Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

conectarea unui MAC la retea LAN

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
duzzy59

duzzy59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 07.05.2006
am o cunostinta care si-a luat un MacBook Pro super tare, pe care as dori sa il leg in retea Lan. Locatia unde se gaseste reteaua este conectata la net printr-un router Romtelecom care merge si wireless si Lan. Dupa router este un switch cu multe iesiri. La capatul uneia dintre iesiri era calc vechi pe windows care mergea... Acum este acest Mac care nu merge decat in wireless. As dori sa il pot lega la retea: sa am netul pe cablu si sa poata lista la imprimantele care sunt in retea cu ip-urile lor proprii. Am pus ip-ul, submask, DNS (l-am folosit pe cel al Romtelecomului). Cere si Router Ip (care in windows nu era) si inca ceva: Domain name. Aici am trecut numele domeniului. Si ? NIMIC ! apare bifat cu verde ethernet (deci reiese ca merge) dar cred ca vede doar ca ip-ul pe care i l-am dat e ok.

Stie careva cum se face?

sau daca se poate face ceva?

are cineva o adresa de tutorial?

In instructiunile de pe site, scrie ca vede reteaua , imprimante, etc INSTANTANEU si se conecteaza FARA PROBLEME

Vad ca NU !

Va rog sa ma ajutati daca puteti !

#2
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
pune o imagine cu setarile de network pentru portul Ethernet, sa ne lamurim.

intr-o retea DHCP nu ai nevoie sa faci setari de Router, DNS si Search Domain pentru ca sunt date de router.

ai incercat sa copiezi parametrii TCP/IP din PC-ul care merge?

#3
duzzy59

duzzy59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 07.05.2006

View PostCentris, on 7th June 2010, 20:13, said:

pune o imagine cu setarile de network pentru portul Ethernet, sa ne lamurim.

intr-o retea DHCP nu ai nevoie sa faci setari de Router, DNS si Search Domain pentru ca sunt date de router.

ai incercat sa copiezi parametrii TCP/IP din PC-ul care merge?


am incercat sa pun aceste setari de TCO/IP dar nimic !

Azi trec pe la firma respectiva, copiez acea imagine si o postez.

Dar am o intrebare pana atunci: ce sa pun la Router, DNS si Search Domain ? (netul este prin Romtelecom)
Precizez ca nu am mai butonat pan acum MAC dar se pare ca sunt mai multe diferente decat credeam !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate