Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

scuturi pentru masini 4x4

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Mda....nu prea vad unde e cerul, dar daca ma uit mai bine, ai dreptate.

#20
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
A vrut sa se refere la pozitia elicopterului ala probabil :)

#21
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Am impresia ca in jur de 8 mm e blindajul unui transportor amfibiu blindat (TAB) contra unui glont. Cine naiba a mai auzit de scuturi de 8 mm grosime? Si cu ce prese se ambutiseaza ala??? Lasand la o parte greutatea lui, sa imi spuna cineva daca stie ca exista la elementele de caroserie undeva tabla de 8mm ca eu nu cred sa fie... Nu cumva ai gresit cifrele si ai vrut sa spui 0,8 mm? :nonobad:

Edited by mario_bril, 16 June 2010 - 23:58.


#22
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 17.10.2003
La TAB e de 10 mm, cel putin la alea model '72 si '77 pe care am facut eu armata. Si normal ca nu e ambutisat ci facut din placi sudate.
La Duster e de tabla, nu de plastic.

#23
megatron-celular

megatron-celular

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.06.2010
eu cred ca daca am face o carcasa care sa o prindem de mashin shi pe urma sa prindem de ia tabla ar fi mai reushit,mai ushor fiindca pui deja tabla mai subtzire shi mai rigid

#24
waaky

waaky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 27.11.2007
@vladpopescu

uite aici, baietii astia fac scututi pt Duster, si otel si aluminiu...si le fac in cunostinta de cauza, mai subtiri decat vrei tu putin :)

http://www.taifunoffroad.ro/

ei au postat pe alt forum faptul ca fac asa ceva si am salvat si eu link-ul...in plus de asta nu te lasa dezamagit de baietii offroaderi adevarati...si dusterul poate face off, o idee mai soft asa e , dar e abia la inceput...au inceput sa se faca modificari si pt duster, lift-kit-uri. modificari de suspensie...nu la noi inca dar ushor ushor...apar noi masini, noi tehnologii...nu o sa fie patroalele care acum au 20 ani masini nepieritoare eroine...n-am nimic cu ele, sunt foarte bune...dar vremurile sunt in continua schimbare baieti ;)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AQpfZIWc8zw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

aaa...era sa uit, fa-ti si tu un jurnal de bord daca ai duster diesel...aici pe forum la jurnale sunt doar doua pe benzina, merci anticipat vlade!

Edited by waaky, 19 March 2011 - 20:44.


#25
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

 waaky, on 19th March 2011, 20:43, said:

ei au postat pe alt forum faptul ca fac asa ceva si am salvat si eu link-ul...in plus de asta nu te lasa dezamagit de baietii offroaderi adevarati...si dusterul poate face off, o idee mai soft asa e , dar e abia la inceput...au inceput sa se faca modificari si pt Duster, lift-kit-uri. modificari de suspensie...nu la noi inca dar ushor ushor...apar noi masini, noi tehnologii...nu o sa fie patroalele care acum au 20 ani masini nepieritoare eroine...n-am nimic cu ele, sunt foarte bune...dar vremurile sunt in continua schimbare baieti ;)

Dadadaaaaaa......normal ca baga gushterul in buzunar, Patrol, Landcruiser si alte nimicuri de astea....
La ce dreaq trebuie reductor, diferentiale blocante, si alte maruntisuri? :huh:
Terenul se aplatizeaza numai cand vede cricul "bai rino" apropiindu-se  :roflmaofast:

Acum serios, off-roadul e pentru masini preparate pt asa ceva. Dusterul e mai mult crossover, nu poti avea pretentii foarte masri de la el.  :peacefingers:

Edited by calinkgb, 20 March 2011 - 13:04.


#26
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 calinkgb, on 20th March 2011, 13:03, said:

...
Dusterul e mai mult crossover, nu poti avea pretentii foarte masri de la el.  :peacefingers:

Da, dar la TAT a facut figura frumoasa. Chiar incredibila...

#27
acetrader

acetrader

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.03.2011
Salut!
scuturile de 8mm pe care le-am intalnit pana acum sunt din aluminiu, nu din otel.
din ce am intalnit pana acum, cele din otel au grosimi de max 3mm.
ca si greutate specifica/volum, nu mai stiu exact, dar parca otel de 3mm era echivalent cu aluminiu de 6mm

just my 2 cents

#28
neocreatio

neocreatio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 13.07.2004
daca gasesti pe undeva scuturi de Gushter, pune-i!

eu am indoit scutul de la Foreste (cre ca are 3 mm) pe un drum judetean (DJ 102L, Bradet - Valea Doftanei), pe o vreme ploioasa, intr-o balta in care se "ascunsese" un bolovan.
cand am ajuns la SMT sa-l dau jos casa-l verifice baietii, atinsese nitel si protectia termica de la filtrul de particule, care e imediat deasupra.

nici nu vreau sa ma gandesc ce as fi patit daca aveam scutul "light" venit din fabrica.
problema ta ar fi sa gasesti unul original sau macar omologat. e riscant sa il faci custom.

#29
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Hmm, pentru drumuri desfundate (fara offroad propriuzis) cu o suzukie Vitara mica, sa pun scut aluminu 4mm sau otel 3mm. E ceva mai scump cel de aluminu, probabil si mai usor. S'o simti la consum ? Dar la bolovani ?

#30
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003
Scuturile se folosesc doar atunci cand ai nevoie, in restul timpului lasi scuturile originale.
Aluminiul este o fita buna pentru producatorii si comerciantii de scuturi, mai ales daca isi inscriptioneaza numele firmei pe scut.

#31
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Mergi pe aluminiu, este mai mult decit suficient pentru ce spui tu ca faci cu masina, si in plus nu rugineste.

#32
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Soc si groaza. Spune dealerul ca scutul din otel de 3mm are vreo 10 kg sau sub, se ridica intr'o mana. Mi se pare mie sau e cam usurel ?

#33
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Pai cit sa aiba bucatica aia de tabla?

#34
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Asta nu mai stiu. Dar dat fiind ca e piesa originala dela producator, probabil nu foarte mare

#35
gezahofi

gezahofi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 05.08.2011
In orice magazin Bardi Auto te pot ajuta cu un catalog de genul, chiar daca nu sunt chiar la nivelul așteptărilor tale

#36
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Si eu am fost nevoit sa-mi scuturile de plastic de la Touareg dupa prima iesire in teren. Am cautat si am constatat ca cele de aluminiu sunt mult mai scumpe. Doar pentru ca nu ruginesc si ca sunt putin mai usoare. Ambele motive nesemnificative, de aceea am pus de otel. Totul este perfect, le am de 18 luni. Singura problema este ca se chinuie aia de la service mai mult cand schimba uleiul si ca platesc si eu ceva mai multa manopera la treaba asta. O data pe an, nu-i problema.
Scuturile originale sunt f. f. scumpe, eu am luat ceva manufacturat f. ieftin, 700 lei 2 buc., motor + CV.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate