Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Sa finalizam o casa

- - - - -
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#109
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

View Postkarla, on Mar 13 2006, 16:03, said:

Si eu nu primesc nici-un raspuns? :crybaby:

mai intreaba odata, baby crying :D
dar mai clar de data asta. :P

#110
allkarenin

allkarenin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 12.07.2005
[quote name='zen' mai intreaba odata, baby crying :D
dar mai clar de data asta. :P
[/quote]
Nu pot sa intreb mai clar...am crezut ca se subintelege.
In fine te rog pe tine  :kisstogether: sa-mi spui in ce consta receptia si daca este obligatoriu sa participe si un inspector MLPAT ca cei de la Primarie se inghesuie deja...
Am citit si eu legislatia, m-am documentat dar tot cei de la Primarie spun ca legislatia s-a schimbat in august 2005 pentru cei care-si construiesc in "regie proprie". Eu n-am gasit nimic nou in legislatie...doar in "procedurile ascunse".. :D

#111
-ina-

-ina-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 02.02.2006
Revin si eu:

Am si eu o intrebare, de fapt mai multe.
Am construit o casa, care acum e in rosu. E din Porotherm de 38.
Pe exterior o vom placa cu polistiren de 5 probabil. Mai e necesara izolarea peretilor ext cu rigips si vata minerala (pe interior)?
Care e varianta cea mai buna(raport pret- calitate):tencuiala clasica si apoi glet sau rigips si glet?

Va multumesc

#112
Ari

Ari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 26.02.2006

View Postzen, on Mar 12 2006, 22:23, said:

la o prima strigare, vreo 4000 euro, din stejar sau frasin



Multumesc Zen !
Mi-a cerut 4300 la a ............nu stiu cata strigare . Prima strigare a fost mult mai mare . Este foarte scump dupa parerea mea avand in vedere cat costa lemnul .
Problema este ca nu cred va va iesi ca cea din imagine !!!!!
Vis a vis de lucrarile efectuate pana acum , nu poate sa-mi arate decat niste poze intr-un album si atat . Oferta pentru astfel de lucrari este destul de redusa .
Stie cineva niste meseriasi care pot face asa ceva ? Multumesc !

#113
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

View PostAri, on Mar 14 2006, 18:50, said:

Multumesc Zen !
Mi-a cerut 4300 la a ............nu stiu cata strigare . Prima strigare a fost mult mai mare . Este foarte scump dupa parerea mea avand in vedere cat costa lemnul .
Problema este ca nu cred va va iesi ca cea din imagine !!!!!
Vis a vis de lucrarile efectuate pana acum , nu poate sa-mi arate decat niste poze intr-un album si atat . Oferta pentru astfel de lucrari este destul de redusa .
Stie cineva niste meseriasi care pot face asa ceva ? Multumesc !

1.e o scara f complicata, parerea mea ca ar tb sa ia vreo 5-6000. nu multi stiu sa faca asa ceva, inchiderea golului de scara e o capodopera.balustrii sunt sculptati manual, fiecare e vreo 300 de euro.
2.in tm ti-as recomanda, dar cred ca esti din buc, dupa absenta orasului din descriere. :D

View Post-ina-, on Mar 14 2006, 08:56, said:

Revin si eu:

Am si eu o intrebare, de fapt mai multe.
Am construit o casa, care acum e in rosu. E din Porotherm de 38.
Pe exterior o vom placa cu polistiren de 5 probabil. Mai e necesara izolarea peretilor ext cu rigips si vata minerala (pe interior)?
Care e varianta cea mai buna(raport pret- calitate):tencuiala clasica si apoi glet sau rigips si glet?

Va multumesc

nu ar fi necesara nici placarea la exterior, dupa mine.
cea la interior in mod sigur nu mai e necesara. tencuieste pe interior, macar pe o parte sa poata respira peretele.
varianta cu tencuiala clasica e mai murdara, dar mai buna. parerea mea.

#114
Ari

Ari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 26.02.2006
[quote name='zen' date='Mar 14 2006, 19:47' post='1334491']
1.e o scara f complicata, parerea mea ca ar tb sa ia vreo 5-6000. nu multi stiu sa faca asa ceva, inchiderea golului de scara e o capodopera.balustrii sunt sculptati manual, fiecare e vreo 300 de euro.
2.in tm ti-as recomanda, dar cred ca esti din buc, dupa absenta orasului din descriere. :D



Nu ZEN , sunt din Galati , iar cei care mi-au facut oferta sunt din Arad si respectiv din Craiova .
Nu-si fac prea multe probleme cu distantele .....ca doar nu platesc ei cazarea si masa muncitorilor .

Problema este ca nici una din firme nu ma convins pana acum ca aceasta scara va iesi ca cea din imagine .

#115
eddymutu7

eddymutu7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.12.2005
Scara cu acele 2 tipe mi se pare superba,incepand de la oglinzile de pe perete,treptele,contra-treptele,sit erminand cu acele lanturi de sustinere..unde asi putea comanda asa ceva?Cam la ce pret?

Aceleeasi intrebari si pt celelalte? :worthy:

Attached Files



#116
biliboc

biliboc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.09.2003
Buna tuturor,

Sunt inca in faza de inceput a constructiei (sapaturi pentru fundatie).
Ash vrea sa shtiu daca un zid din caramida (29cm) dublat in exterior cu zid de BCA 10cm este suficient din punct de vedere al izolatiei termice.
Cu alte cuvinte: imi ofera BCA-ul ca dublura ceea ce ar oferi polistirenul expandat?

Imi poate cineva da comparat coeficientii conductivitate termica pentru BCA shi polistiren expandat?

Multumesc anticipat.

#117
biliboc

biliboc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.09.2003
E cineva prin zona s-au a ajuns mesajul meu intr-un thread veki?

View Postbiliboc, on Mar 27 2006, 17:34, said:

Buna tuturor,

Sunt inca in faza de inceput a constructiei (sapaturi pentru fundatie).
Ash vrea sa shtiu daca un zid din caramida (29cm) dublat in exterior cu zid de BCA 10cm este suficient din punct de vedere al izolatiei termice.
Cu alte cuvinte: imi ofera BCA-ul ca dublura ceea ce ar oferi polistirenul expandat?

Imi poate cineva da comparat coeficientii conductivitate termica pentru BCA shi polistiren expandat?

Multumesc anticipat.


#118
cistele1

cistele1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.09.2005

View Posteddymutu7, on Mar 26 2006, 01:02, said:

Scara cu acele 2 tipe mi se pare superba,incepand de la oglinzile de pe perete,treptele,contra-treptele,sit erminand cu acele lanturi de sustinere..unde asi putea comanda asa ceva?Cam la ce pret?


Si eu vreau ceva de genul asta adica fara contra-treapta, dar din lemn.  In general  preturile sunt aberante.
De ex pt o scara de tip 'Prestige' avand 17 trepte (site-ul http://www.geocom-sa.ro/04.htm) mi-au spus un pret de 8000-9000 euro. Si asta evident , fara deplasarea si cazarea muncitorilor!
Pana la urma am ales ceva local ™ la un pret mult mai mic dar voi fi 'cobai' in sensul ca firma respectiva  va face pt mine prima scara de acest gen!! Risc ce sa fac!

#119
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003

View Posteddymutu7, on Mar 26 2006, 02:02, said:

Scara cu acele 2 tipe mi se pare superba,incepand de la oglinzile de pe perete,treptele,contra-treptele,sit erminand cu acele lanturi de sustinere..unde asi putea comanda asa ceva?Cam la ce pret?

Aceleeasi intrebari si pt celelalte? :worthy:


lasa dracu' scara, zi unde putem comanda tipele  :w00t:   :lol:   :notangel:

Attached Files


Edited by Kidu, 01 April 2006 - 14:48.


#120
vmm

vmm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.04.2006
Salutare!
Am angajat o firma pentru placarea axterioara a unui balcon cu placi de polistiren de 30mm
Dupa ce au pus polistirenul au aplicat un strat de polifix (adeziv pentru polistiren) pe care l-au driscuit. Ce anume ar mai trebui pus peste acest adeziv? Sau..cu alte cuvinte, este suficient de rezistent la ploaie, vant, diferente le temperatura... acest adeziv?
Ei spun ca este suficient... Eu nu prea cred..
Voi ce ziceti?

#121
crocop

crocop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 07.11.2005
Problema - glafuri interioare de lemn  :huh:
Ma poate invata cumva cineva cu ce adeziv (dibluri/suruburi?) se lipesc si pe ce fel de tencuiala?
Alte subtilitati pe care ar trebui sa nu le ratez la montarea lor?
Multumesc mult.
:arigato:

#122
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

View PostAri, on Mar 11 2006, 13:06, said:

Buna ziua ,

Poate sa-mi spuna cineva cam cat costa realizarea unei scari ca cea din attachment ?

Attachment attachmentMultumesc !

Wow ! Foarte frumos ! Vreau si eu o scara asa  :D

#123
eddymutu7

eddymutu7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.12.2005
kiddu am cautat si pot sa iti spun ca tipele se invart pe la baza sportiva de la dinamo kiev din ucraina:)  gL,vezi ca ucrainenii sunt parsivi

#124
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
legat de finisaje, am citit un post din acest subiect legat de tencuielile pe baza de ipsos.
tin sa precizez ca in vestul europei, nu numai ca nu sunt considerate nocive, radioactive sau alte minuni asemenea, ci au devenit un standart, practic in cazul tuturor cladirilor noi aplicandu-se:

tehnologia are avantajul de a fi foarte rapida, calitatea mai buna, iar pretul sensibil mai scazut (cel putin acolo unde cerearea de material este suficient de mare).
se executa folosind doua tipuri de ipsos, unul cu timp de lucru mare (1/2 -1 h), destul de plastic chiar si dupa intrarea in priza, avand o textura grosiera - stratul de incarcatura, stratul suport si un altul, destul de asemanator dar nu identic cu ipsosul nostru de modelaj, care vine ca ultim strat, stratul de ultim finisaj.

deindata ce voi reusi sa formez o echipa si sa identific un furnizor de materiale voi oferi eventualilor clienti aceasta tehnologie.

atasez si niste poze pentru exemplificare:

Attached File  17_09_05_0816.jpg   19.69K   666 downloads
prima faza, in care se executa stalpii

Attached File  22_09_05_1543.jpg   13.55K   674 downloads
peretii si tavanul tencuiti cu prima mana de ipsos, se observa in dreapta un perete tencuit pana la prima cota

Attached File  28_09_05_1746.jpg   12.09K   594 downloads
a doua mana de ipsos, cea de ultim finisaj, efectuata de sus in jos - se vede clar demarcatia

Attached File  28_09_05_1749.jpg   14.56K   638 downloads
calitate finala, bun de vopsit.

#125
giurescu

giurescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 30.10.2005
Pt. ARI

Sunt impresionat de scara prezentata de tine!
Mai ai si alte fotografii din aceeasi casa?
Tocmai proiectez o reamenajare interioara pentru o casa P +E si mi-ar fi de ajutor.

#126
cmd

cmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 28.06.2004
ca tot mai aud pe cate unul/altul mai destept care zice depre gips, polistiren sau te miri ce ca ar avea o radioactivitate mare, atasez un document care vorbeste si despre treaba asta. la pag 15 este un tabel cu radioactivitatile materialelor de constructii...

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate