Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cat poate incasa din publicitate un site cu 25.000-35.000 unici/zi ?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Cat poate incasa lunar din publicitate un site cu un trafic zilnic de 25.000 - 35.000 unici si 100.000 de afisari pe zi? Nu ma refer la publicitate prin adsense sau afilieri, doar publicitate oferita prin diverse agentii de publicitate. Vizitatorii sunt toti din Romania, in general adolescenti cu varste intre 10 si 16 ani.

Intrebare doar pentru cei care au/au avut un site cu numarul asta de vizitatori din romania!

#2
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Ce e pe site-ul respectiv ? (nu trebuie sa imi dai link)

#3
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Piese pentru statii spatiale :) (apropo de varsta vizitatorilor 10-16 ani)

#4
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005

 crysty2k5, on 9th June 2010, 13:38, said:

Ce e pe site-ul respectiv ? (nu trebuie sa imi dai link)

In principiu poze. Tot contentul este transformat de un script in poze. Din aceasta cauza nu pot pune adsense. Vizitatorii sunt strict adolescenti  din Romania cu varsta intre 10 - 16 ani care petrec pe site in medie 5-10 minute.

#5
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Acum sunt curios, de ce nu poti pune adsense ? pentru ca un script iti transforma continutul in poze ? atunci cum faci alt tip de reclama ? sau TOS-ul adsense nu permite ca site-ul sa fie doar cu poze ? (nu din cate stiu eu)

#6
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005

 dlh, on 9th June 2010, 14:04, said:

Acum sunt curios, de ce nu poti pune adsense ? pentru ca un script iti transforma continutul in poze ? atunci cum faci alt tip de reclama ? sau TOS-ul adsense nu permite ca site-ul sa fie doar cu poze ? (nu din cate stiu eu)

Am spus deja ca nu ma intereseaza adsense sau afilieri. Din cauza contentului (poze) adsense plateste minim, nu e problema cu TOS-ul. Site-ul e pentru moment in closed beta si mai necesita niste investitii. Sunt curios daca se merita. Tinand cont de audienta site-ul se preteaza la reclame gen: dulciuri, calculatoare, telefoane, haine... si multe altele. As dori ca o agentie de publicitate sa ia un procent din incasari si sa imi gaseasca firme care ar dori sa faca publicitate pe site. Sunt curios cam la ce sume se poate ajunge pe luna ca sa stiu daca mai investesc sau il las pentru moment asa... investitia fiind o suma destul de mare.

#7
cocoi89

cocoi89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.01.2007
ai pm.

#8
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Nu trimiteti PM-uri cu oferte. Nu  sunt interesat sa vand sau sa pun publicitate pe site momentan. As vrea sa aflu doar ce suma s-ar putea castiga.

#9
fiumm

fiumm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 25.06.2008
Nu exista cifra in cazul vanzarilor directe sau printr-o agentie, eu am vandut un banner intr-o perioada la o suma x iar acum iau aceeasi suma cu doua bannere, dimensiunea este identica, amplasare, etc. Nisa ca varsta e destul de slabuta in cazul tau.

#10
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Media de varsta a vizitatorilor tai este foarte scazuta si din acest motiv si preturile oferite pe posibile banere/publicitate vor fi ceva mai mici. Depinde si de arta ta de a negocia eventuale contracte.
Eu am gasit acum pe un site cu 6000/unici pe zi banner 250x250 cu 250lei/luna ceea ce pt mine este un pret foarte bun.

#11
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005

 daniel21, on 9th June 2010, 21:06, said:

Media de varsta a vizitatorilor tai este foarte scazuta si din acest motiv si preturile oferite pe posibile banere/publicitate vor fi ceva mai mici. Depinde si de arta ta de a negocia eventuale contracte.
Eu am gasit acum pe un site cu 6000/unici pe zi banner 250x250 cu 250lei/luna ceea ce pt mine este un pret foarte bun.

Dar e totusi singurul site din Romania cu vizitatori cu aceasta varsta...

#12
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

 LensFlare, on 10th June 2010, 04:58, said:

Dar e totusi singurul site din Romania cu vizitatori cu aceasta varsta...


Ai incercat sa vinzi spatiu publicitar pe site ?

#13
Cata.

Cata.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 06.12.2004
Cred ca intre 1200 - 1500 de euro ....

Mai mult nu cred, mai putin da :)

#14
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007

 LensFlare, on 10th June 2010, 03:58, said:

Dar e totusi singurul site din Romania cu vizitatori cu aceasta varsta...

pai si ce faci cu copiii aia? produse nu cumpara, credite nu fac...

#15
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005

 laffin, on 10th June 2010, 22:35, said:

pai si ce faci cu copiii aia? produse nu cumpara, credite nu fac...

Ce inseamna pentru tine produse? Masini de spalat? Au nisa lor de produse ex. haine, dulciuri etc....

#16
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007
de exemplu, un magazin online ce vinde?

sa fim seriosi vor cumpara ei haine si dulciuri online sau visezi la contracte cu branduri consacrate?

daca vrei sa vinzi, mai bine nu precizezi nimic de varsta... e ce mai slaba zona posibila!

#17
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

 Cata., on 10th June 2010, 20:10, said:

Cred ca intre 1200 - 1500 de euro ....

Mai mult nu cred, mai putin da :)


Cum ai ajuns la suma asta ?

 laffin, on 11th June 2010, 09:35, said:

de exemplu, un magazin online ce vinde?

sa fim seriosi vor cumpara ei haine si dulciuri online sau visezi la contracte cu branduri consacrate?

daca vrei sa vinzi, mai bine nu precizezi nimic de varsta... e ce mai slaba zona posibila!


Avand in vedere ce spune laffin si are dreptate.

#18
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005

 Cata., on 10th June 2010, 19:10, said:

Cred ca intre 1200 - 1500 de euro ....

Mai mult nu cred, mai putin da :)

Pai banii astia ies din adsense fara probleme...


 laffin, on 11th June 2010, 08:35, said:

de exemplu, un magazin online ce vinde?

sa fim seriosi vor cumpara ei haine si dulciuri online sau visezi la contracte cu branduri consacrate?

daca vrei sa vinzi, mai bine nu precizezi nimic de varsta... e ce mai slaba zona posibila!

Cum spuneam nu ma intereseaza afilieri. Ce inteleg eu prin reclama ca vad ca nu e clar pentru toti asa ca dau un exemplu clar: Un banner cu reclama la napolitanele X sau la sucul X.

Nu vezi in mare situatia, copii astia in 4-5 ani vor fi majori si cu servicii si... inca utilizatori ai site-ului.

Si ma rog de ce nu as putea face contracte cu firme consacrate? Site-ul e in closed beta si are 35.000 utilizatori dintre care 25000 activi. Probabil cand iese din beta se tripleaza numarul utilizatorilor. Nu stiu cate site-uri (nu warez, filme online, tv online... chestii legale) din Romania au numarul asta de vizitatori, asa ca nu vad de ce "visez" la brand-uri, mie mi se pare ceva normal nu un vis.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate