Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Reguli pentru a căpăta rezistență pe ultima sută de metri

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Peste câteva ore am de dat rezistența la școală.
ce ar trebuii sa fac pentru a avea mai multă rezistență?
ceva de genul când și cât să mananc, dacă să mananc ceva dulce pentru energie, sau să beau un energizant.

nu folosii search deoarece-s pe telefon și e cam enervant.
Merci!

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Nu manca nimic greu, de fapt, mai bine nu manca  mai deloc.  o lingurita de zahar ar fi buna.

LE: daca nu ai alergat deloc pana acum te sfatuiesc sa nu te arunci inainte sa fii primul, ci sa ikti conservi energia, ca pe final sa poti accelera.

Edited by Ann0nyym0us, 04 June 2010 - 08:07.


#3
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Cum trebuie să respir pentru a obosi mai greu?

#4
GigiMaciuca

GigiMaciuca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 27.01.2010
Trebuia sa te mai duci si tu pe la ora de sport sa vezi cum stai cu rezistenta... In principiu daca alergati la gramada tine-te dupa unul care stii ca o sa ia 10 si o sa fii ok. Ideea de baza e sa alergi relativ incet la inceput ca sa fii sigur ca ajungi pana la capat... ca daca obosesti la inceput nu-i bine ;)

Energizantele stai linistit ca nu te ajuta.

#5
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
cati km si in cat timp?

#6
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Eu sunt de alta parere.Daca nu ti-ai testat inca limitele rezistentei -  n-ai nici o sansa sa conservi energia ca sa accelerezi la final.
Ca reguli generale....nu manca inainte de proba, eventual poti manca cu 3-4 ore inainte ceva usor, banane si alte fructe, nu in cantitate mare.Ca energizant poti folosi ceva dulce si in cantitate mica(un baton energizant de exemplu). Cu cateva minute, pana la o jumatate de ora inainte de proba fa o incalzire -  ceva alergare pe distanta de 200-400m, usor, fara sa fortezi .Asta va incalzi muschii, optimiza circulatia sanguina si va mari aportul de oxigen care muschii folositi la alergare.
La proba propriu-zisa , pleaca printre primii  si incearca sa-ti mentii pozitia cat mai mult(cat esti inca fresh) -  banuiesc ca proba se da pe 1000m -  asa ca cel putin 400-500m ar trebui sa poti trage tare.Nu exagera totusi -  cand simti ca incepi sa te topesti micsoreaza ritmul si incearca sa il mentii mediu.
Ca respiratie poti folosi tactica de 4 timpi , corelata cu ritmul alergarii - pas(inspiri1/2) - pas (inspiri 1/2) -  pas(expiri1/2) - pas (expiri 1/2) -  insa ar trebui sa faci cateva exercitii inainte sa inveti cum sa controlezi.Cu metoda asta aduci aport mare de oxigen, fara sa "rupi" cusca toracica .

#7
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
cati km si in cat timp?

#8
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Cred ca e 1 km in vreo 3 minute.Sau mai putin, oricum nu ceva iesit din comun, orice persoana cu o stare de sanatate buna ar trebui sa poata duce pana la capat.

#9
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
am terminat, merci pentru ajutor! :D

#10
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 florinel, on 4th June 2010, 11:18, said:

Cred ca e 1 km in vreo 3 minute.Sau mai putin, oricum nu ceva iesit din comun, orice persoana cu o stare de sanatate buna ar trebui sa poata duce pana la capat.

fii serios, nu are cum doar 3 minute fix. Baremul la clasa a 12-a este de 3:45.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate