un astfel de site care sa nu fi fost monetizat pana in prezent, cine are un astfel de site ajunge sa cumuleze si ceva experienta in vanzarea de spatiu publicitar..........incat sa isi faca o impresie legata de eventuale incasari.

#24
Cata.

Cata.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 06.12.2004
Nu cred ca toate firmele de napolitane au contracte cu agentiile.
Cate reclame cu napolitane si dulcuri ati vazut pe net ?

Totodata nu vad de ce ar fi interesate sa-si faca publicitate pe net...
Mai bine renteaza sa-si promoveze napolitanele intr-o benzinarie sau intr-un magazin.

Si nu cred ca sunt prea multi care vad pe net reclama la "Fagarasul cel Mare" si fug repede la magazin sa intrebe....
Aveti fagarasul cel mare ?  :D

Cam suspecta faza cu am 30 000 de vizitatori pe zi, dar nu folosesc adsense pentru ca nu as castiga decat 1500 de euro :)
In alt fel spus mai bine nu castig nimic, decat sa castig doar 1500 de euro :))

#25
fiumm

fiumm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 25.06.2008

View PostCata., on 12th June 2010, 10:56, said:

Nu cred ca toate firmele de napolitane au contracte cu agentiile.
Cate reclame cu napolitane si dulcuri ati vazut pe net ?

Totodata nu vad de ce ar fi interesate sa-si faca publicitate pe net...
Mai bine renteaza sa-si promoveze napolitanele intr-o benzinarie sau intr-un magazin.

Si nu cred ca sunt prea multi care vad pe net reclama la "Fagarasul cel Mare" si fug repede la magazin sa intrebe....
Aveti fagarasul cel mare ?  :D

Cam suspecta faza cu am 30 000 de vizitatori pe zi, dar nu folosesc adsense pentru ca nu as castiga decat 1500 de euro :)
In alt fel spus mai bine nu castig nimic, decat sa castig doar 1500 de euro :))

Sa stii ca toate firmele mari au contracte cu agentiile, iar publicitate nu presupune sa isi faca reclama la benzinarie sau net, exista un sondaj care spune : audienta cu target x este impartita 50% tv, 30 % radio, 10 % ziar , 10 net , etc..................asta inseamna ca dintr-un buget de 1 milion se imparte in functie de procent suma si astfel din bugetul anual se consuma 10 % pe net ( exemplu). Divizia care se ocupa de net alege site-urile sau metoda pe care o va folosi adica prin google sau direct.
Firmele care pot fi contactate in mod direct sunt cele mici si in acest caz trebuie sa fi pregatit sa ai ceva notiuni de marketing, nu bati pur si simplu la usa. La client trebuie sa ii oferi totul pe tava, avantaje, idee, etc.

#26
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005

View Postagain, on 12th June 2010, 02:06, said:

eu nu cred ca exista site cu continut LEGAL si in closed beta sa aiba 1mil de unici/luna in ro?

Depinde de continut (si DA e 100% legal)... Eu am continut unic in RO nu exista nici macar ceva asemanator (probabil te gandesti de ce nu a mai facut cineva inainte... eu un pic mai complicat de facut, de catea ori am vrut sa renunt).

View PostCata., on 12th June 2010, 10:56, said:

Cam suspecta faza cu am 30 000 de vizitatori pe zi, dar nu folosesc adsense pentru ca nu as castiga decat 1500 de euro :)
In alt fel spus mai bine nu castig nimic, decat sa castig doar 1500 de euro :))

Nu vreau sa bag publicitate din stadiu BETA, ideea era daca se merita sa mai investesc in site. Vroiam sa stiu cam la ce sume se poate ajunge. Site-ul ca sa fie pus la punct OK mai trebuie investit 5000-7000 EUR. Pentru adsense 1500-2000 EUR pe luna e OK pentru mine pentru inceput dar speram sa se poate castiga un 4000-5000 EUR din alt tip de publicitate. Daca s-ar ajunge la suma asta lunar as investi banii de acum, daca stau doar pe adsense probabil voi investi treptat (sau nu voi mai investi). Ideea e ca nici nu vreau sa umplu site-ul cu publicitate, vreau sa fie cat de cat de bun simt (3-4 bannere maxim).

Edited by LensFlare, 12 June 2010 - 16:06.


#27
Cata.

Cata.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 06.12.2004
Teoretic cu alta retea de publicitate ar trebui sa iei 4000 - 5000!

Doar ca ei nu iti vor furniza publicitate pentru toate afisarile.
Asa am facut si eu un contract cu o agentie si m-am trezit ca 15% din afisari erau reclamele lor, iar restu nu era nimic!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate