Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Sa finalizam o casa

- - - - -
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#37
allkarenin

allkarenin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 12.07.2005
Off! Da -aseara am chemat un tamplar care mi-a zis ca pardoseala pe care am luat-o nu este tocmai buna. (este de brad, este prea subtire, este prea putina). Astept oferta lui (manopera) pentru scara, pardoseala, scara de lemn catre beci, montare usi, etc. Toata ziua am cautat firme in Bucuresti sau in imprejurimi (nu sunt bucuresteanca si ma descurc greu pe aici desi aici am teminat cele 2 facultati care nu mi-au folosi la nimic !) si astept oferte la pardoseala sau parchet de calitate macar pentru sufragerie pentru inceput(25mp). In celelate camere (inclusiv in dresing ) voi pune probabil pardoseala cea "proasta" sau o sa o vand pe un pret minim pentru cineva care o va folosi ca lambriu.
De asemenea caut pe cineva serios (firme) care sa-mi faca mobilierul de bucatarie si eventual si dresingul.
Apoi va trebui sa-mi fac si acoperis la terasa (tot din lemn).
Cred ca momentan vom renunta la semineu.
Dupa ce vom finaliza etajul (probabil intr-o luna!) ne vom muta aici si vom darama casa veche din fata in care stam. Si probabil voi trece pe subiectul " Ce facem cu molozul?" -ca pana acum am platit in jur de 10 mil  la ADP sa scap de el!
Nici nu mai putem dormi noaptea de griji. Cred ca voi apela la un nou credit la bancile astea din Romania care te storc! (apropo de dobanzile care au crescut din nou)!
Asadar sunt in impas si mi-e teama de un singur lucru (si am avut oroare de asta): sa ma mut in casa fara sa o finalizez ca oricum vom dormi pe dusumea (dar macar sa fie de calitate nu?).
Si nu cred ca te poti ocupa de casa serios cand ai joburi (cazul nostru) si responsabilitati mari si nu ai nici concediu si in weekend dai o fuga 100 km sa-ti vezi plodul care prefera fistic!.
Asadar imi cer eu scuze....
Si intrebarile sunt:
1. cat este manopera pentru pardoseli, parchet? (am vazut firme care includ manopera in pretul produsului ! -ma gandesc si la asta)
2. De ce nu ai o clona aici?
O sa trimit si poze cu stadiul actual probabil vineri!
Mersi ....

#38
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

karla, on Jul 19 2005, 12:57, said:

Si intrebarile sunt:
1. cat este manopera pentru pardoseli, parchet? (am vazut firme care includ manopera in pretul produsului ! -ma gandesc si la asta)

<{POST_SNAPBACK}>


in mod normal, la o podea de brad de 2,5 cm grosime, manopera+materiale=18 euro/mp. atentie mare la tamplar, cand iti spune pretul sa fii sigura ca include si slefuitul ei, impreuna cu materialele necesare: hartie abraziva, bait, lac sau palux. marea majoritate iti spun intai un pret, dupa care vin si zic ca vor si hartie, si materiale, etc.

riglele de suport tb sa fie minim de 2,5, dar atentie la nivelul de la bai, daca nu ati turnat sapele e bine sa calculati exact diferenta de nivel intre zonele cu gresie si cele cu podea, materialele au grosimi diferite, ca atare si sapele vor avea inaltimi diferite.
diferentierea se va face pe linia usilor, cu atentie la deschiderea lor. adica, la un zid de 25 cm, daca usa se deschide inauntru, linia de imbinare este la firul INTERIOR al peretelui, nu la mijloc, fiindca usa e bine sa o montezi la acelasi fir interior.
-NU lua podele de la praktiker, sunt penibile calitativ

la parchet e alta socoteala, materialul singur costa de la 15 euro in sus, iar prinderea lui e mai dificila.

#39
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

karla, on Jul 19 2005, 12:57, said:

Cred ca momentan vom renunta la semineu.

<{POST_SNAPBACK}>


chiar daca nu il montati, turnati postamentul pentru el si lasati  teava in perete care va fi priza de aer externa. montajul semineului, facut de profi, e ca un lego, dureaza max 2 zile si nu face multa mizerie.ar fi bine sa va alegeti un model, ca sa aveti un target pt viitor si niste dimensiuni de care sa tineti cont.

montajul usilor cred ca e ceva gen 25-35 euro.buc, nu stiu exact, eu lucrez cu tamplari sau firme care il au inclus in costul usilor. filozofia mea e ca, daca cumpar ceva de la cineva, tot acel cineva imi va face si montajul, ca sa nu zica, ca si meseriasul tau ca nu e buna podeaua. si, lucru u important, am o garantie de 1 an, de care ma pot folosi daca lucreaza sau nu sunt bune.

#40
allkarenin

allkarenin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 12.07.2005
Multumesc inca o data pentru sfaturi si pentru timpul acordat.
La mine dat fiind fapul ca l-am concediat pe constructor (cu care aveam un contract) nu mai exista o continuitate. Descopar acum neconformitati (apropo de podea, de montaj usi, etc) mai mici sau mai mari. Si incerc sa le corectez. Nu voi cumpara parchet sau podea de la Praktiker si nici de la Metro sau Brikostore. Am deschis cateva cutii si noi ca necunoscatori am vazut "calitatea".
Model de semineu am ales si vom face asa cum ne-ai recomandat tu.... Tu placarea finala cu ce piatra o faci ? (evident tinand cont de gusturile beneficiarului dar ce recomanzi-marmura, granit, piatra de rau, etc). Uite incerc sa atasez modelul ales (care se potriveste in functie de dispunerea cosului si de amplasament).
Si am renuntat la fistic dar baietelul meu mi-a zis ca "in loc o sa deseneze un paianjen pe tavan"!
O zi vesela!

Attached Files



#41
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

karla, on Jul 20 2005, 08:28, said:

Multumesc inca o data pentru sfaturi si pentru timpul acordat.
La mine dat fiind fapul ca l-am concediat pe constructor (cu care aveam un contract) nu mai exista o continuitate. Descopar acum neconformitati (apropo de podea, de montaj usi, etc) mai mici sau mai mari. Si incerc sa le corectez. Nu voi cumpara parchet sau podea de la Praktiker si nici de la Metro sau Brikostore. Am deschis cateva cutii si noi ca necunoscatori am vazut "calitatea".
Model de semineu am ales si vom face asa cum ne-ai recomandat tu.... Tu placarea finala cu ce piatra o faci ? (evident tinand cont de gusturile beneficiarului dar ce recomanzi-marmura, granit, piatra de rau, etc). Uite incerc sa atasez modelul ales (care se potriveste in functie de dispunerea cosului si de amplasament).
Si am renuntat la fistic dar baietelul meu mi-a zis ca "in loc o sa deseneze un paianjen pe tavan"!
O zi vesela!

<{POST_SNAPBACK}>



mie cel mai mult imi plac cele placate cu piatra de dobrogea.cred ca al tau e ceva de genul asta.
o sa iti atasez unul sau 2, dar nu acum, ca sunt pe laptop.
marmura e pt case pretentioase, cu spatii mari, iar piatra de rau e mai pt case de vacanta, dupa mine.

#42
allkarenin

allkarenin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 12.07.2005
Da iar ai dreptate si eu voi merge pe ideea asta. Marmura nu merge, piatra de rau nu merge asa ca voi cauta piatra de Dobrogea bej , crem, nisipiu...cred ca asta-i culoarea dar in Bucuresti sunt o gramada care chipurile vand piatra de Dobrogea....ce scrie pe ea?
Nu ma grabesc cu semineul ! Acum ti-am zis sunt la pardoseala si la gresie, faianta.
Si eu o sa-ti pun niste poze vineri probabil si pana atunci promit sa nu te mai intreb tot felul de lucruri marunte.
O zi vesela!

#43
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

karla, on Jul 20 2005, 13:15, said:

Da iar ai dreptate si eu voi merge pe ideea asta. Marmura nu merge, piatra de rau nu merge asa ca voi cauta piatra de Dobrogea bej , crem, nisipiu...cred ca asta-i culoarea dar in Bucuresti sunt o gramada care chipurile vand piatra de Dobrogea....ce scrie pe ea?
Nu ma grabesc cu semineul ! Acum ti-am zis sunt la pardoseala si la gresie, faianta.
Si eu o sa-ti pun niste poze vineri probabil si pana atunci promit sa nu te mai intreb tot felul de lucruri marunte.
O zi vesela!

<{POST_SNAPBACK}>


nu am zis ca nu raspund la lucruri marunte, ci la lucruri care nu sunt imediate.
adica intreaba-ma ce e nevoie saptamana asta, altfel raspund peste o saptamana  :D

nu inteleg de ce nu cumperi un semineu de gata, are tot ce trebuie, inclusiv accesoriile de care tu nu stii acum, fiindca nu ti-a spus nimeni  :naughty:

#44
allkarenin

allkarenin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 12.07.2005
Saptamana asta imi pun gresia si faianta (aprox 80 mp). Ce adeziv sa iau?
Problema nr. 2 este sa achizitionez pardoseala si eventual parchet in sufragerie si evident un tamplar bun.
Si poate tuturor care citesc o sa zica "astia sunt nebuni-nu gasesc in Bucuresti mesteri ?" Ei iata ca nu deoarece aici se construieste masiv, sunt oameni cu foarte multi bani si mesterii buni au un simt formidabil al orientarii. Cei ca mine raman cu carpaci sau cu mesteri de ocazie. Am mers in general pe recomandari dar am luat plasa.
Problema nr 3 este sa scap de deseuri (lemn facut bucati din cofraje-6mc, moloz, pamant de la canalizare, etc) deoarece cei care au lucrat nu prea le aveau cu organizarea muncii si pentru ca luna viitoare probabil vom demola casa veche! O sa fie ingrozitor! (Am autorizatie de demolare!!!!).
Semineul realizat de firme costa 2000 E. Mi-au transmis oferte .........Si am strans pana acum o baza de date si despre acest lucru deoarece preferam sa-l construim cu materiale achizitionate de noi (nu ti se pare o suma mare?)
Semineu
1 . Foyer din fonta (partea functionala)-o sa-l cumpar de la firme specializate.
2 . Accesorii de montaj (grile de ventilatie si decompresie, racord flexibil din inox -care face legatura dintre foyer si cos) - probabil o sa le caut prin magazine.
Cosul este facut deja iar referitor la imbracaminte o sa merg pe ideea ta (piatra de Dobrogea).
O zi vesela!

#45
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

karla, on Jul 21 2005, 08:26, said:

Saptamana asta imi pun gresia si faianta (aprox 80 mp). Ce adeziv sa iau?

<{POST_SNAPBACK}>


eu cunosc  cu ceresit, asa ca poti cere si echivalent de la murexim. alte firme nu cunosc, nu recomand.
1.pe pereti, se zice ca e de ajuns sa fie cm9. eu recomand cu cm11
2.pe jos, in  zonele unde nu e trafic intens, cm11
3.la exterior(terasa, balcoane) si in holuri de trecere. cm217(adeziv flexibil). la exterior si chitul tb sa fie de calitate, altfel sare cu trecerea timpului.
sa nu te lasi pacalita de pret sa pui afara cu cm11(cm217 e dublu ca pret fata de cm11), fiindca ala nu rezista la -20 grade, cat e la noi

#46
allkarenin

allkarenin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 12.07.2005
Mersi mult pentru operativitate!
O sa-ti transmit rezultatele saptamana viitoare.

#47
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

karla, on Jul 21 2005, 08:26, said:

Semineul realizat de firme costa 2000 E. Mi-au transmis oferte .........Si am strans pana acum o baza de date si despre acest lucru deoarece preferam sa-l construim cu materiale achizitionate de noi (nu ti se pare o suma mare?)
Semineu
1 . Foyer din fonta (partea functionala)-o sa-l cumpar de la firme specializate.
2 . Accesorii de montaj (grile de ventilatie si decompresie, racord flexibil din inox -care face legatura dintre foyer si cos) - probabil o sa le caut prin magazine.
Cosul este facut deja iar referitor la imbracaminte o sa merg pe ideea ta (piatra de Dobrogea).

<{POST_SNAPBACK}>


am colaborat f bine cu cei de la stefanescu seminee, am facut cateva cu ei si sunt f buni, au si site.
am la o lucrare unul dragutel, cu 1700 de euro, cu toate accesoriile, poate ca ar merge. nu mai stiu insa daca era tva inclus.. :huh:

cosul tb sa fie minim 25 cm diametru, altfel nu va avea tiraj
sper ca are o chestie de curatare jos..
si ca trece de coama casei...

vezi ca s-ar putea sa fie nevoie de cartongips roz, antifoc, ca sa faci hota decorativa care mascheaza racorul de inox. asta in cazul in care nu iei toate elementel de decor.

cu molozul , e simplu: fie cu tiganii, fie cu un camionagiu la ciubuc.
lemnele tine-le, faci si tu un berbec la protap, la inaugurare, sa  moara dujmanii  :D

#48
allkarenin

allkarenin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 12.07.2005
Ei mersi!  dar mie mi-au cerut 2000 E -o sa mai negociez dar 1700 sau 2000 este tot mult.
Cu deseurile este groaznic: chiar daca exista o intreaga legislatie de mediu pe care chipurile trebuie si noi sa o implementam, chiar daca exista Garda de mediu sau politia comunitara (care au venit sa intrebe de contracte-noroc ca aveam) nu exista o infrastructura creata care sa-ti permita sa elimini deseurile de soiul asta din curte.
La ADP am platit pana acum 10 mil pentru cativa mc de deseu eliminat si nici nu vin la timp dupa ce platesti 3.750.000 lei. Acum am sunat firma SALSERV Ecosistem si astia iau mai putin adica 2500000 fara TVA. Cu varianta propusa de tine am incercat dar nu a mers decat o data: au primit amenda de la pol si s-au intors sa-mi ceara bani!!! Iti dai seama ce deseuri rezulta dupa ce-mi daram casa veche.  Cred ca mai bine imi fac o firma in domeniul asta!
Si acum o sa am curaj sa-ti trimit niste fotografii (cam aiurea facute si din unghiuri proaste).
Astept orice constatare, orice replica, orice diagnostic pentru ca nu vreau sa-mi dai sfaturi si sa plec de pe forum cu concluziile mele!

#49
allkarenin

allkarenin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 12.07.2005
Mai dar voi care ati fost candva pe "sa construim o casa" nu  va transferati pe "sa finalizam o casa"?

#50
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
După ce șlefuiesc stratul final de glet, pe suprafețele șlefuite rămîn urme (zgîrieturi) adînci. Vor fi vizibile și după ce dau cu lavabila?  
Mi-a luat o săptămînă să gletuiesc un perete (pînă mi-am făcut mîna). Sunt perseverent, chiar dacă mi-ar trebui o lună pentru cel de-al doilea.
Îmi spune și mie cineva cum trebuie procedat de la A la Z pentru a îndepărta micile defecte? Prin șlefuire se pare că rămîn urme...

Edited by dobrotescunicol, 24 July 2005 - 13:14.


#51
sirpet2001

sirpet2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 28.07.2002
Salut.
Am nevoie de sfatul vostru cu privire la finisarea interioara a peretilor.
Este vorba de o constructie noua, caramida Porotherm 30cm grosime, p+e+m, va fi izolata la exterior cu extrudat de 5cm, locatia com. Pantelimon. As dori sa stiu daca pot finisa la interior  cu rigips ( pe montanti de metal) fara a mai tencui caramida, fara vata minerala, etc. Doar rigips si instalatia electrica in spatele rigips-ului.
M-ar interesa foarte mult parerea voastra.
Multumesc anticipat.

#52
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

sirpet2001, on Aug 3 2005, 09:07, said:

Salut.
Am nevoie de sfatul vostru cu privire la finisarea interioara a peretilor.
Este vorba de o constructie noua, caramida Porotherm 30cm grosime, p+e+m, va fi izolata la exterior cu extrudat de 5cm, locatia com. Pantelimon. As dori sa stiu daca pot finisa la interior  cu rigips ( pe montanti de metal) fara a mai tencui caramida, fara vata minerala, etc. Doar rigips si instalatia electrica in spatele rigips-ului.
M-ar interesa foarte mult parerea voastra.
Multumesc anticipat.

<{POST_SNAPBACK}>


bineinteles ca poti

#53
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

dobrotescunicol, on Jul 24 2005, 13:13, said:

După ce șlefuiesc stratul final de glet, pe suprafețele șlefuite rămîn urme (zgîrieturi) adînci. Vor fi vizibile și după ce dau cu lavabila? 
Mi-a luat o săptămînă să gletuiesc un perete (pînă mi-am făcut mîna). Sunt perseverent, chiar dacă mi-ar trebui o lună pentru cel de-al doilea.
Îmi spune și mie cineva cum trebuie procedat de la A la Z pentru a îndepărta micile defecte? Prin șlefuire se pare că rămîn urme...

<{POST_SNAPBACK}>


din cate stiu eu, se dau 2 tipuri de glet: cel grosier, pentru suprafata portanta, sa zic asa, si cel fin , care vine apoi acoperit de lavabila.
ideea e ca ultimul se slefuieste mult mai bine, dar cu smirglu mai fin.
probabil ca tu ai glet cu granulositate mai mare, de aia raman zgarieturi.

#54
sirpet2001

sirpet2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 28.07.2002
multumesc pentru precizari

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate