Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Hemoragiile - pro si contra

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postiordache4991, on 19th June 2010, 17:36, said:

Tot ce ai zis. De la a strange prea tare (tesutul si chiar membrul poate fi afectat prin circulatia sangvina oprita). De aceea trebuie sa-l largesti (la 15 min), si sa nu-l ti mai mult de 2 ore (stiam eu). De aceea primul lucru, este sa notezi ora la care ai pus garoul, ca ulterior, sa-l poti da medicului de la U.P.U.


dupa 6 ore e risc de necroza. din partea mea e ok si regula cu 2 ore, da' nu se intampla nicio tragedie daca-s doua si-un sfert.

un garou strans corect sigur opreste circulatia, asta-i scopul lui in viata. deci asta nu se incadreaza la garou pus gresit. eu vorbeam de verbul "a pune", nu " a mentine" etc., fiindca de asta era vorba in postul la care ma refeream.

#38
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
eu una n-o să înțeleg niciodată de ce-i mănâncă pe unii să învețe de pe net. Tati, dacă vrei să ajuți, cursuri de prim ajutor sunt, te învață ăia tot ce trebuie. Cum dumnezo să-ți imaginezi că citești un ghid și gata, poți să pui o perfuzie, să mor dacă știu. Tot e bine că nu vor să afle cum se fac traheotomii, că au văzut un film...

#39
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
@adadoi

Daca iti vine sa crezi, in orasul meu, NU SE FAC cursuri de prim-ajutor! Si oricum m-am lamurit si acolo ce saa fac: mergi 2-3 ori pe saptamana, si te invata BLS...

Daca ii vine rau la un nenea pe strada, si nu toti cetatenii au cursuri de prim-ajutor, nu mai bine ma informez si invat "de pe net" (siteuri specializate in medicina)? Te invata tot ce trebuie...? Asta s-o crezi tu!

Cei mai multi care invata, invata de unul singur, citeste fiecare paragraf, acasa. Nu crede ca la cursurile de prim-ajutor (care is de 2 ore pe saptamana) se invata mare lucru!

Eventual ca voluntar, inveti mai mult (atata timp cat ai si practica - in spitale/pe salvari/etc.).

Edited by iordache4991, 24 June 2010 - 18:32.


#40
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
iordache, tata, nu poți să înveți așa ceva fără să pui mâna și să vezi. Sunt convinsă că nu realizezi și că ești bine intenționat, dar poți să faci mai mult rău decât bine acordând primul ajutor din ce-ai citit pe net sau în curs. Dacă vrei să ajuți, fă voluntariat. Cine crezi tu că ar mai face medicina dacă ar fi așa simplu, de pe net?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate