Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Campania BitDefender 2011 Beta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#19
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
E Beta 1 ce vrei :)

#20
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,850
  • Înscris: 17.09.2003
Cat de stabil este mai ales cu sistemele Windows pe 64 bits ? La consumul de resurse cum sta ?

#21
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Consuma mai putin ca 2010 clar. Pe 64bit n-am avut timp sa testez. Pe 32 n-am observat decat bug-uri la interfata(cuvinte iesite din chenar, etc).

#22
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006
Are cateva bug-uri.
Mi-a crapat scanner-ul dupa ce i-am indicat sa stearga infectiile gasite.

Acum fac alte teste si revin. :)

#23
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
La mine nu a vrut din setup sa treaca pe interfata grafica avansata. Si inca ceva, combinatia mea este mortala, vista SPII si BitDefender BETA :), procesor in peste 50%, garantat Microsoft si SoftWin.

#24
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Ce proces ocupa procesorul ?

#25
sphynxsoft

sphynxsoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 29.12.2006

View PostOClaudiu, on 6th June 2010, 12:24, said:

Cat de stabil este mai ales cu sistemele Windows pe 64 bits ? La consumul de resurse cum sta ?

Este destul de stabil incat sa poata fi folosit fara probleme. De fapt, cred ca e unul dintre cele mai stabile release-uri beta de pana acum. Eu l-am folosit cu succes inca din Alpha, desi trebuie sa spun ca am testat doar versiunea de x64 si doar pe Windows 7. Mai am cateva masini fizice pe care planuiesc sa rulez XP cu 2011 Beta si Vista cu 2011 beta. In principiu, n-ar trebui sa fie probleme de stabilitate, cu exceptia catorva crash-uri de seccenter. Oricum, sigur nu vei avea probleme de gen BSOD.


Later edit:

@miki07 - nu stiu cum reusesti, dar la mine procesorul (dual-core T7250) nu urca peste 16%, in conditiile in care BitDefender Total Security scaneaza. In repaus, ghici cat 0% mananca procesele BitDefender? Ideea e: esti sigur ca unul din procesele BitDefender rupe procesorul?

Iti sugerez sa te uiti dupa urmatoarele procese: bdagent.exe, pchooklaunch32.exe (sau pchooklaunch64.exe), updatesrv.exe sau vsserv.exe si sa vezi cat anume din resurse mananca fiecare.

Edited by sphynxsoft, 07 June 2010 - 09:39.


#26
Black Hawk

Black Hawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 18.09.2007
Mda, testat ... renuntat

raman pe Kaspersky, cu toata foamea lui de Rami

#27
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Postcrysty2k5, on 6th June 2010, 15:15, said:

Consuma mai putin ca 2010 clar. Pe 64bit n-am avut timp sa testez. Pe 32 n-am observat decat bug-uri la interfata(cuvinte iesite din chenar, etc).
Tot pe Windows 7 32bit functioneaza chiar mai bine decat 2010, evident cu interfata nefinisata.
Cand nu scaneaza ocupa doar cateva mega iar CPU deloc.

View Postsphynxsoft, on 7th June 2010, 10:32, said:

Este destul de stabil incat sa poata fi folosit fara probleme. De fapt, cred ca e unul dintre cele mai stabile release-uri beta de pana acum. Mai am cateva masini fizice pe care planuiesc sa rulez XP cu 2011 Beta si Vista cu 2011 beta. In principiu, n-ar trebui sa fie probleme de stabilitate, cu exceptia catorva crash-uri de seccenter. Oricum, sigur nu vei avea probleme de gen BSOD.
Confirm. Mai degraba Vista e problema, pe unele configuratii probabil e menit sa ruleze doar OS-ul si atat.. :D

P.S. +1 pentru Search Advisor

#28
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,296
  • Înscris: 02.02.2006

View PostBlack Hawk, on 7th June 2010, 13:34, said:

View PostBlackhawk, on 8th June 2010, 21:39, said:

Da' ce v-ați nimerit, cu aproape același nickname, și postând unul după altul... :huh:

Nu fac nicio aluzie, doar mi se pare amuzant. :P

#29
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 22.04.2010
Foarte greoi se misca + o gramada de bug-uri (scan activity bar, stop services din senin, etc)...am distrus 3 os-uri in VMWare cu el asa ca am renuntat. Ati incercat sa il dezinstalati? Va recomand sa nu incercati...am incercat de 3 ori si de fiecare data am bulit os-ul (xp 32,w7 32,w7 64). O sa astept urmatorul beta, poate o sa fie mai stabil !

Edited by angajatul_anonim, 09 June 2010 - 22:46.


#30
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Exista removal tool :)

http://download.bitd...l_tool_2011.exe

#31
ipstefan

ipstefan

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 102
  • Înscris: 15.08.2008
Am o intrebare in legatura cu clasamentul, unde e? Nu e nimeni pe 1 acum?

Si inca ceva, testarea pe masini virtuale e valabila? Nu trebuie sa ai un sistem pe care sa poti testa? Eu am testat pe Win 7 si XP 32bits ( le am pe amandoua instalate).

Pe ce sisteme de operare trebuie realizata testarea? Mai sunt altele inafara de XP SP3, Vista SP1, Win 7?

#32
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Ai citit conditiile de pe site ?

Clasamentul mi se pare ca se updateaza cand iese Beta 2.

Edited by crysty2k5, 12 June 2010 - 17:58.


#33
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,296
  • Înscris: 02.02.2006
Clasamentul se updatatează constant și este vizibil pe siteul beta (la campania de BitDefender 2011). Însă nu se poate vedea clasamentul complet, ci doar primele câteva poziții.

Se poate testa pe orice sistem de operare trecut în lista de sisteme suportate. Se poate testa și pe altele (gen Windows XP Media Center, sau versiunile Server), însă rezultatele pot să nu fie relevante și este posibil să nu fie rezolvate problemele specifice acelor sisteme de operare (din moment ce nu sunt pe lista oficială de SO suportate).

Cât despre testarea de VM, ar fi recomandată testarea pe mașini reale. Însă poți să testezi și pe VM, doar că nu prea poți să raportezi probleme gen ”system slowdown” datorită performanțelor scăzute ale mașinii virtuale. De asemenea, cei care pot testa pe mașini reale sunt rugați să o facă, deoarece mașinile virtuale au toate același hardware, iar eventualele probleme cauzate de configurația hardware/software nu vor fi raportate. Dacă toți testerii ar testa pe VM, astfel încât la final BD 2011 va merge perfect pe VM, când utilizatorii finali îl vor instala pe mașini reale e posibil să dea peste probleme care nu au fost descoperite în perioada BETA.

#34
ipstefan

ipstefan

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 102
  • Înscris: 15.08.2008

View Postalexcrist, on 12th June 2010, 19:05, said:

Clasamentul se updatatează constant ?i este vizibil pe siteul beta (la campania de BitDefender 2011). Însă nu se poate vedea clasamentul complet, ci doar primele câteva pozi?ii.

Se poate testa pe orice sistem de operare trecut în lista de sisteme suportate. Se poate testa ?i pe altele (gen Windows XP Media Center, sau versiunile Server), însă rezultatele pot să nu fie relevante ?i este posibil să nu fie rezolvate problemele specifice acelor sisteme de operare (din moment ce nu sunt pe lista oficială de SO suportate).

Cât despre testarea de VM, ar fi recomandată testarea pe ma?ini reale. Însă po?i să testezi ?i pe VM, doar că nu prea po?i să raportezi probleme gen ?system slowdown? datorită performan?elor scăzute ale ma?inii virtuale. De asemenea, cei care pot testa pe ma?ini reale sunt ruga?i să o facă, deoarece ma?inile virtuale au toate acela?i hardware, iar eventualele probleme cauzate de configura?ia hardware/software nu vor fi raportate. Dacă to?i testerii ar testa pe VM, astfel încât la final BD 2011 va merge perfect pe VM, când utilizatorii finali îl vor instala pe ma?ini reale e posibil să dea peste probleme care nu au fost descoperite în perioada BETA.

In clasament observ ca e Jayakrishnan pe pozitia a doua dupa care se vad pozitiile 5-6-7. Intreb fiindca nu-mi dau seama de unde e acea lista (e de la mijloc, de la sfarsit la inceput, sau random in functie de ultimele bug-uri inregistrate). Plus ca eu eram pe pozitia 1 pe 10 iunie la 14:00 si am disparut cu totul din clasament la urmatoarea acualizare pe la 15:00(n-am mai aparut deloc de atunci).

In legatura cu sistemele suportate doar astea le-am vazut(dand help in Bitdefender 2011 beta):
Supported Operating Systems
Microsoft Windows XP with Service Pack 3 (32 bit) / Microsoft Windows XP with Service Pack 2 (64 bit)
Microsoft Windows Vista with Service Pack 1 (32/64 bit)
Microsoft Windows 7 (32/64 bit)
Intrebarea era daca mai sunt si altele sau doar astea.

Mie nu mi se par deloc relevante testarile pe VM si intrebam daca ar fi valide din punctul de vedere al celor din echipa tehnica de la BitDefender.

Edited by ipstefan, 13 June 2010 - 07:11.


#35
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,296
  • Înscris: 02.02.2006
Clasamentul arată primele 7 poziții. Inclusiv cele 3 locrui cu ”none” sunt tot persoane (o fază aiurea e că pentru cei nou înregistrați, numele din cont este ”none”, până când aceștia și-l modifică manual, însă acele poziții sunt valide iar ”none” sunt useri activi). Mă rog... am observat problema asta și la unele persoane din suportul tehnic, care răspund pe beta (răspundeau tot cu ”none” la nume). :)


Din câte am înțeles, clasamentul nu se face 100% pe număr de buguri raportate, ci și pe calitatea acestora (așa a fost și anul trecut). Bănuiesc că atunci când cineva citește un raport, îi dă un punctaj (manual, sau automat, la validarea raportului). E și normal să fie așa, pentru că altfel se pot posta toate prostiile acolo, poate chiar nelegate de BD, și astfel să ajungi în top (nu zic că e cazul tău :) ).

Cât despre cel de pe poziția a doua... mai în glumă, mai în serios, sună a pakistazen sau mai știu eu ce nație. Iar oamenii ăia n-au ce face decât să caute nod în papură oriunde. N-ai ce să le faci. (a nu se considera remarcă negativă la adresa vreunei nații, sau mai știu eu ce :) e doar un lucru pe care l-am observat de mai multe ori)

Cât despre testatul pe VM, după cum am spus, ar fi de preferat să nu (părerea mea). Însă, în final, interfața și comportamentul general vor fi aceleași atât în VM, cât și în real, că doar e același produs. Diferența se face la chestii de finețe, gen performanță și stabilitate pe termen lung, pe care nu le poți testa pe VM.
Privind altfel, testând pe real ai șanse mai multe de a descoperi probleme de performanță și de stabilitate, deci ai șanse mai multe de a posta astfel de raporate, decât cineva care testează pe VM (ca mine, de exemplu, pentru că eu nu-mi permit în momentul de față, când bate licența la ușă peste 3-4 săptămâni, să-mi fac de lucru cu posibile probleme ale unui soft beta :( ).
Nu știu poziția oficială despre testatul pe VM, dar nu cred că este respins.

#36
ipstefan

ipstefan

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 102
  • Înscris: 15.08.2008
Eu m-am cam lasat...Am vreo 50 de bug-uri/issues neprocesate(am trimis vreo 150). Am neprocesate de pe 6-9 iunie vreo 20.
Se uita peste ele cum vor ei...nu le iau in ordine, imi pierd timpul aiurea ca-si bat joc de mine si de timpul meu. Nici nu-mi zic unde-s in clasament, daca e bine ce fac si daca si cum ma puncteaza.
Am stat vreo 5 zile de dimineata de la 7 pana seara la 23 sa testez, si pentru ce?
I-am contactat pe suport pe cei de la Bitdefender si am primit ca raspuns ca nu exista suport inca pentru Bitdefender Beta 2011 si daca am probleme sa postez acolo la beta center bug-uri/issues ca ajung direct la echipa tehnica. Clar nu?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate