Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Despre PERUSI

- - - - -
  • Please log in to reply
20549 replies to this topic

#20467
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 BG_183, on 10 ianuarie 2016 - 20:34, said:

Am o intrebare.

Cum se pot baga perusii la loc in cusca dupa ce le-ai dat drumul prin camera ? E vorba de 2 papagali, mascul si femela. Fara sa ii prinzi cu mana ca ma gandesc ca se streseaza. Inca nu urca pe deget.

:))
n-ai cum. pui mana pe ei si ii bagi in cusca, dar cu lumina aprinsa. n-o sa moara de la 10 secunde tinuti in mana...
s-ar putea sa fie nevoie sa ii alergi un pic prin camera... fa-o dar nu foarte agresiv. pana la urma o sa oboseasca si o sa se dea prinsi.

cred ca daca stingi lumina cum zice r_murphy mai rau faci pentru ca inteleg ca sunt salbaticuti, o sa se panicheze o sa zboare pe intuneric si o sa se loveasca de tot felul de obiecte pe care le ai prin casa.

#20468
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

 Pollux, on 11 ianuarie 2016 - 09:57, said:

Posted Image)
n-ai cum. pui mana pe ei si ii bagi in cusca, dar cu lumina aprinsa. n-o sa moara de la 10 secunde tinuti in mana...
s-ar putea sa fie nevoie sa ii alergi un pic prin camera... fa-o dar nu foarte agresiv. pana la urma o sa oboseasca si o sa se dea prinsi.

cred ca daca stingi lumina cum zice r_murphy mai rau faci pentru ca inteleg ca sunt salbaticuti, o sa se panicheze o sa zboare pe intuneric si o sa se loveasca de tot felul de obiecte pe care le ai prin casa.

Ma gandeam ca e o metoda mai buna. Papagalii sunt ai nepotului si cand baga mana in cusca sa se joace cu ei zboara panicati dandu-se cu capul de toti peretii. I-am zis ca nu ii mai ia in mana ca mai mult ii salbaticeste, sa le dea un deget sa se urce singuri.

Daca era doar unul era mai usor de bagat in cusca, il urmarea cand intra in colivie sa manance si inchidea usita. Asa cu 2 perusi nu mai merge metoda asta.

Edited by BG_183, 11 January 2016 - 20:41.


#20469
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 BG_183, on 11 ianuarie 2016 - 20:39, said:

Ma gandeam ca e o metoda mai buna. Papagalii sunt ai nepotului si cand baga mana in cusca sa se joace cu ei zboara panicati dandu-se cu capul de toti peretii. I-am zis ca nu ii mai ia in mana ca mai mult ii salbaticeste, sa le dea un deget sa se urce singuri.

Daca era doar unul era mai usor de bagat in cusca, il urmarea cand intra in colivie sa manance si inchidea usita. Asa cu 2 perusi nu mai merge metoda asta.

cred ca merge si cu 2 metoda asta. in general mananca in acelasi timp...
si eu am doi salbatici si tot asa procedez cu ei.
ii las sa se zbenguie, si cand obosesc intra ei sa manance sau sa se odihneasca, si le inchid usile.

Edited by Pollux, 12 January 2016 - 15:22.


#20470
Evda

Evda

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.01.2016
As fi vrut sa intru pe acest forum din motive mai vesele, dar am intrat fortata de o problema. Am un perus in varsta de 9 luni jumate, aproximativ, il am cam de 8 luni. Prin decembrie am observat cruste albe in colturile ciocului sub fulgi, de fapt fulgii se cam dadusera la o parte si erau vizibile. Am citit pe net cam tot ce am gasit despre asta si am ajuns la concluzia ca are ceea ce noi numim "raia perusilor" si vorbitorii de engleza "scaly face". Recomandarile erau uleiul de parafina pentru vreo doua saptamani in stadii incipiente. Dar Timmy (asta e numele lui) uraste sa fie prins (ca toti perusii de altfel) si stresul ar fi fost prea mare pentru el. L-am intrebat pe crescator ce sa facem, mi-a recomandat crema de galbenele. L-am prins pe perusel patru zile, de doua ori pe zi si i-am uns cioculetul si picioarele. O complicatie cu diaree si vomitat (acum cred ca a fost de la apa rece) m-a trimis totusi cu el la un veterinar. Nu aviar, nu exista asa ceva pe aici. I-a pus o picatura de Endectocid (substanta activa Ivermectin) pe spate, a zis el ca preventiv, pentru ca nu are raie. Mi-a dat antibiotic si vitamine sa ii dau 5 zile pe cioc cate o picatura (sa inghita adica). Alt stres cu prinderea. Stiam ca nu e tocmai bine sa-i dau medicamente, dar eram un pic disperata. Diareea a trecut imediat cu ceai de menta. Crustele s-au extins pe cioc si pe cera. Prima doza de Endectocid a fost pe 22 dec. Abia pe 4 ianuarie m-am dus din nou la veterinar, cu o poza clara din care se vedea clar starea ciocului (era prea frig sa transport persusul). A recunoscut ca e raie si mi-a zis sa-i dau o picatura de Endectocid pe cioc, intins cu un betisor cu vata in capat si sa revin dupa o saptamana. Pe 11 ianuarie ciocul arata mai bine, dar fulgisorii dintre cioc si ochi (galbeni, ca e un perus ca cei din salbaticie, verde cu galben) aratau ciudat, rari, iar langa ochi se vede pielea pe o portiune mica.  Cum crescatorul spune sus si tare ca el isi trateza toti perusii cu crema de galbenele, am reluat si asta. La recomandarea veterinarului i-am mai pus o picatura de Endectocid pe spate. Dar continua sa aiba acele zone fara puf. Se extinde raia, sau naparleste? Nu prea stiu pe cine sa intreb si cum veterinarul vrea sa-i injecteze endectocidul luni, daca nu se face bine, as vrea alte pareri si nimeni nu ma ajuta. Crescatorul s-a suparat crezand ca il acuz pe el, cand eu nu vreau de fapt decat sa-mi salvez perusul. E extraordinar, a inceput sa vorbeasca si e foarte apropiat de noi. O injectie il poate omori. A spus si veterinarul ca e un risc.

Imi cer scuze pentru postul lung si detaliile numeroase, dar poate cineva a avut o experienta asemanatoare si a reusit sa isi salveze perusul. Nu am citit cazuri pe net cu perusi care sa nu reactioneze la Ivermectin, nu era un caz din acela oribil cu excrescente mari.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat daca se poate.

Attached Files



#20471
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
incearca si la alt veterinar....
din poza pusa de tine nu pare a fi râie.

papagalul este activ? mananca? bea apa singur?

#20472
Evda

Evda

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.01.2016
Da, e activ, se joaca si "vorbeste" cu noi, mananca si bea la fel ca inainte, nu are modificari de comportament. Doar ca arata asa si mi-e teama sa nu se agraveze si sa ajunga intr-un moment cand nu mai am cum sa fac ceva pentru el. Stiu ca sunt sensibili, asa ca deviza mea e "mai bine un pic paranoic decat neglijent". A avut raie, prin decembrie arata asa Attached File  30-dec-big.jpg   322.77K   40 downloads
si nici acum nu sunt sigura ca am scapat.
Multumesc, voi mai intreba prin jur sa vad daca mai trateaza si alti veterinari perusi.

#20473
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 Evda, on 15 ianuarie 2016 - 21:41, said:

Da, e activ, se joaca si "vorbeste" cu noi, mananca si bea la fel ca inainte, nu are modificari de comportament. Doar ca arata asa si mi-e teama sa nu se agraveze si sa ajunga intr-un moment cand nu mai am cum sa fac ceva pentru el. Stiu ca sunt sensibili, asa ca deviza mea e "mai bine un pic paranoic decat neglijent". A avut raie, prin decembrie arata asa 30-dec-big.jpg
si nici acum nu sunt sigura ca am scapat.
Multumesc, voi mai intreba prin jur sa vad daca mai trateaza si alti veterinari perusi.

eu nu vad nimic in neregula in poza asta.
daca te referi la acele mici exfolieri de pe cioc, eu cred ca nu este nimic in neregula - sunt normale. poate cel mult o avitaminoza. mergi la un veterinar si cere-i niste vitamine. eu folosesc alfa-vitam. le fac o cura de 3 zile odata pe luna.
dar este doar o parere, nu sunt nici veterinar nici crescator.

eu zic sa mai intrebi un crescator experimentat sau alt veterinar inainte sa mai bagi medicamente in el.

#20474
setris

setris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 22.06.2009
Sincera sa fiu nici eu nu vad raie in poze ! Oricum, cea mai nontoxica metoda cred ca ramane vitamin A , sau pur si simplu uleiul de masline, acestea sufoca parazitul ; bine pasarea va arata ca unsa ceva timp, dar nu va avea de suferit.
In rest Kimmy va doreste un an nou bun !

Attached Files



#20475
Andrika

Andrika

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.02.2016
Bună seara pentru prima oara. Am o problema cu perusul meu..de 2 zile schioapata. ..se comporta absolut normal dar nu știu ce ar putea avea la picioruș. ..când îl țin pe deget și îl mângâi pe piciorușul cu care șchioapătă îl ridica și sta doar într.un picior...oare de ce...ce as putea sa ii fac

#20476
glitter

glitter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,642
  • Înscris: 15.03.2015

 Andrika, on 11 februarie 2016 - 21:23, said:

Bună seara pentru prima oara. Am o problema cu perusul meu..de 2 zile schioapata. ..se comporta absolut normal dar nu știu ce ar putea avea la picioruș. ..când îl țin pe deget și îl mângâi pe piciorușul cu care șchioapătă îl ridica și sta doar într.un picior...oare de ce...ce as putea sa ii fac

saracutul, poate il duci la veterinar sa-l examineze...sa vada ce a patit la piciorus.
nu am experienta cu ei. nu as putea sa-ti dau un alt sfat mai practic.
intr-un timp am dorit sa-mi cumpar un perus, dar deocamdata am renuntat  la el din lipsa de timp si....spatiuPosted Image

Edited by glitter, 11 February 2016 - 23:26.


#20477
Andrika

Andrika

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.02.2016
El este gimp. .dacă mâine nu este mai bine,ma voi duce cu el la veterinar  sa vad ce îmi vor spune... îl am de o luna și jumătate și este foarte blând. .dar în schimb  perechea lui (zuza��)care am luat.o la o zi după el..este rea și nu sta deloc când ma duc spre ea...cum sa o ademenesc ?��

Am înțeles. ..mulțumesc.. îmi este foarte mila de el și sper sa își revina

Ăștia  sunt puii mei gimmy cel verde și zuza cea albă

Attached Files



#20478
glitter

glitter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,642
  • Înscris: 15.03.2015

 Andrika, on 11 februarie 2016 - 23:34, said:

.dar în schimb  perechea lui (zuza��)care am luat.o la o zi după el..este rea și nu sta deloc când ma duc spre ea...cum sa o ademenesc ?��
poate trebuie sa ai mai multa rabdare cu ea...sau poate ca la perusi femelele sunt mai agresive. in orice caz ca sa-i castigi increderea trebuie sa fii blanda cu ea...ca si cu un copilas. :)

Quote


Am înțeles. ..mulțumesc.. îmi este foarte mila de el și sper sa își revina
pentru putin...vorbesc si eu...:)

#20479
Andrika

Andrika

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.02.2016
Am luat.o crezând  ca este fetiță. ..dar acum tind sa cred ca este tot băiețel. .. îmi poate spune cineva?? Va rog.

Attached Files



#20480
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
Fetita

#20481
Andrika

Andrika

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.02.2016
Mulțumesc frumos :*

#20482
Marygy

Marygy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.02.2016
Buna.Sunt noua pe acest forum si de cateva zile rasfoiesc paginile in speranta ca gasesc un remediu pt peruselul meu Cipi pe care il am de doi ani si sase luni si pe care l-am cumparat deja bolnav. Dupa vizitele la diversi veterinari si mai multe tratamente cu antibiotice puse in apa si injectabil starea de sanatate e la fel . Are urmatoarele simptome: lipsa poftei de mancare , scadere in greutate, oboseala si un harait in timpul zborului, stanut umed frecvent, placintele verzi si diaree cateodata iar noaptea si in perioadele de repaos se infunda si nu mai poate respira se linisteste doar cand se aseaza pe burtica. In orasul in care stau am epuizat toate variantele asa ca sunteti ultima mea speranta. Multumesc anticipat.

#20483
Marygy

Marygy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.02.2016
Multumesc pt ajutor!

#20484
takecare

takecare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2007
salut forumisti si iubitori de perusi. imi recomandati cateva magazine online de unde cumparati mancare buna pt pasari? mersi fain

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate