Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Despre PERUSI

- - - - -
  • Please log in to reply
20549 replies to this topic

#73
petrro_2003

petrro_2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.03.2005
Iubita.. un mesaj pentru tine.. ai incercat sa`i pui puiului tau muzica ca sa`l faci ca fie mai vorbaretz? al meu canta si el dar nu la toate mel ci la alea mai ritmate si care au sunete mai ascutite (gen activ sau manele sau populara)
sau cu vrabiutele de afara nu vorbeste ?  dak nu incearca sa vb tu mai mult cu el sa`l alintzi alea alea..
vreau sa zic ca puiu meu a ciugulit cateva bobitze de pe jos    B)
nu stiu insa ce nume sa`i pun .. ma gandeam la Toto  sau Poldo.. alte idei?:P

#74
ANTARES

ANTARES

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 18.02.2004

petrro_2003, on Mar 30 2005, 10:14, said:

..si l`am bagat oleak cu "capu`n apa " sa mai bea da se opune total..

aa.., si inca ceva.. dak atunci cand ma mushca il cert si eventual ii dau incet peste cioc mai mult sa`mi recuperez degetu am sanse sa`l educ mai repede?
si mercik pentru raspunsuri

<{POST_SNAPBACK}>


Nu trebuie sa il bagi cu "capul in apa", de asemenea nu trebuie sa ii arati unde e mancarea, toate astea le descopera singur, te asigur  :) Ai doar grija ca apa sa fie proaspata, iar in legatura cu mancarea, Black_unicorn a dat deja o gramada de sfaturi utile.

In legatura cu educatia, in nici un caz sa nu-l pleznesti peste cioc, e total gresit, pana la urma va ajunge sa se teama de manuta. Daca te musca, incearca sa iti misti usor degetul si sa-l scoti din raza lui de actiune. Il poti dresa cu usurinta daca il infometezi putin (cu masura totusi)...si il pui sa manance din palma ta...in timp ce mananca, ii aranjezi incetisor cateva bobite de mei, sa asocieze degetul cu mancarea :) si sa vada ca nu e o amenintare pt el.

Atat deocamdata, cu siguranta vei mai primi sfaturi utile si din partea celorlalti useri pasionati de perusi  :)

#75
Iubita

Iubita

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 212
  • Înscris: 04.03.2005
@black unicorn, al meu  evita cu disperare libertatea nu colivia....O venii vreodata ziua in care sa vrea si el ca papagalul afara la plimbare !?
Si inca o intrebare : ce inseamna daca da din codita si se infoaie tot ?

@petrro, i-am pus, dar ce nu i-am pus, si tot nu se lasa impresionat sa ciripeasca. Am facut eu ca toate pasarile din lume si abia a scos un ciripit anemic si ala. Pasarele nu aude ca stau la et. 10 si nu sunt. Dar ai dreptate cu manelele ca schimbam odata posturile si am nimerit la " Ratatu " unde canta unul o manea cu foc si atunci a tras si el un ciripit, doua. Sa-mi cumpar oare un CD cu manele ? Il pun si plec de acasa  :D

#76
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004

Iubita, on Mar 30 2005, 11:55, said:

@black unicorn, al meu  evita cu disperare libertatea nu colivia....O venii vreodata ziua in care sa vrea si el ca papagalul afara la plimbare !?
Si inca o intrebare : ce inseamna daca da din codita si se infoaie tot ?


<{POST_SNAPBACK}>


Ma repet: e prea mic si e mai timid la inceput. Si al meu era la fel.  :)
Daca Mitzul meu se infoaie inseamna ca este ori foarte happy si multumit ca e bagat in seama , ori vrea sa fac pe luptatorul cu vreun pix, cu imaginea din oglinda sau cu vreun deget de-al meu. Ai sa ajungi sa-l cunosti in timp si mai mult, ii vei intelege fiecare stare de spirit.
   Uite aici o poza cu un pupacios si agasant, care urla din toti plamanii ( da, aia de 3 mm) daca este ignorat pentru mai mult de 3 minute.
:band:

Attached Files



#77
Iubita

Iubita

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 212
  • Înscris: 04.03.2005
Vai ce scumpppppppppp este !!!!! Vai ce geloasa sunt !!! De frumos nu mai vorbesc.... Si vine el singur la tine sau il iei tu ? Al meu nu vine eu ma duc la el.
P.S. Da' si stapana are niste buze superbe, foarte senzuale !!!

#78
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004

Iubita, on Mar 30 2005, 13:26, said:

Vai ce scumpppppppppp este !!!!! Vai ce geloasa sunt !!! De frumos nu mai vorbesc.... Si vine el singur la tine sau il iei tu ? Al meu nu vine eu ma duc la el.
P.S. Da' si stapana are niste buze superbe, foarte senzuale !!!

<{POST_SNAPBACK}>


Nu ca vine el singur la mine...sare efectiv pe mine!  :D   Daca il tin pe umar, ma trage de cate un fir de par sau imi tipa in ureche pana ma indur sa-l iau pe deget si sa inceapa runda de pupacit. Nas, buze, obraji...tot. Tacam complet.
Dar sa stii ca nu face asta numai cu mine; daca te vede, il bagi in seama un pic si se obisnuieste cu tine, nu scapi "necompostat". Nu ciupeste decat foarte rar; cand sunt eu mai brutala si ma intand brusc sa-l pup. Atunci ma capseaza fara drept de apel.
Iubita, tu ai un perus de aproximativ o luna, nu? Deci e mic, nu s-a acomodat deocamdata cu casa, cu voi... Cand l-am adus pe asta mic acasa, era atat de delicat si cuminte de mi se rupea sufletul. Prima data cand a piuit a fost in momentul in care a cazut dupa un dulap si a ramas intepenit acolo. Era un piuit lung si disperat de-ti dadeau lacrimile, insa nu era nici pe departe atat de puternic ca acum...
Al meu are exact un anisor, deci e ditamai flacau'! In cateva luni nu o sa-l mai recunosti pe al tau! La pariu pe un pup de Coco!  :D

later edit: am citit acum ca are aproape patru luni de viata si e de vreo luna si doua saptamani la tine. So...it is still young...cele 2 luni si un pic petrecute intr-o mare colivie impreuna cu alti "pasaroi" nu l-au invatat prea multe chestii. Se bazeaza pe tine sa te ocupi de "educatia " lui.  ;)

Edited by Black_Unicorn, 30 March 2005 - 14:01.


#79
Invisigoth

Invisigoth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 11.08.2003

Iubita, on Mar 30 2005, 13:26, said:

P.S. Da' si stapana are niste buze superbe, foarte senzuale !!!

<{POST_SNAPBACK}>


Da-da-da, sunt total de acord...  :inlove:

#80
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004
OFFTOPIC   hey mr Invisigoth, sunteti total offtopic!   :nonobad:  Daca aveti ceva de comentat despre perusi u are welcomed, if not, folositi telefonul pentru a ma aburi in direct!   :P  

@iubita, multumesc pr compliment. Si eu care mi le voiam siliconate pentru a o depasi pe Anjelina... :lol:   Atunci ar fi fost naspa ca nu ar mai fi putut Coco sa ma ciupeasca, are cioculetul prea mic...   :rolleyes:

#81
Iubita

Iubita

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 212
  • Înscris: 04.03.2005
Iti multumesc pentru incurajari, chiar am nevoie de ele, visez si eu la ziua asta, sa fie ca Mitzu al tau. Intre timp te tin la curent cu eventualele progrese.

#82
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004
Sunt convinsa ca vei fi si mai mandra de el in cateva luni, conditia este (ma repet) sa ai rabdare cu el si sa-l rasfeti cat poti tu de mult. Ai grija de el, pupa-l, alinta-l, vorbeste-i calm, joaca-te cu el...asta daca vrei sa nu ai doar un simplu perus de ornament care sta si canta si nimic mai mult. (dar stiu ca tu vrei mult mai mult, te tradeaza patosul!  ;)  )
Saluta-l pe Ciripel!  :D    
Keep in touch!  :kisstogether:

#83
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
:calichhair:
sorry pt offtopic.
am si eu un perus , si astazi am observat ceva cruste in jurul ciocului, albe, tari. parca porose.. stiti ce este si cum se trateaza?

#84
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004

aztec, on Mar 30 2005, 19:05, said:

:calichhair:
sorry pt offtopic.
am si eu un perus , si astazi am observat ceva cruste in jurul ciocului, albe, tari. parca porose.. stiti ce este si cum se trateaza?

<{POST_SNAPBACK}>


dar nu mi se pare ca ai fi offtopic...  :huh:   A inceput threadul de la baita perusilor lui jotte.ct , dar s-a ajuns la unul cu si despre perusi! Cel putin asa cred, altfel sunt offtopic de la primul meu post pe aici   ;)

@aztec  stiu cam despre ce vorbesti ca am vazut chestia asta la un perus cu ceva timp in urma...
   Sfatul meu si al oricarui alt membru de pe acest forum (cred eu)  este unul singur: du-te cu perusul la un veterinar!!! Daca nu stii nici unul, spune-mi si iti dau adresa.  
Daca acele formatiuni se dezvolta prea mult, ar putea ajunge sa nu se mai poata hrani... ai grija! Tine-ne la curent!  :)

#85
Iubita

Iubita

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 212
  • Înscris: 04.03.2005
@Black Unicorn, am fost ieri la piata si ca de obicei ma opresc la toate magazinele cu perusi si ma uit la ei . De 2 saptamani tot trec pe langa o cusca, unde este un puiut de perus care nu are coada si aripioarele sunt mici parca ar fi taiate, nu poate zbura bineinteles, si din cauza asta sare ca un iepuras prin cusca, s-a si imblanzit, il prinde f. usor...Mai ii cresc aripioarele si coada, sau nu ? Vanzatorul zice ca da ( eu am reticente ) ma gandesc ca vrea sa-si vanda marfa, sau asa o fi el ? De cate ori trec pe acolo ma duc sa ma uit daca s-a vandut ,sa ma linistesc si eu, ca tare-i dulcic, parca-i un puiut de gaina cu galben si verde care topaie vesel !! Daca nu-l aveam pe Ciripel il luam pe loc, ca este atat de poznas si caraghios si frumos, si cu toate astea nimeni nu-l vrea ca nu are coada....si mie mi-e asa mila de el !! Poate citeste cineva si-i gasim un stapan  :worthy:

#86
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004
Eu nu stiu sigur daca ii mai creste codita...e foarte posibil sa da, intrucat asta mic si somnoros de langa mine nu a avut codita mereu atat de lunga...iar daca ii mai cade cate o pana, nu pare sa ramana ...chel!  :rolleyes:   Deci, s-ar putea sa existe mari sanse sa-i creasca la loc. Parerea mea. Acum intrebarea este de ce ala mic din magazin nu are codita deloc...e ori prea mic, ori are o alta problema. Deocamdata, nu il cumpara, oricat de tentant ar fi. Hai sa ne mai interesam sa vedem care ar fi cauzele si daca s-ar putea remedia.   :kisstogether:
   Daca cineva se pricepe, plsssss tell us!  :)

#87
Iubita

Iubita

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 212
  • Înscris: 04.03.2005
Eu cred ca asa s-a nascut, poate e ceva genetic. Daca e prea mic, oricat de mic ar fi codita tot ar trebui sa aiba ,mica si ea acolo, dar codita.
De sanatos, e sanatos tun, si vioi, si strengar, si tot ce vrei !! Stau si ma uit la el minute-n sir, mi-a intrat rau in suflet, atat e de scump.
Pai l-as lua pe loc, daca nu ar fi Ciripel, cu coada fara coada, nu conteaza, ca tare mila mi-e de el cum fuge toata lumea ca nu are codita.

#88
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004
Stii eu iti ziceam sa te gandesti de doua ori inainte de a-l lua, pentru a evita o eventuala durere provocata de imbolnavirea lui.
Daca tii neaparat sa-l iei, propune-i un targ vanzatorului: il cumperi, il duci la veterinar si in functie de ce zice veterinarul il pastrezi sau nu.
Daca iti este super drag, poti sa-l iei de tot; dar daca e bolnavior , ai sa suferi ingrozitor dupa/pentru el. Plus ca reunindu-i pe cei doi hoti de inimi (el si Ciripel), nici unul dintre ei nu va mai vorbi in viitor (vor incepe sa comunice intre ei).
Mai intai inereseaza-te cu privire la cauzele lipsei lui de pene si apoi ia decizia.
Orice decizie ai lua, tine-ma, te rog mumos, la curent!  :)
Te pup.  ^_^

#89
Iubita

Iubita

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 212
  • Înscris: 04.03.2005
Pai asa cum am mai spus, nu-l iau deoarece il am pe Ciripel. As fi vrut insa daca nu-l aveam, atunci am spus ca l-as fi luat pe loc. Vanzatorul a spus ca asa l-a primit. Nu cred ca-i bolnav, ca il urmaresc de vreo doua saptamani si daca ar fi fost, nu cred ca ar fi rezistat. Este vioi, nazdravan, mananca, sare pe-acolo.... Nu asa se comporta un papagal bolnav. As fi vrut sa-i gasesc un stapan. E ca un puisor de gaina, numai ca are cioculet si pe langa galben are si verde, si este tare dulceeeeee !!! Nu stii pe cineva care sa vrea sa-l ia ? Il cumpar eu si-l fac cadou, numai sa-i gasesc un stapan, ca asa sufar cand vad ca este asa scump si toti fug de el pt. ca nu are coada. Tocmai asta il face special si dulce si mic ...

#90
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004
Ufa...nu cunosc pe nimeni, din pacate, dar asta nu inseamna ca nu pot sa mai intreb pe ici pe colo...Daca nu gasim pe nimeni sa-l ia, il luam noi doua: sta o saptamana la tine, una la mine si tot asa... jk!  :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate