Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Insula Korcula

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
hcarmen

hcarmen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.06.2010
Daca poate cineva sa-mi dea mai multe detalii despre insula. Traseu, hoteluri, plaja, si cel mai important ferry boat. Noi plecam din Bucuresti prin Ungaria ( vrem sa vedem si Budapesta)

#2
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
http://www.google.ro...105c7a8e49fce57 - probabil e atat de greu..

http://maps.google.r...r...sa=N&tab=wl - asta pt traseu

Edited by SuperMelon, 07 June 2010 - 09:05.


#3
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Insula minunata, orasul (stari grad - adica old town) deosebit - unul dintre cele mai frumoase pe care le-am vazut in Croatia. Din pacate la plaje sta mai prost, singura plaja mai mare si cu nisip - dar si aglomerata - e in zona Lumbarda. Probabil mai sunt o multime de golfulete - de-a lungul insulei - in care se poate merge si chiar daca nu-s cu nisip, s-ar putea sa fie frumoase si linistite. Cind au fost eu (in 2001) nu exista Google Earth ca sa pot sa-mi caut locuri frumoase si mai putin calcate de turisti. Plus ca a fost prima mea tura in Croatia si nu stiam la ce sa ma astept.
Hoteluri sunt citeva (Bon Repos, Liburna, Marko Polo si parca inca unul), dar ca peste tot in Croatia tot cazarea la pensiuni private e de preferat (cel putin din punctul meu de vedere).
Se pot vizita insulele Mljet si Lastovo, chiar si Drubrovnik-ul (dar din punct de vedere financiar e mai rentabil sa-l vizitezi la dus sau la intors).
Pentru ferry ti-a dat @mdt linkul de la Jadrolinija. Acolo se gasesc toate informatiile despre ferry-urile din Croatia.
La ferry-uri (aici sau in alte locuri), nu-i nimic deosebit, se cumpara bilet, se sta la coada cu masina, iar cind se face imbarcarea trebuie sa "te lasi manevrat" de respectivul operator care, foarte probabil, te va pune sa-ti inghesui masina la citiva centimetri de celelalte. Sunt ei calmi, dar se mai enerveaza cind dau peste unii ce nu-s in stare sa-si manevreze propria masina.

Edited by biscatrix, 07 June 2010 - 10:25.


#4
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

View Postbiscatrix, on 7th June 2010, 10:25, said:

Insula minunata, orasul (stari grad - adica old town) deosebit - unul dintre cele mai frumoase pe care le-am vazut in Croatia. Din pacate la plaje sta mai prost, singura plaja mai mare si cu nisip - dar si aglomerata - e in zona Lumbarda. Probabil mai sunt o multime de golfulete - de-a lungul insulei - in care se poate merge si chiar daca nu-s cu nisip, s-ar putea sa fie frumoase si linistite.

foarte frumos oras, intradevar. plajele mai misto sunt in vest, spre Vela luka parca se numeste localitatea. plaja de la lumbarda este nasoala, dupa parearea mea, e ca la mamaia. GEarth e de baza...

#5
bogdan95

bogdan95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 12.07.2009
Salut,

Am vrea si noi sa mergem pe insula Korcula, pe traseul Baia Mare-Satu Mare-Arad-Timisoara-Jimbolia-Novi Sad-Sarajevo-Mostar-Ston-Orebic-Korcula-cazare
As vrea sa stiu daca gasesc cazare la privati, in jur de 40 de euro/studio sau apartament/noapte.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate