Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

pt crescatorii de oi, capre, vaci, iepuri, porci, chinchila - utilizarea furajelor granulate

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
gabyanca

gabyanca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 04.06.2010
un mic sfat pentru toti crescatorii de animale cu precadere cele enumerate mai sus..este mult mai bine sa folositi lucerna, fanul, furajele, cereale uruite, in varianta granulata. astfel pierderea in furajarea animalului tinde spre 0%, manevrabilitatea sporita, proteina mult mai mare fata de materia prima din care provine, siguranta furajarii complete a tuturor ingredientelor necesare unei bune cresteri, raportul caliate-proteina-pret excelenta.
astfel granulele pana la stadiul de produs finit trec prin cateva mori cu difeirte dimensiuni, malaxoare etc astfel substantele necesare furajarii se omogenizeaza nemaifiind posibila alegerea numai anumitor ingrediente de catre animal.
la producerea granulelor nu se folosesc lianti sau alte adaosuri...
daca aveti intrebari sau sugestii de retete combinate etc va astept sa purtam o discutie libera "forumista"

Edited by horia66, 04 June 2010 - 18:43.
Fara "preturi si conditii de livrare" ca zburam pe "bursa" ...


#2
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 gabyanca, on 4th June 2010, 13:13, said:

... proteina mult mai mare fata de materia prima din care provine,

Quote

la producerea granulelor nu se folosesc lianti sau alte adaosuri...

Poti sa ne explici - te rog - de unde apare cantitatea suplimentara de proteina ? Ca noi stim o vorba: "de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere...". Cum reusesti sa cresti proteina prin granulare ?

Quote

astfel granulele pana la stadiul de produs finit trec prin cateva mori cu diferite dimensiuni, malaxoare etc astfel substantele necesare furajarii se omogenizeaza ...

Hai sa fim la obiect: granulele nu mai trec prin nici o moara... ca s-ar intoarce inapoi la stadiul de pulbere.

#3
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 gabyanca, on 4th June 2010, 11:13, said:

la producerea granulelor nu se folosesc lianti sau alte adaosuri...

Ce e rau in a folosi un liant?

Daca nu folosesti liant calitatea granulei va fi precara, in conditii de transport normale furajul devine inapoi cum a fost adica pulbere.

#4
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Mai ales ca sunt ingrediente furajere naturale si cu valoare nutritiva ridicata - folosite ca lianti - precum uleiurile vegetale ...

#5
gabyanca

gabyanca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 04.06.2010
am sa va explic intai cum e cu proteina dubla fata de materia prima din care provine. ..domnule horia66, in procesul de fabricatie are loc o presare mecanica la temperatura inalta 120gr C. la aceasta temperatura apa se evapora pana la 8-10% fata de umiditatea lucernei balotate care este cc 40-55%. astfel dintr-un balot de 20kg se obtin cca 10-11kg granule.  am gresit cand am scris ca granulele ....care se fac pulbere..de fapt erau mterialele care vor ajunge produse finite se omogenizeaza f bine pana la forma finala.

#6
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 gabyanca, on 4th June 2010, 20:49, said:

am sa va explic intai cum e cu proteina dubla fata de materia prima din care provine. ..domnule horia66...

Stimata doamna sau domnule Gabyanca (ca nu v-ati precizat genul pe "profile"), orice nutritionist invata inca de la gradinita (gradinita nutritionistilor !), ca toti parametrii nutritionali (deci si proteina...) se raporteaza la SU - adicatelea la substanta uscata.

Deci, explicatia dumneavoastra - ca datorita scaderii umiditatii, creste concentratia in proteina (...care de fapt, se raporteaza intotdeauna la substanta uscata ), cam pa^ra^ie pe la cusaturi...

N-as vrea sa fiu inteles gresit: apreciez in mod deosebit furajele granulate si le-as recomanda oricarui crescator de animale. In special pentru scaderea pierderilor la furajare, care la fainuri pot ajunge si la 15-18%...

Dar aceste mesaje despre cresterea (dublarea !) proteinei fata de materia prima, mi se par chiar ca o reclama pentru clienti batuti in cap ...

Aaaa, ca ati fi putut spune ca [,] creste digestibilitatea proteinei fata de materia prima, si in felul acesta bio-disponibilitatea acesteia.... e cu totul altceva !
Dar nu vorbim de dublare, ci doar de cateva procente - 8-15% in plus ...

#7
gabyanca

gabyanca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 04.06.2010
tot respectul pentru dvs, sunteti bun cel putin la nivel teoretic. dvs cred ca va refereati la furajele granulate cand spuneati ca nu are cum sa fie proteina dubla fata de furajele stare pulbere. aici sunt deacord cu dvs, cerealele vin in procesul de fabricatie cu o umiditate medie 6-15% de la floarea soarelui la porumb...deci eu aici vorbesc strict de cereale nu de alte fainuri proteice, zooforturi etc. granulele de furaje nu au cum sa aiba proteina dubla principalul avantaj al folosirii lor este diminuarea perderii si omogenizarea perfecta a tuturor ingredientelor..in fine.
ceea ce va pot demonstra sau cel putin ar trebui sa va dea un pic de gandit este...in iarna tcare a trecut am avut un client care a dorit sa ii fac granule din lucerna lui, omul cu nutritionistul dupa el..lucerna din balotii lui avea proteina in medie 11-13...granulele aveau cca 20-22. nu sunt nutritionist de meserie, nici nu detin o exprimare atat de elevata dar tineti cont ca lucerna avea cateva luni bune de la recoltat, deci umiditatea era relativ scazuta, in nici un caz nu se compara cu cea de acum. vreau sa va spun ca lucerna care o prelucrez in momentul de fata are umiditate excesiva fata de cea din iarna.
eu inteleg ca dvs explicati ca proteina se calculeaza la SU dar nutritionistul unei ferme nu cred ca ia in calcul proteina la un produs in stare uscata...(cel putin la lucerna) , el calculeaza ce intra efectiv in furajarea animalelor, ceea ce da efectiv, adica lucerna balotata.

#8
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 gabyanca, on 5th June 2010, 23:58, said:

...
eu inteleg ca dvs explicati ca proteina se calculeaza la SU dar nutritionistul unei ferme nu cred ca ia in calcul proteina la un produs in stare uscata...(cel putin la lucerna) , el calculeaza ce intra efectiv in furajarea animalelor, ceea ce da efectiv, adica lucerna balotata.

Mai intai ca o ferma rar isi poate permite sa-si angajeze un nutritionist. Mai sunt unii ingineri zootehnisti care se pretind nutritionisti...

Nutritionistii sunt un fel de ... arhiepiscopi in domeniul nutritiei animale. Greu gasesti destui nutritionisti sa umpli cu ei un autocar, de exemplu. Eu unul, nu ma consider nutritionist, nici pe departe. Dar ce spun nutritionistii, noi - veterinarii sau zootehnistii - trebuie sa respectam cu sfintenie ...

Iar daca ei exprima intotdeauna toti parametrii la substanta uscata, cel care calculeaza per total masa furajera, ori e frizer, ori e pedichiurist ... zootehnist in nici un caz.

#9
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008
Noi ne cam facem probleme si legate de temperatura normala de granulare (cam 85 de grade) ca ne afecteaza oaresce nutrienti, dar la temperatura ta 120, aceste probleme nu mi le mai fac, am certitudinea ca ele exista.

#10
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Akomar, on 6th June 2010, 16:16, said:

...dar la temperatura ta 120, ...

Mda... Adios vitamines, muchachos !

#11
gabyanca

gabyanca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 04.06.2010
poate aveti dreptate poate nu....nu imi place sa ma contrazic pe chestii pur teoretice care sincer imi scapa. dar daca nu ar fi calitative si nu ar oferi nutrientii necesari cresterii optime de ce exista contracte pe 1-2 ani cantitati frumusele, de ce clientii sunt multumiti si nici babolna nu vad ca ar da semne de oboseala financiara, mai degraba cei cu prafuri care nu respecta retetele sau folosesc inlocuitori mai slab calitativ..in fine nu va contrazic dar fie cum spuneti voi si sa fie asa in continuare ca e f bine..va multumesc.

#12
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 gabyanca, on 8th June 2010, 06:41, said:

poate aveti dreptate poate nu....nu imi place sa ma contrazic

Da' de ce nu ? Contrazicerea este... mama progresului.
Daca nu ne-am contrazice si am fi toti asa... intr-un consens forumistic, iti dai seama ce liniste ar fi ? Si toti am fi "oameni de bine"...

Quote

...
pe chestii pur teoretice care sincer imi scapa.

Eee, asta nu e bine. Daca e afacerea matale, pune ma^na si citeste, ca da bine la clienti mai chichiriciosi care vor mai multe detalii si sunt si ca^rcotasi...

Quote

dar daca nu ar fi calitative si nu ar oferi nutrientii necesari cresterii optime de ce exista contracte pe 1-2 ani cantitati frumusele, de ce clientii sunt multumiti ...

Sa nu ne intelegi gresit: n-am spus ca produsul nu e de calitate si ca [,] clientii n-or fi multumiti... Am spus mai sus ca apreciez furajele granulate si le recomand oricarui crescator - ele ava^nd o serie de calitati, pe care nu le mai insir.

Eu m-am luat de cu totul altceva - si anume de ceva care suna ca in reclama aia cu "laptele cel mai proaspat din Alpi" - pentru cine nu stie, laptele cel mai proaspat se afla in ciubarul de sub burta vacii (daca e muls manual) sau in tancul de muls (daca se mulge mecanic), nu la fabrica de ciocolata... unde se foloseste lapte praf !

Si voiam mai departe sa evidentiez ca aici nu e locul pentru reclame care "denatureaza" adevarul (ca sa folosesc un eufemism), pentru ca pe aici sunt multi forumisti avizati, curiosi si chiar ca^rcotasi... si nu merge sa le spui ca "marmota invelea ciocolata" !

#13
Nelu1966

Nelu1966

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 28.01.2018

 Akomar, on 06 iunie 2010 - 15:16, said:

Noi ne cam facem probleme si legate de temperatura normala de granulare (cam 85 de grade) ca ne afecteaza oaresce nutrienti, dar la temperatura ta 120, aceste probleme nu mi le mai fac, am certitudinea ca ele exista.
BRAVO ,MA TOT GANDEAM CAND APARE SI ASTA, MA REFER LA ACTIUNEA TEMPERATURII ASUPRA CARACTERISTICILOR FINALE  ALE PRODUSULUI FINIT

Edited by Nelu1966, 21 February 2018 - 21:11.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate