Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vacanta in TOSCANA

- - - - -
  • Please log in to reply
377 replies to this topic

#19
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006

 utopium, on 4th August 2010, 23:24, said:

Eu zic ca ar merge o vacanta combinata plaja/baie/vizita pe Elba + Toscana continentala.

Categoric !!
Plus ca vom calca pe urmele micutului caporal....poate ne intalnim chiar cu stafia lui...

#20
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

 metalactual, on 5th August 2010, 08:37, said:

Categoric !!
Plus ca vom calca pe urmele micutului caporal....poate ne intalnim chiar cu stafia lui...

Acum, eu pe asta cu calcatul pe urmele unor celebritati, n-am avut-o niciodata. La ce mi-ar folosi calcatul pe urmele lui, daca imi lipseste bastonul din ranita? La ce bun sa bat strazile din Stratford-upon-Avon daca-mi lipseste geniul marelui Will? Pot bate la fel de bine, cu aceleasi rezultate adica, orice alte insule sau orase, poate mai pitoresti decat cele de care vorbim.

Edited by stlx, 05 August 2010 - 11:35.


#21
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Hmm, micul caporal nu intra la categoria "celebritati" ci la categoria "Personalitati", este o alta mancare de peste.
Si da, evident ca nu vom avea bastonul de maresal, pentru ca trebuie sa fii macar soldat pentru treaba asta.
Nici in Capri nu ma duc pentru ca acolo au fost, sunt si vor fi "celebritati"...chiar mi-ar placea sa ajung in Elba, nu uita de fantoma....

#22
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
"Problema" cu stlx e ca nu o tenteaza vacantele pe plaja ... ea vrea permanent sa vada lucruri noi :) Eu dupa cum am mai zis vreau sa le imbin pe toate, iar plajele de pe Elba par a fi mai bune decat multe alte plaje din Italia si au si privelisti frumoase. Iar in Portoferraio sau alte localitati ai si ce sa vizitezi (exista si rezervatii naturale, etc).

Din punctul meu de vedere, pana de curand nu m-a interesat Elba tocmai din cauza lui Napoleon, am presupus ca daca l-au exilat acolo inseamna ca era o insula "nasoala" ... dar de fapt se pare ca m-am inselat.

#23
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

 metalactual, on 5th August 2010, 19:25, said:

Hmm, micul caporal nu intra la categoria "celebritati" ci la categoria "Personalitati", este o alta mancare de peste.
Si da, evident ca nu vom avea bastonul de maresal, pentru ca trebuie sa fii macar soldat pentru treaba asta.
Nici in Capri nu ma duc pentru ca acolo au fost, sunt si vor fi "celebritati"...chiar mi-ar placea sa ajung in Elba, nu uita de fantoma....

Asa. Si "Personalitatile" nu sunt "celebritati"?
Nu stiu ce-i cu fantoma lui Napoleon, spune-mi tu.

 utopium, on 5th August 2010, 23:21, said:

"Problema" cu stlx e ca nu o tenteaza vacantele pe plaja ... ea vrea permanent sa vada lucruri noi :) Eu dupa cum am mai zis vreau sa le imbin pe toate, iar plajele de pe Elba par a fi mai bune decat multe alte plaje din Italia si au si privelisti frumoase.

da si asta, dar si faptul ca nu stiu cum imi pot lasa lucrurile de valoare pe plaja, singura mergand. sa zac pe plaja nu pot mai mult de 10, hai 15minute, as merge doar pentru baia in mare.

problema mea ar fi si ca acum mi-e cam lene sa fac drumuri lungi din Florenta unde voi avea cazare. e vara, e canicula si am cam obosit pare-se, am umblat cam mult anul asta. eu v-am intrebat inainte de-a rezerva cazarea daca e bine sa-mi iau toata perioada in Florenta si n-a zis nimeni nimic. acum, pe canicula, chiar ca nu-mi arde sa ma arunc din tren in autobuz si poate si-ntr-un vapor, ca dupa 5-6 ore sa ajung undeva de unde sa ma intorc tot in 5-6ore in Florenta. capisci?

Edited by stlx, 05 August 2010 - 23:09.


#24
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006

 stlx, on 6th August 2010, 00:03, said:

Asa. Si "Personalitatile" nu sunt "celebritati"?
Nu stiu ce-i cu fantoma lui Napoleon, spune-mi tu.

Personalitati: Napoleon, Alexandru cel Mare, Einstein, Platon, Leonardo da Vinci, etc.
celebritati: angelina jolie, lady gaga, oprah winfrey,  nicolas sarkozy,  bianca dragusanu, etc.
Capisci ?
In Toscana nu te poti plictisi, din lipsa de atractii, asa incat mergi linistita. Nici eu nu as pleca din Florenta, sa vad Elba si sa ma intorc in aceeasi zi, este fara sens.

Fantoma este o gaselnita...a mea.

Sper ca @utopium sa ajunga in Elba si sa povesteasca, pe mine ma tenteaza.
Dar eu vreau sa stau o noapte acolo, sunt multe hoteluri si imi place atmosfera din insule pe timp de seara/noapte.

#25
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

 metalactual, on 6th August 2010, 09:07, said:

Personalitati: Napoleon, Alexandru cel Mare, Einstein, Platon, Leonardo da Vinci, etc.
celebritati: angelina jolie, lady gaga, oprah winfrey,  nicolas sarkozy,  bianca dragusanu, etc.
Capisci ?

Cine spune asta? Tu? Nu indraznesc sa zic ca, poate, citesti prea multa maculatura gen tabloide
Ca uite ce spune dexuonline: Celebritate: om celebru, cu mare renume si prestigiu.
Nu-s atunci Napoleon si Shakespeare, cele 2 personalitati luate  in discutie, celebritati?

Sigur ca altadata si alta conjunctura, mi-ar placea si mie sa vizitez Elba. Vorba lui @utopium: mereu locuri noi! desi, are si nu are dreptate: as prefera sa ma intorc in Procida.

#26
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Exact, termenul de celebritate s-a "descompus - subtiat" in lumea bling-bling in care traim. Eu personal folosesc celebritate pentru Mareean si Guta si Personalitate pentru ce spune DEX-ul, adica: cu mare renume si prestigiu.
Pentru mine o celebritate nu este neaparat o personailtate, exemplele sunt fara numar...dar cine sunt eu sa ma pun cu DEX-ul. Sau mai corect, asa cum interpreteaza oamenii DEX-ul.
Scuze de off-topic.

Pe Île Sainte-Marguerite - de langa Cannes, de ex., am mers doar pentru ca acolo se spune ca a fost incarcerat omul cu masca de fier. Puscaria chiar a fost construita/modernizata sub guvernarea lui Richelieu.

Sunt pasionat de istorie, unul dintre favoritii mei in istorie fiind Napoleon.
Elba nu ar fi primul loc unde i-am calcat "pe urme"...de gustibus. In nord mai vreau sa vad macar 5 chestii: Cinque Terre, Genova, Lago di Guarda, Elba si San Gimignano.

Edited by metalactual, 06 August 2010 - 10:49.


#27
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

 stlx, on 6th August 2010, 00:03, said:

chiar ca nu-mi arde sa ma arunc din tren in autobuz si poate si-ntr-un vapor, ca dupa 5-6 ore sa ajung undeva de unde sa ma intorc tot in 5-6ore in Florenta. capisci?
A, pai din Florenta clar nu merita ca e cam departe ... eu zic asa ca vacanta viitoare :) Eu am inceput sa o consider ca alternativa la insulele Baleare si cele grecesti. Si fiind aproape de tarm, e poate cel mai usor accesibila dintre ele (spre cele grecesti gasesti chartere dar eu vreau sa am control asupra transportului, iar spre Palma de Mallorca este Wizz direct din Cluj dar e doar odata pe saptamana si de obicei nu e foarte ieftin). In Elba insa poti sa faci usor o vacanta combinata ... 3 nopti la Florenta, 3 pe Elba ... sau ceva de genul (Google arata ca e la distanta de 2 ore si 20 de minute portul de unde iei ferry-ul spre Elba ... care probabil face maxim 30 de minute ... iar din Pisa de unde iei avionul, esti la o ora si ceva de port). Iar Sardinia sau Sicila sunt mai greu accesibile momentan din Cluj ... de fapt si Procida ... pana o sa apara un avion spre Napoli. Dar Procida oricum nu cred ca aiba plaje de nivelul Elbei (daca scopul e sa faci baie/plaja).

Edited by utopium, 06 August 2010 - 13:38.


#28
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

 utopium, on 6th August 2010, 14:34, said:

A, pai din Florenta clar nu merita ca e cam departe ... eu zic asa ca vacanta viitoare :) Eu am inceput sa o consider ca alternativa la insulele Baleare si cele grecesti. Si fiind aproape de tarm, e poate cel mai usor accesibila dintre ele (spre cele grecesti gasesti chartere dar eu vreau sa am control asupra transportului, iar spre Palma de Mallorca este Wizz direct din Cluj dar e doar odata pe saptamana si de obicei nu e foarte ieftin). In Elba insa poti sa faci usor o vacanta combinata ... 3 nopti la Florenta, 3 pe Elba ... sau ceva de genul (Google arata ca e la distanta de 2 ore si 20 de minute portul de unde iei ferry-ul spre Elba ... care probabil face maxim 30 de minute ... iar din Pisa de unde iei avionul, esti la o ora si ceva de port). Iar Sardinia sau Sicila sunt mai greu accesibile momentan din Cluj ... de fapt si Procida ... pana o sa apara un avion spre Napoli. Dar Procida oricum nu cred ca aiba plaje de nivelul Elbei (daca scopul e sa faci baie/plaja).

ufff.  Pana ajunge Elba pe lista ta de proritati de care tot pomenesti, poate se scufunda in mare.
Eu ma vreau in Procida pentru casele de acolo, pentru arhitectura locului, pentru vechi, pitoresc, ne-turistic, nu pentru plaje de care mi se aproape rupe.
Bine utopium. metalactual, pasionat de istorie, eu de arhitectura. tu, de plaja?

#29
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

 stlx, on 6th August 2010, 15:01, said:

ufff.  Pana ajunge Elba pe lista ta de proritati de care tot pomenesti, poate se scufunda in mare.
Eu ma vreau in Procida pentru casele de acolo, pentru arhitectura locului, pentru vechi, pitoresc, ne-turistic, nu pentru plaje de care mi se aproape rupe.
Bine utopium. metalactual, pasionat de istorie, eu de arhitectura. tu, de plaja?
Eu si de arhitectura si de istorie si de plaja/apa :) Prioritatea e cam asa: peisaj, arhitectura, obiectiv interesant (castel, palat, muzeu, biserica, piata, etc), munte/mare/plaja, istorie/civilizatie, infrastructura, clima ... cu cat sunt mai multe indeplinite cu atat mai bine ... iar Elba are un pic din toate. Si deja am trecut-o pe lista de prioritati la urmatoarele reveniri in Italia. Daca nu apare cursa de Napoli sau Sicilia, voi merge mai des in Toscana (desi si Milano cu lacurile din jur si statiunile elvetiene din zona gen Zermatt are prioritate pe lista). Probabil in vreo 3-4 ani o sa inceapa sa conteze si parcurile de distractie ... pe masura ce creste fiica-mea ... trebuie cate ceva pentru toata familia :) ... alea le gasesc langa Verona (usor accesibil prin Bergamo din Cluj) sau langa Rimini (accesibil usor prin Forli din Cluj).

Edited by utopium, 06 August 2010 - 21:55.


#30
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

 metalactual, on 6th August 2010, 11:49, said:

Exact, termenul de celebritate s-a "descompus - subtiat" in lumea bling-bling in care traim. Eu personal folosesc celebritate pentru Mareean si Guta si Personalitate pentru ce spune DEX-ul, adica: cu mare renume si prestigiu.
Pentru mine o celebritate nu este neaparat o personailtate, exemplele sunt fara numar...dar cine sunt eu sa ma pun cu DEX-ul. Sau mai corect, asa cum interpreteaza oamenii DEX-ul.
Scuze de off-topic.

Pe Île Sainte-Marguerite - de langa Cannes, de ex., am mers doar pentru ca acolo se spune ca a fost incarcerat omul cu masca de fier. Puscaria chiar a fost construita/modernizata sub guvernarea lui Richelieu.

Sunt pasionat de istorie, unul dintre favoritii mei in istorie fiind Napoleon.
Elba nu ar fi primul loc unde i-am calcat "pe urme"...de gustibus. In nord mai vreau sa vad macar 5 chestii: Cinque Terre, Genova, Lago di Guarda, Elba si San Gimignano.

Asa-i. O celebritate nu e neaparat o personalitate. Si invers. Dar poate fi. As vrea sa-ti desenez: multimea celebritatilor si multimea personalitatilor, doua cercuri care se intersecteaza, partea comuna amandorura reprezinta celebritati care sunt si personalitati. Despre astia poti spune orice: ca-s celebritati, personalitati sau si-si.

Napoleon asta a sfarsit otravit? sau cum? - pe Elba. Parca intelesesem ca se saturasera servantii lui de insula aia atat de neprimitoare si n-au gasit alta solutie sa se intoarca acasa.

Ohooo...eu mai am inca multe de vazut in Italia. Uite, despre San Gimignano vei avea in curand vesti de la mine. Desi mi se pare ca se cam exagereaza cu el, exista probabil zeci de alte orasele sau sate la fel de interesante sau pitoresti in Toscana.

Edited by stlx, 09 August 2010 - 13:54.


#31
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Multumesc pentru urari, nadis si OvidiuNS, le-am citit de acolo! Minunata vacanta am avut.
Pentru ca tot era vorba de ceva invidie pe Vacanta in Italia, bag si eu una, se vede ca m-am molipsit: nadis, daca am inteles bine ca mergi in septembrie la Florenta, chiar ca te invidiez: in 1 septembrie concert Leonard Cohen in Piazza Santa Croce (superba piata! zicea cineva ca nu sunt piete largi si frumoase in Florenta? aiurea, sunt destule si asta e una dintre ele si nu stiu cum, imi place mie L. Cohen da' parca in Bucuresti nu ma-ndemn sa merg cand are acolo concert, in piata asta insa sigur m-as fi dus!) si una si mai si: in septembrie si octombrie se ridica cartoanele alea nenorocite cu care au acoperit pardoseala de marmura din domul din Siena, am vazut in muzeu despre ce-i vorba si tare mi-ar fi placut sa le vad la fata locului (acuma va inteleg cu originalele ca nu-i totuna cu copiile, in cazul asta da, trebuie sa le vezi acolo in biserica in marime naturala si nu fotografiate in muzeu). Eu am ramas incantata de pardoselile cosmatesti din Roma, dar mozaicurile din Siena mi se par minune mare.

Fotografii din Piazza Santa Croce din Florenta.

Attached Files


Edited by stlx, 22 August 2010 - 18:55.


#32
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
Pana la urma ti-a placut San Gimignano? ... ca vad ca nu prea zici nimic despre el si parca ziceai ca treci si pe-acolo. Cu Florenta si Siena e clara treaba ... dar restul? Ce ai mai vazut si ce recomanzi? Deja ma gandesc doar la vacante ... pentru anul viitor (desi nu mi-am propus Italia la anul, dar adun informatii pentru 2012).

#33
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
placut. revin.

Attached Files


Edited by stlx, 30 August 2010 - 09:58.


#34
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
O bucatica din Toscana rurala,pe unde m-au purtat pasii.Un satuc uitat de lume numit Loppeglia,in apropiere de Lucca:
Attached File  Loppeglia_8.jpg   2.07MB   176 downloadsAttached File  Loppeglia_9.JPG   2.29MB   128 downloads[attachmen
t=803960:Loppeglia_10.jpg]
Attached File  Loppeglia_11.JPG   2.36MB   114 downloadsAttached File  Loppeglia_14.jpg   1.16MB   89 downloads[attachm
ent=803972:Loppeglia_18.JPG]
Attached File  Loppeglia_21.JPG   2.44MB   89 downloadsAttached File  Loppeglia_23.jpg   1.82MB   83 downloads[attachm
ent=803981:Loppeglia_24.JPG]
Attached File  Loppeglia_30.jpg   2.11MB   90 downloads[attachment=
803991:Loppeglia_31.jpg]
Attached File  Loppeglia_32.jpg   1.89MB   75 downloadsAttached File  Loppeglia_33.jpg   2.01MB   83 downloads

Attached Files


Edited by zuv, 07 September 2010 - 20:45.


#35
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Ultima imi place. e un fel de passeggiata delle mura?

#36
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 stlx, on 7th September 2010, 20:54, said:

Ultima imi place. e un fel de passeggiata delle mura?
Habar n-am...e o ulita strajuita de un zid de piatra. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate