Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Sa finalizam o casa

- - - - -
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#127
Marmota

Marmota

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 24.09.2005
Foarte interesant materialul.
Multumim.

#128
andy9

andy9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.08.2005
Hello,

Am postat de cateva ori pe la "sa construim o casa" si odata la "sa finalizam o casa". Am inceput constructia undeva in august. Acuma sunt la finisaje. S-a pus gresie, faianta etc.
Momentant am o problema cu usile si cu treptele.
Avand in vedere ca am depasit bugetul de 14 ori pana acuma banii ramasi sunt putini. Totusi nu vreau sa arunc banii astia pe geam.
Am luat oferte de usi de la porta, westag, eurohouse, lemn stratificat (miercurea ciuc) ... nimic nu ma convinge... am gasit numai usi scumpe si nicidecum satisfacatoare...
Ma gandeam la ateliere care fac usi furniruite calitative si ieftine? Stie cineva sa imi recomanda?
Am luat de asemenea oferta pentru scari placate cu lemn si balustrada.... 5600 RON... iese din discutie...
Ma gandeam sa egalizez din sapa si sa pun ... mocheta pana mai acumulez bani. Alte idei?

In orice caz, fata de cele estimate la inceput nimeni pe forum nu mentioneaza costuri gen: fosa, raocrduri canalizare, gard (!), umpluturi, porti ... etc. care sunt esentiale in economia unei case... s-a tot vorbit de preturi pe forum ei bine aceste elemente nu le-a mentionat nimeni si lumea le subestimeaza. Comparand insa la pretul total sa stiti ca este un efort considerabil si aceasta parte! Atentie celor care se gandesc numai la cost constructie efectiv...
Salutari

#129
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Pai Andy, toata lumea pare sa vaneze terenuri cu toate cele pe ele...

Put apa potabila - 180 RON / ml, cu teava PVC Valrom, margaritar, bentonita & stuff - acuma depinde la ce adancime vrei sa-l afci, daca vrei sa ai apa de udat gradina sau chiar apa potabila...De exemplu, teoretic eu am apa pe strada, dar cand am vazut ce presiune are (si inca nu e totul construit totul !!), m-am lipsit si am trecut pe put.

Racord electric - circa 1000 EUR TEORETIC. In Bucuresti cel putin, nu RENEL-ul face lucrarile, ci firme agreate, ceea ce salta pretul.

Gard - depinde de regulamentul  urbanistic al locului. In Bucuresti iti cer gard plin catre spate si vecini, ceea ce iar salta preturile..8000 RON manopera plus alte 10000 materialele pt zidarie cu blocheti pe 100 ml, h=2.5 m, fundatie de 80 cm.

#130
Avantajos

Avantajos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.09.2005
Salut
Sper sa nu fie prea tarziu
1.Am o parere ff proasta despre meseriasii din Bucuresti care lucreaza in lemn
Iti recomand sa pui o intrebare la CLC Construct in orasul Sfantul Gheorghe   sunt ff buni si lucreaza cu materiale uscate . Poti sa le faci o vizita sa vezi fabrica sau poti sa le triniti un mail cu scara pe care o vrei sa iti faca o estimare de pret . Sunt ff seiosi am lucrat cu ei si sunt ok si la pret. U site la www.clc.ro
2.In legatura cu tencuiala clasica sau gipscartonul pot sa iti spun doar ca nu iti trebuie izolatie la interior deci vata minerala este exclusa din discutie , cheltuiala inutila , si atunci ai 2 variante:
   a. Placare cu gios carton . insa are dezavantajul ca vei avea pereti care suna a gol
   b. clasic tencuiala care inseamna mizeria si pretuti unpic mai mari
Iti recomand tencuiala clasica care are si proprietati de absortie a vaporilor de apa si care este mult mai sanatoasa dar ai ff mare grija ca peretii sa fie perfecti dupa tencuiala sa nu iti ridice pretul la finisafele cu ipsossau cauta sa faci un contract forfetar cu o firna care sa iti dea pret material manopera care sa nu poate fi modificar ulterior.(negociat la sange)

#131
allkarenin

allkarenin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 12.07.2005

View PostDana_H, on Apr 23 2006, 14:18, said:

Racord electric - circa 1000 EUR TEORETIC. In Bucuresti cel putin, nu RENEL-ul face lucrarile, ci firme agreate, ceea ce salta pretul.
Daca vrei tu sa-ti faci lucrarea cu o firma atestata Electrica sau ANRE e treaba ta, daca nu...lucrarea se scoate la licitatie si evident castiga cel cu pret mai mic. Controlul se face de catre SDFEE-ul de care apartii.

#132
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postkarla, on Apr 27 2006, 12:13, said:

Daca vrei tu sa-ti faci lucrarea cu o firma atestata Electrica sau ANRE e treaba ta, daca nu...lucrarea se scoate la licitatie si evident castiga cel cu pret mai mic. Controlul se face de catre SDFEE-ul de care apartii.


Sau cel care da spaga.

#133
allkarenin

allkarenin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 12.07.2005

View PostX-plane, on Apr 27 2006, 20:12, said:

Sau cel care da spaga.
Se poate, nu pot sa te contrazic dar atunci alege-ti tu firma pe criteriile tale si nu miza pe alegerea celor de la Electrica prin organizare de licitatii.
Dar hai sa nu schimbam subiectul "sa finalizam o casa". :console:

#134
mariopopesco

mariopopesco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 13.12.2005
Am mai intrebat pe undeva dar mai multe pareri mai multa informatie. Deci : e vreo problema daca pun pe tavanul de beton (netencuit) polistiren expandat doar cu adeziv , fara dibluri de plastic (nu vrau sa ciuruiesc placa) ?

#135
treisto

treisto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 18.04.2006
Hello!
   Mi-am pus geamuri termopan la o camera care da in balcon, balconul e inchis...
   Trebuie tencuite glafurile dinspre balcon, cele interioare sunt facute mai de mult, si deoarece sunt multe denivelari si cam mult de incarcat, zidarul vrea sa puna rigips cu nu stiu ce cleme ca sa formeze la loc glaful...
   Intrebarea mea este: Ar trebui sa insist sa faca tencuiala clasica, sau merge si glaf din rigips, tinand cont ca nu e la exterior?
   Multumesc!

#136
Ari

Ari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 26.02.2006

View Postgiurescu, on Apr 6 2006, 13:48, said:

Pt. ARI

Sunt impresionat de scara prezentata de tine!
Mai ai si alte fotografii din aceeasi casa?
Tocmai proiectez o reamenajare interioara pentru o casa P +E si mi-ar fi de ajutor.


Nu am deocamdata .
Scara nu e gata inca , e doar o fotografie .
Cand voi avea o voi posta ca sa o vezi .
Sper sa iasa ca cea din foto .

ARI

#137
rgrinti

rgrinti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.04.2006
Am terminat si eu casa la rosu si as avea cateva intrebari:
1. Trebuie sa tencuiesc inainte de a pune termosistem? Mentionez ca paterul este din caramida iar mansarda din lemn.
2. La mansarda constructorul ne-a recomndat sa punem peste scandura exterioara carton asfaltat, plasa rabit, sipci si tencuiala. Avem niste opinii cum ca incarcam structura de pomana si ca am putea pune termosistemul direct pe lemn.
Va rog tare mult sa-mi dati un sfat.
Cam asa arata casa:

Attached Files



#138
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006

View Postbiliboc, on Mar 27 2006, 17:34, said:

Buna tuturor,

Sunt inca in faza de inceput a constructiei (sapaturi pentru fundatie).
Ash vrea sa shtiu daca un zid din caramida (29cm) dublat in exterior cu zid de BCA 10cm este suficient din punct de vedere al izolatiei termice.
Cu alte cuvinte: imi ofera BCA-ul ca dublura ceea ce ar oferi polistirenul expandat?

Imi poate cineva da comparat coeficientii conductivitate termica pentru BCA shi polistiren expandat?

Multumesc anticipat.
nu este de ajuns.
zidul trebuie facut astfel: caramida 29cm , vata minerala, bca 10cm, polistiren.

good luck

#139
thesys

thesys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 06.02.2006
buna karla,
am si eu o intrebare, spui ca ai "autorizatie de demolare"; cum ai procedat si cat te-a costat aceasta autorizatie, deoarece vreau si eu sa renunt la un zid de la o debara (dintr-un apartament) si nu stiu cui sa ma adresez (sau mai ales unde).

multumesc anticipat,

#140
allkarenin

allkarenin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 12.07.2005

View Postthesys, on Jul 5 2006, 20:15, said:

buna karla,
am si eu o intrebare, spui ca ai "autorizatie de demolare"; cum ai procedat si cat te-a costat aceasta autorizatie, deoarece vreau si eu sa renunt la un zid de la o debara (dintr-un apartament) si nu stiu cui sa ma adresez (sau mai ales unde).

multumesc anticipat,
Se elibereaza ca si autorizatia de constructie...Exista aceasi procedura..asadar iti trebuie certificat de urbanism pentru demolare mai intai. Depune dosarul la primaria de care apartii.
Pentru apartamente banuiesc ca exista alte reguli. Eu mi-am construit o casa asa ca s-ar putea sa-ti fi spus aiureli...

#141
Ari

Ari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 26.02.2006

View PostDiane, on Apr 3 2006, 18:04, said:

Wow ! Foarte frumos ! Vreau si eu o scara asa  :D


Diane ma bucur ca iti place .

Scara e facuta de o firma de la Oradea , dar au lucrari in toata tara . Iti pot da numarul de telefonul al patronului - Dl Rosca = 0788 711813 .

Succes !

Ari

#142
oibo

oibo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.07.2006
preturi reconditionat un wc servici pt manopera, este si cu poze:
http://forum.softped...m...t&p=1706878

#143
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 28.05.2004
Am urmatoare problema:la mansarda doresc sa fac un zid intre doi stalpi de lemn, din zidarie de sticla (nevada).
Constructorul imi spune sa nu poate sa faca asa ceva pentru ca nu poate gasi o solutie ca sa "lipeasca" caramida de structura de lemn.

Asa este sau exista solutii ?

#144
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
placheaza stalpii de lemn cu rigips de 12.

sau cu plasa.

Edited by as xxl, 14 August 2006 - 20:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate