Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Despre PERUSI

- - - - -
  • Please log in to reply
20549 replies to this topic

#16147
nicol2009

nicol2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.01.2009
Bun gasit tuturor !

Sunt noua pe acest forum asa ca rog sa-mi fie iertate unele stangacii.
Mi-am creat cont aici special pentru a lua legatura cu iubitorii acestor pasari deosebite care sunt perusii. Am nevoie disperata de ajutor. Am un perus care este un membru important al familiei mele si pe care il iubesc enorm. Are aproape ... 15 ani (da, este reala varsta, chiar daca pare greu de crezut data fiind durata medie de viata a unui perus). Ei bine, desi este un mic batranel, care nu a avut niciodata probleme serioase de sanatate, in ultima perioada mi-a dat multe emotii. Prin vara a racit asa de tare incat a fost la un pas de moarte. Cu tratamentul prescris de doctor si cu multa dragoste, si-a revenit spectaculos si era la fel de vioi ca altadata. Mai nou insa, de circa o saptamana, are un piciorus paralizat. Nu-l mai poate folosi deloc, motiv pentru care deplasarea in colivie este un calvar pentru el. Evident ca nu-si mai poate mentine echilibrul cand se deplaseaza la tavita cu mancare sau apa si pica mereu de pe bat. Am incercat toate metodele posibile, am mutat mancarea cat mai aproape de locul unde obisnuia sa stea pe bat, l-am coborat chiar si pe fundul coliviei in speranta ca se va putea deplasa mai usor, totul a fost in zadar. Pur si simplu, este un chin pentru el. Acum am montat betisoare de colivie la o distanta cat mai mica posibil, astfel incat el sa aiba in permanenta un punct de sprijin, orice miscare ar face. Inutil sa va spun ca nu-l ajuta prea mult. Spuneti-mi, va rog din suflet, daca stiti cumva motivul pentru care a paralizat si, mai ales, daca cunoasteti un remediu pentru aceasta boala. Stiu ca este batran, stiu ca probabil o cauza a bolii este si varsta, dar asta nu inseamna ca trebuie sa astept neputincioasa sa soseasca sfarsitul. Este peste puterile mele si nu pot renunta asa de usor. Este ca si copilul meu si va imaginati, cu siguranta, ca as face orice pentru el. L-am dus la medic, am vorbit cu prietenii dar toata lumea imi spune ca este batran si ca...asta e. Va rog, daca stiti cumva vreun remediu, daca stiti ce ar trebui sa fac, dati-mi urgent un semn de viata. Ajutorul vostru ii poate salva viata micutului meu. Imi puteti scrie si pe adresa personala, respectiv [email protected].
Va multumesc aniticipat si sper din tot sufletul in ajutorul vostru.

#16148
mivan2007

mivan2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 18.12.2007

View Postnicol2009, on Jan 24 2009, 23:51, said:

Bun gasit tuturor !

Sunt noua pe acest forum asa ca rog sa-mi fie iertate unele stangacii.
Mi-am creat cont aici special pentru a lua legatura cu iubitorii acestor pasari deosebite care sunt perusii. Am nevoie disperata de ajutor. Am un perus care este un membru important al familiei mele si pe care il iubesc enorm. Are aproape ... 15 ani (da, este reala varsta, chiar daca pare greu de crezut data fiind durata medie de viata a unui perus). Ei bine, desi este un mic batranel, care nu a avut niciodata probleme serioase de sanatate, in ultima perioada mi-a dat multe emotii. Prin vara a racit asa de tare incat a fost la un pas de moarte. Cu tratamentul prescris de doctor si cu multa dragoste, si-a revenit spectaculos si era la fel de vioi ca altadata. Mai nou insa, de circa o saptamana, are un piciorus paralizat. Nu-l mai poate folosi deloc, motiv pentru care deplasarea in colivie este un calvar pentru el. Evident ca nu-si mai poate mentine echilibrul cand se deplaseaza la tavita cu mancare sau apa si pica mereu de pe bat. Am incercat toate metodele posibile, am mutat mancarea cat mai aproape de locul unde obisnuia sa stea pe bat, l-am coborat chiar si pe fundul coliviei in speranta ca se va putea deplasa mai usor, totul a fost in zadar. Pur si simplu, este un chin pentru el. Acum am montat betisoare de colivie la o distanta cat mai mica posibil, astfel incat el sa aiba in permanenta un punct de sprijin, orice miscare ar face. Inutil sa va spun ca nu-l ajuta prea mult. Spuneti-mi, va rog din suflet, daca stiti cumva motivul pentru care a paralizat si, mai ales, daca cunoasteti un remediu pentru aceasta boala. Stiu ca este batran, stiu ca probabil o cauza a bolii este si varsta, dar asta nu inseamna ca trebuie sa astept neputincioasa sa soseasca sfarsitul. Este peste puterile mele si nu pot renunta asa de usor. Este ca si copilul meu si va imaginati, cu siguranta, ca as face orice pentru el. L-am dus la medic, am vorbit cu prietenii dar toata lumea imi spune ca este batran si ca...asta e. Va rog, daca stiti cumva vreun remediu, daca stiti ce ar trebui sa fac, dati-mi urgent un semn de viata. Ajutorul vostru ii poate salva viata micutului meu. Imi puteti scrie si pe adresa personala, respectiv [email protected].
Va multumesc aniticipat si sper din tot sufletul in ajutorul vostru.
O saracutul, ne pare rau daca nu prea te putem ajuta cu prea multe sfaturi. Sunt mai multe boli care pot crea paralizia, totusi la el sar putea sa fie de vina varsta.
Mai are alte semne de boala?, are diaree sau sta posac....?
O sa ti dau datele D-lui Dr Tudor, poate te ajuta el, macar sai faci viata mai usoara.
Noi ai dorim multa sanatate si intre timp cred ca poti sai dai vitamine si calciu. Vitaminele sunt bune cele de la Padovan.
Eu nu prea ma pricep la boli mai complicate, oricum un tratament bun e cand diagnosticul e bun.
Mai sunt pe aici persoane care se pricep mai bine ca mine la boli si medicamentatie (desi nu e nimeni dr) si poate mai primesti si alte sfaturi.


View Postlusha_miha, on Jan 23 2009, 21:40, said:

Si toata lumea de la petshopuri imi spune ca blocul de minerale e doar pt. nimfe, nu pt. perusi.Dar o sa mai vizitez si alte shopuri.
Da intradevar blocul de minerale e foarte tare, nici ai mei nu au prea putut rontzai la el. Stiu ca pe poza ambalajului( la ce am luat eu ) e o nimfa.
Am facut o confuzie la un alt mesaj, ca intrebi de bloc de calciu, si ti-am spus ca eu am luat doar os de sepie si bloc de minerale.
Deci nu cred ca nu e bun si ptr perusi, doar ca e mai tare ptr cioculetele lor. Eu am mai facut niste santzuri cu cutitul.
Dar coaja de ou fff bine pisata(fin) peste seminte sau amestecate cu nisipul(Kiki cauta nisip in perioada aceea).
Eu am calciu praf care le pun peste seminte.

Edited by mivan2007, 25 January 2009 - 05:48.


#16149
le-ul

le-ul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 02.01.2009

View Postmzm8055, on Jan 24 2009, 22:23, said:

este pentru mai multe animale mici, inclusiv pasari
Deci e bun... ^_^

#16150
lusha_miha

lusha_miha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 02.01.2009
Multumesc pentru sfat, MIVAN! Si mai am ceva sa iti zic : am lasat-o pe Gicuta langa sot, dar l-a respins, mai mult, a fugit in cealalta parte a coliviei.El s-a resemnat, nu a facut mare scndal. O voi mai sala cu el, in timp ce voi bloca intrarea cuibului.


Imi pare rau pentru micul tau batranel, NICOL! Doar atat iti pot spune, pentru ca nu ma pricep in remedii.........

#16151
Anutza

Anutza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 21.06.2006

View Postle-ul, on Jan 24 2009, 19:36, said:

Eu as camnda online....dar nu cred ca mai rezista cici pana atunci........Anutza,tramvaiul 41 ma lasa in piata sau aproape de piata?

Te lasa chiar langa Piata.

View Postle-ul, on Jan 25 2009, 12:19, said:

Deci e bun... ^_^

Da, este foarte bun.

View Postnicol2009, on Jan 25 2009, 00:51, said:

Va multumesc aniticipat si sper din tot sufletul in ajutorul vostru.

Cred ca deja Mivan ti-a dat datele de contact ale d-lui dr. Tudor, sper ca deja i-ai scris un mail sau l-ai sunat si ai aflat mai multe.

Tin pumnii pentru vesti bune!

View Postmivan2007, on Jan 25 2009, 06:46, said:


Eu le dau alor mei blocul de calciu si minerale produs de Padovan, este in forma de scoica si nu este deloc tare pentru ciocurile lor. In plus, toti 3 sunt innebuniti dupa el, rod la el cu foarte mult entuziasm si au niste ciocuri de nota 10!

#16152
perus_lover

perus_lover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 17.01.2009
graul treuie pus la perusi doar aia verde sau si samanta? :huh: :huh: :huh: :huh:     :huh:

#16153
le-ul

le-ul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 02.01.2009
@perus_lover amndoua,da' vezi sa nu fie umede si mucegaite

#16154
mivan2007

mivan2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 18.12.2007

View Postperus_lover, on Jan 25 2009, 14:14, said:

graul treuie pus la perusi doar aia verde sau si samanta? :huh: :huh: :huh: :huh:     :huh:
Daca vrei sa le dai si seminte si verdeata, pui in 2 vase.
Unul prepari semintele. Exact cum scrie pe anexa. Sunt mai multe retete, dar toate sunt bune.
Si in altul lasi ptr verdeata.
In cel cu verdeata , ptr ca pui mereu apa ca sa creasca verdeata mare, o sa fie cam umezeala, asa ca semintele pot fi umede sau mai e cate una care mucegaieste,
Ai vazut acolo pe link daca ai citit, ca e recomandat sa pui o sita ca sa nu manance si semintele.



View Postlusha_miha, on Jan 25 2009, 12:27, said:

Multumesc pentru sfat, MIVAN! Si mai am ceva sa iti zic : am lasat-o pe Gicuta langa sot, dar l-a respins, mai mult, a fugit in cealalta parte a coliviei.El s-a resemnat, nu a facut mare scndal. O voi mai sala cu el, in timp ce voi bloca intrarea cuibului.

Cand mai ies afara sa se joace putin.

#16155
nicol2009

nicol2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.01.2009
Bun gasit !

Multumesc foarte mult pentru sustinerea morala si pentru sfaturi. Am primit adresa dr Tudor. I-am trimis un e-mail si astept acum raspunsul. Din pacate, sunt din Ploiesti si nu stiu daca il pot duce pe micut pana la Bucuresti la consult dar voi vedea ce imi va spune dr Tudor.
Astazi cand i-am facut curat in colivie, am vazut ca si cel de-al doilea picior incepe sa dea semne de semi-paralizie si asta ma ingrozeste. Am observat ca i-au aparut niste negi pe picioruse, nu prea mai mananca pentru ca ii este foarte greu sa se deplaseze la mancare si sta prostut. Chiar si fecalele au inceput sa fie usor modificate. Sunt mai apoase acum.
Va spun cu sinceritate ca singura speranta imi ramane acum la medic. Macar sa gasesc o solutie pentru a-i usura suferinta.
Nu va imaginati cat de cumplit este sa vezi un sufletel ca el tarandu-se efectiv prin colivie. Si, cu toate acestea, din cand in cand, ca si cand ar vrea sa ma mai linisteasca, mai incearca sa ma cante putin, spunandu-mi parca sa ma linistesc. Ti se rupe sufletul, credeti-ma.
Multumesc inca o data pentru ajutor si, daca aveti cumva noutati care sa ma poate ajuta, va rog sa nu ezitati sa le comunicati!

#16156
le-ul

le-ul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 02.01.2009
Salut!
Pe langa bronchipur-ul comandat pe net am mai adaugat si aceste vitamine si as vrea sa stiu cum se administreaza
http://homepets.ro/p...roducts_id=2808
http://homepets.ro/p...roducts_id=2805
http://homepets.ro/p...roducts_id=2807

Numai Bine!

#16157
fandel_viorel

fandel_viorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 01.08.2005
Ilustratii cu animalutele tale preferate

[ http://img132.imageshack.us/img132/5448/17357526qx3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

cei care doresc  asa ceva PM ori YM: heart.breakerboy

#16158
mivan2007

mivan2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 18.12.2007

View Postnicol2009, on Jan 25 2009, 19:07, said:

Bun gasit !

Multumesc foarte mult pentru sustinerea morala si pentru sfaturi. Am primit adresa dr Tudor. I-am trimis un e-mail si astept acum raspunsul. Din pacate, sunt din Ploiesti si nu stiu daca il pot duce pe micut pana la Bucuresti la consult dar voi vedea ce imi va spune dr Tudor.
Astazi cand i-am facut curat in colivie, am vazut ca si cel de-al doilea picior incepe sa dea semne de semi-paralizie si asta ma ingrozeste. Am observat ca i-au aparut niste negi pe picioruse, nu prea mai mananca pentru ca ii este foarte greu sa se deplaseze la mancare si sta prostut. Chiar si fecalele au inceput sa fie usor modificate. Sunt mai apoase acum.
Va spun cu sinceritate ca singura speranta imi ramane acum la medic. Macar sa gasesc o solutie pentru a-i usura suferinta.
Nu va imaginati cat de cumplit este sa vezi un sufletel ca el tarandu-se efectiv prin colivie. Si, cu toate acestea, din cand in cand, ca si cand ar vrea sa ma mai linisteasca, mai incearca sa ma cante putin, spunandu-mi parca sa ma linistesc. Ti se rupe sufletul, credeti-ma.
Multumesc inca o data pentru ajutor si, daca aveti cumva noutati care sa ma poate ajuta, va rog sa nu ezitati sa le comunicati!
Off ...
Incearca sa vb cu el la telefon , poate trebuie sal duci totusi la el.
Sti cum e, din vorbe...

#16159
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postnicol2009, on Jan 25 2009, 19:07, said:

Bun gasit !

Multumesc foarte mult pentru sustinerea morala si pentru sfaturi. Am primit adresa dr Tudor. I-am trimis un e-mail si astept acum raspunsul. Din pacate, sunt din Ploiesti si nu stiu daca il pot duce pe micut pana la Bucuresti la consult dar voi vedea ce imi va spune dr Tudor.
Astazi cand i-am facut curat in colivie, am vazut ca si cel de-al doilea picior incepe sa dea semne de semi-paralizie si asta ma ingrozeste. Am observat ca i-au aparut niste negi pe picioruse, nu prea mai mananca pentru ca ii este foarte greu sa se deplaseze la mancare si sta prostut. Chiar si fecalele au inceput sa fie usor modificate. Sunt mai apoase acum.
Va spun cu sinceritate ca singura speranta imi ramane acum la medic. Macar sa gasesc o solutie pentru a-i usura suferinta.
Nu va imaginati cat de cumplit este sa vezi un sufletel ca el tarandu-se efectiv prin colivie. Si, cu toate acestea, din cand in cand, ca si cand ar vrea sa ma mai linisteasca, mai incearca sa ma cante putin, spunandu-mi parca sa ma linistesc. Ti se rupe sufletul, credeti-ma.
Multumesc inca o data pentru ajutor si, daca aveti cumva noutati care sa ma poate ajuta, va rog sa nu ezitati sa le comunicati!

nicol, ti-am scris si pe topicul pe care l-ai descris separat. si eu tot catre dl dr tudor te indemn. pana luni insa nu cred ca e in bucuresti, cel putin asa am inteles cand am vb cu el la tel.
ca pleaca din bucuresti si ca de-abia luni e la cabinet. posibil ca de-abia maine sa iti vada mesajul.

#16160
mzm8055

mzm8055

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 27.10.2007

View Postnicol2009, on Jan 25 2009, 19:07, said:

Bun gasit !

Multumesc foarte mult pentru sustinerea morala si pentru sfaturi. Am primit adresa dr Tudor. I-am trimis un e-mail si astept acum raspunsul. Din pacate, sunt din Ploiesti si nu stiu daca il pot duce pe micut pana la Bucuresti la consult dar voi vedea ce imi va spune dr Tudor.
Astazi cand i-am facut curat in colivie, am vazut ca si cel de-al doilea picior incepe sa dea semne de semi-paralizie si asta ma ingrozeste. Am observat ca i-au aparut niste negi pe picioruse, nu prea mai mananca pentru ca ii este foarte greu sa se deplaseze la mancare si sta prostut. Chiar si fecalele au inceput sa fie usor modificate. Sunt mai apoase acum.
Va spun cu sinceritate ca singura speranta imi ramane acum la medic. Macar sa gasesc o solutie pentru a-i usura suferinta.
Nu va imaginati cat de cumplit este sa vezi un sufletel ca el tarandu-se efectiv prin colivie. Si, cu toate acestea, din cand in cand, ca si cand ar vrea sa ma mai linisteasca, mai incearca sa ma cante putin, spunandu-mi parca sa ma linistesc. Ti se rupe sufletul, credeti-ma.
Multumesc inca o data pentru ajutor si, daca aveti cumva noutati care sa ma poate ajuta, va rog sa nu ezitati sa le comunicati!
citeste aici, poate te ajuta
http://www.birds-onl...aganfall_en.htm
tin pumnii puiului, nici nu vreau sa ma gandesc ce-i in sufletul tau :console:

View Postmivan2007, on Jan 25 2009, 16:38, said:

Daca vrei sa le dai si seminte si verdeata, pui in 2 vase.
Unul prepari semintele. Exact cum scrie pe anexa. Sunt mai multe retete, dar toate sunt bune.
Si in altul lasi ptr verdeata.
In cel cu verdeata , ptr ca pui mereu apa ca sa creasca verdeata mare, o sa fie cam umezeala, asa ca semintele pot fi umede sau mai e cate una care mucegaieste,
Ai vazut acolo pe link daca ai citit, ca e recomandat sa pui o sita ca sa nu manance si semintele.
mivan, nu-ti mai bate " gura" degeaba cu perus lover. oricum nu citeste nimic si intreaba de 1000000 de ori aceleasi lucruri pe toate forumurile. Poate crede ca lumea n-are altceva mai bun de facut decat sa-i repete lui aceleasi chestii la nesfarsit

#16161
triplec312

triplec312

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 19.10.2007

View Postle-ul, on Jan 25 2009, 19:37, said:

Salut!
Pe langa bronchipur-ul comandat pe net am mai adaugat si aceste vitamine si as vrea sa stiu cum se administreaza
http://homepets.ro/p...roducts_id=2808
http://homepets.ro/p...roducts_id=2805
http://homepets.ro/p...roducts_id=2807

Numai Bine!

Sunt seminte 'cu mai multe vitamine'. din cate stiu eu (asa faceam si eu) ii pui o lingurita de seminte din alea in vasul cu mancare in fiecare zi.

#16162
Anutza

Anutza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 21.06.2006

View Postle-ul, on Jan 25 2009, 20:37, said:

Salut!
Pe langa bronchipur-ul comandat pe net am mai adaugat si aceste vitamine si as vrea sa stiu cum se administreaza
http://homepets.ro/p...roducts_id=2808
http://homepets.ro/p...roducts_id=2805
http://homepets.ro/p...roducts_id=2807

Numai Bine!

Pai s-a mai tot discutat ca asa zisele vitamine la plicuri nu sunt bune de nimic... Cele mai bune sunt cele solubile (de pus in apa de baut), produse de Padovan si Sera.


View Postmzm8055, on Jan 26 2009, 09:55, said:

mivan, nu-ti mai bate " gura" degeaba cu perus lover. oricum nu citeste nimic si intreaba de 1000000 de ori aceleasi lucruri pe toate forumurile. Poate crede ca lumea n-are altceva mai bun de facut decat sa-i repete lui aceleasi chestii la nesfarsit

Subscriu! O avea el 14 ani, dar asta nu inseamna ca nu poate sa judece un pic si sa puna mana sa mai si citeasca si sa se documenteze. Se pare ca el are senzatia ca noi toti suntem aici in slujba lui si suntem datori  sa-i dam lui mura in gura tot ce vrea sa stie, fara sa faca nici un efort.
Mai nou acum vad ca bantuie mai multe forumuri si pune exact aceleasi intrebari de 100 de ori.

#16163
mivan2007

mivan2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 18.12.2007

View Postmzm8055, on Jan 26 2009, 08:55, said:



View PostAnutza, on Jan 26 2009, 10:18, said:

Ma gandeam sa nu faca rau la perus.

  :lol: am citit , aveti dreptate!!! :D  :D

Edited by mivan2007, 26 January 2009 - 16:38.


#16164
MAM

MAM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.10.2007

View PostAnutza, on Nov 10 2008, 13:38, said:

Ti-am dat PM
Oricum o gaseai si aici: http://forum.softped...S...tudor&st=25

daca dadeai un simplu search, pe pag 2 aparea si adresa dansului.



Buna. As dori si eu adresa de mail a domnului doctor daca nu te superi. Am cautat dar nu am gasit-o.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate